Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Využití Excelu pro trading

  Obecně se netajíme tím, že je program Excel našim nejoblíbenějším backtestovacím programem. Ve skutečnosti děláme v Excelu prakticky nepřetržitě ohromné množství různorodých analýz, které nám pomáhají k lepším výsledkům v tradingu. Dnes bych rád dal několik tipů a triků, jak Excel zajímavě rozšířit a začít efektivnějši používat pro různé testovací účely.

  V prvé řadě bych doporučil pořídit si verzi Excel 2007 raději, než starší verzi. Tato nová verze je v mnoha ohledech intuitivnější, co je ale podstatnější – možňuje pracovat se zhruba 1 milionem řárků (oproti předešlým verzím, kdy to bylo přibližně 64 tisíc rádků), takže je možné budovat podstatně větší databáze historických dat. Další výhodou verze Excel 2007 je možnost lepších grafických interpretací a zpracování, takže vaše testy provedené v této verzi Excelu mohou být vždy vizuálně příjemnější. Tvorba grafů je celkově příjemnější, jednodušší a intuitivnější, což platí pro celý Excel 2007 – je vidět, že si autoři dali záležet na tom, aby se uživatelé naučili skrze perfektně zpracovaná menu využívat i funkce, které doposud byly ve starších verzích Excelu hůře k nalezení.

  Excel 2007 je vizuálně velmi příjemný, intuitivní a umožňuje díky nově řešenému menu využít funcke Excelu skutečně na maximum.

  Využívání Excelu pro trading není úplně jednoduché, je totiž třeba zvládnout pár technických záležitostí, a poté se naučit několik jednoduchých funkcí a formulí, avšak po překonání těchto krůčků se stává Excel dle mého názoru naprosto nejlepším programem pro testování a analyzování trhů a strategií ze všech možných dalších programů (i když samozřejmě s různými omezeními).

  Pojďme tedy od začátku. Pokud chceme začít stavět cokoliv v Excelu, v prvé řadě potřebujeme data. Excel je poměrně flexibilní v možnostech importování, takže nám bohatě postačí jakákoliv data například ve formátu ASCII nebo CSV. Taková data není až tak složité získat. Tak například stačí stáhnout zdarma tiral verzi programů Gecko Track´n´Trade nebo Genesis Trade Navigator a z jakéhokoliv tohoto programu si můžete vyexportovat data prakticky jakýchkoliv trhů v řadě nejrůznějších formátů zcela zdarma. Můžete také využít OpenTickk. Takováto data pak lze použít v Excelu a dále s nimi pracovat. Samozřejmě je možné také nejrůznější data koupit za pár babek na internetu, nebo existuje i celá řada levných či bezplatných programů, které data stahují.

  Data budou většinou ve formátu datum / čas / open / high / low / close / volume a takto by neměl být problém importovat data i do Excelu – samozřejmě patřičně rozčleněná do jednotlivých sloupců. Tím tedy vybudujeme jednoduchou databázi, se kterou již můžeme dále efektivně pracovat.

  Takto jednoduše může vypadat databáze vytvořená v programu Excel. S takovouto databází lze již dále efektivně pracovat.

  Práce s jednoduchou databází utvořenou takto jednoduše v Excelu není nijak složitá. Samotný Excel totiž disponuje celou řadou databázových funkcí, jako například funkce VLOOK nebo HLOOK (doporučuji databázové funkce prozkoumat v nápovědě Excelu). Jakmile tyto funkce trochu nastudujete, což je nejlepší cestou vlastních pokusů a omylu, velmi jednoduchým příkazem pak dokážete dle zvolených kritérií získat okamžitě jakoukoliv potřebnou hodnotu pro jakýkoliv den / čas a s tou pak dle libosti pracovat dále. Nemusíte být žádný přeborník v databázových řešeních a této problematice hlouběji rozumnět, abyste byli schopni již po krátké době využívat efektivně libovolná data trhů ve vašem Excelu.

  Pro načítání dat do Excelu existují dokonce i podstatně pokročilejší řešení, jako například modul pro Excel zvaný XLQ, který disponuje neuvěřitelným množstvím příkazů a tak můžete dokonce bez nutnosti tvorby jakékoliv databáze přímo ve vašem Excelu získávat data ze zdrojů jako jsou YAHOO nebo MSN doslova během pár vteřin. Modul XLQ vám umožní s pomocí triviálních příkazů získat nejenom hodnoty open/high/low/close pro prakticky jakýkoliv den z obrovského množství trhů, ale také dokáže nalézt například nejvyšší high/nejnižší low ve stanovené periodě, obsahuje již v sobě řadu implementovaných indikátorů, a mnohem více. Další samozřejmostí tohoto modulu je propojení Excelu s InteractiveBrokers skrze API a z toho plynoucí výhody.

  Plug-in XLQ udělá z vašeho Excelu fantastický nástroj. Řada jednoduchých příkazů umožňuje prakticky okamžitě získat libovolné hodnoty trhů - a to i v historii.

  Samotné „programování“ v Excelu nemusí být vůbec, ale vůbec, složité. V prvé řadě je třeba zvládnout pouze pár základních funkcí, které umožňují stavět různé podmínky. K takovýmto funkcím se využívají nejčastěji funkce IF, AND a OR. Funkce IF dedinuje podmínku, tj. nakříklad IF CLOSE > OPEN, funkce AND se používá pokud potřebujeme, aby bylo splněno více podmínek, funkce OR pokud chceme, aby byla splěna alespoň jedna podmínka z několika. Skrze tyto funkce osobně provádím většinu analýz, krom toho lze funkci IF rozšířit i například podmíněné součty (SUMIF) a počty (COUNTIF). Funkce COUNTIF se dá v Excelu velmi dobře využívat k analýzám MAE/MFE – záměrně nepíši jak, abyste si sami začali tuto funkci zkoušet a naučili se jí efektivně používat. Obecně vám postačí naučit se do 20 funkcí, abyste mohli Excel řádně využívat. Nápověda Excelu je většinou řešena velmi dobře, aby se z ní dalo mnohé naučit, pro nadšence doporučuji knihu Mistrovství v Microsoft Excel, ze které jsem se poměrně rychle naučil naprosto vše, co potřebuji.

  Dalším naprosto úžasným vylepšením Excelu můžeme docílit s použitím modulu zvaného AnalyzerXL. Tento modul totiž do Excelu přidá zhruba 120 obchodních indikátorů – nalezente zde prakticky všechny, od klouzavých průměrů až po různé oscilátory, indikátory typu ADX a mnohem více. Používání tohoto modulu není nějak složité a pokud se s modulem naučíte, za krátko už můžete provádět věci, které obvykle umí programy o pěkných pár korun dražší. To tedy znamená, že můžete k datům přidat libovolné množství indikátorů a s pomocí funkcí IF opět jednoduše vybudovat řadu podmínek, se kterými můžete testovat řadu věcí. Samozřejmě toto vše dokáží i různé již pro tyto účely specializované programy - pro mně osobně je ale v případě Excelu úžasná naprostá flexibilita, kterou mně řada programů nenabízí – samozřejmě na druhou stranu za cenu menší uživatelské vstřícnosti a intuitivnosti.

  AnalyzerXL přidá do Excelu zhruba 120 indikátorů.

  Použití těchto modulů vám v podstatě stačí k tomu, abyste ze svého Excelu udělali plnohodnotnou backtastovací platformu, ve které navíc můžete vytvářet i bezpočetnou řadu dalších analýz a průzkumů dle vlastní libosti. Pokud se budete chtít pustit ještě dále, není problém: do Excelu je totiž možné na internetu nalézt i moduly pro různé genetické algoritmy, pro opční analýzy, a tak dále. Většina těchto programů sice stojí pár babek, ale nejedná se o žádné drastické částky a některá rozšíření pak mohou být skutečně velmi zajímavá.

  Program Microsoft Excel je tedy skutečně zajímavý tip pro každého, kdo nechce do bactestingových platforem investovat příliš peněz a zároveň hledá značnou flexibilitu – i za cenu sníženého uživatelského prostředí a intuitivnosti. Pochopitelně ještě jiný rozměr nastává, pokud se naučíme v Excelu využívat makra: v tento moment již můžete mít skutečně velmi profesionální nástroj, se kterým lze udělat v podstatě cokoliv, co s nástroji o jednu nulu dražšími. Makro je jednoduchý záznam řady různých kroků, které lze později znovu provést jediným stisknutím tlačítka. Můžete si tedy například vytvořit makro, které z vaší databáze vysortuje pouze na momenty, kdy ADX > 30 a ty překopíruje do nového samostatného listu pro další práci atd. - možnosti jsou zde neomezené - s trochou zručnosti můžete například docílit tak skvostného efektu, jako je Excelové komplexní backtestové řešení J.A. Tester.

  Pokud se tedy rozhodnete začít zkoumat možnosti Excelu pro trading více, zde několik doporučených knižních titulů:

  • Mistrovství v Microsoft Excel
  • Excel VBA - velká kniha řešení
  • Microsoft Excel VBA
  • Learn from Mr. Excel

  Přeji hodně štěstí – osobně nedám na Excel dopustit a to i přesto, že jsem technicky realtivně nezdatný a naučit se s Excelem pracovat mně trvalo nějaký ten čas.

  30.3.2008

  Tomáš Nesnídal

  • Líbí se 1

  Mohlo by vás dále zajímat

  Nová kniha: Tomáš Nesnídal & Petr Podhajský - Jak se stát intradenním finančníkem

  První kniha o intradenním obchodování u nás. Jedna z mála komplexních knih o intradenním obchodování celosvětově. Tvůrci serveru finančník.cz vám přinášejí unikátní novinku, jejíž vytvoření zabralo přes rok práce a která pokrývá téma intradenního burzovního obchodování tak, jako doposud žádná jiná publikace v českém jazyce.
  Na téměř 300 stranách vám autoři přinášejí co nejpřesnější popis toho, co to znamená stát se intradenním finančníkem. Od naprostých začátků, přes první důležitá odhalení až po základy unikátního obchodního systému FinWin, který autoři postavili pro své vlastní obchodování a o který se po letech jeho obchodování rozhodli podělit i s vámi – čtenáři knihy Jak se stát intradenním finančníkem.
  V této knize jsme se pokusili nejenom zmapovat svou obchodní kariéru tak, aby si každý mohl udělat přesnější obrázek o cestě intradenního obchodníka k profitům, ale také jsme zahrnuli mnoho témat, na které se začínající obchodníci ptají nejčastěji: jak vybírat obchodní software, jak stavět obchodní plán, jak se krok po kroku dopracovat k dlouhodobě profitabilnímu byznysu, který by vám neměl zabrat více než 2,5 hodiny denně!
  Kniha obsahuje řadu grafů, ukázek, popisných obrázků, ale také rozhovorů a tipů a triků, které mají za cíl udělat vás lepším (a hlavně profitabilním) obchodníkem. Dozvíte se mimo jiné i to, jak vypadá náš obchodní den, jaké trhy přesně obchodujeme, ale i v čem a jak si vedeme obchodní záznamy a kde jsme se naučili řadu toho, co dnes umíme. Součástí knihy je i rozhovor s jedním z našich brokerů, dozvíte se tedy nejenom jak to v takovém brokerském domě funguje, ale i mnoho nového o tomto byznyse, co jste ještě zatím netušili!
  Ohlasy na knihu - přečtěte si, co o knize říkají ostatní, kteří si ji zakoupili.
  Obsah knihy
  Jak to vše začalo
  Jedna z nejlepších profesí na světě – profese tradera První pokusy a první vystřízlivění Pokračování po prvním vystřízlivění Přicházejí první intradenní pokusy Další dva roky – učíme se disciplíně a pilujeme přístupy Léto 2005: opouštíme naše firmy A co bylo dále… Svět softwaru aneb jak jsme „zabili“ spoustu času hledáním zkratek
  Jak jsme poznali Woodieho
  Body, ve kterých nastal další pokrok Co nás opravdu zaujalo a co naopak ne Woodie v Praze Velká lekce velkého tradera aneb co nás naučil Mplay
  Jak jsem se naučili 1-2-3, backtestovat a vidět možnosti 10 kontraktů Na scénu přichází backtestování profit-targetů Jak nám Mplay říkal „obchoduj méně, vydělávej více“ Rozhovor Mplay Jak jsme se vydali do Chicaga
  Union League Club of Chicago – místo slavných Turtles Burza CBOT – kde infarkt není nic výjimečného Burza CBOE – vítejte v budoucnosti A konečně – návštěva brokerského domu Rozhovor Martin Lembák Rozhovor William Galvas Dodatek – návštěva burzy v New Yorku Poděkování Trading – co důležitého byste ještě měli vědět
  Trading a jediné dogma tradingu: žádné dogma Trading – aneb obchodujte, protože milujete peníze Trading a morální dilemata Trading jako taxikář – živnostník Trading a kolik si můžete vydělat Trading, aneb zase tak jednoduché to není Trading a kapitál Než se do toho pustíme
  Způsoby obchodování s použitím technické analýzy Výběr timeframu Trend Indikátor CCI FINWIN – podrobnosti o našem obchodním systému
  Timeframe Indikátory CCI14 a CCI50 Další krok: diverzifikace patternů Pattern 2v Pattern 0/v Pattern BigV Stop-lossy a výstupy Obchodování 2,5 hodiny denně Závěrem Řada užitečných rad a tipů na téma ID obchodování
  Jak se nejrychleji naučit umění tradingu Zaznamenávejte vše, co jenom můžete Jak a v čem si vedeme záznamy Jak konkrétně začít Jak vypadá náš obchodní den
  Jak vypadá můj obchodní den – Tomáš Jak vypadá můj obchodní den – Petr Jak máme rozmístěné grafy na obrazovce Knihy, které nás ovlivnily, aneb trading a učitelé
  „Long Term Secrets to Short Term Trading“ – naše první Larryho kniha Lekce Larryho 1 – Money management Lekce Larryho 2 – statistické výhody Lekce Larryho 4 – Trh se chová jinak na stranu long i short Lekce Larryho 5 – Vysoká úspěšnost je většinou za cenu negativního RRR Další knihy Larryho Williamse Knihy Marka Douglase Další důležité knihy a naši učitelé Jak a proč jsme založili server finančník.cz
  Člověk je tvor bojovný
  Ohlasy na knihu.
  Přečtěte si, co o knize říkají ostatní, kteří si ji zakoupili.
  Informace o knize
  Název: Jak se stát intradenním finančníkem
  Autoři:Tomáš Nesnídal a Petr Podhajský
  Počet stran: 288
  ISBN: 978-80-903874-4-7
  Kniha je bohužel vyprodána.

  Trading for a living, Dr. Alexander Elder

  Ne nadarmo se říká, že mezi jedny z nejlepších komoditních obchodníků světa patří Rusové. Skutečně, komoditní spekulace jsou v Rusku mnohem rozvinutější než v nejrůznějších částech Evropy a z bývalého Sovětského svazu pochází nejeden úspěšný obchodník. Mezi takovéto patří například i Dr. Alexander Elder, původem narozený právě v bývalém Sovětském svazu, dnes vysoce uznávaný obchodník a tutor v oblastí komoditního obchodování v USA.
  Dr. Elder, původním povoláním praktický psychiatr, dokáže svým jedinečným pohledem na psychologické aspekty komoditního obchodování oslovit převážně tisíce nováčků, kteří v jeho knihách velmi často nacházejí řadu praktických rad, jak začít v komoditách patřičně prosperovat.
  Ani jedna z jeho novějších knih s názvem TRADING FOR A LIVING (nebo-li obchodování pro obživu) není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Autor se na téměř 300 stránkách dělí se čtenářem o bohaté zkušenosti z vlastní obchodnické kariéry a pro všechny nováčky patřičně rozebírá nejdůležitější aspekty úspěšného komoditního obchodování.
  Obsah knihy
  Kniha se v první řadě snaží čtenáři co nejvíce přiblížit tak zvaná tři M - nebo-li 3 základní části úspěšného obchodování: MIND-METHOD-MONEY, nebo-li myšlení-metody (myšleno obchodní metody) - peníze (myšleno money-management). Autor se snaží tyto 3 aspekty obchodování přiblížit čtenáři ve snaze co nejjednoduššího pochopení a osvojení si pro praktické využití. V rámci celé knihy se pak čtenář dočte například následující:
  jak se stát traderem klidným, obchodujícím bez vlivu emocí, jak správně a efektivně předvídat chování davu, jak využívat k obchodování počítač, jak si vytvořit vlastní obchodní systém, jak vyhledávat obchody s nejvyššími šancemi na úspěch, jak správně vyhledávat vstupy a výstupy do obchodů/z obchodů. Pokud pohlédneme blíže na jednotlivé části knihy, pak v první části se autor velmi uceleně věnuje prvnímu M (mind) a podrobně čtenáře seznamuje jak s aspekty psychologie obchodování jednotlivce, tak psychologie obchodování z pohledu davu. Právě část věnovaná davové psychologii je velice zajímavá, neboť si díky ní čtenář dostatečně uvědomí, že komoditní obchodování je ze všeho nejvíce odrazem chování davu v jednotlivých trzích. A jelikož je chování davu velmi často dobře předvídatelné, dá se tohoto fenoménu využít i v rámci snadnějšího předvídání budoucího pohybu trhů.
  V druhé části knihy (method) se čtenář dozví celou řadu informací o nejrůznějších technických aspektech obchodování - od nejrůznějších oscilátorů a indikátorů až po Elliottovi vlny, klouzavé průměry, point-and-logic grafům, apod. Právě tato část knihy je pro nováčka velmi často nebezpečnou pastí, neboť nováček dostane přespřílišný přísun informací, který v konečném důsledku může velmi často přinést spíše pocity zmatení, než tipy na konkrétní způsoby obchodování. Přesto je však zajímavé alespoň o některých technikách vědět, bez potřeby si je za každou cenu osvojovat. Velmi zajímavá je pak část o využití počítače pro úspěšné obchodování - možnosti back-testingu, programování si vlastních systémů, a podobně. V neposlední řadě je pak ještě důležité zmínit poměrně široký popis správného používání dvou zcela základních indikátorů - VOLUME a OPEN-INTEREST, které nám dokáží říci o trzích mnoho užitečných informací.
  Třetí část (money) se pak zabývá velmi důležitým aspektem úspěšného obchodování a to money-managementem (autor používá název risk-management). Správný money-managemet je prakticky nejdůležitější část úspěšného obchodování a i když se tomuto tématu autor věnuje v podstatě jen na 10 stránkách, rozhodně těchto 10 stránek řekne nováčkovi nemálo podstatného.
  Názor finančníka
  Trading for a living je knihou, které se v USA těší značné oblibě. Ať už je to díky lákavému názvu nebo díky popularitě Dr. Alexandra Eldera, skutečností zůstává, že tuto knihu nelze nováčkům nedoporučit. Snad jen musíme každého varovat právě před obrovským množstvím informací, ve kterém je velmi snadné se tak trochu "ztratit" a nakonec být po přečtení knihy ještě zmatenější, než před jejím zakoupením. Knihu doporučujeme číst pomalu a pečlivě a zbytečně nepřikládat přílišnou váhu každému zmíněnému technickému indikátoru či systému. Doporučujeme raději nejprve každý technický aspekt popisovaný v knize řádně otestovat a až pak případně propadat jeho kouzlu. Kniha by si též zasloužila širší záběr v oblasti money-managementu, je však pravda, že k tomuto účelu tu slouží celá řada dalších knih.
  HODNOCENÍ: * * * * 4/5
  Název knihy: Trading for a living
  Autor: Dr. Alexander Elder
  Počet stran: 289
  Jazyk: anglický
  ISBN: 0471592242
  Link do knihkupectví: Amazon.com

  Trading Coach: váš osobní rádce psychologie obchodování právě dorazil!

  Pokud mezi vámi a stabilními profity stojí nekonečný boj s psychologií tradingu, nejste v tom sami. Podobný problém tíží mnoho začínajících traderů – ne nadarmo se říká, že je trading především mentální hra. Pokud zvládnete sami sebe, otevře se před vámi cesta k doslova libovolným profitům. Ale jak na to? Možná byste ocenili rádce. Nebo ještě lépe někoho, kdo vám poradí, jak se stát sami sobě tím nejlepším Trading Coachem.
  Když jsme zhruba před dvěma lety poprvé dostali do rukou knihu Dr. Bretta N. Steenbargera s názvem Daily Trading Coach: 101 Lessons for Becoming Your Own Trading Psychologist, bylo nám už po přečtení prvních kapitol jasné, že se jedná o doposud nejzajímavější a nejkomplexnější knihu, jaká kdy byla na téma psychologie tradingu napsána. Co nás ale překvapilo nejvíce, byl praktický rozsah knihy. Zatímco většina knih doposud více "teoretizovala", než přinášela konkrétní rady a postupy, Dr. Brettu Steenbargerovi se podařilo širokou a komplexní problematiku psychologie tradingu prezentovat do podoby zcela konkrétních praktických rad, postupů a nezbytných kroků, které mohou zcela zásadně pomoci ke stabilním profitům na burze. A věřte, že se nejedná pouze o rady teoretické: Dr. Steenbarger posledních několik let pracuje jako privátní psychologický coach špičkových traderů a tak jeho postupy prezentované v knize odrážejí jeho vlastní praxi. Postupy, se kterými úspěšně pomáhá traderům uvnitř privátních fondů, přináší nyní i ostatním.
  Po přečtení knihy tedy bylo jasné, že tato kniha může zcela zásadně pomoci i tuzemským traderům a otázka vydání tohoto titulu v češtině byla na místě. Nyní s potěšením a hrdostí oznamujeme, že se nám podařilo titul dovést do zdárného konce a všem tedy tuto jedinečnou knihu přinášíme v českém překladu a názvu Trading Coach: 101 lekcí, jak se stát sám sobě obchodním psychologem.
  Co je Trading Coach a jak vám může pomoci
  Trading Coach je kniha, která by se spíše než knihou dala nazvat souborem 101 rad a postupů, jak vyřešit své psychologické problémy v tradingu. Deset samostatných kapitol se dívá na problematiku psychologie tradingu z nejrůznějších úhlů pohledu a nabízí tak variace, mezi kterými dříve či později zcela jistě najdete radu i pro váš osobní problém. Síla knihy není v tom, že by bylo nutné aplikovat všech 101 rad a tipů: síla knihy je v tom, že vás krok po kroku vede k procesu, jak se sami sobě stát nejlepším Trading Coachem, analyzovat své vlastní slabé a silné stránky a následně využít z knihy jenom ta cvičení, která se týkají vašeho konkrétního obchodování.
  Je vcelku jedno, jaký psychologický problém vás trápí, neboť základní kámen úrazů bývá většinou společný. Kniha vám pomůže problém lépe identifikovat a následně odstranit. Pomůže vám stát se výrazně lepším traderem. Kromě toho vám ale kniha dá mnohem více:
  Naučí vás, jak na svůj trading nahlížet pozitivně i ve špatných dnech. Ukáže vám, jak korigovat své chyby s pozitivním přístupem, bez zbytečného "sebetrestání". Vysvětlí vám, proč jsme byli v mládí špatně trénovaní k úspěchu. Na příkladu řady skutečných případů vám přiblíží, jak dnes již úspěšní tradeři překonávali své psychologické překážky. Poradí vám, jak být coby vlastní Trading Coach více systematický a disciplinovaný. Naučí vás vést si psychologický deník. Přinese řadu praktických tipů i z oblasti tradingu (autor je sám úspěšný trader). A mnohem více! Osobně věříme, že jak knihu jednou otevřete, už jí nedáte z ruky. Z nadčasových rad totiž můžete čerpat neustále. Tuto knihu docela určitě nepřečtete pouze jednou. Budete se k ní s vysokou pravděpodobností vracet a čerpat z ní po celou svojí obchodní kariéru.
  Obsah knihy
  Jak už bylo řečeno, kniha se skládá z celkem 10 kapitol, které dále dělí knihu na celkem 101 konkrétních psychologických lekcí. Konkrétní obsah knihy je následující:
  Kapitola 1 – Změna: Samotný proces a jeho uskutečňování Kapitola 2 – Stres a úzkost: Kreativní zvládání zátěže při obchodování Kapitola 3 – Psychická pohoda: Lepší obchodní zážitky Kapitola 4 – Kroky ke zlepšení: Proces tréninku sebe sama Kapitola 5 – Odstranění starého chování: Psychodynamické prostředí pro trénink sebe sama Kapitola 6 – Přesměrování mysli: Kognitivní přístupy k tréninku sebe sama Kapitola 7 – Nové vzorce chování: Behaviorální přístupy k tréninku sebe sama Kapitola 8 – Rozvoj vašeho obchodního byznysu Kapitola 9 – Lekce od profesionálních obchodníku: Zdroje a pohledy na trénink sebe sama Kapitola 10 – Hledání obchodní výhody: Zkoumání historických patternů v trzích Kompletní obsah knihy (který je velmi rozsáhlý), včetně popisu všech 101 lekcí, můžete stáhnout ve formátu .pdf zde.
  Ukázku první kapitoly ve formátu .pdf si můžete stáhnout zde.
  Informace o knize
  Název: Trading Coach: 101 lekcí, jak se stát sám sobě obchodním psychologem
  Autor: Dr. Brett N. Steenbarger
  Počet stran: 328
  Vydavatel: Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
  ISBN: 978-80-903874-6-1
  Cena: 798,- Kč
  Kniha je bohužel již vyprodána
×
×
 • Vytvořit...