Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Zajímavé německé komoditní trhy - dluhopisy

  Dnes navážeme na minulé představení základních německých indexů zajímavých pro intradenní obchodování a podíváme se na další trhy, které na Eurexu přitahují obchodníky z celého světa. Jsou jimi německé dluhopisy. Ty mohou být navíc velmi zajímavou alternativou pro začínající poziční obchodníky.

  Dluhopisy jsou obecně velmi zajímavými trhy. V Americe jsou trhy jako US T-Bonds jedny z nejlikvidnějších a obchodníci je s oblibou používají pro nejrůznější typy obchodování – od intradenního, přes poziční až po obchodování pomocí spreadových strategií.

  Trhy s velmi podobným charakterem můžeme nalézt i v Evropě. Budeme-li se držet předmětu našeho článku, tj. německé burzy Eurex (finanční instrumenty se obchodují také v Londýně, kterému však můžeme věnovat nějaký budoucí samostatný článek), pak mezi hlavní trhy v oblasti dluhopisů patří hned tři futures trhy: Euro-Schatz, Euro-Bobl a Euro-Bund.

  Přestože mají jednotlivé trhy na naše poměry trochu netradiční jména, ve všech třech případech se jedná o dluhopisy vydané německou vládou s různou dobou splatnosti. Euro-Schatz představuje krátkodobé dvouleté dluhopisy, Euro-Bobl střednědobé dluhopisy (splatnost pět let) a Euro-Bund dlouhodobější dluhopisy se splatností 10 let. Hodnota kontraktu je vždy 100 000 Euro. Podrobnou specifikaci kontraktů si můžete zobrazit na této stránce http://www.eurexchange.com/trading/products/INT/FIX/FGBS_en.html

  Jednotlivé trhy mají odlišné volume (viz dále), velikost a hodnotu ticku:

    tick hodnota ticku
  Euro-Schatz 0,005 5 Euro
  Euro-Bobl 0,005 5 Euro
  Euro-Bund 0,01 10 Euro

  Co se marginů týče, podívejme se na trhy pohledem InteractiveBrokers. Patrně nemusím připomínat, že určitě existují brokeři, kde lze trhy obchodovat s nižšími nároky na margin. Ale i u IB jde o trhy velmi dostupné:

    ticker Initial
  intradenní
  Margin
  Initial
  Margin
  Euro-Schatz FGBS 294 Euro 587 Euro
  Euro-Bobl FGBM 650 Euro 1300 Euro
  Euro-Bund FGBL 1063 Euro 2125 Euro

  Pokud bychom například chtěli obchodovat Euro-Schatz, bude pro intradenní obchodování margin 294 Euro, pro poziční obchodování 587 Euro.

  Co se likvidity týče, nejvíce se obchoduje v trhu Euro-Bund. Tento trh má denní likviditu skoro milion kontraktů. Euro-Schatz a Euro-Bobl mají likviditu o cca 40% nižší, tj. kolem půl milionu až 600 000 zrealizovaných kontraktů za den, což je stále excelentní. Jak pro poziční, tak pro intradenní obchodování.

  O volatilitě jednotlivých trhů z pohledu intradenního obchodování si můžete udělat představu z následujících srovnávacích grafů:

  bund1.gif, 45kB

  Trhy jsou výrazně méně volatilní než akciové indexy, ale samozřejmě určitě velmi zajímavé pro různé intradenní strategie. Především Euro-Schatz je trh, ve kterém se lze naučit pracovat s velmi malými stop-lossy. Současně ale pozor na komise. Ty se pohybují okolo 4 Euro RT, takže při menších profit-targetech by zde mohly být poplatky již poměrně vysoké a bude lepší uvažovat o zbylých dvou alternativách, které jsou volatilnější.

  Trhy se oficiálně obchodují ve stejného hodiny jako futures na akciové indexy, o kterých jsme psali v minulém článku Alternativní trhy zajímavé pro intradenní obchodování - německé indexy . Tedy od 8 hodin do 22 hodiny našeho času. Nejvyšší likvidita je však v trhu mezi cca 9 – 11 hodinou našeho času, občas i odpoledne do cca 17:30. Odpoledne se trhy pohybují podobným směrem jako americké dluhopisy, nicméně korelace není tak silná jako u akciových indexů.

  Zajímavý kandidáti pro poziční obchodování

  Sám dluhopisy intradenně neobchoduji ani na amerických trzích, proto nemám s neměckými dluhopisy z pohledu intradenního obchodování žádnou osobní zkušenost. Nicméně velmi zajímavé jsou tyto trhy i z pohledu pozičního obchodování.

  Řada obchodníků se nás ptá, jaké trhy jsou aktuálně relativně málo volatilní trhy pro poziční obchodování s menším účtem. Německé dluhopisy mohou představovat konkrétní odpověď. Podívejte se na denní graf trhu Euro-Schatz:

  bund2.gif, 20kB

  Trh velmi pěkně trenduje (a nejen v posledních měsících, historický vývoj je plný krásných swingů a trendů), má obrovskou likviditu a přiměřené rozpětí denních úseček. Čistě pro ilustraci „měřítka“ jsem v grafu označil jeden náhodný den s běžnou velikostí úsečky. Vybraná úsečka odpovídá 285 Euro. V takovém trhu pak není problém swingově obchodovat i s relativně malým stop-lossem cca 150 Euro (pouze odhad, konkrétní stop-loss samozřejmě závisí na konkrétní obchodní strategii). Downtrend zobrazený na screenshotu (tj. cca od začátku března do konce června) má přitom velikost cca 3,5 tisíce Euro. Jak již bylo zmíněno, trh je přitom možné např. u InteractiveBrokers obchodovat s marginem 587 Euro. Tj. pro začínající swingové obchodníky velmi atraktivní kandidát.

  O dalších dnes zmiňovaných trzích, Euro-Bobl a Euro-Bund platí samozřejmě vše napsané výše. Pouze jsou to trhy trochu volatilnější, tj. zajímavější pro větší účty.

  Věřím, že v posledních dvou článcích jsem vám poskytl dostatek inspirace k tomu, že není třeba navždy setrvávat u „klasických“ komoditních amerických trhů, na které se soustředí celý svět. Přitom se stačí rozhlédnout po ostatních hlavních světových burzách, kde je k dispozici řada často velmi zajímavých kandidátů. Německé futures na dluhopisy určitě mezi ně patří po všech stránkách.

  9.7.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Dluhopis

  Dluhopis je důležitým nástrojem na finančních trzích a představuje závazek emitenta vůči držiteli. V případě investování jsou dluhopisy chápány jako investice s nižším rizikem ve srovnání s akciemi, protože poskytují předvídatelný příjem ve formě kupónových plateb a mají pevný datum splatnosti, kdy je investorům vrácena nominální hodnota dluhopisu. Přestože jsou dluhopisy považovány za konzervativnější investici, trhy s dluhopisy mohou být velmi dynamické a ovlivněné změnami úrokových sazeb, inflace a kreditního rizika emitenta.
  Coby tradeři obchodujeme futures kontrakty na dluhopisy, což jsou standardizované derivátové kontrakty, které se obchodují na burze a slibují dodání určitého množství dluhopisů v budoucím datu za předem stanovenou cenu. Na rozdíl od tradičních dluhopisů, futures umožňují obchodování s pákou, což znamená, že trader může ovládat velké množství dluhopisů s relativně malou investicí. To může výrazně zvýšit jak potenciální zisky, tak rizika.
  Zatímco dluhopisy jsou obvykle drženy pro generování pravidelného příjmu a zachování kapitálu, futures na dluhopisy jsou často využívány k spekulacím na směr pohybu úrokových sazeb nebo k hedgingu proti úrokovému riziku. Při obchodování s futures na dluhopisy nemusí mít trader zájem o držení samotného dluhopisu, ale spíše o realizaci zisku z krátkodobých cenových pohybů.
  Jedním z klíčových rozdílů mezi dluhopisy a futures na dluhopisy je také způsob vyrovnání. Zatímco dluhopisy jsou při splatnosti vyrovnány doručením nominální hodnoty, futures kontrakty jsou často vyrovnány v hotovosti na základě rozdílu mezi vstupní a výstupní cenou kontraktu.
×
×
 • Vytvořit...