Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Využití Excelu pro trading

  Obecně se netajíme tím, že je program Excel našim nejoblíbenějším backtestovacím programem. Ve skutečnosti děláme v Excelu prakticky nepřetržitě ohromné množství různorodých analýz, které nám pomáhají k lepším výsledkům v tradingu. Dnes bych rád dal několik tipů a triků, jak Excel zajímavě rozšířit a začít efektivnějši používat pro různé testovací účely.

  V prvé řadě bych doporučil pořídit si verzi Excel 2007 raději, než starší verzi. Tato nová verze je v mnoha ohledech intuitivnější, co je ale podstatnější – možňuje pracovat se zhruba 1 milionem řárků (oproti předešlým verzím, kdy to bylo přibližně 64 tisíc rádků), takže je možné budovat podstatně větší databáze historických dat. Další výhodou verze Excel 2007 je možnost lepších grafických interpretací a zpracování, takže vaše testy provedené v této verzi Excelu mohou být vždy vizuálně příjemnější. Tvorba grafů je celkově příjemnější, jednodušší a intuitivnější, což platí pro celý Excel 2007 – je vidět, že si autoři dali záležet na tom, aby se uživatelé naučili skrze perfektně zpracovaná menu využívat i funkce, které doposud byly ve starších verzích Excelu hůře k nalezení.

  Exlcel-clanek-1.jpg

  Excel 2007 je vizuálně velmi příjemný, intuitivní a umožňuje díky nově řešenému menu využít funcke Excelu skutečně na maximum.

  Využívání Excelu pro trading není úplně jednoduché, je totiž třeba zvládnout pár technických záležitostí, a poté se naučit několik jednoduchých funkcí a formulí, avšak po překonání těchto krůčků se stává Excel dle mého názoru naprosto nejlepším programem pro testování a analyzování trhů a strategií ze všech možných dalších programů (i když samozřejmě s různými omezeními).

  Pojďme tedy od začátku. Pokud chceme začít stavět cokoliv v Excelu, v prvé řadě potřebujeme data. Excel je poměrně flexibilní v možnostech importování, takže nám bohatě postačí jakákoliv data například ve formátu ASCII nebo CSV. Taková data není až tak složité získat. Tak například stačí stáhnout zdarma tiral verzi programů Gecko Track´n´Trade nebo Genesis Trade Navigator a z jakéhokoliv tohoto programu si můžete vyexportovat data prakticky jakýchkoliv trhů v řadě nejrůznějších formátů zcela zdarma. Můžete také využít OpenTickk. Takováto data pak lze použít v Excelu a dále s nimi pracovat. Samozřejmě je možné také nejrůznější data koupit za pár babek na internetu, nebo existuje i celá řada levných či bezplatných programů, které data stahují.

  Data budou většinou ve formátu datum / čas / open / high / low / close / volume a takto by neměl být problém importovat data i do Excelu – samozřejmě patřičně rozčleněná do jednotlivých sloupců. Tím tedy vybudujeme jednoduchou databázi, se kterou již můžeme dále efektivně pracovat.

  Exlcel-clanek-2.jpg

  Takto jednoduše může vypadat databáze vytvořená v programu Excel. S takovouto databází lze již dále efektivně pracovat.

  Práce s jednoduchou databází utvořenou takto jednoduše v Excelu není nijak složitá. Samotný Excel totiž disponuje celou řadou databázových funkcí, jako například funkce VLOOK nebo HLOOK (doporučuji databázové funkce prozkoumat v nápovědě Excelu). Jakmile tyto funkce trochu nastudujete, což je nejlepší cestou vlastních pokusů a omylu, velmi jednoduchým příkazem pak dokážete dle zvolených kritérií získat okamžitě jakoukoliv potřebnou hodnotu pro jakýkoliv den / čas a s tou pak dle libosti pracovat dále. Nemusíte být žádný přeborník v databázových řešeních a této problematice hlouběji rozumnět, abyste byli schopni již po krátké době využívat efektivně libovolná data trhů ve vašem Excelu.

  Pro načítání dat do Excelu existují dokonce i podstatně pokročilejší řešení, jako například modul pro Excel zvaný XLQ, který disponuje neuvěřitelným množstvím příkazů a tak můžete dokonce bez nutnosti tvorby jakékoliv databáze přímo ve vašem Excelu získávat data ze zdrojů jako jsou YAHOO nebo MSN doslova během pár vteřin. Modul XLQ vám umožní s pomocí triviálních příkazů získat nejenom hodnoty open/high/low/close pro prakticky jakýkoliv den z obrovského množství trhů, ale také dokáže nalézt například nejvyšší high/nejnižší low ve stanovené periodě, obsahuje již v sobě řadu implementovaných indikátorů, a mnohem více. Další samozřejmostí tohoto modulu je propojení Excelu s InteractiveBrokers skrze API a z toho plynoucí výhody.

  Exlcel-clanek-3.jpg

  Plug-in XLQ udělá z vašeho Excelu fantastický nástroj. Řada jednoduchých příkazů umožňuje prakticky okamžitě získat libovolné hodnoty trhů - a to i v historii.

  Samotné „programování“ v Excelu nemusí být vůbec, ale vůbec, složité. V prvé řadě je třeba zvládnout pouze pár základních funkcí, které umožňují stavět různé podmínky. K takovýmto funkcím se využívají nejčastěji funkce IF, AND a OR. Funkce IF dedinuje podmínku, tj. nakříklad IF CLOSE > OPEN, funkce AND se používá pokud potřebujeme, aby bylo splněno více podmínek, funkce OR pokud chceme, aby byla splěna alespoň jedna podmínka z několika. Skrze tyto funkce osobně provádím většinu analýz, krom toho lze funkci IF rozšířit i například podmíněné součty (SUMIF) a počty (COUNTIF). Funkce COUNTIF se dá v Excelu velmi dobře využívat k analýzám MAE/MFE – záměrně nepíši jak, abyste si sami začali tuto funkci zkoušet a naučili se jí efektivně používat. Obecně vám postačí naučit se do 20 funkcí, abyste mohli Excel řádně využívat. Nápověda Excelu je většinou řešena velmi dobře, aby se z ní dalo mnohé naučit, pro nadšence doporučuji knihu Mistrovství v Microsoft Excel, ze které jsem se poměrně rychle naučil naprosto vše, co potřebuji.

  Dalším naprosto úžasným vylepšením Excelu můžeme docílit s použitím modulu zvaného AnalyzerXL. Tento modul totiž do Excelu přidá zhruba 120 obchodních indikátorů – nalezente zde prakticky všechny, od klouzavých průměrů až po různé oscilátory, indikátory typu ADX a mnohem více. Používání tohoto modulu není nějak složité a pokud se s modulem naučíte, za krátko už můžete provádět věci, které obvykle umí programy o pěkných pár korun dražší. To tedy znamená, že můžete k datům přidat libovolné množství indikátorů a s pomocí funkcí IF opět jednoduše vybudovat řadu podmínek, se kterými můžete testovat řadu věcí. Samozřejmě toto vše dokáží i různé již pro tyto účely specializované programy - pro mně osobně je ale v případě Excelu úžasná naprostá flexibilita, kterou mně řada programů nenabízí – samozřejmě na druhou stranu za cenu menší uživatelské vstřícnosti a intuitivnosti.

  Exlcel-clanek-4.jpg

  AnalyzerXL přidá do Excelu zhruba 120 indikátorů.

  Použití těchto modulů vám v podstatě stačí k tomu, abyste ze svého Excelu udělali plnohodnotnou backtastovací platformu, ve které navíc můžete vytvářet i bezpočetnou řadu dalších analýz a průzkumů dle vlastní libosti. Pokud se budete chtít pustit ještě dále, není problém: do Excelu je totiž možné na internetu nalézt i moduly pro různé genetické algoritmy, pro opční analýzy, a tak dále. Většina těchto programů sice stojí pár babek, ale nejedná se o žádné drastické částky a některá rozšíření pak mohou být skutečně velmi zajímavá.

  Program Microsoft Excel je tedy skutečně zajímavý tip pro každého, kdo nechce do bactestingových platforem investovat příliš peněz a zároveň hledá značnou flexibilitu – i za cenu sníženého uživatelského prostředí a intuitivnosti. Pochopitelně ještě jiný rozměr nastává, pokud se naučíme v Excelu využívat makra: v tento moment již můžete mít skutečně velmi profesionální nástroj, se kterým lze udělat v podstatě cokoliv, co s nástroji o jednu nulu dražšími. Makro je jednoduchý záznam řady různých kroků, které lze později znovu provést jediným stisknutím tlačítka. Můžete si tedy například vytvořit makro, které z vaší databáze vysortuje pouze na momenty, kdy ADX > 30 a ty překopíruje do nového samostatného listu pro další práci atd. - možnosti jsou zde neomezené - s trochou zručnosti můžete například docílit tak skvostného efektu, jako je Excelové komplexní backtestové řešení J.A. Tester.

  Pokud se tedy rozhodnete začít zkoumat možnosti Excelu pro trading více, zde několik doporučených knižních titulů:

  • Mistrovství v Microsoft Excel
  • Excel VBA - velká kniha řešení
  • Microsoft Excel VBA
  • Learn from Mr. Excel

  Přeji hodně štěstí – osobně nedám na Excel dopustit a to i přesto, že jsem technicky realtivně nezdatný a naučit se s Excelem pracovat mně trvalo nějaký ten čas.

  30.3.2008

  Tomáš Nesnídal

  • Líbí se 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Recenze knihy Dr. Alexandera Eldera: Entries & Exits

  Poslední kniha úspěšného obchodníka a spisovatele Dr. Alexandera Eldera s celým názvem Entries & Exits – visits to sixteen trading rooms (Vstupy a výstupy – návštěva obchodního koutku 16 traderů) je skutečně velmi povedeným počinem. Skvěle inspiruje, motivuje, pobaví a ještě přidá několik skvělých obchodních strategií.
  V dnešní době mě dokáže zaujmout již málokterá kniha na téma tradingu. Ve své traderské knihovně jich mám přehršle a i když neustále kupuji a čtu nové a nové, většinu z nich brzy odložím bez hlubšího zájmu. Tentokrát jsem však narazil na skutečně povedený kousek, navíc od skutečně zvučného tradera, který mě příjemně naladil a který jsem přečetl, jak se říká, „jedním dechem“.
  Kniha v první řadě zaujme velmi luxusním provedením. Je vytištěná na kvalitním křídovém papíře a především pak plně barevná, takže od začátku až do konce nabitá ukázkovými grafy v plné barevné škále a velmi slušné tiskové kvalitě. I celkový layout knihy je velmi vydařený a už jen při prvním rychlém prolistování zkrátka a dobře víte, že tato kniha se vám minimálně po vizuální stránce bude líbit.
  Tentokrát však výjimečně platí, že kvalitě formy odpovídá i kvalita obsahu. Myslím, že podobná kniha zde již dlouho chyběla a Elderovi se touto knihou dokonale podařilo „trefit do černého“. Kniha je totiž dokonalým představením 16 úspěšných obchodníků na plný úvazek, představením jejich konkrétních obchodních technik, ukázkou konkrétních obchodů a vše ještě doplněno komentářem samotného Eldera.
  Aby toho nebylo málo, Elder se zdaleka nedrží pouze na půdě USA, ale představuje v knize obchodníky ze všech koutů světa. Máte tedy nyní možnost dozvědět se i něco o obchodnících z Evropy, konkrétně kolikrát i z „blízkého sousedství“. Kromě USA totiž zde poznáte také obchodníky z Rakouska, Belgie, Anglie, Litvy, nebo vzdálenějšího Ruska. A aby toho nebylo málo, vybraní obchodníci jsou také široce rozvrstveni dle obchodního stylu, velikosti účtu a profesních dovedností: naleznete zde tedy obchodníky s malým účtem i velkým účtem, muže i ženy (jinak velmi, velmi úspěšné), obchodníky akcií, futures, opcí i forexu, obchodníky mladé a starší, obchodníky obchodující krátce, i například legendu Gerarda Appela (vynálezce indikátoru MACD). Naprosto každý si tedy v knize přijde na své a bezpečně nalezne někoho, kdo je mu svým stylem velmi blízký a od koho se může minimálně příjemně inspirovat.
  Každý z obchodníků prezentovaných v knize je nejprve stručně představený. Jaká je jeho bývalá profese, jak se dostal k tradingu a jak a proč začal dlouhodobě vydělávat. Nechybí občas i detaily typu jakým automobilem tito obchodníci jezdí (luxusní Lexus nebo BMW) a v jakém prostředí žijí a bydlí.
  Každý obchodník poté stručně představí svůj pracovní obchodní den, svůj obchodní styl a svou obchodní strategii. Pro mnohé toto bude zřejmě nejcennější součástí knihy, neboť strategie jsou skutečně poměrně slušně konkrétní – většinou ale založené právě na Elderových myšlenkách, tj. systém Triple Screen atd. Jinými slovy, většina ze 16 obchodníků v této knize úspěšně obchoduje to, co Elder představil ve svých předešlých knihách – Tradingem k bohatství (Trading for living) a Come into my trading room (brzy vyjde v češtině, český název zatím není).
  Po představení obchodního přístupu následují konkrétní ukázky konkrétních zrealizovaných obchodů z nedávné doby. A to jak obchodů ziskových, tak ztrátových. Tyto obchody byly skutečně zrealizovány se skutečným účtem – nejedná se tedy o žádné hypotetické obchody. Tyto obchody jsou následně okomentovány samotným Elderem, a to naprosto vkusně, smysluplně a edukativně.
  Následuje závěr v podobě shrnutí, který nese pokaždé trochu jiné sdělení, pokaždé však nějakou přínosnou lekci pro čtenáře.
  U každého z traderů samozřejmě nechybí fotografie, takže máte i naprosto konkrétní představu o tom, jak tito tradeři vypadají – nejsou to pouze „bezejmenné tváře“. Začínající obchodníky zajisté potěší i to, že u každého tradera je napsáno, jaký konkrétní software pro obchodování používá.
  Jak už jsem psal na začátku, jedná se o výjimečně podařený počin, který by si měl přečíst každý, kdo umí alespoň trochu anglicky a nebojí se sáhnout trochu hlouběji do kapsy (kniha je trochu dražší, ale rozhodně za ty peníze stojí). Kniha může být i skvělou inspirací pro ty, kteří například stále ještě hledají svou obchodní strategii, konkrétní metody vstupů a výstupů.
  Naprosto nejdůležitější rozměr knihy je však ten, že kniha ukazuje, že to skutečně lze. Že je možné živit se tradingem, že to dokázali lidé velmi podobní čtenářům našeho severu, že to není zase tak náročné. Kniha je tedy jednou z nejlepších možných motivací, kterou si může začínající trader přečíst.
  HODNOCENÍ: * * * * * 5/5
  Název knihy: Entries & Exits: Visits to sixteen trading rooms
  Autor: Dr. Alexander Elder
  Počet stran: 341
  Jazyk: anglický
  ISBN: 0471678058
  Cena: 95 USD
  Link do knihkupectví: Amazon.com

  Recenze: Personal Investors Hour

  S ohledem na velmi dobré zkušenosti s programem Gecko Track'n Trade jsme nemohli odmítnout možnost vyzkoušet jeden z nových produktů společnosti Gecko Software, CD kolekci rozhovorů prodávanou pod názvem Personal Investors Hour. Jaký je náš názor na tento produkt?
  Personal Investors Hour je kolekce 50 CD obsahující rozhovory s nejznámějšími světovými obchodníky. Rozhovory vede dlouholetý obchodník a komentátor John Person, mají formu rozhlasového pořadu a samozřejmě vše se točí okolo tradingu.

  Kolekce je úctyhodná. Poštou dorazí exkluzivně vypadající šanon doslova napěchovaný CD disky. Většinou jde o audio CD, kde na každém CD naleznete jeden přibližně 45minutový rozhovor. Současně v kolekci najdete čtyři CD disky s MP3 soubory všech rozhovorů – celkem jde o 46 souborů o velkosti přibližně 1,8 GB dat. Odhadem tedy kolekce obsahuje cca 23 hodin rozhovorů, a byť by se v digitalizované podobě vešlo vše na jedno DVD, forma distribuce vytváří dojem určité bombastičnosti, přestože data většinou nakonec skončí v nějakém osobním přehrávači jako u mne.

  Co říci k samotným rozhovorům? Jednoznačně jde o inspirující povídání. John Person dotazuje obrovskou škálu lidí, kteří mají rozhodně co říci a také to říkají. Nejde pochopitelně o nějaké vysloveně top secret informace, ale o zkušenosti lidí, kteří v tradingu hodně dokázali. Rozhovory jsou vedeny v klasickém americkém duchu, takže zejména z počátku jednotliví dotazovaní hodně hovoří o svých komerčních produktech (jaké dělají newslettery, co vydali za knihy atd.), ale poté jsou již informace hodně konkrétní a komerčně neutrální. Obchodníci jako Larry Williams povídají například o svých patternech v souvislosti s aktuální situací na trhu, Gerald Appel (tvůrce MACD indikátoru) zajímavě vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými typy klouzavých průměrů (a samozřejmě zasvěceně hovoří o MACD), Steve Nison hovoří o své metodě používání svíčkových grafů, Mark Douglas a Van K. Tharp hovoří o psychologii obchodování, John Bollinger povídá nejen o svém indikátoru Bollinger Bands, ale hodně zajímavě o dalších způsobech analýzy trhů atd. Kolekce je skutečně nabitá zajímavými osobnostmi a všichni dotazovaní samozřejmě hovoří o svém pohledu na trhy a trousí různé rady a tipy.

  Co se negativ kolekce týče. Z pohledu České republiky bude pro řadu lidí jistě problém angličtina, ve které jsou rozhovory namluveny. Nicméně pokud se anglicky domluvíte, patrně nebudete mít s většinou rozhovorů problémy, protože angličtina většiny dotazovaných je velmi srozumitelná. Bohužel je však znát, že rozhovory nevznikaly v profesionálním nahrávacím studiu a většina se jich patrně odehrávala po telefonu a několik rozhovorů je tak méně srozumitelných a tento fakt určitě kolekci ubírá zbytečně body. I když rozumím faktu, že všechny dotazované patrně nešlo sezvat k profesionálnímu nahrávání. Ostatně o stylu rozhovoru si můžete udělat sami obrázek – na stránce http://www.personalinvestorshour.com naleznete několik audio ukázek z kolekce.
  Čí názory si v kolekci můžete poslechnout?
  Na jednotlivých CD discích najdete postupně hlasy a názory následujících obchodníků: Larry Pesavento, John Bollinger, John J. Murphy, Larry Williams, Gerald Appel, Jake Bernstein, Martin Pring, Steve Nison, Victor Niederhoffer, Laurel Kenner, Larry McMillan, Lan Turner, Jack Schwager, Carolyn Boroden, Joe Dinapoli, Mark Douglas, Robert Prechter, Stephen Bigalow, Arch Crawford, Van K. Tharp, PhD, Toni Turner, Robert Miner, Scott Barrie, Thomas Hartle, Linda Bradford Raschke, Mike Kilbourn, Robin Dayne, Ken Wood (Woodie), James Altucher, Mark Anderson, Keith Bronstein, Dan Carrigan, Dan Collins, Alan Farley, Dan Gramza, David Graff, Jim Gosselin, David Graff, Stuart Johnston, Chris Hyde, Christopher Krone, George Muzea, Murray Ruggiero, Russell Sands a Rob Stein.
  Koupit či nekoupit?
  Celá kolekce je připravena ve stylu knih typu Market Wizards – tedy rozhovorů s lidmi, kteří jsou v oblasti tradingu hodně viditelní a často i prokazatelně úspěšní. Osobně se mi forma audio rozhovorů libí, škoda jen, že kvalita nahrávek není o stupeň lepší a u všech rozhovorů stejná. Po obsahové stránce jsou rozhovory vesměs velmi zajímavé. Sám jsem ještě neměl příležitost vyslechnout do konce všechny, ale u těch několika, co jsem si zatím poslechl, jsem se rozhodně nenudil a u řady obchodníků jsem si mohl opět trochu více zosobnit informace, které pochází z různých tištěných materiálů.
  Kolekci Personal Investors Hour je možné koupit za 197 dolarů na této adrese.

  Recenze knihy: Following the Trend, diversified Managed Futures Trading

  Dlouhou dobu jsem na Finančníkovi nerecenzoval žádnou odbornou knihu, což má svůj jasný důvod. V oblasti technické analýzy mám již své vlastní zažité funkční postupy a další „tipy“ na vstupní taktiky mne proto příliš nezajímají. Nových kvalitních knih s širším rozhledem, které by mne posouvaly v tradingu dále, je přitom opravdu málo. Jednou z výjimek je dnes recenzovaná Following the Trend od Andrease Clenowa, kterou jsem si v lednu zakoupil na Amazonu ještě v předprodeji a stále se k ní vracím.
  Kniha, jak již název napovídá, se zaměřuje na trend following. Tradiční poziční obchodní přístup „následování trendu“, který v době moderního tradingu patrně nejvíce proslavil Richard Dennis se svým legendárním „želvím experimentem“. Podrobněji viz například tato perfektní kniha Way of the Turtle: The Secret Methods that Turned Ordinary People into Legendary Traders, kterou jsem na Finančníkovi recenzoval v roce 2007.
  Obchodování na základě trend followingu má mnoho různých podob, ale základ bývá stejný. Na začátku je určitý breakout (donchian kanálu, klouzavého průměru atd.) a pozice je ukončena většinou na některém typu posouvaného stop-lossu. Obchodování vesměs probíhá na vyšších timeframe a trend following obchodníci se snaží zobchodovat ty nejvýraznější pohyby v trzích. Na toto téma bylo popsáno mnoho knih. V čem je tato jiná? Je hodně praktická.
  Following the Trend od Andrease Clenowa by se dala popsat jako manuál pro tento styl obchodování. Ovšem nikoliv ve stylu plánu popisujícího optimalizované nuance vstupů pro jeden timeframe jednoho trhu, ale coby manuál univerzálního komplexního přístupu pro obchodování portfolií. Clenow ve své knize tak přímo cílí na „slabiny“ trend following přístupu z pohledu mnoha individuálních obchodníků s malými účty, kteří často prohlašují podobné metody za „mrtvé“. Tyto techniky jednoduše nelze úspěšně a konzistentně profitabilně obchodovat na jednom trhu, protože ty vždy prochází různými fázemi volatility a trendů.
  Na trend following strategie tedy není možné nahlížet jako na nástroj, který nás „bude živit“ na jednom trhu, ale je třeba je aplikovat současně na několik trhů najednou. To s sebou pochopitelně nese vyšší nároky na kapitál, odměnou je ovšem obrovská škálovatelnost daných přístupů. Skrz metody je možné obchodovat jak menší, tak ohromné účty, což se také děje. Většina velkých hedge fondů obchoduje trhy s využitím některé formy tohoto přístupu. A právě v této oblasti se mi kniha jeví jako nejzajímavější. Andreas Clenow ukazuje, že z dlouhodobého pohledu příliš nezáleží na konkrétním vstupu (tj. zdali vstupujeme na základě křížení klouzavých průměrů, breakoutu doncian kanálu, či jiném podobném vstupu), ale na složení portfolia a řízení risku.
  V knize jsou prezentovány jednoduché koncepty trend followingových strategií s konkrétními výsledky a jejich equity srovnávány s nejúspěšnějšími hedge fondy současnosti. Autor ukazuje, jak s použitím základních vstupů, ale různě složeného portfolia, je možné prakticky reprodukovat výkonnost těchto fondů, a to ze zcela jednoduchého důvodu – většina firem v trhu využívá pro své velké obchody vesměs některé metody vstupu po breakoutu – tedy trend following. Z dlouhodobého pohledu se nuance ve vstupech stírají a výsledky záleží především na samotných pohybech v obchodovaných trzích.
  Příjemné navíc je, že autor sám, podle svých slov, provozuje hedge fond a jednoznačně ví, o čem píše. V knize jsou popisovány například taktiky porovnávání korelací jednotlivých obchodovaných oborů, ukazovány různé metody práce s normalizovaným riskem pro různě volatilní trhy a podobně. V dalších kapitolách jsou rozebírány přístupy jako obchodování a rolování pozic, diverzifikace skrz různé timeframe, obchodování syntetických kontraktů a mnoho dalších praktických informací.
  Kniha by se dala vnímat jako určitá kuchařka pro obchodníky, kteří směřují k provozování hedge fondu. Takových pochopitelně nebude na Finančníkovi moc, přesto si myslím, že kniha stojí za přečtení i bez podobných ambicí. Skrz konkrétní studie a příklady totiž ukazuje, jak málo v tradingu záleží na jednom konkrétním obchodu/vstupu a vše se odvíjí od dlouhodobých výsledků, systematického přístupu k řízení risku a diverzifikaci. Současně je v knize krásně ukázáno, že různí obchodníci mohou používat své „tajné“ nuance, ale pokud obchodují větší objem kontraktů, jejich výsledky se z dlouhodobého pohledu nemusí příliš lišit. Jednoduše proto, že všichni budou naskakovat do podobných hlavních pohybů v dostatečně likvidních trzích. To co se v různých hedge fondech liší a ovlivňuje jejich výsledky, je zejména skladba portfolia obchodovaných trhů a výše risku, kterou mají ve svých systémech zakomponovanou.
  Pochopení uvedených principů tak může být zajímavé i pro intradenní obchodníky, neboť i zde jednoznačně platí, že úspěch obchodníka netkví jen ve „správných vstupech“, ale v dlouhodobé schopnosti následovat profitabilní plán. Nicméně v případě intradenního obchodování je nutné nezapomínat na to, že z pohledu kratších časových rámců existuje výrazně větší flexibilita ve vytváření vlastního edge. Existují zde zajímavé obchodní příležitosti, které z důvodu omezené likvidy nejsou využitelné právě většími fondy. Obchodník se tak může specializovat i na obchodování jednoho či jen několika trhů a například využívat příležitosti, které plynou ze vstupů těchto větších, dlouhodobějších obchodníků.
  Vydavatel: Wiley
  Počet stran: 300
  Datum prvního vydání: leden 2013
  Link na Amazon: Following the Trend: Diversified Managed Futures Trading (Wiley Trading)
  Poznámka: Automatizaci v oblasti univerzálního trendfollowingu na úrovni řízení portfolia se podrobněji věnuji poslední rok. Pokud je zde někdo, kdo se v dané oblasti také realizuje, směřuje například k vytvoření hedge fondu a měl by chuť v této oblasti případně spolupracovat, tak se mi ozvěte. Můžeme například porovnat některé postupy a závěry.
×
×
 • Vytvořit...