Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Tip pro intradenní obchodování: denní a týdenní finanční cíle

  V archivu Finančníka je dnes ohromné množství článků, z nichž některé jsou pro začínající obchodníky opravdu důležité. Rozhodl jsem se proto zaktualizovat a rozšířit jeden ze starších článků na téma finančních cílů v intradenním obchodování, které vnímám jako skutečně hodně zásadní.

  Než začnu s dnešním praktickým tipem pro intradenní obchodování, dovolte mi krátký test: víte, jaký je jeden z rozdílů mezi daytraderem – amatérem a daytraderem – profesionálem?

  Odpověď je velmi jednoduchá. Daytrader – amatér je ovládán svou začátečnickou chamtivostí a vše, na co se soustředí, je, aby vydělával na svůj jeden kontrakt co nejvíce. Daytrader - profesionál si uvědomuje, že jeho příjmy z trhů je to jediné, co ho živí, takže pod tlakem nutnosti vydělat každý měsíc se daleko raději soustředí na to, aby jeho obchodní výsledky byly co nejstabilnější. Pokud již dokáže dosahovat stability a umí vydělávat pravidelně a většinu svých obchodních dnů, pak teprve řeší případné zvýšení svých profitů – samozřejmě adekvátním navýšením počtu obchodovaných kontraktů.

  Obchodovat stabilně samozřejmě není jednoduché. V prvé řadě potřebujeme pro takový cíl mít k dispozici funkční intradenní obchodní systém, který je dostatečně flexibilní na to, abychom dokázali obchodovat jak v trendových dnech, tak ve dnech, kdy se trh pohybuje v líných swinzích spíše do strany (proto například v systému intermarket analýzy, se kterou pracuji na emini II kurzu, využívám jak protitrendové signály postavené na intermarket divergencích, tak trendové signály založené na odrazech od S/R oblastí). Dále je třeba, aby obchodník uměl stanovat odpovídající timeframe pro obchodování, pracoval s přiměřenými stop-lossy a výstupy a samozřejmě se postupně naučil rozumět kontextu trhu a chápal, kdy nejlépe použít jednotlivé komponenty obchodního systému, případně kdy vůbec neobchodovat, protože se trhy skutečně nikam nehýbou a nenabízejí rozumní poměr risku vůči zisku.
  Stejně důležité je naučit se na tento cíl soustředit naší mysl. Pokud se naučíme soustředit správně naší mysl, pak technická řešení začnou přicházet se spontánními nápady už tak nějak „sama“ a správně soustředěná mysl nám tedy pomůže snáze dosahovat našeho cíle – stabilního obchodování.

  V rámci tohoto úkolu je naprosto nejúčinnější stanovení si denních a týdenních finančních cílů. Čím déle obchoduji, o to více jsem přesvědčen, že zejména pro začínající a lehce pokročilé intradenní obchodníky by mělo být povinné udělat si business plán, ve kterém si nastaví i základní rozvahu svých denních finančních cílů a stop-lossů.

  Denní finanční cíle jsou užitečný nástroj, který nemusí sedět každému, ale měl by jej každý vyzkoušet. Některé systémy mají příliš nestabilní distribuci zisků a ztrát, takže není příliš reálné stanovovat si denní cíle, avšak správně upravený a postavený systém již takovou možnost dává. Navíc upřímně řečeno – cílem intradenního obchodníka, který se obchodováním bude živit, je obchodovat stylem, který mu bude nabízet co nejstabilnější distribuci zisků (cílem by měl být ziskový každý týden – to je velmi realistické, hodně zkušení intradenní obchodníci mívají ziskovou většinu svých dnů. Proto taky obchodují intradenně…). Je zřejmé, že zejména pro začínajícího obchodníka nemusí být vůbec snadné nastavit rozumný plán finančních cílů, protože cíle nemusí být slučitelné s aktuálně obchodovaným stylem. Ovšem to vnímám jako první dobrou fázi – obchodník se vůbec začne o denní „plánování“ svých příjmů a omezení ztrát zajímat. A jistě ho postupně začnou napadat myšlenky, jak upravit obchodní přístup tak, že to co nyní „nejde“ najednou nebude nepřekonatelný problém.

  Jakou částku by si měl obchodník stanovit jako denní cíl? Především je třeba zdůraznit, že denním cílem není myšleno, že každý den vyděláme danou částku. Spíše to vnímám jako ideální bod, kdy „skončit v nejlepším“. Může to být i po jednom obchodu – například v situaci, kdy obchodník pracuje s několika různě vzdálenými výstupy a podaří se mu dostat zisk i z nejvzdálenějšího profit-targetu.

  Představu o konkrétním finančním denním cíli byste měli získat ze svého paper tradingu (tj. dlouhodobějším obchodováním na simu předtím, než začnete obchodovat živě), případně z backtestu. Osobně doporučuji spíš paper trading. Konkrétní inspiraci můžete získat v našem článku Jak zjistit, po jaké částce ukončit obchodní den?.

  Zejména ze začátku obchodování by měl být cíl také velmi realistický a dosažitelný. Nezapomínejte, že cíle si jistě budete postupně zvyšovat. Velmi důležité myšlenky na toto téma naleznete v článku Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů.

  Cíle pochopitelně záleží i na trhu, který obchodujeme, jak jej obchodujeme (s jakým riskem) a s jakými zkušenostmi. V emini Russell 2000 může být např. odpovídající nastavit si denní díl na 300 USD denně na kontrakt. Co dělat po dosažení denního cíle? Podle mého názoru jednoznačně paper tradovat a zaznamenávat si výsledky do obchodního deníku – jen tak se obchodník dál posouvá a může zjišťovat, zdali existuje prostor pro zvyšování denních cílů.

  Soustředěnost na denní cíl nás učí mimo jiné lepší selektivnosti – pokud víme, že nám stačí jediný úspěšný obchod za den, nehrneme se zběsile do každé příležitosti, ale počkáme si opravdu pouze jen na ty nejlepší – tj. když se trh hýbe, aktuální korekce vypadá smysluplně, struktura swingů podporuje náš směr obchodů, atd. (záleží na individuálních jemných pravidlech, důležitou součástí je samozřejmě i zkušenost).

  Ještě jednou raději zopakuji, že je samozřejmé, a naprosto logické, že denní cíl nedosáhneme každý den. Je to ale bod, při jehož dosáhnutí bychom neměli celý profit odevzdat zpět, což je to, co se děje většině začínajících obchodníků. Mnoho začínajících obchodníků například realizuje na začátku dne profit 300 – 400 USD na kontrakt, ale za chvilku už v euforii vše ztratí a den skončí v mínusu. Chamtivost pracuje u začínajících obchodníků často opravdu silně. Proto velmi často vídám, že řada obchodníků by udělala lépe, kdyby po dosažení denního targetu už vůbec neobchodovala, respektive paper tradovala. Mimochodem – jsem v kontaktu s několika špičkovými intradenními obchodníky, kteří vydělávají v indexech intradenním obchodováním defacto každý den (kromě několika málo lehce ztrátových dnů za rok) a všichni mají ve svém obchodním přístupu denní targety a stop-lossy zabudovány.

  Častá námitka neúspěšných obchodníků na téma denních finančních cílů je, že se limitují pro případ, že se trhy rozjedou a oni přijdou o X tisíc dolarů, které by jinak získali živým obchodováním každého signálu až do konce seance. Zde je třeba opravdu zdůraznit, že intradenní obchodování by mělo být především o stabilních příjmech a prostě nelze doufat, že nám equity zachrání nějaký občasný a výjimečný pohyb, který se nám podaří zobchodovat. Většina začátečníků navíc doufá v tento pohyb každý den a to je právě důvod, proč dostatečné profity z prvních obchodů nakonec v trhu „odevzdají zpět“. Navíc budete-li obchodovat hodně zkušeně a dlouhodobě profitabilně, dokážete v trhu s velkou mírou pravděpodobnosti odlišit opravdu zajímavou příležitost (např. trend způsobený zásadním fundamentem) a pochopitelně si můžete nastavit pravidla, že podobné události se zúčastníte i nad rámec svého dennímu profit targetu. Začínajícím obchodníkům bych však doporučil se zaměřit na stabilitu příjmů.

  Jak už jsem naznačil, ne každý den vyděláme. Měli bychom tedy mít i určitý denní stop-loss a říci si, při jaké ztrátě už přestaneme obchodovat. To je opět kriticky důležité. Osobně mám nastaven denní stop-loss na úrovni cca 3 ztrátových obchodů (pokud do toho nemám žádný ziskový obchod). Myslím, že obchodník by měl mít denní ztrátu cca max. 1-1,5x násobek denního profit-targetu.

  Jelikož nevyděláme každý den, je maximálně užitečné stanovit si i týdenní targety - takové by si měl stanovovat dle mého názoru naprosto každý intradenní obchodník. Týdenní targety by měly být opět realistické. Pokud například máme denní target 200 USD, pak částka 1000 USD týdně na kontrakt není zrovna realistický cíl, avšak 500 USD na kontrakt za týden již ano. Doporučuji přemýšlet o týdenních profit targetech přibližně v oblasti 2,5 násobku denních targetů.

  Nyní opět otázka – co dělat, když dosáhnete týdenní target dříve, než před koncem týdne? Rozhodně je třeba být méně agresivní. Můžete například snížit počet kontraktů, nebo pokračovat po zbytek týdne už pouze paper. Záleží na tom, co vyhovuje přímo vám – je třeba vyzkoušet a dle toho jednat. Za samozřejmé považuji i týdenní stop-lossy, ideálně max. ve velikosti 1 – 1,5x týdenního profit targetu. Pokud například za týden proděláte 1000 USD na kontrakt, pak zjevně nejste ve formě (nebo že se trhy změnily tak, že například vaše stop-lossy nereflektují aktuální volatilitu), a je lepší přestat – takováto týdenní ztráta na kontrakt je skutečně již velmi vysoká a pro mě spíše neakceptovatelná.

  Tolik tedy k týdenním a denním targetům. S Tomášem vnímáme téma pro diskréční intradenní obchodníky jako velmi důležité a začínající obchodníci by měli tomuto tématu věnovat hodně pozornosti. Jelikož původní článek byl publikován před cca 2 roky, obsahuje připojená diskuze k tomuto tématu již základ příspěvků. Jistě se tak najdou obchodníci, kteří s danou oblastí experimentovali a budeme rádi, pokud k diskuzi připojíte své aktuální zkušenosti.

  24.8.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...