Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Základní modely technického obchodování

  Obchodník, který se rozhodne pustit do burzovního obchodování s pomocí technické analýzy, může zvolit z celé řady obchodních technik a přístupů. Různých nástrojů a indikátorů dnes existuje prakticky bezpočet, přesto však platí, že v drtivé většině případů se většina obchodních systémů dá svým základem a podstatou shrnout do několika obecných modelů burzovního obchodování. Jinými slovy, burzovní obchodování je v podstatě postavené na několika základních modelech, které se jen opakují v různých variacích a s jinými nuancemi či vylepšeními.

  Trend-following

  Nejzákladnější obchodní přístup ze všech. Trend-followingové strategie jsou takové, které se snaží vystihnout počátek nově se rozjíždějícího trendu, nebo nějakého zásadního pohybu. Tyto strategie jsou v drtivé většině postaveny na stejném principu - takzvaném "breakoutu", nebo-li průlomu. Trend-followingové obchodní systémy se snaží sledovat různé úrovně, jako například několikadenní nebo týdenní high/low a následně obchodovat jejich průrazy. V dnešní době existuje bezpočet indikátorů a nástrojů pro sledování průrazů - nejznámější jsou například Donchian Channel nebo Aroon indikátor - oba (a s nimi i řada dalších) pracují však velmi podobným způsobem. Základní model průrazů pak může mít celou řadu dalších doplňků, jako je například sledování volatility a obchodování takzvaných "průrazů volatility" apod.

  Trend-following strategie dodnes fungují - mezi úspěšné obchodníky a velké zastánce trend-followingu patří například obchodník Ed Seykota. Obchodník, který se rozhodne vydat cestou obchodování průrazů, by měl mít na paměti, že systémy postavené na průrazech většinou mívají úspěšnost kolem 40 %, zato podstatně vyšší risk-reward ratio. Poziční obchodníci by měli mít pro takovéto strategie výrazně vyšší účet (alespoň několik desítek tisíc USD) a diversifikovat se mezi více trhů. Právě důmyslná diversifikace a money-management portfolia jsou nedílnou součástí úspěšného trend-following obchodování. Intradenní obchodníci zase musí počítat s tím, že při obdobích chopu mají trend-followingové strategie velmi nízkou úspěšnost a tudíž mohou přinášet řadu ztrátových obchodů i po několik dlouhých dnů.

  Extrémní vyčerpání

  Další z častých technik bývá obchodování extrémních vyčerpání trhů, na kterých očekáváme zásadnější obraty trhu. Hádat takovéto obraty není snadné, přesto existuje řada šikovných nástrojů, jako jsou například divergence, formace double-top / double-bottom, různé supporty a resistance apod. V určitých mezích se používají i indikátory typu Stochastics nebo RSI, jejich zapojení však musí být z určité části diskréční a též často v kombinaci s předešlým zmíněným. Dále můžeme mezi metody extrémního vyčerpání zahrnout i různá pásma, jako například Bollinger Bands, StandardDeviation Bands atd.

  Extrémní vyčerpání je výsadou portitrendových obchodníků a vyžaduje značný cit pro trh. Mezi nejúspěšnější způsoby obchodování vyčerpání je například obchodování s pomocí již zmíněných divergencí - i zde na Finančníkovi je několik úspěšných obchodníků, kteří se živí právě tímto přístupem. Obchodník, který se rozhodne pustit do tohoto směru obchodování by měl brát v potaz i to, že jinak vypadá vyčerpání na stranu long a jinak na stranu short.

  Extrémní vyčerpání však může mít i podobu jednoduchých patternů přímo v cenovém grafu, bez použití jakýchkoliv indikátorů. Jeden ze známých patternů vyčerpání je například OOPS obchodníka Larryho Williamse, který využívá ke vstupu otevírací mezeru - opět jeden z častých prvků indikující určité extrémní vyčerpání. Na modelu extrémního vyčerpání existuje postavena celá řada swingových obchodních technik - pro inspiraci doporučuji například knihu Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů.

  Korekce a momentum obchody

  Velmi oblíbený způsob obchodování je vyčkávání na korekcíh do směru trendu a v takovýchto bodech časovat vstupy.

  Pro tento rozšířený způsob obchodování existuje tolik technik, že bychom se jich nedopočítali. Počínaje jednoduchými trendovými linkami a odrazu trhu od nich, přes nejrůznější indikátory kategorie momentum (CCI, Momentum indikátor a řada dalších) až po různé exotické kombinace, které se často tváří jako velká tajemná věda - v konečném důsledku však pracují na stejném modelu, což znamená vyčkání na rozjetý trend a následný vstup na korekci do směru trendu.

  Tato technika je má preferovaná, neboť se jedná o můj osobní obchodní styl - více jsem naznačil například už v minulém článku o EMA34 a EMA204, samozřejmě, že k tomuto stylu obchodování využívám i náš obchodní systém FinWin.

  Ačkoliv obchodování korekcí do rozjetého trendu považuji za velmi funkční techniku, je opět potřeba připravit se s podobnými modely na několik úskalí. V prvé řadě se musíme naučit velmi dobře definovat, co již považovat za trend a co už za chop. Dále je nutné si být vědomi toho, že v oblasti korekcí obchoduje mnoho obchodníků, může se zde tedy nacházet řada "pastí" a my musíme být jednak opatrní, jednak se naučit na jemné úrovni rozpoznávat, co už je korekce smysluplná a co ještě raději ignorovat. To vše platí zejména pro intradenní obchodníky, kteří by měli nejprve po určitý čas trhy jenom pozorovat a učit se, aby získali pro systém korekcí v trendu lepší cit. Ostatně, nutnost pozorovat trhy a získávat cit platí stejně pro všechny obchodní modely.

  Osobně mám rád na obchodování korekcí a momenta do směru trendu možnost dobré kontroly rizika. Pokud správně načasujeme vstup, můžeme pracovat s velmi přiměřeným stop-lossem - a přesto dosahovat úspěšnost i výrazněji nad 50 % (samozřejmě, záleží především na zvolené výstupní technice).

  Klouzavé průměry

  Samostatnou kapitolou stále zůstávají klouzavé průměry, které se dodnes řadí do své vlastní kategorie.

  Techniky obchodování s klouzavými průměry často využívají různé vzájemné křížení apod. Osobně jsou mně podobné techniky dodnes záhadou. Ačkoliv jsem potkal několik obchodníků, kteří se dokáží s podobnými modely živit, sám jsem funkční model postavený čistě na klouzavých průměrech nenašel. Preferuji využívání klouzavých průměrů raději diskréční cestou, k čemuž velmi intenzivně využívám své oblíbené EMA34 a EMA204 - jak jsem již nastínil výše.

  Genetické algoritmy a NLP

  Samozřejmě, že v dnešní době existují i velmi "moderní" modely genetických algoritmů a NLP. Několikrát jsem se zkusil do této oblasti pustit, ale komplexnost a složitost mě neoslovila. Jsem typ člověka, co preferuje jednodušší metody a co vyznává určité "klasické řemeslo". Také nejsem zrovna kamarád s počítači. Přesto nepochybuji, že podobné moderní vymoženosti jsou velmi silné nástroje se značnou budoucností.

  15.11.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...