Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Práce se stop-lossem: shrnutí častých otázek

  Otázky týkající se stop-lossu vyplňují stále poměrně velkou část fóra a diskusí na kurzech a setkáních. V článku si proto pojďme podrobně vysvětlit nejasnosti, se kterými nováček bojuje nejčastěji.

  Stop-lossu se na finančníkovi věnujeme na několika místech.
  Základní principy naleznete v příslušné části on-line manuálu:
  http://www.financnik.cz/art/manual/komodity-stop-loss.html
  Stop-lossu jsme se věnovali i v dalším samostatném článku:
  http://www.financnik.cz/art/zkusenosti/spekulace-jak-na-stop-loss.html

  Pokud jste zatím pojmu stop-loss nevěnovali pozornost, netušíte, co to je, případně jej nepoužíváte a už přemýšlíte o tradingu „na živo“ – s libovolnými finančními nástroji (akcie, komodity, forex – cokoliv), pak vězte, že jste na té nejlepší cestě, jak ztratit svůj kapitál. Stejně jako patří k základním bezpečnostním návykům rozhlédnutí se před přecházením silnice, práce se stop-lossem patří k naprosto elementárním bezpečnostním návykům v tradingu. Drtivou většinu „obchodníků“, kteří si dovolí nějakým způsobem nepracovat konzistentně se stop-lossem, čeká stejný osud, jako člověka, který by bez rozhlížení pravidelně přebíhal rušnou ulici – „jednou ho to smete“.
  Jestli by bylo možné předat prostřednictvím Finančníka jedinou radu, pak by zněla „neobchodujte bez stop-lossu“.

  Pojďme se nyní zastavit u několika otázek, které slyšíme neustále dokola:

  Kdy se stop-loss zadává?

  Stop-loss se zadává co nejdříve poté, co dojde k exekuci našeho vstupního příkazu. Obzvláště to platí v komoditních trzích, které se dokáží hýbat velmi rychle.

  Příklad:

  Na základě našeho obchodního plánu chceme spekulovat na proražení S/R úrovně v komoditě Eurodollar. Trh naznačenou úroveň prorazil a podle našeho plánu chceme prodat Eurodollar tick pod posledním low a zachytit tak případný další pokles trhu.

  Do trhu tedy zadáme obchodní příkaz SELL 1 EDU6 95.12 STOP
  Zadáním tohoto příkazu se nám zatím krátká pozice neotevírá. Příkaz typu STOP čeká, až se jej trh dotkne a teprve poté se aktivuje. V našem případě se tedy stop příkaz aktivuje až v případě, že cena bude dále klesat až k hodnotě 95.12.
  Mimochodem – pokud by cena nyní začala růst, tak náš příkaz aktivován nebude a samozřejmě nebudeme platit žádnou komisi brokerovi. Komise se platí pouze za provedené příkazy.

  V průběhu následujícího dne nicméně cena skutečně klesá a trh aktivuje náš prodejní příkaz. V tento okamžik vstoupíme do krátké pozice (a v tento okamžik teprve zaplatíme brokerovi komisi – nejčastěji její první polovinu, druhou polovinu si broker strhne po uzavření obchodu). V okamžiku, kdy dojde k otevření naší krátké pozice, je nutné zadat odpovídající stop-loss, kterým se pojistíme pro případ, že by se trh obrátil a místo dalšího poklesu (na kterém budeme vydělávat), by začal růst (a my začali prodělávat). Nezapomeňte – obchodování není o tom správně odhadnout další vývoj trhu (to neumí nikdo), ale o tom eliminovat ztráty a nechat růst ziskové obchody.

  Stop-loss zadáváme tedy okamžitě poté, co získáme potvrzení o otevření pozice (což může být i v případě pozičního obchodování kdykoliv v průběhu dne). Jak konkrétně toto učinit již záleží na konkrétním způsobu, kterým obchodník obchoduje. Informací o zadání SL lze instruovat brokera, pokud obchodník využívá služby typu "fullservis". V takovém případě se SL definuje již při zadávání samotného obchodního příkazu – obchodník se domluví s brokerem, aby mu po exekuování pozice zadal do trhu stop-loss např. ve vzdálenosti 250 dolarů od vstupu atd.
  Tradeři obchodující sami prostřednictvím on-line platformy si většinou podmínku pro zadání stop-lossu mohou určitým způsobem nastavit přímo v dané obchodní platformě. Platformu lze pak mít nastavenou tak, že automaticky po potvrzení vstupu do trhu software vytvoří stop-loss příkaz v odpovídající vzdálenosti od vstupu.

  Jak stop-loss vypadá?

  Stop-loss není žádná magie a není třeba v něm hledat nic speciálního. Jde o klasický nákupní/prodejní příkaz typu stop (o typech obchodních příkazů píšeme podrobně v tomto článku), a to samozřejmě vždy opačného typu (myšleno buy/sell) než příkaz, kterým jsme pozici otevřeli.

  Vraťme se ale k našemu příkladu. V okamžiku otevření krátké pozice chceme zadat stop-loss ve vzdálenosti 250 dolarů od vstupu. Víme, že jsme do krátké pozice vstoupili na úrovni 95.12 (přesnou hodnotu exekuce vždy vidíme v on-line platformě nebo ji obdržíme od brokera). Stop-loss tedy v Eurodollaru chceme umístit na hodnotu 95.22, což představuje právě dolarovou vzdálenost 250 USD.

  Pro umístění stop-lossu na hodnotu 95.22 zadáme příkaz:

  BUY 1 EDU6 95.22 STOP GTC

  Vidíte, nic komplikovaného. Příkaz říká – nákup kontraktu EDU6, pokud se cena vrátí k hodnotě 95.22. Příkaz je typu STOP, což znamená, že pokud je cena pod hodnotou 95.22, tak se vůbec nic neděje. GTC je zkratka pro Good Till Canceled. Typ příkazu, který zůstane v trhu do doby, než jej zrušíme. Příkazy zadávané bez GTC se ruší s koncem obchodního dne, což bychom u stop-lossu samozřejmě nechtěli – stop-loss musíme mít v trhu po celou dobu, co máme naši pozici otevřenou.

  Znovu ale opakuji, že začínající obchodník musí znát především princip stop-lossu. Se samotnou technickou realizací zadání konkrétního stop-lossu mu určitě pomůže broker.

  Posouvání stop-lossu – jak na to a kolik to stojí?

  Stop-loss slouží k ochraně našeho kapitálu a v průběhu úspěšného obchodu jej posouváme tak, abychom chránili již nashromážděný profit. Konkrétních taktik na práci se stop-lossem je celá řada, nicméně to už se dostáváme nad rámec tohoto článku.

  Samotné posouvání stop-lossu je po technické stránce naprosto banální – v on-line platformě stačí změnit hodnotu u stop-lossu, u brokera stačí změnu stop-lossu nahlásit po telefonu atd. Posouvání stop-lossu tedy znamená, že pouze měníme hodnotu již zadaného příkazu v trhu.

  Posouvání stop-lossu je bezplatné. Neznám rozumného brokera, který by si za takovou operaci účtoval nějaké poplatky.

  Ukončení pozice – co se stop-lossem?

  Pokud nám cena v průběhu obchodu aktivuje stop-loss, obchod samozřejmě končí, neboť se spáruje dlouhá s krátkou pozicí a vše je vypořádáno.

  Pokud však obchod ukončíme jiným způsobem (např. pozici uzavřeme na základě nějaké výstupní strategie), je třeba stop-loss zrušit. Toto opět dělají on-line platformy automaticky a často i broker by vám toto měl ohlídat. Ale opět není od věci si uvědomit, že z principu není stop-loss nic jiného než čekající příkaz v trhu a neměli bychom na něj zapomínat.

  Shrnutí

  Práce se stop-lossem není vůbec komplikovaná a navíc je možné ji v praxi velmi slušně zautomatizovat. Začínající obchodník by tak měl především chápat základní principy, které jsme si popsali výše. Na upřesnění ještě dodám, že tedy za jakýkoliv obchod platíme vždy jednu plnou komisi (označovanou jako RT), bez ohledu na to, jak často posouváme stop-loss (samozřejmě v rámci rozumné míry).

  Dotazy týkající se práce se stop-lossem můžete směrovat do příslušné sekce diskuzního fóra, sekce stop-loss.

  19.2.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...