Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Studujeme Price Action I

    Cenové grafy nám mohou v mnoha okamžicích poskytovat vše, co potřebujeme pro profitabilní trading. Pojďme se společně ve volném seriálu postupně zastavit nad jednoduchými taktikami, které jsou profitabilními kameny mnoha obchodníků, a ze kterých je možné dobře vyjít při studiu trhů.

    Jak se učit číst cenové grafy?

    Potíž s cenovými grafy může být pro začínající obchodníky ta, že obsahují ohromné množství informací, které je prezentováno v jakoby nekončícím množství variací. Odkud tedy při studiu cenových grafů vůbec začít? Zde nejprve několik obecnějších principů, které musíme mít na paměti:

    1. Nehledejte svatý grál. To znamená, nesnažte se v grafu najít „pattern“, který je jednoznačný a funguje „skoro vždy“. V grafu bychom měli hledat spíše „strukturu“, kterou se naučíme postupem času rozeznávat a posuzovat. Nezapomínejte, že i když bude „pattern“ fungovat jen ze 40 %, ale budeme jej schopni obchodovat s RRR např. 1:3, tak je to silně profitabilní situace.
    Je třeba mít také na paměti, že samotný cenový pattern – obzvlášť na nízkém timeframe, není sám o sobě obchodní systém. Budete-li obchodovat na základě cenových grafů, budete chtít ve finále skládat více pohledů dohromady.

    2. Ukotvěte svůj pohled. Zejména nízké timeframy intradenních grafů se zdají být zcela náhodné, pokud je vnímáme jako nekonečný shluk úseček. První krok, který nám pomůže v orientaci, je používání různých referenčních bodů a zkoumání price action jen vůči nim. Příklad – postupným zkoumáním grafů se můžete začít zaměřovat na určité reverzní situace (místa, kde se trh obrací – například high/low krátkodobých swingů). Pokud budete situace zkoumat na nízkém timeframe „kdekoliv“, patrně vás to brzy omrzí a zjistíte, že situace „nedává smysl“. Jiný pohled ale získáte, pokud začnete vnášet do grafů určitou další strukturu – např. se rozhodnete zkoumat situaci jen v blízkosti aktuálního denního high/low. Tím dostáváte do studia struktury trhu určitý „pevný“ parametr, který můžete dál rozvíjet.

    3. Hledejte spíš logiku než „patterny“. Situace v cenových grafech může být velmi ošemetná, pokud se ji snažíme interpretovat zcela mechanicky. Například ve stylu – hledám úsečku, která uzavře přesně jeden tick nad close předcházející úsečky. Sám například v grafech vyhledávám takovou strukturu ceny, která se nemění s jemnou změnou timeframe. Například pokud změním timeframe grafu z 2 na 3 minutový, tak bych měl v grafu vidět podobnou situaci.

    Odkud začít?

    Určitě od sledování a zkoumání grafů. Ty se dají zobrazit v různých timeframe a samozřejmě i formátech (viz náš seriál o různých typech grafů). Vyberte si jedno nastavení a na něm začněte. Jak se budete posouvat dál, sami začnete vnímat, že s některými grafy se vám pracuje lépe než s jinými. Stejně tak timeframe. Trhy jsou fraktálové, takže cenovou strukturu, kterou budete vnímat na nízkém timeframe naleznete i na vyšším – jenom se zde bude vyskytovat s nižší frekvencí a pro její obchodování bude třeba vyšších stop-lossů.
    Sám zkoumám price action nejčastěji na minutových grafech, ale ostatní typy grafů určitě nejsou o nic horší. A co konkrétně hledám? Například mám rád formace založené na flipech – tedy místech, kde se supporty mění na resistence a naopak. Pokud o flipech zatím nic nevíte, určitě doporučuji nejprve ke studiu následující články:

    Flipy se dají obchodovat v různých formách – a to jak v silných trendech, tak v místech otáčení trhů. Nejsem příliš trendový obchodník (ve stylu, že bych naskakoval do rozjetých trendů) a osvědčilo se mi vyhledávat/obchodovat například následující situace:
    1) Trh je v blízkosti oblasti, kde očekávám jeho otočení (silná S/R úroveň, pro začátek můžeme použít dnešní denní High/Low – zobrazeno na grafu jako zelená/červená linka).
    2) Trh začne konsolidovat – tj. obchoduje se do strany.
    3) Následně prorazí směrem od denního High/Low a otestuje původní hranu kanálu z druhé strany. Zde je naše oblast vstupu.

    Situace může vypadat například následovně (na ukázkách graf ES, 2 minutový timeframe):

    ucime-se-pa1.jpg

    ucime-se-pa2.jpg

    Jde samozřejmě jen o obecnější ukázky. Nicméně sami jistě cítíte, že nyní se okruh studia dále zužuje. Cenové grafy již nejsou „náhodné“, ale začínáte si pokládat konkrétní otázky typu:
    - Kde by se formace měla ideálně vyskytovat v kontextu vyššího timeframe?
    - Jak by měla vypadat? Tj. jaká je minimální a maximální délka konsolidace?
    - Jak by měl vypadat breakout?
    - Kdy a jak konkrétně vstupovat?
    - Kam ideálně umístit SL? Tj. jaký je money-management vycházející z formace?
    a mnoho dalších.

    Věřím, že pokud jste zatím nevěděli, jak s cenovými grafy naložit, dostali jste kopec konkrétní inspirace. Budu rád, pokud pod článek budete publikovat formace, které vycházejí z dnešního úvodu a vaše úvahy o jejich zobchodování. V příštím článku plánuji rozvinout odpovědi na některé otázky, které povedou k zpřesnění obchodování této price action.

    27.6.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

    Nakopněte své obchodování
    k systematickým profitům

    (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

    Začínáme 30. 1. 2024.

    Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

    >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

    Další články na toto téma

    Studujeme Price Action III – ukázky z aktuálních trhů

    Dnešní dávka inspirace pro intradenní obchodování akciových indexů se váže k pondělí 5. listopadu 2012, v jehož podvečer tento článek připravuji. Opět si ukážeme praktickou aplikaci několika taktik, které každodenně používám ve svém vlastním intradenním obchodování.
    Čekání na obraty ve strategických S/R zónách
    Jak jsem již zde mnohokrát uvedl, v rámci přípravy svého obchodování si každý den do trhu zakresluji silné S/R úrovně, vycházející z mého obchodního plánu (ten podrobně prezentuji na kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy). Zejména v době aktuální nižší volatility mi toto hodně pomáhá v celkové orientaci v trzích – jednak do připravených S/R zón časuji protitrendové vstupy a současně v jejich blízkosti neotevírám trendové obchody. V neposlední řadě mám pak skrz přípravu z vyššího timeframu neustále představu o tom, kam by trh mohl zhruba směřovat a samozřejmě tomu přizpůsobuji své konkrétní vstupy.
    V pondělí 5. listopadu 2012 jsem měl například hranu hlavní resistence umístěnou v trhu e-mini S&P 500 na úrovni 1411. Tato zóna je skutečně ukázková, a pokud si zakreslujete úrovně stejně jako já, měli byste ji v daný den v trhu zakreslenou. Včetně plánu pro obchod short. Pokud tomu tak nebylo, napište do tohoto diskuzního vlákna, kde můžeme situace dále rozebrat.
    Jakmile trh začal k dané úrovni mířit, byl jsem si jí vědom, a to nejen na trhu ES, ale i na TF, kde občas obchoduji trendově. Akciové indexy jsou skutečně velmi provázané a jakmile začne jeden – například tak vysoce obchodovaný, jako je ES – bojovat s velmi silnou S/R úrovní, vesměs to může zbrzdit i ostatní trhy.
    E-mini S&P 500 postupně dostoupalo k S/R zóně a na tick přesně oblast odmítlo. Z pohledu našeho plánu je důležité, že celý obchod se odehrával zároveň na IMD3 patternu. Řada obchodníků tak patrně vstoupila do shortu agresivně na základě změny orderflow. Co když však pro vás situace nebyla dostatečně přesvědčivá (jako pro mě), nebo pokud principiálně chcete otevírat spíše obchody na výraznějších potvrzeních?
    Silné potvrzení vstupu skrz Price Action
    Dobrým dodatečným vodítkem byl průraz drobné konsolidace tvořící se na hraně zóny skrz výrazně volatilnější úsečku – tedy pattern, který jsem popisoval v článku Studujeme Price Action I a komentoval v nedávném videu Studujeme Price Action II (video).
    Příklad na ES zde ukazuji z důvodu, abyste se sami přesvědčili, že podobný Price Action pattern může mít celou řadu podob. Hlavní konsolidace pod cenou 1411 má spíše drobnější charakter – na dvouminutovém timeframu vidíme tři úsečky, které jsou poskládány jedna vedle druhé. Následuje volatilnější úsečka, která má sílu uzavřít mimo danou konsolidaci – a to v situaci, kdy je trh v IMD3 patternu a navíc se odráží od silné předpřipravené S/R zóny.
    Nejsem-li již v krátké pozici, pak podobná Price Action je pro mne často posledním impulzem pro otevření obchodu. Pochopitelně, že čím blíže se mi podaří vstoupit ke kraji „mikro konsolidace“, tím lépe. Proč? Protože podobná oblast bude velmi často sloužit i jako přirozený „retardér“ pro případný cenový protipohyb a stop-loss umístěný na druhé straně podobné oblasti (nebo alespoň za polovinou výšky konsolidace, jde-li o vyšší oblast) je jednoznačně umístění v „logické zóně“.

    Klikněte na obrázek pro zobrazení plné velikosti obrazovky.
    Sledování ES i při obchodování jiných trhů
    Poslední velmi důležité vodítko, které mi každý den pomáhá k intradenním profitům, je pozorování, zdali se všechny trhy sledované v rámci mé intermarket analýzy hýbou v podobném rytmu. Obzvlášť důležité je to v období s nižší volatilitou. Zde chci opravdu vidět, že všechny trhy vytvářejí například podobnou „volatilnější úsečku“, pokud na jejím základě chci časovat svůj vstup. Nebo časuji-li například vstup na základě orderflow, pak chci vidět, že ostatní trhy také začínají odmítat sledovanou oblast.
    Zde je konkrétní příklad. Takto například vypadala situace pro výše popisovaný short, tentokrát v trhu e-mini Russell 2000:

    Klikněte na obrázek pro zobrazení plné velikosti obrazovky.
    Opět zde vidíme skoro ideální podobu našeho reverzního patternu. Také e-mini Russell 2000 se obchodoval na silné S/R úrovni a vytvořil drobnější konsolidaci. Tu prorazil, přičemž měl trh sílu uzavřít mimo konsolidaci – i zde se nám tak trh nastavil pro pěkný short. Vstup vyhledáváme buď v oblasti close úsečky, která konsolidaci prorazila, nebo zcela ideálně na flipu vycházející z hrany původní konsolidace.
    Cílem ukázky bylo demonstrovat, že nejsilnější vstupy nám často poskytují vodítka hned na několika trzích najednou, což je neocenitelné zejména v době, kdy trhy tráví spoustu času v chopu. Pochopitelně, že případný vstup bychom provedli jen v jednom trhu – v tom, na který se aktuálně zaměřujeme.
    Pro diskuzi a rozvíjení konceptu můžete použít toto vlákno uzavřené diskuze. Ta je určena pouze pro účastníky kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy, ve kterém se podrobně věnuji svému obchodnímu plánu, kterého se dnešní článek týká.

    Volatilní úsečka – silná intradenní S/R úroveň

    Při diskréčním intradenním obchodování je dobré obchody co nejvíce plánovat. Nejprve na základě dlouhodobější analýzy určit oblasti zajímavé pro vstup a pak jen čekat, jestli v plánovaných oblastech nastane vstupní situace. Silnou taktikou plánování, kterou v trzích používám roky, je tzv. reverz volatilní úsečkou.
    Volatilní úsečky jsou pro mě takové, které mají na časovém grafu tělo větší, než předcházející cenové úsečky. To tedy znamená, že v trhu nastala výrazná změna nabídky a poptávky a cena se dala do pohybu výrazněji než na předcházejících úsečkách.
    Situaci odpovídá například tato vyznačená volatilní úsečka:

    Pochopitelně v grafu vidíme celou řadu dalších volatilních úseček. Mě jednak zajímají ty nejvýraznější (ty je určitě dobré popsat zcela systematicky, sám mám v platformě úsečky označené indikátory), jednak vytvořené v určitých situacích. Nejzajímavější jsou právě ty podobné výše zobrazené. Trh se po určitém pohybu dostane do konsolidace, ze které „vystřelí“ proti směru původního pohybu volatilní úsečkou. Ta musí mít sílu uzavřít mimo oblast konsolidace – přesně tak, jak je to zobrazené výše.
    Proč je daná situace zajímavá?
    Trh má tendenci retestovat oblast, ze které volatilní pohyb vznikl. Už jen proto, že na cenové úrovni lze očekávat hodně stop-lossů "posunutých na vstup". V dané oblasti tak bývá zajímavé „číhat“ na vstupy. Trh reaguje tedy často tímto způsobem:

    Mimochodem – podívejte se, jak trh e-mini S&P 500 reagoval koncem minulého týdne na stejný „price action pattern“ vytvořený 13.5.2019:

    Při sledování price action patternů záleží na timeframe grafů. Reverz přes volatilní úsečku doporučuji sledovat na 30minutových timeframe a vyšších. A je to opravdu silný pattern, který vždy tvořil jeden ze základních pilířů mého diskréčního obchodování. Schválně si zkuste otevřít aktuální grafy a identifikovat podobné situace, které jsem dnes ukázal.

    Orientace v trhu pomocí struktury swingu

    Jelikož sám obchoduji v trhu čistou price action, vím, jak nepřehledně mohou čisté cenové grafy bez indikátorů zpočátku působit. Naštěstí existuje celá řada cest, jak se v cenových úsečkách orientovat. Jednou z nich jsou cenové swingy.
    Čím nižší timeframe pro trading používáme, tím více šumu obsahuje. Při vstupech v rámci FIMS tak neustále myslím na to, abych zpracovával informace od těch nejdůležitějších po méně důležité. Začínám na vyšších timeframech, poté se přesouvám na nižší timeframe, ovšem zde nesleduji tolik samotné cenové úsečky, ale swingy a jejich strukturu. A teprve když v rámci nižší struktury vidím oblasti zajímavé pro vstup, zaměřím se na nejnižší element – vstupní svíčky, resp. jejich orderflow (viz například článek Intradenní obchodování a vnímání orderflow).
    Co jsou tedy swingy? Jde o vrcholy a dna „vlnek“, které grafy vytvářejí:

    Na obrázku vidíte typický swing high (vrchol nějakého krátkodobého pohybu) a swing low (dno krátkodobého pohybu).
    Pevnou strukturu swingu vidíme pochopitelně až poté, co je swing dokreslen. Sledujeme-li například vytváření swingu high, můžeme si takový zakreslit až v okamžiku, kdy trh vytvoří vrchol, po kterém začne klesat. Finální swingy tak vždy budeme zakreslovat s příslušným zpožděním.
    Také je třeba zdůraznit, že různí obchodníci mohou používat různé definice pro zakreslování swingů. Někteří mohou sledovat malé swingy a pro „otočku“ jim stačí potvrzení v podobě dvou úseček odrážejících se od dna. Jiný obchodník bude chtít sledovat hrubší strukturu swingů (větší pohyby) a bude čekat na potvrzení v podobě deseti úseček. To vše je v pořádku, neboť swingy samy o sobě nejsou vstupními signály. Je to nástroj pro orientaci v trhu a každému může vyhovovat něco trochu jiného. Každý obchodník by měl však mít přesná pravidla, jak swingy zakresluje.
    Použít lze i různá automatizovaná řešení. V Sierra Chart jde o studii Zig Zag (v ostatních programech se bude studie jmenovat většinou dost podobně).
    Nastavím-li studii následujícím způsobem:

    Bude mi program zobrazovat swingy například takto:

    Zaměříme-li se v grafu jen na vrcholy swingů, získáváme výrazné zjednodušení aktuální struktury a lepší prostředí pro rozhodování.
    Všimněte si například, že jsem u swingů nechal zobrazovat písmena HH, LH, HL, LL. Jde o zkratky pro:
    HH = higher high (vyšší swing high)
    LH = lower high (nižší swing high)
    HL = higher low (vyšší swing low)
    LL = lower low (nižší swing low)
    Při pozorném zkoumání struktury swingů pak můžete snadno získávat jednoznačný kontext pro své obchody.
    Pokud trh například silně trenduje vzhůru, vytváří často strukturu typu HH-HL-HH-HL. Tedy vrchol vyšší než předcházející vrchol následovaný dnem, které je vyšší než předcházející dno, a tak stále dokola.
    Naopak v downtrendu vidíme často strukturu LH-LL-LH-LL. Vrchol nižší než předcházející vrchol, následovaný dnem vytvořením níže než předcházející dno a tak dále.
    Jdou-li trhy do strany, můžeme vidět nepravidelnou strukturu vytvářející například HH-LL – tedy vyšší vrchol a nižší dno.
    Pomocí struktury swingu můžeme získávat jasný kontext pro naše obchody – tedy buď pro trendové, nebo reverzní vstupy.
    Konkrétní příklad
    Jedním z mých oblíbených kontextů jsou obraty po menším trendovém pohybu. Líbí se mi, když trh například klesá (vytváří strukturu LH-LL-LH-LL), následně se pokusí vytvořit nové low, ale v trhu již není dostatečná síla prodávajících. Místo nižšího low pak trh vytvoří vyšší low (HL). Situace může vypadat například takto:

    Trh NQ se pokusil zaútočit na poslední nižší low na ceně 3475.5, ale neměl sílu oblast prorazit – ani se k ní přiblížit. Prodávajícím došla síla a trh začínají ovládat nákupy. Jednak obchodníků likvidujících své shorty (vybírání profitů) a současně prvních traderů spekulujících na růst.
    Sledujeme-li strukturu swingů, je pro nás samozřejmě podstatná reakce trhu na oblast posledního LH – v tomto případě 3488.75. Pokud trh oblast prorazí, bude vznikat vyšší high (HH) – a tedy již uptrendová struktura (budeme mít LH-HL-HH). Řada obchodníků v oblasti LH (3488.75) vstupuje do longu na breakoutu. Osobně breakout vstupy neobchoduji, ale čekám na pullback k této ceně:

    V rámci FIMS vstupuji na základě orderflow. Z pohledu struktury trhu ale očekávám, že by trh mohl vytvořit již vyšší low.
    Ukázka byla pochopitelně zjednodušená a ilustrativní. Je zřejmé, že existuje celá řada kombinací swingů, které lze využít pro naše vstupy. Na screenshotech však můžete sami vidět, že už jen zobrazení swingů výrazně usnadňuje orientaci v cenovém grafu a další vhodný kontext pro vstup a výstup z trhů vás bude napadat mnohem snáze.
×
×
  • Vytvořit...