Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • S/R úrovně jako základní vodítko pro profitabilní obchodování

  Pokud se mne dnes někdo zeptá, odkud začít vytvářet obchodní systém pro obchodování jakýchkoliv trhů, tak jsou to jednoznačně S/R úrovně. Ty nám poskytují v trhu velmi slušná vodítka proto, abychom s jejich pomocí začali rychle chápat, na kterou stranu obchodovat.

  S/R je zkratka pro support a resistanci. Suport je taková oblast v grafu, která vytváří pro daný okamžik „dno“ – trh měl problém danou úroveň prorazit. Resistance představuje v grafu „strop“ – úroveň, od které se trh odrážel dolů:

  sr_urovne_n.jpg

  Na grafu vidíte vyznačené jen některé úrovně. Každá otočka v grafu představuje slabší nebo silnější S/R úroveň. S/R úrovně v grafu vznikají tak, že došlo ke změně nabídky a poptávky. Support si můžeme představit jako oblast, ve které aktivně vstoupili do akce nakupující a svými nákupy zastavili prodeje. V oblasti resistence byli aktivní prodávající.

  Z pohledu tradingu představuje nejsilnější stránku analýzy S/R úrovní to, že mají tendence se opakovat na podobných úrovních – hlavně ty nejsilnější. Navíc když dojde k proražení resistence, existuje velká pravděpodobnost, že trh na danou oblast zareaguje z druhé strany – tzv. flip. Support se mění na resistence a naopak.

  Podívejte se na tuto situaci v trhu ES v úterní seanci:

  sr_urovne2_n.jpg

  Trh měl v bodě 1 viditelný problém růst – několik dlouhých minut se zasekával o jednu a tutéž cenovou úroveň (resistenci). Později ji prorazil, aby se stejnou úrovní měli problém prodávající.

  Podobné situace jsou v grafu dost jednoznačné a je možné na nich stavět obchodní systém. Sami se můžete podívat, jak se v grafu situace opakuje stále znovu a znovu. Zde screenshot stejného trhu ze stejného dne, jen o pár hodin později:

  sr_urovne3_n.jpg

  Prodávající nejprve nedokázali překonat nakupující v bodě 1. V oblasti 2 se jim to posléze podařilo a v bodě 2 můžeme vidět už takový malý „flip“ – nakupující se pokusili prorazit oblast zpátky, ale už se jim to nepodařilo. To vše podtrhuje oblast 3, kde je patrná jasná snaha nakupujících, která ale není úspěšná.

  Pochopitelně, že v obchodování není nic jednoduché, a i práci s S/R úrovněmi je potřeba propracovat do detailů a naučit se obchodovat jen některé situace. Navíc S/R úrovně lze obchodovat pomocí dvou základních přístupů – odrazu a průrazu. Zde jednak záleží na preferenci tradera a pak na obchodovaném trhu. U pomalejších trhů typu e-mini S&P 500 je podle mě rozumnější zaměřovat se na odrazy (což je i způsob, se kterým se v trhu orientuji já), v agresivnějších a volatilnějších trzích typu ropa (CL) si dokážu představit obchodování obou principů. Ze své zkušenosti však doporučuji zaměřit se na jeden a ten dopilovat k „dokonalosti“.

  Budete-li stavět intradenní obchodní systém s využitím S/R úrovní, je třeba od začátku také věnovat velký důraz trade managementu – tedy tomu, jak budeme pozici otevřenou v oblasti S/R úrovni uzavírat – kam dáme stop-loss, kde bude výstup a podobně. Sám mám například rád, když se cena od S/R úrovně odrazí poměrně rychle – to už je sama o sobě podstatná informace pro obchodní systém. Jakmile začne trh cenu v oblasti S/R úrovně akceptovat, tak je patrné, že se validní odraz nekoná. Při pohledu do grafu je dále zřejmé, že při obchodování flipů není potřeba velký stop-loss, který máme umístěný za S/R oblastí – trh se buď odrazí, nebo S/R úroveň prorazí a pak z pozice (v případě spekulace na odraz) chceme být co nejdříve pryč.

  Jak dále rozvíjet přístupy založené na S/R úrovních? Cest může být určitě mnoho, můj pohled se postupem času profiloval do sledování nákupů a prodejů (orderflow) přímo na S/R úrovních. Je to velmi logické – pokud má v trhu nastat odraz od supportu, není žádné tajemství, že musí dojít k zastavení prodávajících nakupujícími.

  Podívejte se, jak pak může vypadat jednoduchá vizualizace orderflow, kterou používám v rámci FIMS:

  sr_urovne4_n.jpg

  Vizualizace je doplněk k tomu, co v rámci FIMS sledujeme ve footprintech, ale myslím, že i na cenových úsečkách nemůže být aktivita více vizuální. Nicméně sledování aktivity nakupujících a prodávajících v oblasti S/R úrovní je určitě jen jedna z možných cest (která vyhovuje mně). Jsem přesvědčený, že S/R úrovně lze obchodovat sice s nižší úspěšností, ale stále profitabilně, i jen s dobře nastaveným trade managementem.

  1.10.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Support

  Support (v češtině někdy označován jako "podpůrná úroveň") v kontextu aktivního tradingu a technické analýzy je cenová úroveň, pod kterou se cena aktiva málokdy dostane. Je to oblast, kde je zájem o nákup obvykle silný a převyšuje tlak k prodeji, což zabraňuje ceně v dalším poklesu. Support může být vytvořen z různých důvodů, například kvůli historickým cenovým hladinám, psychologickým úrovním nebo trendovým liniím.
  Příklad: Představme si, že akcie společnosti DEF během posledních šesti měsíců několikrát klesla k ceně 50 dolarů, ale pokaždé, když dosáhla této ceny, zaznamenala zvýšený objem nákupů a cena se opět odrazila nahoru. Tato cena 50 dolarů by tak byla považována za support. Obchodníci často používají podpůrné úrovně jako indikátor, kdy je vhodné nakupovat, očekávajíce, že cena se od supportu odrazí zpět nahoru.
  Alternativně lze spekulovat na průraz ceny supportu a obchodovat breakout do shortu.

  Resistance

  Resistance (v češtině někdy označován jako "odporná úroveň") v kontextu aktivního tradingu a technické analýzy označuje cenovou hladinu, nad kterou se cena aktiva zpravidla nedostane. Je to oblast, kde zájem o prodej obvykle převyšuje zájem o nákup, což zabraňuje ceně v dalším růstu. Resistance může vzniknout z důvodů podobných těm u supportu – kvůli historickým cenovým hladinám, psychologickým úrovním nebo trendovým liniím.
  Příklad: Máme akcie společnosti GHI, která v posledních několika měsících několikrát dosáhla ceny 100 dolarů, ale pokaždé, když k tomuto bodu vyšplhala, zaznamenala se zvýšená aktivita prodejů a cena se poté opět snížila. Tato cena 100 dolarů by proto byla považována za resistanci. Mnoho traderů používá odporové úrovně jako indikátory pro stanovení vhodného okamžiku k prodeji, očekávajíce, že když cena dosáhne resistance, může se opět otočit směrem dolů. 
  Alternativně lze čekat na průlom resistance a obchodovat breakout do longu.
×
×
 • Vytvořit...