Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Velká konference systematických obchodníků, Trading Forum, proběhne 9.11.2019

  Je mi potěšením vám oznámit, že letos se opět můžete těšit na velké setkání systematických obchodníků na konferenci Trading Forum.

  Raději si tak již s předstihem poznamenejte do kalendáře datum 9.11.2019. Letošní program bude plně zaměřen na retailové systematické obchodní přístupy. Tedy strategie zajímavé pro běžné obchodníky. Akce bude především pro české a slovenské tradery.

  Zorganizovat velké setkání traderů s kvalitním programem vyžaduje hodně organizačního úsilí, ale i na posledním QuantExpo bylo jasně vidět, že vydaná energie za to stojí.

  quantexpo.jpg

  Atmosféra mezinárodní konference QuantExpo, kterou jsme v Praze pořádali v roce 2017.

  Jsem moc rád za aktivní komunitu, která se kolem Finančníka vytvořila, a tak jsme se i letos rozhodli s týmem věnovat této oblasti energii a kvalitní odborné setkání opět uspořádat. Již nyní tedy na inspirativním obsahu intenzivně pracujeme. Pokud patříte mezi úspěšné obchodníky, můžete se navíc na obsahu akce také podílet.

  V tradingu toho lze mnoho vyřešit elektronickou cestou.

  Ale osobní kontakt je osobní kontakt.

  Pro mě samotného to byly a jsou právě různé zahraniční konference a setkání, které silně ovlivnily a dále ovlivňují můj vývoj coby tradera. Zejména díky velmi neformálním rozhovorům s podobně smýšlejícími lidmi, kterou se mi často podařilo rozvinout do plodné spolupráce.

  O co půjde?

  Primárně je konference určena traderům pohybujícím se kolem serveru Finančník.cz. Ti jednak obchodují podobnými styly a současně mohou v osobních setkáních navázat na komunikaci, kterou vedou v různých částech diskuzního fóra. Samozřejmě, že z programu Trading Fora si odnesete mnoho podnětů i v případě, že Finančníka nesledujete. Především proto, že celý program bude zaměřen na praxi. A to zejména v systematických strategiích – tedy takových, které jsou jasně backtestovatelné, opakovatelné a lze je automatizovat.

  Cílem obsahové části Trading Fora bude ukázat co funguje ostatním traderům, s jakými nástroji pracují a jakých dosahují výsledků. Naším záměrem je nastavit celý program tak, aby se zde prezentovalo se svými zkušenostmi více obchodníků a účastníci tak mohli získat co nejvíce inspirace a nových poznatků.

  Věřím, že konference tak opět nabídne program, který bude velmi atraktivní. Jeho konkrétní podobu budeme dávat dohromady ještě přibližně do léta a aktualizované informace budete nacházet jak na Finančníkovi, tak na webu tradingforum.cz

  Už nyní je jasné, že zde budou bloky na témata:

  • Swingové strategie v akciích.
  • Zkušenosti s pronájmy vlastních strategií (kolik se dá očekávat klientů, jak fluktuují atd.).
  • Intradenní mechanické strategie.
  • Vytváření portfolií (téma, které plánuji pro akci zpracovat sám).

  Ovšem stále je prostor otevřen i pro zprostředkování dalších praktických zkušeností. Což je hlavní důvod dnešního článku.

  Chcete na akci vystoupit?

  Rádi zprostředkujeme na konferenci zkušenosti dalších obchodníků, kteří úspěšně systematicky obchodují a mají zájem se na akci podělit o znalosti a zviditelnit se. Máte-li zájem na konferenci vystoupit, pošlete stručný návrh přednášky na petr@financnik.cz. Velkou šanci na akceptaci mají témata spojená s tím, co vám poslední roky v trzích funguje, jakých výsledků rámcově dosahujete atd.

  Kdy se přihlásit?

  Zvažujete-li zúčastnit se akce coby účastníci, pak se již dnes můžete registrovat na www.tradingforum.cz.

  Na přihlášení na akci je určitě ještě dost času. Nicméně kapacita sálu je omezena 400 účastníky. To se může zdát jako hodně míst, ale je to méně židlí, než kolik bylo účastníků na posledním podzimním workshopu swingového obchodování. Komunita Finančníka je už poměrně veliká. Rozhodně tak doporučuji nečekat s registrací na poslední chvíli. Navíc do konce srpna je vstup nabízen za sníženou „early bird“ cenu.

  Už dnes se těším na mnoho inspirujících osobních setkání.

  7.4.2019

  Petr Podhajský


  Mohlo by vás dále zajímat

  Postřehy z newyorského QuantConu

  V sobotu proběhla v New Yorku konference algoritmického obchodování QuantCon, na které jsme nemohli chybět. Co mě zaujalo z pohledu využitelnosti do vlastního obchodování?
  QuantCon mám rád hlavně proto, že se v něm do velké míry prolíná svět hedgových fondů s obchodováním jednotlivců. Přednášky jsou často orientovány na profesionálnější témata a poskytují nemalé možnosti inspirace. Tedy zejména z pohledu retailového obchodníka, který nemá jinak příliš šancí nahlédnout „do kuchyně chytrých peněz“. S tím se pochopitelně pojí i možnost neformálních diskuzí s lidmi, které je opět jinak velmi těžké potkat.
  Jaká hlavní témata na QuantConu zaznívala? Tak v prvé řadě jsou to alternativní data, se kterými dnes hedgové fondy dost pracují a snaží je zpracovávat do strategií. Je zřejmé, že pokud chce v tradingu obchodník uspět, musí se neustále posouvat dopředu. Existující výhody v trhu se vyčerpávají s tím, jak je postupně obchoduje více a více obchodníků. Alternativní data jsou jednou z cest, jak nalézat nové výhody. Už jen proto, že v dnešní digitální době vzniká neuvěřitelné množství nových dat, které lze zpracovávat a vyhodnocovat. Padaly příklady strategií vyhodnocujících ekonomické trendy například prostřednictvím vytíženosti parkovišť před nákupními centry atd. Osobně v podobných směrech také vidím budoucnost, byť pochopitelně z pohledu retailových obchodníků existuje řada limitů, kam je možné ještě jít. Určitě je ale potřeba maximálně se zkoušet dívat na data z různých i méně tradičních pohledů. Ať už je to například méně využívaný timeframe (a způsob jeho zpracování) nebo zapojení sice dostupných dat, které ale mnoho traderů nepoužívá (prezentován byl například obchodní přístup statistického vyhodnocování reakcí ceny na hospodářské výsledky společností, což je něco, s čím sám také ve svých analýzách pracuji).

  John Fawcett, CEO Quantopianu zahajuje QuantCon
  V souvislosti s alternativními daty padlo na QuantConu několik oznámení, která jsou velmi zajímavá i pro výzkum v oblasti retailových strategií. Hlavní je patrně zpřístupnění dat společnosti Factset v on-line platformě Quantopian. Data by, stejně jako celá platforma, měla být pro výzkum zdarma. Upřímně právě dostupnost velkého zdroje alternativních dat v Quantopianu (přehled viz www.quantopian.com/data) je z mého pohledu velkým důvodem, proč platformu využívat. Sám jsem se kvůli tomu učil Python. Data jsou v tradingu drahá a Quantopian je jedno z málo míst, kde je řada profesionálních zdrojů dostupná zdarma, případně za malý poplatek. Nově bude také možné na servery Quantopianu nahrávat přes API vlastní data a ta následně využívat například coby individuální filtry a váhy v testovaných algoritmech.
  Druhým velkým tématem konference bylo téma strojového učení využitelného v tradingu. Jelikož běžel program paralelně v přibližně 5 sálech, ještě jsem nezpracoval všechny přednášky (byly nahrávány, takže je možné se podívat i na ty, kterých se člověk osobně nezúčastnil), ale z těch, které jsem navštívil, bylo zřejmé, že: Velcí hráči s různými technikami strojového učení samozřejmě experimentují, ale není to vůbec triviální záležitost. Osobně se mi zdálo, že větší úspěch mají spíše v dílčích aplikacích – například automatických hledání souvislostí v alternativních datech nebo používání taktik strojového učení pro určování vah signálů v portfoliích atd. Hodně se také řešilo, jak se vyvarovat přeoptimalizaci generovaných systémů. Velmi inspirativní byla závěrečná přednáška Dr. Marcose Lopeze de Prado, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě. Prakticky demonstroval problém, o kterém jsem na Finančníkovi hovořil mnohokrát, zejména v AOS kurzu. Pokud budeme na stejných datech dělat dostatečně dlouhé pokusy (tedy například datamining), dříve nebo později získáme krásně vypadající strategie včetně ověření robustnosti v OOS, které ale nemají šanci v praxi dlouhodobě přežít. Tedy při testování a vývoji je potřeba sledovat i cesty vedoucí k výsledné strategií (například počet pokusů optimalizace) a tomu přizpůsobit i vyhodnocení robustnosti. Toto je myslím velké téma, o kterém se bude ještě hodně hovořit. Prado na toto téma publikoval před týdnem zajímavou práci Detection of False Investment Strategies Using Unsupervised Learning Methods, která je sice odborná, ale může poskytnout inspiraci, jak se k problému stavět.
  Co se týče úspěšného vytváření strategií, tak opět mnohokrát zaznělo, jak důležitý je výzkum v oblasti obchodovaného edge. A že ti, co uspějí (například na Quantopianu), mají za sebou násobně více hodin strávených nad výzkumem než jiní obchodníci. A také důležité připomenutí, že backtest strategie není výzkum, ale spíše ověření funkčního edge zasazeného do kontextu konkrétního obchodního plánu. Inspirativní byl pro mě workshop, který mi připomněl existenci bezplatného nástroje Alphalens umožňujícího právě testovat různé alfa factory (z pohledu terminologie používané na Finančníkovi tedy určité obchodované „edge“ = výhody) v prostředí pythonovského Notebooku, který sám hodně pro testování využívám. Řada podobných nástrojů je neuvěřitelně praktická, což ale člověku bohužel dojde až v momentě, kdy vidí vše konkrétně vysvětleno na praktických příkladech. A i to je důvod, proč jsem přesvědčený, že podobné akce stojí za účast.
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.