Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Více práce, lepší soustředěnost, lepší výsledky: Vypněte zprávy

  Dnešní článek nebude tak úplně o tradingu, bude spíše o tom, jak jednorázově zlepšit soustředěnost a výkonnost - ať už děláte cokoliv. Jak mít po celý den čistší hlavu, jasnější myšlenky, více nápadů a v konečném důsledku i lepší náladu - což povede ke zlepšení v mnoha oblastech, které děláte, včetně tradingu.

  Před pár měsíci jsem při své cestě po Asii byl svědkem velmi pozoruhodné situace, která mě zcela zásadně inspirovala.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/gvictoria&nbsp 

  Jednoho večera jsem seděl v lobby malého soukromého hotelu, který spolu se svou thajskou snoubenkou provozoval velmi příjemný člověk z Nového Zélandu. V místnosti byl také jeden Belgičan, který právě sledoval zprávy - a nesmírně se u toho rozčiloval, asi tak, jak se rozčiluje při večerních zprávách většina našeho národa. Shodou okolností byla v místnosti právě i thajská snoubenka majitele hotelu a bylo na ní patrné, že Belgičanovo rozčilování jí velmi zaujalo.

  Po celých 30 minut stále bez pohnutí a s úsměvem na tváři (jinak to ani Thajky neumí) pozorovala cené dění. Zatím co se Belgičan rozčiloval, Thajka vypadala velmi pobaveně. Když zprávy skončili, popošla k Belgičanovi a zeptala se ho, kvůli čemu se tak rozčiloval.

  Belgičan samozřejmě okamžitě spustil o politické situaci, o korupci, o finanční krizi, o milionu další věcí. Když celý frustrovaný skončil, Thajka na něj pohlédla s údivem a lítostí a zeptala se ho, proč se tedy na zprávy dívá, když ví, že mu nedělají dobře - obzvláště když je navíc na dovolené?

  Belgičan jen mlčky a zmateně seděl. Pak se Thajsky zeptal, jak je možné, že oni se nikdy nerozčilují, jsou pořád usměvaví a vypadají tak šťastně?

  Thajka odpověděla: Nekoukáme se na zprávy. Nezaměstnáváme naší mysl ničím, co stejně v daný okamžik nemůžeme ovlivnit.

  Tato událost mně poměrně silně oslovila, protože i přesto, že zprávy v TV nesleduji (v Portugalsku ani ve Španělsku zprávy z ČR nechytám, příliš mně nechybí a lokálním zprávám moc nerozumím), prakticky mnohokrát během dne "aktualizuji" (resp. "aktualizoval" jsem) řadu českých informačních portálů, z čehož se poměrně rychle stane snadný návyk a člověk je brzy závislý na zprávách v on-line podobě.

  Když jsem o tom začal přemýšlet hlouběji, uvědomil jsem si, jak moc vlastně ve skutečnosti zaměstnávám už od samého rána svůj mozek naprostými zbytečnostmi. Malý příklad.

  Řekněme, že ráno vstanu, chci daný den backtestovat a před snídaní si přečtu zprávy. Mé myšlenky pro dané dopoledne tedy budou následující:

  • Co a jak dnes budu backtestovat?
  • Co bych měl posnídat?
  • Jak pokračuje situace v Sýrii?
  • Už chytli Krejčíře?
  • Proč máme v ČR tak drahé a nekvalitní dálnice?
  • Jaké dnes bude počasí?
  • Co asi dělá Barbora Škrlová?
  • Kam si zajdu na oběd?
  • Padne dnes vláda?
  • Jak proboha mohla důchodkyně vypadnout při vaření z okna čtvrtého patra?
  • Prodala už Meg Ryan svůj dům v Beverly Hills?

  Není to až s podivem, o čem všem hned po ránu přemýšlíme? :-) Nyní si nasimulujme situaci, kdy uděláme totéž - avšak ráno zanevřeme na jakékoliv zprávy, ať už máme v tomto ohledu sebesilnější návyky. Myšlenky pro naše ráno budou:

  • Co a jak dnes budu backtestovat?
  • Co bych měl posnídat?
  • Jaké dnes bude počasí?
  • Kam si zajdu na oběd?
  • (A co budu dnes celý den dělat, když nemusím najednou myslet na tolik zbytečností?)

  Nyní se podívejte na srovnání výše ještě jednou a položte si otázku: S jakým stavem mysli se vám bude k backtestu zasedat lépe a s jakým stavem budete mnohem více soustředění, dokončíte práci dříve - a ještě budete mít lepší den?

  Po zkušenosti s Belgičanem v Thajsku jsem se tedy rozhodnul pro radikální krok - vypnul jsem všechny zprávy.

  A bylo to velmi zajímavé. Zatím co první měsíc to bylo skutečně nezvyklé a bojoval jsem s tendencí zprávy zapnout, druhý měsíc mně zprávy prakticky už vůbec nechyběly, třetí měsíc jsem se začal cítit o 200 kilo myšlenek lehčí a čtvrtý měsíc jsem úplně zapomněl, že v Sýrii byly nějaké boje (ještě tam jsou?), že je nějaká finanční krize (je vůbec ještě nějaká?) a kdo vlastně právě vládne v ČR (my ještě máme nějakou vládu?). Co se ale ukázalo jako ještě zásadnější - po celou dobu jsem se cítil mnohem šťastnější, klidnější, zažíval mnohem méně strachu, obav, frustrace a rozčilování. Změna opravdu byla cítit zásadně - až jsem byl sám překvapený! A co na tom bylo nejlepší, o ty opravdu nejdůležitější zprávy jsem ve skutečnosti po celou dobu stejně nepřišel: Každou důležitou zprávu se totiž stejně dříve či později dozvíte ze svého blízkého okolí, aniž byste však takovou zprávou museli příliš zaměstnávat svou mysl a trápit se věcmi, které stejně neovlivníte! Nemusíte žádné zprávy vůbec sledovat, to podstatné se k vám stejně dostane samo.

  Po 4 měsících jsem nakonec díky své profesi tradera musel udělat lehký kompromis - denně sleduji pouze jistý ekonomický portál, abych byl v obraze jen co se týče nejdůležitějších ekonomických informací, které jsou však zásadně podávány v seriózní, nebulvární podobě, dále pravidelně odebírám BusinessWeek a 1x týdně, vždy o víkendu, kouknu na hlavní titulky českého zpravodajského portálu, čemuž věnuji max. 60 vteřin. I tak se cítím, že mám zpráv zase nad hlavu a že svou hlavu už opět zbytečně zaplavuji více, než je nutné :-)

  Při své dubnové návštěvě Prahy jsem si pak mnohem více, než kdykoliv jindy uvědomil, jak ve skutečnosti negativistickou, někdy až s prominutím odpornou náladu našeho národa dělají z 90% pouze a jen zprávy. Omylem jsem viděl v dubnu kousek zpráv na TV Nova - a okamžitě jsem propadl hluboké chvilkové depresi. Přitom všichni máme stejnou volbu - začít veškeré zprávy okamžitě a zcela ignorovat, a udělat tak náš život mnohem lepší a spokojenější! Proč se od rána nechávat "pumpovat" negativismem, dalším negativismem a ještě větším negativismem? Proč celý den završit ultra-bulvární negativistickou náladou a energií, která číší z každých hlavních zpráv všech TV stanic v ČR? Opravdu nám tento vrcholný bulvár přináší něco více, než vztek, zlost a frustraci? Opravdu chceme tyto emoce každý den dobrovolně spouštět a následně zvětšovat při pohledem na zprávy? Je to pro náš život důležité a správné? Opravdu nám tento negativistický stav mysli a jeho neustálé vědomé stimulování vyhovuje?

  Možná všichni koukají na zprávy jenom proto, že to dělá každý a že existuje určité společenské dogma, že je třeba být neustále informovaný. Z mého pohledu je však toto společenské dogma a chování zcela chybné a individualitě nepřináší naprosto nic dobrého, zato mnoho zlého. Je to společenské dogma, ze kterého běžný člověk netěží nic, kdežto politici těží možnost manipulovat davem a televize těží prodejem velmi drahého reklamního času, jenom kvůli tomu, že mnoho lidí z nějakého důvodu milují bulvár a denní dávky vzteku a frustrace. Takže, pokud vám to doposud nikdo nenavrhnul, dovolte, abych to udělal já: Od dnešního dne vypněte veškeré zprávy. Zkuste to alespoň na 3 měsíce. Uvidíte, že rázem:

  • korupce v ČR se sníží o 90% (minimálně ve vaší hlavě, což ale už stačí k tomu, abyste byli mnohem spokojenější a šťastnější),
  • finanční krize z velké části zmizí (protože díky zprávám je v našich hlavách mnohem větší, než ve skutečnosti je),
  • začne vám být jedno, kdo vlastně právě vládne (protože vlády za naše životy stejně žádnou zodpovědnost nemají),
  • začnete se soustředit jen na opravdu podstatné věci,
  • začnete být v celé ČR asi jediní, kdo si nebude permanentně na všechno stěžovat, čímž se zřejmě stanete divní a podezřelí,
  • s vysokou pravděpodobností začnete být mnohem spokojenější a šťastnější,
  • zřejmě i v lecčem začnete být mnohem úspěšnější, protože budete mít náhle více času a větší soustředěnost - bude vám to také více myslet,
  • poznáte, že se v životě dají dělat i lepší věci, než se nechat rozčilovat zprávami,
  • poznáte a pochopíte, že zprávy k vašemu životu vůbec nepotřebujete a že svůj život si stejně tvoříte zcela sami, nebo ohledu na to, co právě říkali ve zprávách TV Nova.

  Zprávy sledovat nemusíme. Je to jen a jen naše volba. A tudíž je i naše volba, do jaké nálady a psychického rozpoložení se chceme vědomě každý den uvádět a čím skutečně chceme zaměstnávat náš mozek - protože ani kapacita našeho mozku není bezedná. Je to volba toho, co považuji v životě za podstatné a jak se chci cítit. Je to tak jednoduché - a přitom je až s podivem, jak zásadně náš den a naší náladu ovlivňuje právě to, zda sledujeme, nebo vůbec nesledujeme zpravodajství. Tento fakt ovlivňuje náš život mnohem více, než jsme ochotni si přiznat - možná, že 80% našeho dne ovlivňuje právě to, zda sledujeme zpravodajství.

  Já se rozhodnul 95% zpráv zcela eliminovat a nyní se po 95% času cítím "lehčí" a spokojenější, než se zprávami každý den. Za ten pokus to opravdu stojí. Uvidíte, že i k tradingu budete sedat s čistší hlavou. Opravdu bych si velmi přál, aby se rozhodla přestat sledovat zprávy většina našeho národa. Myslím, že celková společenská nálada by se výrazně zlepšila a bylo by nám všem lépe. Typické české stěžování si by se utlumilo, protože jak by se jednou vypnuly zprávy, náhle by nebylo na co si stěžovat a možná bychom všichni začali více přemýšlet o tom, jak nyní využívat naší lepší náladu a lehčí myšlenky k budování něčeho pozitivního a přínosného, co může nadále náš život zlepšit a zkvalitnit (zprávy to rozhodně nejsou). Nepotřebujeme politiky ani bulvární zpravodaje k tomu, abychom si začali sami a s vlastní zodpovědností dělat život lepším - a je na čase začít jim to dávat najevo minimálně tím, že je prostě přestaneme číst a poslouchat a budeme je zcela ignorovat.

  Minimálně můžete začít u sebe a předat tuto myšlenku dále. Možná jsem idealista, ale za pokus to stojí :-)

  20.5.2012

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...