Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading a milionové příjmy – jak na to

  Burzovní obchodování láká mnoho lidí pro potenciálně ohromné zisky. Paradoxně se ale vydávají po cestách, které k nim nevedou. Dá se přitom vydělat s malým kapitálem opravdu hodně peněz? Ano, a zejména dnešní doba tomu hodně nahrává.

     milionove-prijmy.jpg
  Foto (c)123rf.com  

  Trading má mnoho společného s klasickým podnikáním. V něm také existuje řada různých cest, jak dělat podobné činnosti. Některé cesty jsou přitom velmi vyčerpávající a prakticky nikam nevedou. Ty promyšlenější vydělávají velké peníze, přičemž na začátku bývá hodně práce, ale později už to často „jede dost samo“.

  Jak tedy v tradingu vydělávat hodně peněz s malým úsilím? Přes obchodování většího kapitálu. Tečka.

  Tohle je věta, která na mnoho obchodníků působí jako červený hadr na býka. Mají pocit, že jediný správný způsob, jak přijít k většímu jmění, je začít s pár sty nebo tisíci dolarů a postupně je rozšiřovat. A k tomu zaznívá klasický argument ve stylu „ostatně, kdo dnes disponuje úsporami ve výši několika milionů…“. Tím debata končí. A lidé s podobnými názory roky a roky ztraceně bloudí ve slepých kruzích hledání svatého grálu a propadají stále skeptičtějším myšlenkám. Neustále se pokouší hledat robustní strategie s ohromným konzistentním zhodnocením, které jsou iluzí. Už jen proto, že vysoké procentuální zhodnocení lze občas dosahovat třeba s mikrokapitálem (kde je defacto jedno kolik riskujeme), ale z logiky věci stejné taktiky přestávají fundovat v okamžiku, kdy bychom je chtěli použít na hodnocení jen trochu serióznějších peněz.

  Pokud s tradingem začínáte, přijměte ode mne dobrou radu – nenechte se strhnout honbou za strategiemi s nerealisticky vysokými zhodnoceními. Pusťte se do seriózní práce. Věnujte se zejména risk managementu (aby vaše výsledky měly menší, a hlavně kontrolované propady kapitálu) a systematizaci přístupu (aby byly výsledky opakovatelné i s větším kapitálem).

  A že máte malý kapitál? Vůbec to nevadí. Obchodujte s jedním kontraktem a budujte si historii svého reálného obchodování.

  Kde jsou pak ale milionové příjmy? Právě v obchodování většího kapitálu. Ten je ale v dnešní době blíže, než si většina lidí dokáže představit. A to spolu s příjmy, které představují hodně vysoký nadstandard. Přitom obchodování většího kapitálu nemusí znamenat, že budete vytvářet fond nebo kamarádsky spravovat peníze lidem z okolí (z čehož může být často více problémů než užitku).

  Existuje celá řada dalších způsobů, jak znásobit příjmy z funkčních strategií. Zde je na ukázku několik tipů. Výčet určitě není kompletní. Jde o několik příkladů, které mě aktuálně napadají. Jejich smyslem je ukázat, že drobná změna myšlení nad vlastní prací může v tradingu znamenat opravdu hodně velký finanční posun.

  Nejsnazší cestu mají algoritmičtí obchodníci, kteří mohou své strategie licencovat a defacto je nechat obchodovat větší kapitál nepřímo. Třeba přes firmy typu Striker, která patří k největším světovým poskytovatelům algoritmických systémů.
  Ostatně když se dnes podívám na přehled exekucí zde pronajímaných algo systémů, vidím snad polovinu obchodů, za kterými stojí algoritmy Čechů a Slováků. Obchodníků, kteří často začínali zde na Finančníkovi. Systémy se přitom pronajímají za částky 100 a více dolarů měsíčně. Jsou licencovány dalšími a dalšími brokery po celém světě. Kolik tak mají systémy klientů? Hodně… Myslím, že pro mnoho traderů až nepředstavitelně. Jen pro představu – řekněme, že nějaký základní měsíční příjem pro rozumné žití je 100 000 Kč měsíčně. Máte-li systém generující 20 % p.a. a s rozumným risk profilem, bude o takový v dnešní době minimálních úrokových sazeb solidně velký zájem. Kolik pronájmů systémů pak stačí na rozumné žití? Pár desítek… Přitom samozřejmě trader drží své know-how, dál si s jeho pomocí rozšiřuje i svůj vlastní kapitál atd. atd.

  V podobném duchu existují i další služby, kde se dají sdílet a pronajímat i diskréční obchodní systémy. Dnes je jich celá řada. Například collective2.com, ale mnoho dalších.

  A tím možnosti ani zdaleka nekončí. Pro diskréční i automatické obchodníky zde jsou různé prop firmy, které za podíl ze zisku poskytnou větší kapitál. Stačí projít základním testem, při kterém se ověří robustnost systému. Prop firma poté poskytne kapitál, trader obchoduje. Zisk se dělí dohodnutým poměrem.

  Nebo se podívejte na nabídku firmy typu Quantopian. Jde o příklad technologické firmy, která se svojí platformou snaží nalákat obchodníky na jejich úspěšné algoritmy. Ty pak hodnotí ve svém fondu, na kterém tak mohou participovat běžní obchodníci z celého světa.
  Podle propozic je cílem platit autorům 10 % ze zisku, který jejich algoritmus vygeneruje. Ke konci roku 2017 plánují alokovat na jeden algoritmus v průměru 5-10 milionů dolarů. Generuje vaše strategie 15 % p.a.? Tak to máme z 5 milionů dolarů hezkých 750 000 USD. Při 10 % představuje podíl ze zisku 75 000 USD ročně, tedy cca 150 000 Kč měsíčně…

  Přitom podobných možností je dnes opravdu celá řada. V této oblasti se svět za poslední dobu pro běžné obchodníky s úspěšnými a ověřenými strategiemi hodně otevřel.

  Pochopitelně, že vše výše uvedené je jen jedna z možných cest. Je naprosto v pořádku zhodnocovat jen svůj vlastí kapitál. Ale pokud očekávám, že mě to bude živit, měl by být dostatečný.

  Pokud kapitálem nedisponuji, není to žádný problém. Je jen velká chyba zamknout své myšlení do vize, že není jiná cesta, než nalézt řešení vydělávající vyšší desítky procent každý měsíc. A cokoliv jiného ignorovat. Zejména proto, že cílení na agresivní zisky s sebou prostě zákonitě nese menší šance na úspěch, rozviklané equity křivky a celkově menší šance na dlouhodobý úspěch (ale o tom třeba někdy příště). Snad jsem tímto v článku ukázal, že cest, jak to dělat jinak, je celá řada.

  Dnes jsou v této oblasti pro běžné tradery otevřené opravdu široké možnosti. Navíc naplňující naše oblíbené motto „Obchodujte méně, vydělávejte více“.

  19.3.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Další články na toto téma

  Existuje vůbec nějaký malý trader, který se živí tradingem?

  Hodně obchodníků se na začátku zaplete do slepých uliček. A jistě je napadají myšlenky typu té uvedené v nadpisu dnešního článku. Tu mi nedávno poslal Vlastimil. Jak to vidím z pohledu svých více než 15letých zkušeností v trzích?
     Foto (c)depositphotos.com   Předně – na podobnou otázku není snadné jednoznačně odpovědět.
  Už jen proto, že pod jednotlivými pojmy jako „malý trader“ a „živit tradingem“ si každý může představit něco jiného. Začněme u „živit se tradingem“. Předpokládám, že pod tím si každý představuje situaci, kdy náš jediný příjem plyne z trhů a našich strategií. V takové konstelaci bude obchodník jistě hledat především méně volatilní strategie dobře kontrolující risk, se kterými se jde dobře diverzifikovat a lze je obchodovat i s většími penězi. Takové ale pochopitelně nevydělávají nějaké závratné částky. Určitě hovoříme o max. nízkých desítkách procentech ročně, nejčastěji v rámci 10-20 %. Aby tradera takové zhodnocení uživilo, musí mít kapitál. Kolik, si každý jistě dokáže spočítat sám podle toho, co pro něj představuje „rozumná životní úroveň“.
  Pokud v tuto chvíli začínáte, tak vás jistě napadá – to se skutečně nedá vydělat více?
  Tomu se na Finančníkovi věnujeme poměrně často a průběžně. Dá se vydělat více, ale jen s vyšším riskem. Příjmy jsou ve finančním světě nedílně spjaty s podstoupeným riskem. Zjednodušeně řešeno – pokud na nejbližší obchod „vsadíte“ např. 1 % svého účtu, patrně v případě zisku vyděláte v podobných řádech. Pokud byste vsadili celý účet, tak můžete svůj účet zdvojnásobit během jediného obchodu. A určitě se vám to může povést i několikrát za sebou. Ale pochopitelně to není cesta, jak se tradingem živit. Dříve nebo později bychom o kapitál přišli. A samozřejmě existují i cesty mezi. Můžete obchodovat tak, že vám nevadí 50% drawdown a pak můžete dosahovat mnohem vyššího zhodnocení. Opět si ale nemyslím, že je možné být finančně závislý na podobném přístupu, tj. riskované peníze skutečně potřebovat pro zajištění životních potřeb. Takový způsob obchodování lze provozovat v případě, že má obchodník i další rezervní příjmy nebo výrazné úspory.
  Větších zhodnocení se dá dosahovat také zrychlováním obchodování. Tam se ale malý obchodník bude potýkat s ohromnými psychickými výzvami, a také si proto nemyslím, že je možné se na podobné příjmy spolehnout jako na jediný způsob obživy.
  Tedy řekněme, že jste malý trader s typickými 10 000 USD startovního kapitálu a „stačilo by vám“ vydělat například za rok 10 000-20 000 USD. Je možné, že se vám to se štěstím povede? Ano, je to možné. V momentě, kdy nebudete příliš kontrolovat risk a budete mít štěstí. A někteří obchodníci mají štěstí. Podaří se jim například první rok vytvořit se štěstím výrazné zhodnocení – třeba i několik set procent, pokud budou na správném místě ve správnou dobu (viz třeba trend v bitcoinu v roce 2017. A výrazné trendové pohyby lze nalézt i na komoditních trzích a akciích). I v historii Finančníka jsem se potkal s řadou obchodníků, kterým v prvním roce obchodování účet vystřelil raketově vzhůru. Jenže hlavní problém „života z malého kapitálu“ je ten, že pokud budete zisky spotřebovávat, tak další rok budete „na startu“, po vybrání kapitálu na život, opět například s účtem 10 000 USD. A pokud se budete pokoušet o podobné štěstí „stále dokola“, tak nakonec o peníze přijdete. Pravděpodobnosti pracují nelítostně. (viz černá labuť).
  Rozhodně se na tomto principu nedá stavět obživa. Pro tu skutečně potřebujeme adekvátní kapitál. Ten představuje základní pracovní nástroj tradera.
  Je tedy reálné naspořit 10 000 USD, vzít je, začít obchodovat na burze a v krátkém čase žít jen a pouze z těchto peněz? Určitě není. A pokud vám kdokoliv tvrdí opak, pak lže. Ano, viděl jsem i na českém internetu reklamy, co slibují výdělek 20 % měsíčně opcemi a byť to vše zní lákavě, tak toto prostě není dlouhodobě možné. Vím, že tomu občas někdo uvěří a skutečně je možné, že se vám takový výsledek podaří za jeden, dva měsíce. Ale pak v takovém případě pracujete s určitou formou skrytého risku, která dříve nebo později skončí černou labutí, která rázem dlouhodobě průměrné zhodnocení pošle do adekvátních mezí…
  Existuje tedy malý trader, který se živý tradingem?
  Existují lidé, kteří byli na začátku malými tradery (začínali s pár tisíci dolary), postupně se vypracovali na větší obchodníky a dnes se tradingem živí naplno. To je z mé zkušenosti jediná možná cesta. Tedy postupně se ve fulltime tradera vyvinout.
  Přičemž jde o proces trvající roky a vyžadující podnikavého ducha stejně jako v kterémkoliv businessu.
  Vím, že většina začínajících traderů nechce na otázku „Jak získat na burze finanční a osobní svobodu?“ komplikované odpovědi. Chtějí prostě jen vědět, jaký pattern v trhu sledovat, kdy vstoupit a vystoupit. A ať to hlavně není moc sofistikované, protože nemají v dnešní době vůbec žádný volný čas ještě něco studovat a učit se.
  Trading ale není jednoduchá cesta. Už někdy před deseti lety jsem na Finančníkovi psal, že pokud jsou vaše ambice vydělávat měsíčně pár desítek tisíc korun a „jen nepracovat pro šéfa“, tak je mnohem jednodušší dosáhnout takový cíl spíše vlastním podnikáním. Ale pochopitelně to má své limity, které v tradingu nejsou, a proto je trading tak lákavý.
  Pokud tedy s tradingem začínáte, máte pár tisíc dolarů, musíte se rozhodnout.
  Buď budete v trzích trochu pokoušet štěstí a obchodovat s vyšším riskem pro občasný „jackpot“, který s určitým štěstím může přijít. Jak jsem zmínil, řada obchodníků i na Finančníkovi vydělala podobným způsobem někdy i stovky procent ročně. Ale bude to hodně hrbolatá cesta, neboť pro podobné zhodnocení je třeba podstoupit vysoký risk (pro začátečníky bohužel často v podobě skrytého risku, o kterém zatím nevědí) a bohužel občas přijdete i o větší část svého účtu (nebo celý). Takto se tedy dá fungovat jedině s dalšími příjmy, a trading tak bude určitá forma přivýdělku. Což je samozřejmě naprosto v pořádku. Důležité je ale myslet na to, že i kdybyste se štěstím vydělali hodně peněz, nedá se taková cesta provozovat dlouhodobě. Pro obživu je nutné najet na jiné strategie s kontrolovaným riskem, které budou vydělávat řádově méně.
  Nebo se rozhodnete pro kariéru tradera, ale pak je třeba pojmout opravdu trading jako busisness. Využít všech příležitostí, jak postupně získat větší kapitál. Opět znám na Finančníkovi řadu traderů, kterým se to povedlo. Nejčastěji pracují tak, že postupně spravují peníze jiným lidem. Několik obchodníků, které znám osobně, spravuje kapitál v řádech desítek a stovek milionů korun – opravdu to není zas tak výjimečné, jak by se začátečníkům mohlo zdát. Ale pochopitelně tato cesta už je typickým podnikáním – každý si musí najít cestu, která mu bude vyhovovat. Někdo upřednostňuje správu cizího kapitálu, jiný se raději k vyššímu vlastnímu kapitálu dostane pronajímáním systémů, další využívá trhy tak, že postupně zhodnocuje například příjmy ze svého jiného podnikání a takto se dopracovává k většímu účtu.
  Cest je skutečně hodně. Trading jednoznačně stojí za tu námahu. Ale je potřeba počítat s tím, že ve své podstatě jde o business jako kterýkoliv jiný. A nelze v něm uspět zcela bez práce a bez překonání některých základních překážek. Protože pak by uspěl každý, což v tradingu rozhodně neplatí.

  Trading, tradeři a burza: Jak to chodí v zahraničí

  Při svých nedávných cestách jsem samozřejmě využil každé příležitosti, abych trochu "zmapoval" aktuální tradingovou situaci v daném regionu. Mojí oblíbenou činností je například navštěvovat budovy lokálních burz, pročítat lokální ekonomické časopisy a bavit se obecně s lidmi, kteří mají k ekonomické oblasti v daném regionu blízko. Jak je to tedy s tradingem ve světě a jak si v celkovém měřítku vede Česká Republika?
  Východní Asie
  Začal bych částí světa, u které se domnívám, že momentálně prochází v oblasti tradingu skutečně silným rozvojem.
  Rozvoj tradingu ve východní Asii je z mého pozorování velmi rychlý, spolu s tím, jak aktuálně roste životní úroveň a bohatství v mnoha Asijských zemích. Mezi země s největší koncentrací traderů patří jednoznačně Hongkong, Singapur, Japonsko – a překvapivě i Čína. Obzvláště v Číně se odehrává zajímavá situace (několikrát na toto téma byly publikovány velmi zajímavé články v časopise Business Week). Velké americké banky a hedgeové fondy totiž zjistily, že mezi Číňany je dnes možné najít velké množství vysoce schopných, talentovaných a inteligentních jedinců, které se vyplatí vyškolit na tradery, a přímo v Číně je pak nechat spravovat nemalé finanční prostředky – v mnoha ohledech jsou totiž i zde Číňani efektivnější a levnější než jinde ve světě. Dříve bych takový stav komentoval slovy "když i Číňan se dokáže naučit úspěšně obchodovat, musí to už dokázat každý" – ovšem dnes už vidím situaci jinak. Snaha, píle a cílevědomost lidí ve východní Asii je pro mě natolik (opakovaně) překvapující, že se nedivím tomu, že i v Číně vzniká množství elitních traderů.
  V Japonsku a Hongkongu jsem znal několik traderů, kteří obchodovali čistě na svůj účet, delší dobu však s nimi již ve styku nejsem. Všichni obchodovali většinou futures akciové indexy (e-mini, ale i velké indexy) nebo akcie. Někteří diskréčně, někteří jako AOS. Jenom pro zajímavost – abyste si mohli v Hongkongu nebo Tokiu dovolit zaplatit trochu slušnější byt, potřebujete alespoň 5 000 USD měsíčně (a to si moc vyskakovat nebudete). Celkové životní náklady těchto traderů začínaly bez problémů na částkách kolem 10 000 USD (200 000 Kč) měsíčně, což bylo naprosté minimum na přežití, které si museli každý měsíc vydělat (u řady z nich to nebyl výraznější problém). Tj. to, o čem řada začínajících traderů u nás sní jako o svém ideálním tradingovém příjmu, to se stává v jiných zemích naprosto základním, nezbytným minimem.
  V Singapuru jsem dodnes v kontaktu s několika tradery. Velmi intenzivně pak s jedním kamarádem, který 6 let obchoduje AOS a dopracoval se až ke svému vlastnímu hedgeovému fondu. S tímto kamarádem jsem v týdenním kontaktu, vzájemně si sdílíme mnoho cenného know-how a on sám je pro mě velikou inspirací, protože je jedním z lidí, kteří ukazují, že s cílevědomostí, systematickou prací, vytrvalostí a inteligencí se dá dojít velmi daleko – i když začínáte od nuly (kamarádovi je přes 50, takže nezačínal zrovna nejmladší, přesto se mimo jiné vypořádal se všemi technickými aspekty AOS bez jakýchkoliv problémů, dokonce se naučil i programovat v C#).
  Osobně se domnívám, že Asie je dnes skvělou destinací pro tradery všeho druhu. Najdete tu velké množství tradingových služeb, brokerů, velmi nízké daňové zatížení, řadu dalších traderů – a co hlavně, pokud někomu na ulici řeknete, že jste trader, nejenom, že si nebude poklepávat na čelo, ale docela možná vám řekne, že i on je trader. Krom toho je v Asii skvělé jídlo, mnoho inspirace, a pokud se budete prohánět po ulici v nejnovějším Ferrari, řada lidí vám místo závisti projeví uznání a obdiv, že jste se dokázali vypracovat tak vysoko.

  U kamaráda tradera v Singapuru.
  Austrálie a Nový Zéland
  V této části světa má trading poměrně silnou tradici (osobně zde znám dva tradery, jeden z nich je původně z NZ, dnes žije v Austrálii).
  Je ovšem třeba věci uvést do trochu širšího kontextu. Austrálie je obecně národ gamblerů. Australané milují sázky všeho druhu, milují hrát, hazardovat, gamblovat. Proto milují i burzu – což ovšem v konečném důsledku bohužel znamená, že většina na burze spíše gambluje, než seriózně obchoduje. Mnoho Australanů má tudíž burzu spíše jako hobby než jako seriózní příjem.
  I přesto ale nelze generalizovat, nejdete tu totiž skutečně prvotřídní tradery s výrazně inovativním uvažováním. Právě inovace se mně líbí u Australanů nejvíce, viděl jsem několik opravdu zajímavých nápadů a myšlenek, pocházejících právě z této oblasti. Australané rádi obchodují především na australských burzách, ať už jsou to akcie, nebo australské indexy. Mnoho z těch úspěšných, co znám, se ale se stejnou intenzitou koncentruje i na futures trhy v USA.
  Trh s brokery je v této oblasti značný a rozvinutý, hovořit o tradingu a spekulacích je zde naprosto běžné. Bohužel pro zdejší tradery je tu trochu nepříjemné vysoké daňové zatížení. Ve městech jako Sydney se pak žije velmi draze, takže lokální soukromí tradeři se opět musí pohybovat minimálně na částkách kolem 10 000 USD měsíčně, aby mohli vůbec pokrýt své nejzákladnější měsíční potřeby.

  Hlavni burza ve Wellingtonu (Nový Zéland).
  Arabské země
  Z arabských zemí, které jsem procestoval, mám pocit, že je zde trading spíše v plenkách. Dle mého názoru to má ale hodně společného s jejich vírou, kulturou a tradicemi. Určité náznaky jsem viděl v Dubaji, tím to ale hasne.
  Na druhou stranu, pro úspěšné soukromé tradery může být dnes život v Dubaji vcelku zajímavý. Ultra-moderní, velmi otevřené, dynamické, bezpečné město, kde je teplo po celý rok a kde nechybí jakékoliv služby nejvyššího standardu. K tomu všemu nízké daňové zatížení. Kdo si dokáže na burze vydělat, může si zde užívat velmi vysokou úroveň života, se všemi službami, které ho jen napadnou. Zrovna tak se domnívám, že zde stále může existovat prostor pro hedgeové fondy, osobně ale o lokálním trhu nic nevím, takže těžko říci, jak by to zde bylo náročné.
  USA
  Amerika je dnes i nadále hlavním sídlem traderů. Najdete je prakticky ve všech státech, samozřejmě s největší koncentrací v městech jako New York, Chicago, Los Angeles apod.
  S Petrem jsme poznali v USA celé tradingové komunity, mezi nimi tradery veterány i tradery začátečníky. Trading je zde chápán jako naprosto běžná věc, běžné povolání. Projděte se centrem Chicaga a docela možná každý třetí, na kterého narazíte, bude trader nebo bude alespoň pracovat v profesi, která je tradingu blízká. V USA jsou tradeři všeho druhu, všeho zaměření. S Petrem jsme v minulosti poznali tradera, který si vydělával denně kolem 500 USD scalpováním na futures trzích, tradera, který již několik desítek let obchoduje úspěšně opce (později nás hodně naučil), poznali jsme zde tradery všeho věku, tradery úspěšné, neúspěšné, částečně úspěšné, profesionální i naivní. Vždy se ale jednalo o prostředí, kde zkrátka a dobře být traderem není nic exotického, každý vás jako tradera bere tak, jako byste dělali jakékoliv jiné povolání – protože tak je v USA trading chápán. Trading zde má tradici, renomé, mnoho úspěšných traderů obchodujících na své účty i mnoho "superstars" v oblasti hedgeových fondů.
  Úspěšní tradeři zde berou svůj trading velmi vážně, chápou burzu jako vysoce soutěživé prostředí. Na druhou stranu, dokáží ocenit, pokud jste úspěšní i vy nebo pokud přijdete s něčím novým.
  Na můj vkus je jen v Americe vše trochu moc "velké" a rychlé – jako trader bych v USA žít moc nechtěl.
  Evropa
  Většina lidí zná ve spojitosti s tradingem hlavně Londýn, kde se samozřejmě vyskytuje obrovské množství traderů. Naše kamarádka, která v Londýně prodávala nemovitosti na nejdražší ulici, nám povídala příběh o soukromém traderovi, který si tam šel koupit multi-milionový byt v šortkách a potištěném tričku. Vypadal jak nejběžnější kluk z ulice, ale byl to velmi úspěšný trader (podobně vypadá mnoho úspěšných traderů, jen u nás v ČR z nějakého důvodu stále panuje přesvědčení, že úspěšní tradeři musejí jezdit v Bentley a ukazovat se na obdiv – je zkrátka a dobře patrné, že majetkové mindráky z dob komunismu stále ještě nebyly u nás ani zdaleka vyřešeny).
  Tradery ale nenaleznete zdaleka jen v Londýně. Sám jsem byl překvapený, jak úspěšní tradeři uvažují podobně – pokud mají možnosti, které trading nabízí (obchodovat kdekoliv na světě), tak je rádi a hojně využívají. Takže když jsem se například stěhoval do Španělska, do našeho apartmentu v první linii u moře, vlastně mě ani tak moc nepřekvapilo, že první trader, na kterého jsem narazil, byl můj soused (bohužel ve stejné době se stěhoval na Korsiku). O několik měsíců později jsem zjistil, že Holanďan, se kterým jsme se pravidelně setkávali v našem bloku, je trader-broker. Takže docela možná jen u nás na Costa del Sol je traderů slušné množství – není ale samozřejmě snadné je najít, je to spíš otázkou náhody.
  Dalšími zeměmi, ve kterých je mnoho traderů, jsou Německo a Švýcarsko (tam jsme s Petrem znali jednoho osobně). Evropa se ale obecně zaměřuje spíše na akcie, futures trh je zde méně rozšířený.
  Každopádně i v mnoha místech Evropy je naprosto v pořádku, pokud řeknete, že jste trader – nikdo se nad tím nepozastavuje.
  Česká Republika
  Česko je samozřejmě vysoce konzervativní zemí, navíc plnou předsudků a špatných zkušeností. Na vše se u nás hledí s podezřením – a rozhodně jsme ještě nedošli do fáze, kdy by bylo možné brát trading jako kteroukoliv jinou profesi (což je v mnoha částech světa naprosto samozřejmé).
  I přesto ale musím říci, že jsem pozitivně potěšen, že vnímání se pomalu mění a v rámci národního konzervatismu a podezřívavosti ve stylu "za vším hledej podvod", se stává pomalu, ale jistě i trading onou respektovanou a běžnou činností. Bude to ještě nějaký čas trvat, ale domnívám se, že máme vykročeno správným směrem, a trading vidím jako něco, co bude častější a běžnější (a tak trochu se domnívám, že k osvětě pomohl do značné míry i Finančník.cz). Navíc i u nás již znám řadu naprosto výtečných traderů, kteří si nic nezadají v invenci a schopnosti úspěšně obchodovat s jinými světovými tradery, navíc jsou to nezřídka skvělí lidé.
  Česko je také zemí pogramátorů, a to velmi schopných, ale bohužel velmi nezkušených a neznalých v tradingu. V minulosti mě oslovilo několik lokálních fondů, zda bych nechtěl pracovat s jejich "geniálními programátory". Většinou se jednalo o oslovení vcelku nabubřelé, takže jsem vždy odpověděl se zdvořilým "děkuji, ne". Nepochybuji o šikovnosti českých programátorů (sám jsem vděčný, že s takovým spolupracuji), ale bohužel po mnoha zkušenostech vím, že 99 % z nich chybí zkušenosti z trhů a jakákoliv invence v hledání tradingových nápadů, které programovat. Zkušenost a invence jsou v tradingu základem – ale u nás (logicky) zatím spíše velikou výjimkou.
  Další překážkou, kterou vidím k lepšímu rozvoji v této oblasti u nás, je potřeba lepší vzdělanosti lidí v tom ohledu, že ne vše "zadarmo" je dobré. Český člověk je bohužel posedlý slovem "levnější" a "zadarmo", takže pak velmi rád poskytuje své finanční prostředky buďto brokerům kdesi v offshorových oblastech, nebo se snaží (marně) obchodovat s produkty typu forex a CFDs, aniž by si dokázal spočítat, proč ono "zadarmo" je někdy i 100x dražší než fixní (rozumný) poplatek na futures a akciových trzích (a pak se diví, proč nevydělává). Mnoho Čechů zatím také stále nechápe rozdíly mezi centralizovaným a necentralizovaným trhem (kde broker může obchodovat proti svému klientovi) a později se diví, že pokud začnou vydělávat, jejich broker je vyhodí.
  Poslední věcí, kterou také vnímám doposud spíše s nevolí, je fakt, že Češi jsou z nějakého důvodu stále posedlí obchodováním tuzemských akcií. Lokální akciový trh je naprosto nezajímavý, mrtvý, drahý a bez výběru. Nic dnes nebrání tomu, aby šel obchodník obchodovat výrazně lepší a vhodnější americké akcie, navíc s velkými možnosti opčního zajištění.
  I přesto jsme urazili velký kus cesty. Vidím u nás stále více (úspěšných) traderů a docela dost věřím, že trading bude více a více běžnou záležitostí. A nemyslím tím zdaleka jen na úrovni hobby, ale především na úrovni seriózní profese. Myslím, že Češi se dokáží stále více prosazovat i v této oblasti (a také více využívat možnosti, které trading nabízí, a chápat, že trading opravdu není o soukromých ostrovech a že kvalita života není o tom, kolik miliard musíme vydělávat, a že kvalita tradera se neměří tím, kolik obchoduje kontraktů). Tradingu a traderům u nás tedy větším dobrou budoucnost.

  Poradna: Mám na trading mnohem méně času, než bych si představoval

  Je naprostou pravdou, že změny v životě vyžadují čas. Pokud chceme například zhubnout, musíme upravit svůj denní režim a najít si denně čas na příslušné aktivity. Pokud se chceme naučit nový jazyk, je to totéž. A pokud se chceme naučit tradingu, nemůžeme zkrátka věnovat obchodování "mnohem méně času, než bych si představoval", protože pak se nikam moc nepohneme. Takže, jak na to? Jaké další možnosti máme?
    
  Foto (c)depositphotos.com/ SergeyNivens V běžném životě platí, že úměra času je rovná tomu, jakou očekáváme odměnu (samozřejmě vždy bohužel bez finální garance, ale tak to v životě už chodí).
  V tradingu tato "rovnice" možná vyžaduje zakomponovat ještě třetí proměnnou a tou je kapitál. Jinými slovy, časová odměna je rovná tomu, jakou očekáváme odměnu – a při jakém kapitálu. Velmi zjednodušeně by se dalo říci, pokud máte na trading méně času, než byste si představovali, pak určitá "pomoc" existuje v tom, že přidáte kapitál. Hned vysvětlím, co mám na mysli.
  Většinou začínající trader s malým kapitálem očekává největší zhodnocení. Je to logické, pokud máme malý kapitál a chceme se stát tradery na plný úvazek, pak musíme náš kapitál zatraceně hodně znásobit, aby to bylo možné. Zároveň ale malý kapitál přináší možnost jen velmi malých risků na obchod – na každý obchod si můžeme dovolit riskovat jenom "pár dolarů". To dramaticky snižuje možnost instrumentů, které můžeme obchodovat (hovořím zde o futures, do FX se už z principu nemíchám, kdo chce, ať si najde v některém z nedávných vydání časopisu Business Week (nepamatuji si už přesně, který to byl) článek o tom, jak je FX manipulovaný skrze uzavřenou skupinu traderů (o nebezpečích FX jsem tu psal tolikrát, že už se odmítám opakovat), a zároveň prakticky nedává žádný prostor pro chybovost, která se ale u začínajících traderů předpokládá. Takže, shrnuto a podtrženo – obchodníci začínající s malým účtem musí většinou zatraceně zapracovat, pokud se chtějí pohnout vpřed, a to pochopitelně vyžaduje hodně času. A pokud takový nemáte, je nutné si dramaticky přeorganizovat život tak, abyste ho měli. Není to jednoduché, ale znám lidi, kteří to s úspěchem udělali, takže je to možné.
  Ovšem druhá možnost je smířit se s tím, že holt s časem bojujeme (jako všichni), a pokusit se pustit do směru, který je časově méně náročný, ale vyžaduje logicky přiměřenější kapitál.
  Nejprve opět něco o tom, proč právě kapitál je tak důležitý, pokud chceme snížit časovou expozici. Ono kouzelné slovo je zde "diversifikace". S větším kapitálem si můžeme dovolit více akce různými směry, což nám umožňuje i přidat lehce prostoru pro případnou chybovost a dává nám celkově trochu více možností. Umožňuje nám to ale hlavně pustit se do směrů, pro které je možné mnohem lépe si zorganizovat čas, i když se nám ho příliš nedostává.
  V tomto ohledu jsem zde už několikrát psal, že dle mého názoru jsou vhodné hlavně dva obchodní směry – komoditní spready a AOS.
  Komoditní spready bych nazval jako "low-time-demanding" obchodní metodu. Samotné spready jsou tak jednoduché, že většině studentů stačí jediné shlédnutí našeho webináře (dejte tomu hodinu denně po večerech a do týdne budete vědět a z části i umět a chápat vše podstatné) a následně stačí najít si trochu rutiny o víkendech, abyste si dokázali připravit obchody pro příští týden. V průběhu týdne už se pak bavíme o nutnosti času pár desítek minut denně, což si již dokáže zorganizovat téměř každý. Ovšem je zde třeba počítat právě s nutností kapitálu – i když teoreticky můžete začít s částkou od 5 000 USD, tak až kapitál kolem 8 000 – 10 000 USD vám začne dávat skutečně zajímavé možnosti, tj. umožní vybírat ze široké škály obchodů, pracovat s více kontrakty (a využívat tak různé scale-in / scale-out techniky s různými počty kontraktů) apod. Ze všech obchodních přístupů je ale tento časově ten nejméně náročný, jaký jsem kdy poznal – přesto stále může být silně profitabilní.
  AOS (Automatické Obchodní Strategie) je druhá možnost, která vám při vyšším účtu dává nemalou možnost časově větší flexibility. Nyní, nechápejte mě špatně: Osobně coby full-time AOS obchodník přemýšlím o svých AOS téměř 24 hodin denně, takže vlastně jsem tímto směrem pohlcen neustále. Stále je co zlepšovat apod. Ovšem na druhou stranu, nasazené strategie již obchodují na serveru zcela samy, takže maximálně párkrát přes den jen vše zkontroluji přes mobilní telefon (celkově 5 minut denně časové expozice). Pro vývoj a testování nových strategií jsem si vytvořil speciální work-flow, které optimalizuje čas tak, jak je to jen možné. Tj. konkrétně stačí vždy večer pustit počítač a ráno projet výsledky, ty nejzajímavější dát stranou a o víkendu realizovat testy robustnosti. Je tu tedy opět možnost časové flexibility a lepší organizace než například u daytradingu, kde je větší nutnost dodržovat každý den konkrétní obchodní časy apod. Stinnou stránkou je pak pochopitelně vyšší kapitálová náročnost – minimální kapitál pro obchodování AOS je z mé zkušenosti alespoň 10 000 USD (a i tak bude fuška najít strategie s malým riskem), jakýkoliv vyšší kapitál je pak už jen výhodou a nabízí opět řadu možností v rámci diversifikace apod. A i zde samozřejmě existuje stále možnost zajímavých profitů.
  Takže, pojďme se ještě jednou vrátit k původnímu tématu poradny – "Mám na trading mnohem méně času, než bych si představoval".
  Odpověď zde zní, že pokud máte méně času, ale větší kapitál, je možné s tím něco dělat a najít vhodnější obchodní přístupy s ohledem na váš čas (takových vhodných obchodních přístupů je určitě více, já výše popsal především ty dva, se kterými mám sám osobní zkušenosti a kterým se i zde na Finančníkovi dlouhodobě věnujeme, další možností jsou samozřejmě například opce).
  Pokud pak máte méně času a menší kapitál, máte bohužel jedinou možnost – udělat ve vašem životě takové organizační změny, které povedou k větší časové flexibilitě, k možnostem pravidelného času věnovaného pro trading. Je to výzva, ale rozhodně to také není nemožné.
  Koneckonců budu rád, pokud se pro inspiraci podělíte s ostatními v diskuzi o to, jaké jste sami provedli organizační změny v životě, abyste měli více času věnovat se tradingu.
×
×
 • Vytvořit...