Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Vytváření a optimalizace portfolií trhů a subsystémů

  Na Finančníkovi je stále více pokročilých obchodníků, kteří disponují řadou profitabilních taktik a přemýšlejí, jak je spojit do funkčního celku. Tedy jak vytvořit jeden hlavní systém skládající se z různých obchodovaných systémů a trhů. Jak se na danou oblast dívám sám?

     ozubena-kola_n.jpg
  Foto (c)123rf.com  

  Čtete-li tento článek, tak pak patrně vnímáte, jak důležitá je v tradingu diverzifikace. Rozkládání risku a šancí na profit do řady různých trhů a přístupů tak, abychom měli coby tradeři šanci zachytit co nejvíce různých stavů. A současně nebyli přespříliš exponování na jeden typ rizika, který může kdykoliv nastat.

  Diverzifikace je o to důležitější, že ji řeší zejména tradeři spravující větší kapitál, kde již nebývá kladen takový důraz na co nejvyšší výnos za každou cenu, ale spíše na co nejstabilnější růst zisků (tedy zisk zohledňující i potřebný risk, resp. draw-down).

  Diverzifikovat se lze mnoha způsoby – s pomocí různých nekorelujících trhů (např. strategie v indexech, dluhopisech, energiích atd.), pomocí odlišných obchodních systémů (například vycházejících z breakoutu, momenta, sezonalita atd.) a v neposlední řadě pomocí aplikace předchozího na různé timeframe (například 15minutový, 4hodinový, denní atd.).

  Spojením zmiňovaných prvků vznikají zajímavá portfolia, která dokáží být velmi stabilní v čase. Ovšem praktická otázka zní – jak toto reálně složit dohromady a řídit v čase? A to je otázka, které věnuji poslední roky hodně času. A bohužel odpověď není jednoduchá.

  Tedy pokud se nad problematikou člověk zamyslí trochu do hloubky. Samozřejmě jde vzít historické backtesty z několika systémů/trhů, ty složit v Excelu dohromady a pustit na ně například Monte Carlo analýzu. A spokojit se se získanými výsledky. Jenže ty bývají v takovém případě velmi přeoptimalizované a nevypovídající. Už jen proto, že takový styl skládání portfolií vychází jen z konkrétních historických obchodů systémů, ale třeba vůbec nerespektuje měnící se vztahy mezi obchodovanými trhy.

  Jak k problematice přistupuji já? Tak především jsem stále v procesu vytváření svého optimálního řešení. Což s sebou samozřejmě zahrnuje i zkoumání různých slepých cest, a hlavně práci na technologickém řešení, které vše přenáší do praxe. V zásadě vycházím z následujících principů:
  - Výsledné portfolio se musí rebalancovat. Tedy přiřazovat různou váhu (tedy position sizing) jednotlivým subsystémům.
  - Rebalancování musí být zcela automatické a mechanické (tudíž i backtestovatelné).
  - Rebalancování vyhodnocuje jak výkonnost samotné strategie zohledňující zisk i draw-down (například pomocí sharpe ratia), tak vztahy mezi trhy (například korelace). Jednotlivé sledované prvky ohodnocuji „váhami“, které ovlivňují risk přiřazovaný do strategie.
  - Pokud se tedy strategii nedaří, nemusím ji „vypínat“, protože v konečném důsledku přiřazené váhy způsobí, že strategii nebude alokován žádný kapitál.

  Samozřejmě za každým bodem se skrývá spousta dalších specifik vztahujících se k mým vlastním strategiím a bohužel extrémní množství práce, stráveného času a vztekání nad Python kódem. Je tak velmi pravděpodobné, že v článcích na Finančníkovi v této oblasti nebudu nikdy výrazně specifičtější.

  Co ale tedy poradit na dotaz „Vytváření a optimalizace portfolií“, který poměrně často dostávám?

  Nejvhodnější mi připadá odkaz na knihu Systematic Trading od Roberta Carvera, ve kterém jsem sám pro sebe poprvé objevil prakticky popsaný profesionální framework, který problematiku řeší. Knihu jsem již před časem recenzoval v tomto článku a skutečně ji mohu maximálně doporučit pro studium této oblasti. Není to lehké čtení, ale Robert konkrétně ukazuje přesně to, na co se často ptáte – jak skládá v jednom workflow různé systémy, které škáluje podle různých faktorů a korelací. Dynamicky tak vytváří portfolio reflektující aktuální stav trhů a systémů, což je podle mě skutečně funkční přístup k dané problematice.

  A jelikož se o problematiku sám aktivně zajímám, mám pro vás ještě jednu velmi dobrou zprávu a tip. Do Prahy se mi Roberta Carvera podařilo pozvat – konkrétně na pražskou algoritmickou konferenci QuantExpo, kde se s námi podělí o své know-how přednáškou Portfolio optimisation when you don’t know the future (or the past). Rob v ní bude podrobněji rozvádět téma optimalizací portfolií v momentě, kdy coby tradeři čelíme základním výzvám – nestabilitě a nejistotě. Tato přednáška bude určena pro pokročilejší obchodníky a pokud z ní chcete získat maximum, doporučuji nastudovat Robertovu knihu. To nepíši proto, abych mu ji pomohl prodávat. Ale proto, že jeho práci vnímám jako dost jedinečnou a sám z ní v mé praxi portfolio managementu hodně vycházím. Ostatně i to byl důvod, proč jsem dlouho usiloval o to, aby se i Robert objevil v Praze a jsem moc rád, že jsem uspěl. Lístky jsou zatím k dispozici, byť kapacita se plní. Takže pokud vás téma také zajímá a chcete se potkat nejen s Robertem, tak se registrujte co nejdříve.

  20.8.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...