Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Základní modely technického obchodování

  Obchodník, který se rozhodne pustit do burzovního obchodování s pomocí technické analýzy, může zvolit z celé řady obchodních technik a přístupů. Různých nástrojů a indikátorů dnes existuje prakticky bezpočet, přesto však platí, že v drtivé většině případů se většina systémů dá svým základem a podstatou shrnout do několika obecných modelů burzovního obchodování. Jinými slovy, burzovní obchodování je v podstatě postavené na několika základních modelech, které se jen opakují v různých variacích a s jinými nuancemi či vylepšeními.

  Trend-following

  Nejzákladnější obchodní přístup ze všech. Trend-followingové strategie jsou takové, které se snaží vystihnout počátek nově se rozjíždějícího trendu, nebo nějakého zásadního pohybu. Tyto strategie jsou v drtivé většině postaveny na stejném principu - takzvaném "breakoutu", nebo-li průlomu. Trend-followingové obchodní systémy se snaží sledovat různé úrovně, jako například několikadenní nebo týdenní high/low a následně obchodovat jejich průrazy. V dnešní době existuje bezpočet indikátorů a nástrojů pro sledování průrazů - nejznámější jsou například Donchian Channel nebo Aroon indikátor - oba (a s nimi i řada dalších) pracují však velmi podobným způsobem. Základní model průrazů pak může mít celou řadu dalších doplňků, jako je například sledování volatility a obchodování takzvaných "průrazů volatility" apod.

  Trend-following strategie dodnes fungují - mezi úspěšné obchodníky a velké zastánce trend-followingu patří například obchodník Ed Seykota. Obchodník, který se rozhodne vydat cestou obchodování průrazů, by měl mít na paměti, že systémy postavené na průrazech většinou mívají úspěšnost kolem 40 %, zato podstatně vyšší risk-reward ratio. Poziční obchodníci by měli mít pro takovéto strategie výrazně vyšší účet (alespoň několik desítek tisíc USD) a diversifikovat se mezi více trhů. Právě důmyslná diversifikace a money-management portfolia jsou nedílnou součástí úspěšného trend-following obchodování. Intradenní obchodníci zase musí počítat s tím, že při obdobích chopu mají trend-followingové strategie velmi nízkou úspěšnost a tudíž mohou přinášet řadu ztrátových obchodů i po několik dlouhých dnů.

  Extrémní vyčerpání

  Další z častých technik bývá obchodování extrémních vyčerpání trhů, na kterých očekáváme zásadnější obraty trhu. Hádat takovéto obraty není snadné, přesto existuje řada šikovných nástrojů, jako jsou například divergence, formace double-top / double-bottom, různé supporty a resistance apod. V určitých mezích se používají i indikátory typu Stochastics nebo RSI, jejich zapojení však musí být z určité části diskréční a též často v kombinaci s předešlým zmíněným. Dále můžeme mezi metody extrémního vyčerpání zahrnout i různá pásma, jako například Bollinger Bands, StandardDeviation Bands atd.

  Extrémní vyčerpání je výsadou portitrendových obchodníků a vyžaduje značný cit pro trh. Mezi nejúspěšnější způsoby obchodování vyčerpání je například obchodování s pomocí již zmíněných divergencí - i zde na Finančníkovi je několik úspěšných obchodníků, kteří se živí právě tímto přístupem. Obchodník, který se rozhodne pustit do tohoto směru obchodování by měl brát v potaz i to, že jinak vypadá vyčerpání na stranu long a jinak na stranu short.

  Extrémní vyčerpání však může mít i podobu jednoduchých patternů přímo v cenovém grafu, bez použití jakýchkoliv indikátorů. Jeden ze známých patternů vyčerpání je například OOPS obchodníka Larryho Williamse, který využívá ke vstupu otevírací mezeru - opět jeden z častých prvků indikující určité extrémní vyčerpání. Na modelu extrémního vyčerpání existuje postavena celá řada swingových obchodních technik - pro inspiraci doporučuji například knihu Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů.

  Korekce a momentum obchody

  Velmi oblíbený způsob obchodování je vyčkávání na korekcíh do směru trendu a v takovýchto bodech časovat vstupy.

  Pro tento rozšířený způsob obchodování existuje tolik technik, že bychom se jich nedopočítali. Počínaje jednoduchými trendovými linkami a odrazu trhu od nich, přes nejrůznější indikátory kategorie momentum (CCI, Momentum indikátor a řada dalších) až po různé exotické kombinace, které se často tváří jako velká tajemná věda - v konečném důsledku však pracují na stejném modelu, což znamená vyčkání na rozjetý trend a následný vstup na korekci do směru trendu.

  Tato technika je má preferovaná, neboť se jedná o můj osobní obchodní styl - více jsem naznačil například už v minulém článku o EMA34 a EMA204, samozřejmě, že k tomuto stylu obchodování využívám i náš obchodní systém FinWin.

  Ačkoliv obchodování korekcí do rozjetého trendu považuji za velmi funkční techniku, je opět potřeba připravit se s podobnými modely na několik úskalí. V prvé řadě se musíme naučit velmi dobře definovat, co již považovat za trend a co už za chop. Dále je nutné si být vědomi toho, že v oblasti korekcí obchoduje mnoho obchodníků, může se zde tedy nacházet řada "pastí" a my musíme být jednak opatrní, jednak se naučit na jemné úrovni rozpoznávat, co už je korekce smysluplná a co ještě raději ignorovat. To vše platí zejména pro intradenní obchodníky, kteří by měli nejprve po určitý čas trhy jenom pozorovat a učit se, aby získali pro systém korekcí v trendu lepší cit. Ostatně, nutnost pozorovat trhy a získávat cit platí stejně pro všechny obchodní modely.

  Osobně mám rád na obchodování korekcí a momenta do směru trendu možnost dobré kontroly rizika. Pokud správně načasujeme vstup, můžeme pracovat s velmi přiměřeným stop-lossem - a přesto dosahovat úspěšnost i výrazněji nad 50 % (samozřejmě, záleží především na zvolené výstupní technice).

  Klouzavé průměry

  Samostatnou kapitolou stále zůstávají klouzavé průměry, které se dodnes řadí do své vlastní kategorie.

  Techniky obchodování s klouzavými průměry často využívají různé vzájemné křížení apod. Osobně jsou mně podobné techniky dodnes záhadou. Ačkoliv jsem potkal několik obchodníků, kteří se dokáží s podobnými modely živit, sám jsem funkční model postavený čistě na klouzavých průměrech nenašel. Preferuji využívání klouzavých průměrů raději diskréční cestou, k čemuž velmi intenzivně využívám své oblíbené EMA34 a EMA204 - jak jsem již nastínil výše.

  Genetické algoritmy a NLP

  Samozřejmě, že v dnešní době existují i velmi "moderní" modely genetických algoritmů a NLP. Několikrát jsem se zkusil do této oblasti pustit, ale komplexnost a složitost mě neoslovila. Jsem typ člověka, co preferuje jednodušší metody a co vyznává určité "klasické řemeslo". Také nejsem zrovna kamarád s počítači. Přesto nepochybuji, že podobné moderní vymoženosti jsou velmi silné nástroje se značnou budoucností.

  15.11.2009

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...