Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Život tradera v Algarve: report #2 - příprava na trading

  I když se v tuto chvíli nacházím zase zpět v Praze, kde zařizuji poslední věci ohledně stěhování a kde také již za dva týdny proběhnou naše první letošní semináře, vrátím se přesto k tématu stěhování do Portugalska. Pokusím se dnes popsat, jak jsem se na celý proces připravoval z pohledu tradingu a jak tento krok ovlivnil další posun mého obchodního stylu a zaměření.

  Abych byl upřímný, z pohledu tradingu jsem se snažil připravovat na stěhování do Portugalska prakticky celý minulý rok. Začalo to již v lednu, kdy jsem se přeorientoval na nižší timeframe v intradenním obchodování a vše pokračovalo s překvapivou kulminací v poslední čtvrtině roku, kdy jsem díky Petrovi otevřel dveře zcela novému obchodnímu stylu a směru, který ukázal, že naprosto skvěle koresponduje s mojí změnou životního stylu a místa žití. To však trochu předbíhám, pojďme hezky postupně.

  Takže, příprava na stěhování začala již předefinováním mých obchodních cílů. Co jsem rozhodně věděl je, že spolu s přestěhováním chci dosáhnout následujícího:

  1) podstatně větší flexibility (nebýt nutně uvázaný před počítačem každý den, po dobu 2,5 hodin denně);
  2) celkově menší technologické náročnosti (tj. mít možnost tradovat, ale také u toho cestovat a poznávat a ne být závislý po celou dobu na vysoce kvalitním internetovém připojení).

  Za dosažení větší flexibility a „volnosti“ jsem byl rozhodnutý podstoupit následující:

  1) snížit celkové roční % zhodnocení; rozhodnul jsem se postupně exponovat do trhů již s vyšším účtem a tak i zhodnocení 70-100% už je pro mě dostatečné k tomu, abych vydělal přesně to, co za rok vydělat chci;
  2) trvat na stabilitě zisků každý měsíc; na obchodování jsem se rozhodnul začít dívat z pohledu celého roku – tj. je mně již celkem jedno, kolik vydělám daný měsíc (i když samozřejmě stále se snažím pracovat na tom, abych měl každý měsíc co nejlépe možný – nerad v trzích „polevuji“), podstatné je, abych na konci roku vykázal zhodnocení blízko mým cílům a představám, ideálně se stabilitou růstu alespoň na kvartální úrovni. Tento bod jsem definoval až v posledním čtvrtletí minulého roku.

  Takovýto posun je poměrně logický, do Portugalska jsme se rozhodli přestěhovat za větší pohodou, volnějším nasazením, pomalejším životním stylem. Nechci v krásné sluneční dny přemýšlet o tom, že ve 14:30 (v Portugalsku je hodinový posun) budu muset sedět před počítačem – byť kvalita internetového připojení je v Portugalsku dostatečná na to, aby se dalo obchodovat i na pláži 🙂 Našim cílem je navíc i navštívit na pár týdnů známé v Brazílii nebo v Asii a časový posun tak na flexibilitě v případě ID ještě trochu ubírá. Musím říci, že k „pomalejšímu“ obchodnímu stylu mě to podvědomě tlačilo celý minulý rok a díky bohu jsem i našel způsob, jak se k němu přeorientovat (viz. dále).

  Způsoby, kterými jsem se rozhodnul k těmto cílům posunout, byly následující:

  1) zvýšit exponovanost v opčním obchodování,
  2) najít swingový/poziční systém nebo styl, který by korespondoval s mými plány,
  3) pokusit se nastavit intradenní obchodování na úroveň maximální flexibility.

  Opce

  Začněme pohledem na opce. Tento nástroj je jako dělaný pro dosažení cílů, které jsem si se změnou životního stylu stanovil. S Petrem se velmi intenzivně zabýváme opcemi několik posledních let, zejména naše strategie IronCondor na trhu RUT prokazuje velmi solidní stabilitu i výsledky. Již minulý rok jsem postupně navyšoval pozice v této strategii, v čemž pokračuji i nadále. Stále ještě nejsem na úrovni množství pozic, které bych si představoval (jsem typ, co preferuje pozvolnost a opatrnost a každé nové navýšení pozic si chci nejdříve dostatečně „zažít“, než přidám míru exponovaného kapitálu), přesto aktuální množství stačí již na to, abych při normálně úspěšném roce pouze s touto strategií zaplatil roční náklady (nebo alespoň jejich většinu) na živobytí v Portugalsku. To samo o sobě již není špatné.

  Samozřejmě, že se nadále zabývám i ostatními opčními strategiemi. Nižší volatilita už opět umožňuje vracet se do trhů se strategií kalendářních spreadů (ve volatilních měsících minulého roku jsem byl s touto strategií spíše zdrženlivý, nemusím být v trhu za každou cenu), s kamarádem pracujeme na nových možnostech strategie Straddle/Strangle. Původně jsem chtěl k nesměrovým strategiím přidat i směrové, nebo alespoň vertikální spready – tento záměr se však pozměnil kvůli nově obchodovanému směru, který zmíním dále.

  Opce jsou naprosto ideální v tom, že splňují veškeré požadavky flexibility, na jejich kontrolu mně stačí doslova 1 minuta denně a můj iPhone s nainstalovanou aplikací TOS. Už minulý rok jsem si při cestování po Keni a Mauriciu ověřil, že se dají obchodovat opce opravdu všude a doposud jsem nenašel v tomto ohledu více flexibilní nástroj.

  Swingové/poziční obchodování

  Swingové nebo poziční obchodování je dalším ideálním způsobem, jak mohu naplnit své záměry. Abych se však přiznal, poziční a swingové obchodování je oblast, ve které jsem se doposud exponoval zcela nejméně – s Petrem jsme velmi brzy v začátcích začali s intradenním obchodováním a nebyla tedy nutnost zabývat se pozičním nebo swingovým obchodováním hlouběji.

  Už v minulosti jsem si ujasnil, že nejsem typ obchodníka pro 15, 30, nebo 60 minutové timeframe, nebo dokonce pro hodinové timeframe. Pokud tedy poziční/swingové obchodování, tak pro mě samotného spíše na denních grafech.

  Zapátral jsem tedy zpět do všech možných systémů, které jsem měl pro poziční obchodování k dispozici, včetně poziční varianty FinWin a hledal styl, který by mně opravdu „sednul“. Už poměrně brzy jsem si udělal jasno v tom, že klíčem mého nového pozičního směru musí být diversifikace, takže jsem se rozhodnul obchodovat pozičně US akcie, které nabízejí opravdu velmi široký výběr, a diversifikace zde není problém. Začal jsem stavět celkem dva systémy – jeden postavený na základech našeho systému FinWin, druhý zcela nový, poměrně agresivní protitrendový systém, který jsme získali s Petrem od jednoho Australského obchodníka. V obou případech jsem stavěl práci poměrně výrazně na kombinaci timeframe – kombinace daily/weekly/monthly grafů. Někdy v září minulého roku však v tomto ohledu mou práci výrazně „rozhodil“ Petr, který přišel s něčím, co jsem si nakonec vybral pro svůj vlastní poziční obchodní styl a vedl k dalšímu posunu mého obchodního stylu.

  Jak už asi víte, Petr je ten, kdo postavil v našich začátcích strategii obchodování komoditních spreadů. Prakticky po celou dobu byla a je toto „jeho“ parketa, pro komoditní spready vyvinul dle mého názoru jednoduchý, a přesto velmi silný obchodní systém (bez nadsázky a nějaké potřeby PR mohu říci, že máme mnoho úspěšných spreadových studentů, jeden z nich minulý rok zhodnotil s pomocí komoditních spreadů účet přes 300%). Mě tato oblast zase až tak nenadchnula (vidíte, jak opravdu každému sedí něco jiného a jak je důležité najít si vždy to, co baví právě vás), takže jsem jí věnoval mnohem méně pozornosti. Minulý rok mně však představil Petr nový směr – a tím je obchodování akciových spreadů. Jednalo se sice již o značně komplexnější a složitější záležitost, než jsou komoditní spready, přesto však tento směr splňoval veškeré mé požadavky: zhodnocení alespoň 70-100% za rok je velmi realistické, flexibilita, možnost výrazné diversifikace, možnost výběru z velkého množství akcií, velmi uspokojivá distribuce zisků (dle všeho lepší, než jsem doufal v rámci svých nově stanovených cílů), možnost pracovat s vyšším účtem (abych byl upřímný, touto strategií nemá vůbec smysl zabývat se s účtem pod 25,000 USD).

  Vrhnul jsem se tedy do práce a v posledních 6ti měsících si vypracoval kompletní obchodní plán (aktuálně přes 150 stránek), nekonečno testů (už téměř 1000 stránek), velmi podrobnou strukturu workflow. Dokonce musím říci, že mně v této oblasti byl evidentně nakloněn i „vesmír“, neboť jsem se seznámil s Portugalským(!) traderem, který se touto oblastí zabývá profesionálně a ví o ní i takové věci, které rozhodně nikde nenajdete. Bylo to tedy pro mě potvrzení, že jsem na správné cestě změny obchodního stylu.

  V posledním kroku jsem se rozhodnul připravit na tento styl co nejvíce i technologicky (opět z důvodů maximální flexibility). Pořídil jsem si server, zajistil server-hosting s 99.9% garance přístupu na internet a v tento moment s programátorem dokončujeme poměrně komplexní aplikaci v Excelu, která celé obchodování z velké části zmechanizuje (ne však do podoby AOS! Vždy to budu já, jako trader, kdo nakonec rozhodne!) a mně dá potřebnou flexibilitu. Server postavený na i7 bude hlídat značné množství akcií po celý den a vyhledávat potenciálně zajímavé obchody. Díky skvěle řešenému vzdálenému přístupu ve Windows 7 (opravdu veliký posun vpřed) tedy nyní potřebuji 1-2x denně se připojit na server ze svého notebooku, překontrolovat stav věcí a udělat potřebné kroky – záležitost max. 2x 15-20 minut denně.

  V nejbližší době nás s Petrem čekají první živé obchody v akciových spreadech (samozřejmě již máme za sebou pěkných pár měsíců simulovaného obchodování, které vždy předchází tomu živému) - a jakmile se strategie „usadí“, a i na reálném účtu prokáže předpokládanou funkčnost, začneme se touto strategií samozřejmě zabývat i na Finančníkovi.

  V tuto chvíli však již plánuji, že tato strategie bude se změnou životního stylu mou novou „doménou“ a nejhlavnějším článkem mého tradingového byznysu. Postupně se připravuji na značnější exponovanost mého účtu v tomto obchodním zaměření.

  Intradenní obchodování

  Posunem v mých obchodních cílech a obchodním stylu samozřejmě nekončí můj zájem o intradenní obchodování. Na to bylo intradenní obchodování mojí vášní příliš dlouho 🙂 Nadále trávím čas od času odpoledne i před intradenními grafy se systémem FinWin. Nic méně, nutno říci, že především z profesionálního zájmu a na již na úrovni „musím, abych vydělal“. Mám několik dalších možných vylepšení systému FinWin, o které se pravděpodobně podělím v některém z příštích článků a abych se přiznal – i několik nových nápadů, jak zkombinovat dosavadní zkušenosti z intradenního obchodování s akciovými spready. Toto zřejmě bude směr, kterým se budu v budoucnu intradenně zabývat – pokud na to bude nálada a chuť. Intradenní obchodování je svým způsobem nejnáročnější druh obchodování vůbec a je až s podivem, jak dobře se náhle v pozičním obchodování úročí vše, co si člověk za roky vypěstoval v obchodování intradenním. S budováním železné disciplíny a trpělivosti se náhled stává poziční obchodování procházkou růžovým sadem – když máte ten luxus 24 hodin na finální rozhodnutí . Je ale také třeba objektivně říci, že aby se člověk mohl začít živit pozičním obchodováním, musí již mít adekvátní účet – proto intradenní obchodování bude logicky zůstávat preferencí většiny začínajících obchodníků. Takže, i nadále se budu snažit co nejvíce přispívat s novými poznatky a nápady ohledně systému FinWin, aby takové mohly pomoci těm, kteří si systém FinWin oblíbili a posouvají se skrze něj k úspěšnému obchodování, nebo již úspěšné obchodují. Sám jsem neustále pohlcen možnostmi, jak intradenní obchodování nadále rozvíjet. Nadále zůstávám na 1 minutovém grafu (převážně z důvodů nenáročnosti na kvalitu dat), můj hon za stabilitou se však s mými novými cíly zmenšil (původně byla stabilita prvotní záměr, ale se změnou obchodního stylu a definováním nových cílů jsem od nutnosti absolutní stability opustil), daleko více mě teď zajímá money management. Za 3 měsíce se v Itálii uvidím s Mplayem, který má nové poznatky k intradennímu obchodování s risk-reward-ratio 1:10 (!), jsem na to skutečně zvědavý a těším se, co se dozvím nového. Budu samozřejmě informovat na Finančníkovi. 

  Technické zázemí pro tradera v Portugalsku

  Už jsem nastínil, že kvalita internetu je v Portugalsku vyšší, než u nás , přitom za podstatně nižší ceny. V tuto chvíli ještě řeším, jaké připojení si nechám zapojit do domu (zřejmě 24 Mbps od TV společnosti s cca 100 televizními kanály za nějakých 35 – 40 Euro měsíčně). Pro cesty jsem si vyhlédnul speciální tarif do mobilu, který stojí 10 Euro měsíčně, je limitovaný kapacitou, je však zcela dostačující pro kontrolu pozic na serveru, pro kontrolu opcí, pro občasné intradenní obchodování na 1 minutovém grafu a pro čtení emailů.

  Tradeři v Portugalsku

  V tomto bodě bych velmi rád pozitivně vyzdvihnul České tradery. Co jsem se totiž se zklamáním dozvěděl - v Portugalsku je traderů mnohem méně, neboť lidé se zde neradi učí novým věcem. Je to smutné, ale je to tak. Těžko byste zde stěží hledali takové množství zapálených lidí, jako u nás. Jsem tuzemskou komunitou traderů svým způsobem velmi potěšen. Samozřejmě, že je zde řada negativních a věčně remcajících skupinek na zapadlých malých webech, ale nálada na Finančníkovi je pro mě stále značným důkazem toho, že většina chce uspět, chce se učit – a umí se postavit k tradingu s vůli a pozitivismem, byť je – stejně jako u všeho jiného – výsledek nejistý.

  Poslední rok jsem také dostal opravdu slušný počet emailů od našich studentů, kteří již mírně, nebo dokonce stabilně a značně profitují. Celkově mohu říci, že po poznání traderů jinde ve světě jsem na tu naší, „malou Českou“ komunitu velmi hrdý. Myslím, že máme potenciál, aby zde do budoucna byla řada opravdu dobrých traderů.
  V Portugalsku mám přesto štěstí, že se mně prakticky od začátku podařilo dostat do komunity toho mála zdejších traderů. Je to samozřejmě díky již zmíněnému známému, který mě spolu s Petrem ukázal mnoho o akciových spreadech, ale také díky jednomu staršímu bývalému traderovi, který nyní pracuje jako ředitel jisté velmi úspěšné banky. Obrovská výhoda je, že jsou Portugalci velmi otevření a přátelští, takže zajít zde na večeři s ředitelem banky není nic nemožného, byť se doposud neznáte – což je něco, o čem nemůžete v ČR ani přemýšlet. Tento pán je bývalý trader (úspěšný, avšak díky svému věku opustil trading pro příliš rychlé změny), je to vyznavač „staré školy“, klasický „chartist trader“. Je velmi zajímavé dozvědět se, jak věci fungovaly v minulosti a porovnat s tím, jak fungují dnes. Mám pocit, že řada starých a zapomenutých věcí začne mít zase brzy v dnešních překomplikovaných trzích poměrně silný význam. Nic méně, díky tomuto pánovi a přátelské večeři, na které jsme jako tradeři vemi rychle našli společnou řeč, budu již brzy uveden v Lisabonu mezi managery hedge fondů, což je pro mě velmi slibný začátek, jak zde navázat kontakt se zdejšími tradery. Tradeři jsou a vždy byli mí lidé 🙂

  28.2.2010

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Pokročilé tipy pro intradenní obchodování - praktický pohled na minulé dny

  V předcházejících analýzách posledních intradenních obchodů jsme si na praktickém příkladu ukázali konkrétní aplikaci konceptu funkčního obchodního přístupu. Zvýraznění slova koncept je velmi důležité. Intradenní obchodník musí být velmi vnímavý ke svému trhu, není možné vzít nějaké jednoduché pravidlo a prostě jej mechanicky aplikovat bez ohledu na to, co se v trzích děje. Byť může dlouhodobě pravidlo fungovat v podstatě na mechanické bázi, trader nemusí uspět - např. proto, že průběžný pokles kapitálu (drawdown) jej finančně či psychicky vyřadí ze hry, byť v dlouhodobějším měřítku by zisky drawdown pokryly atd. Zkusil bych situaci přirovnat k řízení automobilu. Pokud se rozjíždíme na křižovatce na zelenou, postupujeme sice mechanicky, ale stejně každý rozumný řidič ještě dále sleduje okolí a podle úsudku přizpůsobí reakci stavu věcí. Do křižovatky může na červenou vjet z boční ulice ještě na poslední chvíli nějaké jiné auto, může nám pod kola vběhnout nepozorný chodec atd. Prostě byť je situace popsatelná mechanicky, řídíme se mechanicky pouze rámcově. A stejné je to v tradingu a u intradenního obchodování obzvláště.
  Většina začátečníků hledá mechanická pravidla, na která mohou přenést svoji zodpovědnost. Bohužel v intradenním obchodování je to podobné, jako když budete autem jezdit někde v asijské metropoli. Samotné řízení (naše technická analýza v podobě obchodního plánu) musí být prováděna mechanicky, ale stále musíme určité drobnosti přizpůsobovat okolí (trhům).
  Stejně jako nelze popsat vše, na co musíte dávat pozor při řízení automobilu, nelze absolutně konkretizovat prvky, na které by měl brát ohled intradenní obchodník. Nicméně mohu vám poskytnout určité osobní vodítko toho, co funguje pro mě a jak podobné taktiky aplikuji v reálném tradingu. Berte však prosím mé rady pouze jako určitý dobrý tip - aby podobné věci fungovaly vám, musíte si je podrobně testovat v rámci svých strategií a především se je naučit používat dlouhodobým sledováním grafů. Navíc existují i další taktiky; každý obchodník si musí sám poznat podle svého obchodního přístupu, co jej v trzích nejvíce ohrožuje a jak mohl svůj trading vylepšit (na to je potřeba vést si podrobnou evidenci toho, co v trhu děláme, ale o tom jsme na Finančníkovi psali již mnohokrát).
  Důležitá věc, o které jsme také již mnohokrát psali, je vstupovat pouze do trhů, které se hýbou - tj. vyhýbat se tzv. chopům. Osobně toto řeším především tak, že obchoduji pouze dopolední americkou seanci (tj. otevření trhů) a samozřejmě mám ještě pravidla svého obchodního systému, která mi pomáhají vyhodnotit trh jako "plochý" a takový neobchoduji.
  Druhá důležitá věc, které chci věnovat tento článek, je určitý "vzdálenější" pohled na trh. Řada začínajících intradenních obchodníků hledí na své grafy z pohledu maximálně několika hodin a ignorují důležité informace, které jim trh poskytuje "na vyšší úrovni". Tj. zejména informace o směru hlavního trendu a hlavní supporty a resistance. O nich psal nedávno článek Tomáš (viz supporty a resistance). My se nyní pojďme podívat, jak může jejich využívání vypadat v praxi s použitím našeho konceptu obchodního systému.
  Za hlavní S/R úrovně pro mé intradenní obchody považuji především (v této prioritě):
  High/low nočních seancí (případně hodně výrazné S/R nočních seancí) Denní high/low Další opravdu silné S/R úrovně které vidím na vyšším time framu Tyto úrovně (především zmíněné dvě) používám především pro:
  Výstup z pozice (většinou umisťuji profit target, nebo jsem připraven pozici uzavřít při prvním náznaku možného oslabení pohybu. Plánování vstupu do obchodu - sleduji jak daleko má trh k dané hranici a zda-li mám prostor pro realizaci dostatečného zisku Obchodování protitrendových patternů na těchto úrovních (např. divergence) Vycházím ze svých zkušeností, že trh: má tendenci být k těmto úrovním přitahován pokud cena trenduje směrem k daným S/R úrovně a je v určité "magnetické vzdálenosti", má tendenci tuto hranici lehce překročit a poté se otočit, má tendenci se na těchto hranicích zbrzdit či vytvořit korekci pokud ji posléze překoná.

  S/R úrovně si do svých grafů zakresluji před zahájením své obchodní seance.
  Pojďme se podívat na konkrétní příklady z posledních tří obchodních dnů:
  Pátek 12.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:


  A podrobnější pohled na 3 minutový graf s naším obchodním systémem:

  Screenshoty pocházejí z programu SierraChart
  Trh poměrně dost rozpačitě rostl. V 10:18 nám systém signalizuje vstup long na ZLR (bod 1). Kam umístit výstup? Pro mě je volba jasná - cca 2 ticky pod nakreslenou červenou svíčku na 15 minutovém grafu - S/R úrověň v podobě low předcházející noční seance. Pro mě zároveň signál, že vstup má vyšší pravděpodobnost - trend je zřejmý, vzdálenost cca 200 dolarů k S/R už začíná cenu přitahovat. Po výstupu se vytvořila zajímavá divergence podpořená navíc S/R úrovní - další "vyfiltrovaný" signál s vysokou pravděpodobností.
  Pokud bych neměl pravidlo "nebrat ZLR po divergenci", vstupoval bych v bodě 3? Určitě ne, protože obchod již nemá žádný prostor pro dostatečný zisk z pohledu vzdálenosti vstupu a S/R úrovně. Vstupoval bych do následující famira short? Určitě....
  Pondělí 15.10.2007 a dopolední seance úterý 16.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:

  15.10.2007 - červeně je vyznačená S/R úroveň vzniklá předcházející noční seancí. Zajímavý je především moment, kdy se downtrend zpomalil a korekce se odrazila od této úrovně. Na stejné úrovni pak trh odpoledne uzavřel.

  16.10.2007 - spodní linka je S/R úroveň vzniklá na low předcházejícího dne, horní linka na high noční seance. Zkuste se podívat na svůj timeframe a za domácí úkol prozkoumat, zda-li byste dokázali výsledky svého obchodování zlepšit při znalosti těchto hranic. Tomáš v rámci našeho emini chatu na spodní úroveň v reálném čase spekuloval a jako "magnet" fungovala přesně podle plánu.
  Dnešní článek je myšlen jako hodnotný tip zejména pro obchodníky, kteří hledají cesty, jak vylepšit svůj obchodní přístup a např. vyhladit equity křivku. Zde je několik námětů, o kterých můžete přemýšlet:
  Práce s S/R úrovněmi je samozřejmě nutné zahrnutou do obchodního plánu. V takovém případě musíte přesně vědět, jaké S/R úrovně budete zakreslovat a které nikoliv. Graf poskytuje ohromné množství příležitostí S/R úrovně zakreslit. Ty nejsnáze definovatelné jsou na high/low noční seance a high/low denních rozpětí. Obchodníky lze v zásadě rozdělit na trendové a protitrendové. I u S/R úrovní lze spekulovat různými směry a využít je jak pro vstup tak pro výstup. Není třeba se snažit ovládnout vše najednou, ze začátku je stačí využívat jen např. pro jeden jediný účel. Vše je samozřejmě důležité poctivě otestovat. Meze v případě horního timeframe se nekladou. Existují i další silné S/R úrovně na vyšších timeframech. S S/R úrovněmi je třeba pracovat jasně popsaným způsobem. Dejte si pozor na to, abyste v sobě nevyvolali vnitřní přesvědčení, že trh "musí" udělat na dané hranici to či ono. Nemusí. Intradenní obchodování není o počtu obchodů, ale o celkovém zisku. Obchody s použitím zmíněných S/R úrovní budou mít nižší frekvenci, ale mohou mít vyšší pravděpodobnost. Zkuste sledovat, jakých změn by váš systém dosáhl, pokud byste obchodovali pouze, když můžete do obchodu zapojit některou z uvedených S/R úrovní. Další tipy navazující na info diskutované v tomto článku naleznete v článcích:
  4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (1) Obchodování 21. století: supporty a resistance Mé "tajné triky" pro daytrading Jak vyhrát válku jménem trading Daytrading: proč "pracovat" maximálně 2,5 hodiny denně (3)

  Trading: jaký výdělek je "dobrý" výdělek?

  Foto (c)iStockphoto.com/ hidesy &nbsp  Řada zejména začínajících traderů se často ptá, jaký profit, nebo také výdělek, je v rámci dané obchodní strategie "adekvátní". I když se jedná o poměrně složitou otázku, neboť záleží na bezpočtu různých faktorů, existuje jednoduchá cesta, jak alespoň zjistit, zda je váš obchodní systém rozumně výkonný.
  Jedná se o poměrně efektivní, přesto velmi málo známý koncept měření výkonnosti systému, se kterým přišel obchodník Robert Pardo. Tento koncept říká, že abychom mohli posoudit, jak "dobrý" je náš systém za určité období, musíme nejprve určit něco, čemu se říká "Perfect profit" a následně vypočítat, jaké procento z "Perfect profit" dosáhnul náš obchodní systém.
  Perfect profit (Perfektní profit), nebo také Perfect corelation (Perfektní korelace), je vlastně maximální možný profit, který by bylo možné z daného trhu a daného time-frame získat za určité období, pokud bychom dokázali obchodovat veškeré swingy, od low k high a zpětně od high k low (což je samozřejmě nemožné).
  Řekněme, že obchodujete trh kukuřice (Corn) a to na denním grafu (daily), jste tedy poziční obchodník. Obchodujete s jedním kontraktem a od začátku roku jste vydělali 1500 USD na 1 kontrakt. Je to málo, nebo hodně?
  Abychom mohli na takovou otázku zodpovědět, musíme si nejprve spočítat Perfect profit. Vše, co nám stačí udělat, je otevřít graf kukuřice od začátku letošního roku a změřit dolarovou velikost jednotlivých swingů - od začátku roku až doposud.
  Můžeme k tomu využít například program Gecko Track´n´Trade, který nabízí jednoduchou pomůcku zvanou Dollar Calculator. Vše co nám pak stačí, je "natáhnout" měřící "pravítko" od swingu ke swingu - a následně veškeré zobrazené profity sečíst.
  V takovém případě by měření jednotlivých swingů mohlo vypadat zhruba takto:

  Jak je z obrázku patrné, pokud bychom dokázali obchodovat každý pohyb, od swingu ke swingu (což není reálné a doposud takový obchodní systém neexistuje), pak bychom od letošního roku mohli docílit Perfektního profitu (Perfect profit) zhruba 23 000 USD (používám zaokrouhlenou částku). To je samozřejmě úctyhodné číslo a obchodník se zajisté začne okamžitě ptát: je mých 1 500 USD vůči Perfektnímu profitu dobrý výsledek?
  Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme přejít ke druhému kroku a tím je spočítat si, kolik procent z celkového Perfektního profitu náš reálný výsledek představuje. Tomuto výsledku se říká například Strategy efficiency (výkon strategie) a vypočítá se následovně:
  Strategy efficiency (%) = 100*(dosažená částka za určité období / Perfect profit za stejné období)
  V našem případě by tedy výpočet vypadal následovně:
  Strategy efficiency = 100*(1 500 USD / 23 000 USD) = 6,5%.
  V našem případě tedy můžeme říci, že se nám podařilo získat 6,5% z celkových "ideálních" profitů, které se od začátku roku v trhu nabízely.
  Toto se samozřejmě může zdát jako velmi nízké číslo, nenechte se však oklamat. Mnoho srovnávacích testů, studií a porovnání různých modelů totiž prokázalo následující:
  1) rozumný obchodní systém by měl mít Strategy efficiency alespoň 5% (doporučené minimum).
  2) Obchodní systém se Strategy efficiency 8% se již považuje za velmi slušný systém.
  3) Obchodní systém se Strategy efficiency 10% a více můžete považovat již za excelentní systém.
  Našich 6,5% je tedy takový určitý "normál" a můžeme říci, že s profitem 1 500 USD na kontrakt od začátku roku si nevedeme sice nijak excelentně, ale ani výrazně špatně. Při pohledu na graf kukuřice je navíc patrné, že trh zatím letos výrazněji netrendoval, resp. minimálně 3 měsíce se nacházel v nevýrazné fázi, téměř chopu, takže 1500 USD profit se v tomto světle jeví jako opravdu slušný.
  Samozřejmě můžeme stejný výpočet použít i na intradenní obchodování.
  Řekněme, že obchodujete intradenně trh e-mini Russell 2000 a to první 2 hodiny denně. Pokud na svém vlastním timeframe spočítáte Perfektní profit a dojdete k výsledku například 2 000 USD, pak výsledek 200 USD můžete za danou obchodní seanci považovat za velmi slušný. Nutno také říci, že ne každý den bude v intradenním obchodování ziskový, takže ještě lépe je porovnat reálný výsledek s Perfect profit na týdenní, nebo měsíční bázi. Pokud například bude Perfect profit za celý týden tvořit 8 000 USD, pak zisk 500 USD za týden představuje 6.25% a můžeme tedy hovořit o rozumném zisku.
  Obrovská výhoda tohoto konceptu spočívá také v tom, že vám dá dobrý přehled o rozumných profitech v rámci měnící se volatility.
  Intradenní obchodník může například vydělat v době vysoké volatility 1 000 USD na kontrakt za týden. Pokud se v té době nabízel Perfektní profit 10 000 USD, pak výsledek představuje 10% a můžeme takový výsledek považovat za velmi slušný.
  Následující týden však obchodník vydělá pouze 300 USD a začne mít pocit, že mu již obchodování nejde a že je něco špatně. Pokud si však spočítá Perfektní profit, může zjistit, že se za daný týden pohyboval na úrovni 3 000 USD, protože v trhu výrazně padla volatilita - takže 300 USD stále představuje Strategy efficiency na úrovni 10% a tudíž se stále jedná o velmi dobrý výsledek. Není tedy žádný důvod k panice.
  Závěrem je také třeba říci, že je třeba se k tomuto konceptu stavět skutečně maximálně realisticky. Zejména naprostí nováčci v trzích mají často naivní představy o tom, že oni jsou geniálnější a dokáží z trhu "vytáhnout" více, jak nějakých 10%. Pokud se budete držet při zemi, pak uvidíte, že i 8% je stále velmi dobrý výsledek, který stačí k vydělávání skutečně nemalých peněz (obzvláště po následné aplikaci position sizingu).
  Koncept Perfect profit / Perfect corelation se také často využívá jako jedna z velmi dobrých fitness function (FF) v genetických algoritmech (GA).

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.
×
×
 • Vytvořit...