Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Tipy a zkušenosti s pronájmy VPS a servery pro trading

  Pro řadu trading aplikací je výhodné umístit software na server, kde vše běží nonstop a s kvalitním internetovým připojením. Možností a nabídek však existuje nepřeberné množství. Rozdíly v kvalitě a cenách jsou přitom ohromné. Dnes přináším tipy na služby, ke kterým jsem se postupně propracoval a které sám používám.

    
  Foto (c)123rf.com  

  V případě intradenního diskréčního obchodování je situace s hardwarem dost jednoduchá. Sám používám notebook plus přídavný monitor. Pro cestování se mi velmi osvědčil cestovní LCD panel, který jsem popisoval v článku Má aktuální technika pro trading a stále ho používám.

  Složitější situace s výběrem techniky ale nastane v momentě, kdy se pustíme do náročnějších analýz nebo automatizovaného obchodování. V takovém momentě je potřeba hardware, který má některé, nebo všechny následující vlastnosti – výkon, možnost trvalého zapnutí, připojení na kvalitní internet s nízkou latencí atd.

  Potřebné parametry techniky se vždy odvíjejí od konkrétních potřeb. Sám dnes využívám řadu počítačů s různými parametry pracujících na různých „úkolech“. Na co trader potřebuje jiný hardware než notebook? Tak třeba, aby na něm běžel software pro automatizovaný trading. Nebo třeba pro sbírání dat (na jednom serveru například takto vytvářím intradenní opční databázi). Nebo pro různé výkonově náročné optimalizace a datamining (řešení popisované v minulém článku bych nemohl provozovat na notebooku).

  Samozřejmě vždy je zde možnost pořídit si klasické PC nebo fyzický server. Sám mám takové stroje také, ale současně se mi velmi osvědčila možnost pronájmů – jak fyzických serverů, tak zejména VPS (virtuální privátní server). Pronájem přitom umožňuje využívat řešení jen na určitou dobu (například pokud potřebujeme vyšší výkon pro nárazové výpočty) nebo například pro odzkoušení různých workflow předtím, než si pořídíme vlastní server. Osobně bych tak tuto volbu volil dříve, než případný fyzický nákup „železa“.

  Co se zkušeností týče. Pokud vyžadujete od serveru dlouhodobý vysoký výkon například pro různé optimalizace, pak se mi vždy vyplatilo pronajmout si fyzický server. Výkon poskytují samozřejmě i cloudová řešení typu Amazon AWS, ale cenově vycházejí výrazně dráž. Nejčastěji si server pronajímám u německé firmy Hetzner. Mají zde například on-line aukci již hotových serverů, kde se dají najít zajímavé konfigurace za přijatelné ceny (seznam aktuální nabídky je zde ). Například solidně výkonný počítač s procesorem i7-980x a 24GB RAM vychází na cca 45 euro měsíčně. To není vůbec špatné, když si uvědomíme, že je to včetně DPH, hostingu, kompletní spotřeby elektřiny a připojení k internetu (v ČR se většinou za samotný server housing podobného stroje platí kolem 1 000 Kč měsíčně).
  Servery se pronajímají bez instalačního poplatku a minimální doba nájmu je měsíc. Jediná vada na kráse u podobných řešení je fakt, že standardně jsou pronajímány s Linuxem. Windows ale není problém objednat, jen je pronajímána vesměs dražší Server edice – u Hetzneru vychází měsíční pronájem na 25 euro. Sám tak toto řešení používám spíše na krátkodobé pronájmy, kdy potřebuji další výkonný hardware k testování, nebo zapojení několika počítačů do výpočetního clusteru.

  Pokud není potřeba vysloveně vysoký výkon, tak je lepší pronajímat si VPS – jde prakticky o virtualizovaný počítač, kdy řada klientů sdílí jednu hardwarovou platformu, jejíž výkon je kontrolovaně distribuován jednotlivým virtuálním serverům. VPS se dají pronajímat velmi levně, ale nejlevnější řešení jsou opět jen linuxová. Řešení s Windows jsou pak často dost předražená a je potřeba na internetu dobře hledat, aby si člověk nepronajal řešení, které bude dražší než fyzický server (ale mnohem méně výkonné). Například řada obchodníků používá speedytradingservers.com, kde je sice Windows licence v ceně, ale řešení poskytující dvě jádra procesoru a 2,25 RAM stojí 72 euro měsíčně. 4 GB RAM pak 90 euro měsíčně, což je výrazně více než fyzický server u Hetzneru (poskytující neporovnatelně vyšší výkon).

  Sám si VPS pronajímám poslední dobou u německé firmy Contabo, kde VPS postavené na SSD discích nabízející 4 jádra procesoru a 12 GB garantované RAM stojí 8,99 euro měsíčně. Windows Server licence zde pak stojí 4,99 euro. Tedy komplet PC se 4 jádry procesoru, 12 GB RAM a Windows licencí vychází na 14 euro (cca 378 Kč/měsíc). K ceně jsem byl původně dost nedůvěřivý, ale zatím jsem naprosto spokojený. Na počítači mám spuštěné aplikace ThinkorSwim, TradeStation a Amibroker spolu s Python scripty a vše funguje výkonově bez problémů. Byť pro nějakou náročnější optimalizaci toto řešení už není. Jde spíše o provozní počítač, který je neustále na internetu a normálním způsobem zpracovává data nebo obchoduje. Contabo nabízí i výkonnější VPS, které jsem ale nezkoušel. Kompletní přehled poskytovaných VPS naleznete zde. Každopádně je to zatím nejvýhodnější služba, kterou jsem pro sebe našel. Pokud byste někdo měli další podobný tip, tak určitě dejte vědět a článek aktualizuji.

  Jak se pak pronajaté fyzické servery nebo VPS ovládají? Klasicky přes Windows vzdálenou plochu. Poskytoval řešení vám přidělí IP adresu, na které zadáte přidělený login a heslo. Následně už pracujete na počítači podobně, jako byste seděli před jeho monitorem.

  10.1.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...