Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Život tradera v Algarve: report #2 - příprava na trading

  I když se v tuto chvíli nacházím zase zpět v Praze, kde zařizuji poslední věci ohledně stěhování a kde také již za dva týdny proběhnou naše první letošní semináře, vrátím se přesto k tématu stěhování do Portugalska. Pokusím se dnes popsat, jak jsem se na celý proces připravoval z pohledu tradingu a jak tento krok ovlivnil další posun mého obchodního stylu a zaměření.

  Abych byl upřímný, z pohledu tradingu jsem se snažil připravovat na stěhování do Portugalska prakticky celý minulý rok. Začalo to již v lednu, kdy jsem se přeorientoval na nižší timeframe v intradenním obchodování a vše pokračovalo s překvapivou kulminací v poslední čtvrtině roku, kdy jsem díky Petrovi otevřel dveře zcela novému obchodnímu stylu a směru, který ukázal, že naprosto skvěle koresponduje s mojí změnou životního stylu a místa žití. To však trochu předbíhám, pojďme hezky postupně.

  Takže, příprava na stěhování začala již předefinováním mých obchodních cílů. Co jsem rozhodně věděl je, že spolu s přestěhováním chci dosáhnout následujícího:

  1) podstatně větší flexibility (nebýt nutně uvázaný před počítačem každý den, po dobu 2,5 hodin denně);
  2) celkově menší technologické náročnosti (tj. mít možnost tradovat, ale také u toho cestovat a poznávat a ne být závislý po celou dobu na vysoce kvalitním internetovém připojení).

  Za dosažení větší flexibility a „volnosti“ jsem byl rozhodnutý podstoupit následující:

  1) snížit celkové roční % zhodnocení; rozhodnul jsem se postupně exponovat do trhů již s vyšším účtem a tak i zhodnocení 70-100% už je pro mě dostatečné k tomu, abych vydělal přesně to, co za rok vydělat chci;
  2) trvat na stabilitě zisků každý měsíc; na obchodování jsem se rozhodnul začít dívat z pohledu celého roku – tj. je mně již celkem jedno, kolik vydělám daný měsíc (i když samozřejmě stále se snažím pracovat na tom, abych měl každý měsíc co nejlépe možný – nerad v trzích „polevuji“), podstatné je, abych na konci roku vykázal zhodnocení blízko mým cílům a představám, ideálně se stabilitou růstu alespoň na kvartální úrovni. Tento bod jsem definoval až v posledním čtvrtletí minulého roku.

  Takovýto posun je poměrně logický, do Portugalska jsme se rozhodli přestěhovat za větší pohodou, volnějším nasazením, pomalejším životním stylem. Nechci v krásné sluneční dny přemýšlet o tom, že ve 14:30 (v Portugalsku je hodinový posun) budu muset sedět před počítačem – byť kvalita internetového připojení je v Portugalsku dostatečná na to, aby se dalo obchodovat i na pláži 🙂 Našim cílem je navíc i navštívit na pár týdnů známé v Brazílii nebo v Asii a časový posun tak na flexibilitě v případě ID ještě trochu ubírá. Musím říci, že k „pomalejšímu“ obchodnímu stylu mě to podvědomě tlačilo celý minulý rok a díky bohu jsem i našel způsob, jak se k němu přeorientovat (viz. dále).

  Způsoby, kterými jsem se rozhodnul k těmto cílům posunout, byly následující:

  1) zvýšit exponovanost v opčním obchodování,
  2) najít swingový/poziční systém nebo styl, který by korespondoval s mými plány,
  3) pokusit se nastavit intradenní obchodování na úroveň maximální flexibility.

  Opce

  Začněme pohledem na opce. Tento nástroj je jako dělaný pro dosažení cílů, které jsem si se změnou životního stylu stanovil. S Petrem se velmi intenzivně zabýváme opcemi několik posledních let, zejména naše strategie IronCondor na trhu RUT prokazuje velmi solidní stabilitu i výsledky. Již minulý rok jsem postupně navyšoval pozice v této strategii, v čemž pokračuji i nadále. Stále ještě nejsem na úrovni množství pozic, které bych si představoval (jsem typ, co preferuje pozvolnost a opatrnost a každé nové navýšení pozic si chci nejdříve dostatečně „zažít“, než přidám míru exponovaného kapitálu), přesto aktuální množství stačí již na to, abych při normálně úspěšném roce pouze s touto strategií zaplatil roční náklady (nebo alespoň jejich většinu) na živobytí v Portugalsku. To samo o sobě již není špatné.

  Samozřejmě, že se nadále zabývám i ostatními opčními strategiemi. Nižší volatilita už opět umožňuje vracet se do trhů se strategií kalendářních spreadů (ve volatilních měsících minulého roku jsem byl s touto strategií spíše zdrženlivý, nemusím být v trhu za každou cenu), s kamarádem pracujeme na nových možnostech strategie Straddle/Strangle. Původně jsem chtěl k nesměrovým strategiím přidat i směrové, nebo alespoň vertikální spready – tento záměr se však pozměnil kvůli nově obchodovanému směru, který zmíním dále.

  Opce jsou naprosto ideální v tom, že splňují veškeré požadavky flexibility, na jejich kontrolu mně stačí doslova 1 minuta denně a můj iPhone s nainstalovanou aplikací TOS. Už minulý rok jsem si při cestování po Keni a Mauriciu ověřil, že se dají obchodovat opce opravdu všude a doposud jsem nenašel v tomto ohledu více flexibilní nástroj.

  Swingové/poziční obchodování

  Swingové nebo poziční obchodování je dalším ideálním způsobem, jak mohu naplnit své záměry. Abych se však přiznal, poziční a swingové obchodování je oblast, ve které jsem se doposud exponoval zcela nejméně – s Petrem jsme velmi brzy v začátcích začali s intradenním obchodováním a nebyla tedy nutnost zabývat se pozičním nebo swingovým obchodováním hlouběji.

  Už v minulosti jsem si ujasnil, že nejsem typ obchodníka pro 15, 30, nebo 60 minutové timeframe, nebo dokonce pro hodinové timeframe. Pokud tedy poziční/swingové obchodování, tak pro mě samotného spíše na denních grafech.

  Zapátral jsem tedy zpět do všech možných systémů, které jsem měl pro poziční obchodování k dispozici, včetně poziční varianty FinWin a hledal styl, který by mně opravdu „sednul“. Už poměrně brzy jsem si udělal jasno v tom, že klíčem mého nového pozičního směru musí být diversifikace, takže jsem se rozhodnul obchodovat pozičně US akcie, které nabízejí opravdu velmi široký výběr, a diversifikace zde není problém. Začal jsem stavět celkem dva systémy – jeden postavený na základech našeho systému FinWin, druhý zcela nový, poměrně agresivní protitrendový systém, který jsme získali s Petrem od jednoho Australského obchodníka. V obou případech jsem stavěl práci poměrně výrazně na kombinaci timeframe – kombinace daily/weekly/monthly grafů. Někdy v září minulého roku však v tomto ohledu mou práci výrazně „rozhodil“ Petr, který přišel s něčím, co jsem si nakonec vybral pro svůj vlastní poziční obchodní styl a vedl k dalšímu posunu mého obchodního stylu.

  Jak už asi víte, Petr je ten, kdo postavil v našich začátcích strategii obchodování komoditních spreadů. Prakticky po celou dobu byla a je toto „jeho“ parketa, pro komoditní spready vyvinul dle mého názoru jednoduchý, a přesto velmi silný obchodní systém (bez nadsázky a nějaké potřeby PR mohu říci, že máme mnoho úspěšných spreadových studentů, jeden z nich minulý rok zhodnotil s pomocí komoditních spreadů účet přes 300%). Mě tato oblast zase až tak nenadchnula (vidíte, jak opravdu každému sedí něco jiného a jak je důležité najít si vždy to, co baví právě vás), takže jsem jí věnoval mnohem méně pozornosti. Minulý rok mně však představil Petr nový směr – a tím je obchodování akciových spreadů. Jednalo se sice již o značně komplexnější a složitější záležitost, než jsou komoditní spready, přesto však tento směr splňoval veškeré mé požadavky: zhodnocení alespoň 70-100% za rok je velmi realistické, flexibilita, možnost výrazné diversifikace, možnost výběru z velkého množství akcií, velmi uspokojivá distribuce zisků (dle všeho lepší, než jsem doufal v rámci svých nově stanovených cílů), možnost pracovat s vyšším účtem (abych byl upřímný, touto strategií nemá vůbec smysl zabývat se s účtem pod 25,000 USD).

  Vrhnul jsem se tedy do práce a v posledních 6ti měsících si vypracoval kompletní obchodní plán (aktuálně přes 150 stránek), nekonečno testů (už téměř 1000 stránek), velmi podrobnou strukturu workflow. Dokonce musím říci, že mně v této oblasti byl evidentně nakloněn i „vesmír“, neboť jsem se seznámil s Portugalským(!) traderem, který se touto oblastí zabývá profesionálně a ví o ní i takové věci, které rozhodně nikde nenajdete. Bylo to tedy pro mě potvrzení, že jsem na správné cestě změny obchodního stylu.

  V posledním kroku jsem se rozhodnul připravit na tento styl co nejvíce i technologicky (opět z důvodů maximální flexibility). Pořídil jsem si server, zajistil server-hosting s 99.9% garance přístupu na internet a v tento moment s programátorem dokončujeme poměrně komplexní aplikaci v Excelu, která celé obchodování z velké části zmechanizuje (ne však do podoby AOS! Vždy to budu já, jako trader, kdo nakonec rozhodne!) a mně dá potřebnou flexibilitu. Server postavený na i7 bude hlídat značné množství akcií po celý den a vyhledávat potenciálně zajímavé obchody. Díky skvěle řešenému vzdálenému přístupu ve Windows 7 (opravdu veliký posun vpřed) tedy nyní potřebuji 1-2x denně se připojit na server ze svého notebooku, překontrolovat stav věcí a udělat potřebné kroky – záležitost max. 2x 15-20 minut denně.

  V nejbližší době nás s Petrem čekají první živé obchody v akciových spreadech (samozřejmě již máme za sebou pěkných pár měsíců simulovaného obchodování, které vždy předchází tomu živému) - a jakmile se strategie „usadí“, a i na reálném účtu prokáže předpokládanou funkčnost, začneme se touto strategií samozřejmě zabývat i na Finančníkovi.

  V tuto chvíli však již plánuji, že tato strategie bude se změnou životního stylu mou novou „doménou“ a nejhlavnějším článkem mého tradingového byznysu. Postupně se připravuji na značnější exponovanost mého účtu v tomto obchodním zaměření.

  Intradenní obchodování

  Posunem v mých obchodních cílech a obchodním stylu samozřejmě nekončí můj zájem o intradenní obchodování. Na to bylo intradenní obchodování mojí vášní příliš dlouho 🙂 Nadále trávím čas od času odpoledne i před intradenními grafy se systémem FinWin. Nic méně, nutno říci, že především z profesionálního zájmu a na již na úrovni „musím, abych vydělal“. Mám několik dalších možných vylepšení systému FinWin, o které se pravděpodobně podělím v některém z příštích článků a abych se přiznal – i několik nových nápadů, jak zkombinovat dosavadní zkušenosti z intradenního obchodování s akciovými spready. Toto zřejmě bude směr, kterým se budu v budoucnu intradenně zabývat – pokud na to bude nálada a chuť. Intradenní obchodování je svým způsobem nejnáročnější druh obchodování vůbec a je až s podivem, jak dobře se náhle v pozičním obchodování úročí vše, co si člověk za roky vypěstoval v obchodování intradenním. S budováním železné disciplíny a trpělivosti se náhled stává poziční obchodování procházkou růžovým sadem – když máte ten luxus 24 hodin na finální rozhodnutí . Je ale také třeba objektivně říci, že aby se člověk mohl začít živit pozičním obchodováním, musí již mít adekvátní účet – proto intradenní obchodování bude logicky zůstávat preferencí většiny začínajících obchodníků. Takže, i nadále se budu snažit co nejvíce přispívat s novými poznatky a nápady ohledně systému FinWin, aby takové mohly pomoci těm, kteří si systém FinWin oblíbili a posouvají se skrze něj k úspěšnému obchodování, nebo již úspěšné obchodují. Sám jsem neustále pohlcen možnostmi, jak intradenní obchodování nadále rozvíjet. Nadále zůstávám na 1 minutovém grafu (převážně z důvodů nenáročnosti na kvalitu dat), můj hon za stabilitou se však s mými novými cíly zmenšil (původně byla stabilita prvotní záměr, ale se změnou obchodního stylu a definováním nových cílů jsem od nutnosti absolutní stability opustil), daleko více mě teď zajímá money management. Za 3 měsíce se v Itálii uvidím s Mplayem, který má nové poznatky k intradennímu obchodování s risk-reward-ratio 1:10 (!), jsem na to skutečně zvědavý a těším se, co se dozvím nového. Budu samozřejmě informovat na Finančníkovi. 

  Technické zázemí pro tradera v Portugalsku

  Už jsem nastínil, že kvalita internetu je v Portugalsku vyšší, než u nás , přitom za podstatně nižší ceny. V tuto chvíli ještě řeším, jaké připojení si nechám zapojit do domu (zřejmě 24 Mbps od TV společnosti s cca 100 televizními kanály za nějakých 35 – 40 Euro měsíčně). Pro cesty jsem si vyhlédnul speciální tarif do mobilu, který stojí 10 Euro měsíčně, je limitovaný kapacitou, je však zcela dostačující pro kontrolu pozic na serveru, pro kontrolu opcí, pro občasné intradenní obchodování na 1 minutovém grafu a pro čtení emailů.

  Tradeři v Portugalsku

  V tomto bodě bych velmi rád pozitivně vyzdvihnul České tradery. Co jsem se totiž se zklamáním dozvěděl - v Portugalsku je traderů mnohem méně, neboť lidé se zde neradi učí novým věcem. Je to smutné, ale je to tak. Těžko byste zde stěží hledali takové množství zapálených lidí, jako u nás. Jsem tuzemskou komunitou traderů svým způsobem velmi potěšen. Samozřejmě, že je zde řada negativních a věčně remcajících skupinek na zapadlých malých webech, ale nálada na Finančníkovi je pro mě stále značným důkazem toho, že většina chce uspět, chce se učit – a umí se postavit k tradingu s vůli a pozitivismem, byť je – stejně jako u všeho jiného – výsledek nejistý.

  Poslední rok jsem také dostal opravdu slušný počet emailů od našich studentů, kteří již mírně, nebo dokonce stabilně a značně profitují. Celkově mohu říci, že po poznání traderů jinde ve světě jsem na tu naší, „malou Českou“ komunitu velmi hrdý. Myslím, že máme potenciál, aby zde do budoucna byla řada opravdu dobrých traderů.
  V Portugalsku mám přesto štěstí, že se mně prakticky od začátku podařilo dostat do komunity toho mála zdejších traderů. Je to samozřejmě díky již zmíněnému známému, který mě spolu s Petrem ukázal mnoho o akciových spreadech, ale také díky jednomu staršímu bývalému traderovi, který nyní pracuje jako ředitel jisté velmi úspěšné banky. Obrovská výhoda je, že jsou Portugalci velmi otevření a přátelští, takže zajít zde na večeři s ředitelem banky není nic nemožného, byť se doposud neznáte – což je něco, o čem nemůžete v ČR ani přemýšlet. Tento pán je bývalý trader (úspěšný, avšak díky svému věku opustil trading pro příliš rychlé změny), je to vyznavač „staré školy“, klasický „chartist trader“. Je velmi zajímavé dozvědět se, jak věci fungovaly v minulosti a porovnat s tím, jak fungují dnes. Mám pocit, že řada starých a zapomenutých věcí začne mít zase brzy v dnešních překomplikovaných trzích poměrně silný význam. Nic méně, díky tomuto pánovi a přátelské večeři, na které jsme jako tradeři vemi rychle našli společnou řeč, budu již brzy uveden v Lisabonu mezi managery hedge fondů, což je pro mě velmi slibný začátek, jak zde navázat kontakt se zdejšími tradery. Tradeři jsou a vždy byli mí lidé 🙂

  28.2.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.

  Co nového přinese Finančník v roce 2017?

  S ohlášeným odchodem Tomáše dostávám dotazy, jak bude Finančník vypadat příští rok, kam se bude vyvíjet a zdali zůstane jeho zaměření. Každá podobná zásadní změna představuje prostor pustit se do nových věcí a těm starým dodat novou energii. Kam se tedy vydá Finančník v roce 2017?
     Foto (c)123rf.com   Finančník zde bude samozřejmě dál tak, jak jej znáte. Respektive doufám, že se mi ho podaří s kolegy posunout zase o kus dál a dodat mu novou dynamiku. Rodinné důvody mě nejméně na příští rok přitáhly zpátky do Čech, a budu tak mít více příležitostí se této mé srdcové záležitosti aktivněji věnovat, být v bližším kontaktu s ostatními tuzemskými tradery a především mít čas předávat na stránkách Finančníka řadu z mých nových přístupů a myšlenek, kterým se v tradingu poslední roky věnuji.
  Na co se tedy můžete v roce 2017 na Finančníkovi těšit?
  Technologie
  Pozitivních změn se dočká celá platforma, skrz kterou je na serveru distribuován obsah. První na řadu přijde diskuzní fórum. To stávající je již velmi zastaralé, nemá podporu pro mobilní zobrazování, občas padá, nevyhledává správně v uzavřených diskuzích, neposkytuje mnoho moderních funkcí, někdy nechodí emailové notifikace a třeba pro účely vedení obchodních deníků s mnoha screenshoty už není nejvhodnější. Bohužel fórum máme propojené s řadou dalších služeb, je plné zajímavého obsahu (jehož internetové adresy by se neměly změnit) a jakýkoliv pokus o změnu byl tak vždy dost časově náročný a komplikovaný. Přes dřívější plány proto nikdy k výraznému upgradu fóra nedošlo. Řada z vás ví, že pro specifické účely jsme nakonec vytvářeli nová diskuzní fóra, kde se pracovalo přívětivěji. Nové fórum začne tým Finančníka implementovat již v prosinci 2016 a věřím, že začátkem roku bude vše zfinalizováno. Obsah diskuze zůstane zachován.
  S mobilními aplikacemi souvisí i výrazné zmodernizování platformy pro on-line výuku. Především bychom se již v průběhu první poloviny 2017 chtěli zbavit streamování ve Flashi a přejít kompletně na HTML 5. Z uživatelského pohledu by to znamenalo možnost sledovat kurzy i na mobilních telefonech a tabletech. Nové on-line kurzy, představené od roku 2017, budou navíc připravovány ve více kratších lekcích (při zachování celkového rozsahu kurzu), což je opět velmi praktické pro sledování na mobilních zařízeních a průběžném studiu například při cestování nebo cestách do zaměstnání.
  Z pohledu technologií máme v plánu i další novinky, které ale budeme představovat postupně. Určitě bude našim cílem redesignovat Finančník.cz tak, aby jej bylo možné snadněji číst na mobilních zařízeních.
  Publikované články
  I nadále budou samozřejmě na Finančníkovi vycházet články. Zaměření zůstane podobné (diskréční a automatizované obchodování), byť bych rád větší část článků zaměřil na pokročilejší praktické aplikace obchodních přístupů a testy chování trhů. Tedy vyššího využívání různých vysledovaných statistických tendencí pocházejících z mého vlastního výzkumu a výzkumu mého quant týmu. Ne vždy jde o konkrétní obchodní strategii, ale o myšlenku, kterou lze další prací do obchodního systému „přetavit“. Pro mě osobně představovaly vždy podobné informace velkou inspiraci a motivaci. Ostatně velmi pozitivní reakce na články, které jsem v tomto duchu již publikoval (viz Profitabilní tendence vycházející z FOMC dnů, Profitabilní obchodování A-Z: obchodní systém ke stažení a podobně) mě utvrzují v tom, že většina z vás bude mít podobný názor.
  Obsahově se určitě budeme dál věnovat obchodování futures, více článků bych rád ale věnoval i obchodování akcií a ETFs. Ty mohou být, zejména v automatizovaném pojetí, výrazně přívětivější pro začínající tradery z pohledu nároků na kapitál a možnosti řízení rizik.
  V průběhu roku patrně otestuji i zájem o některé komplexnější směry obchodování, kterým se věnuji (například arbitráže s použitím opcí). Tyto přístupy už bohužel vyžadují výraznější programátorské znalosti a nejde tak o „mainstream“ v běžném retailovém obchodování. O to jsou však podobné přístupy zajímavější. Ostatně celkově budu rád, pokud další tradery motivuji v otevření své mysli k využívání univerzálnějších technologických řešení. Tedy takových, které myšlení tradera neuzamykají do funkcí poskytovaných některou z retailových platforem, ale umožňují mu svobodněji zpracovávat informace a vytvářet řešení, která jdou mimo hlavní proud retailových traderů (bohužel většinou ztrácejících).
  Kurzy obchodování
  Na Finančníkovi pochopitelně budou dále k dispozici kurzy vysvětlující mé taktiky intradenního obchodování FIMS s využitím orderflow. Kurzy jsou nové a v podobě, ke které zatím nemám co dodat. Od nového roku budeme kurzy bonusově poskytovat rovnou s mými orderflow indikátory pro SierraChart. Po roce opět zvažuji uspořádání jednoho semestru kurzu s mým mentorigem.
  Jak jsem avizoval, od nového roku budou na Finančníkovi dostupné také nové kurzy zaměřené na mé taktiky automatizovaného obchodování. První bude klasický jednodenní kurz konkrétně popisující začátky obchodování AOS. V rámci kurzu bude k dispozici i má skriptovací šablona, kterou používám pro vytváření obchodních systémů ve stylu „od myšlenky ke kódu“. A pochopitelně i popis několika systémů, které pro automatické obchodování používám (se zaměřením na komodity, akcie a v případě menších účtů na ETFs).
  Současně by se měl v únoru / březnu konat pokročilý workshop zaměřený na kompletní automatizaci analytického workflow a pokročilé aplikace automatizovaných přístupů. Jde o oblast, kterou jsem neviděl zatím školit nikde na světě, tak jen stále přemýšlím, jak veškerý obsah do kurzu poskládat tak, aby byl zcela srozumitelný i neprogramátorům. Na workshopu plánuji poskytnout i své skripty, které pro tyto účely používám. Samozřejmě v otevřené podobě, aby je bylo možné dále rozvíjet a upravovat. Rád bych využil i to, že jsem aktuálně více v Praze, a kurzy tak budou po delší době prezenční, nabízející větší možnost vzájemné interakce a případného navazujícího setkání. Konkrétní data kurzů budou vyhlášeny ke konci roku.
  Dalším mým cílem je rozvinout na Finančníkovi komplexnější on-line výuku práce se softwarem (Amibroker, TradeStation, Python, možná NinjaTrader, který ale sám nepoužívám) tak, aby i začínající tradeři měli v této oblasti od čeho se konkrétně odrazit a mohli systematicky postupovat ke svým prvním obchodním systémům (například ve stylu nového kurzu práce s Amibrokerem, který vzniká zde.). Pokud byste se chtěli do vytváření těchto on-line kurzů zapojit, tak mi prosím napište na petr@financnik.cz. Hledáme v této oblasti spolupracovníky.
  Pochopitelně se nabízejí i další myšlenky na rozvoj serveru. Sám si velmi oddychnu, až budeme mít za sebou technologický update a budu se moci soustředit už jen na zprostředkování obchodního know-how. To vzniká v synergii s mým vlastním tradingem a neustále probíhajícími inovacemi vycházejícími ze zkoumání trhů, takže se jistě můžete v průběhu roku těšit na mnoho nových zkušeností a tipů.
  A pokud se do trhů vrátí větší volatilita, mohl by tak být rok 2017 velmi zajímavý po všech stránkách!
  S celým týmem se těším na další vzájemné potkávání na webových stránkách a off-line akcích Finančníka.

  Jaké trhy pro vyhlazené portfolio

  Letošní rok jsem si uvědomil jednu ze zásadních chyb: doposud jsem měl své portfolio zaměřené převážně na indexové futures trhy. Řadu let jsem shledával tento přístup jako dostatečný, letošní rok jsem však zažil, jak frustrující může být, pokud chytneme během roku několik period, které jsou pro indexy slabé. Proto jsem se rozhodnul tvrdě zapracovat na intradenním AOS portfoliu, o čemž bude dnešní článek.
  Vyhlazená equity není otázkou systému – vyhlazená equity je otázkou chytrých kombinací trhů, timeframů, případně obchodních přístupů (na vyšší úrovni pak otázka inovativního position sizingu). Ono je to celkem logické.
  I když v době finančních šoků neexistuje v trzích prakticky žádná negativní korelace, po zbytek doby stále existují skupiny trhů, které si žijí svým vlastním životem – a nabízejí nám tak rozumnou diversifikaci. Výsledkem pak je, že pokud si právě vede špatně jedna skupina, ztráty může rozumně kompenzovat jiná skupina trhů – a celkově takto vyhlazujeme celou equity.
  Jaké skupiny trhů použít
  První otázkou samozřejmě je, jaké skupiny trhů kombinovat.
  Futures burzy v základu nabízejí následující skupiny: Indexy, Currencies (měny), Metals (kovy), Energies (energie), Bonds (dluhopisy) a Grains (zrniny). Každá skupina si žije svým životem a v každé skupině lze nalézt jeden zajímavý trh, který bude následně reprezentovat celou skupinu.
  Osobně jsem experimentoval se všemi skupinami a krom měn mohu doporučit prakticky jakoukoliv kombinaci. Měny jsou obecně v rámci AOS vysoce nestabilní (a například AOS na forexu selhávají extrémním tempem, proto je náročné najít zajímavý AOS pro forex). Záleží samozřejmě také na tom, na kolika trzích se vám podaří vytvořit systém a kolik trhů současně vám umožní obchodovat váš účet, ale i s menším účtem se dají po jednom kontraktu již obchodovat 3–4 trhy a v takovém případě se mně osvědčily zejména následující kombinace:
  Kombinace pro 3 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Kombinace pro 4 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Bonds Osobně momentálně dopracovávám několik portfolií založených právě na 4 skupinách a zde je příklad jednoho z portfolií (na 30minutovém grafu, celkem zastoupeno 5 trhů, equity za posledních 8 let, obchodování po 1 kontraktu – breakout strategie):

  Vyhlazení skrze více timeframů
  Druhý zajímavý způsob vyhlazení equity (v kombinaci s kombinací různých trhů z různých skupin) je využití více timeframů u každého z trhů (ideálně beze změny parametrů systému, nebo jen s mírnými změnami). Jedná se spíše o dovyhlazení než vyhlazení, ale evokuje to například myšlenku, že místo přidávání kontraktů může být zajímavější přidávat timeframy pro stejný systém a trh. Další možnost je samozřejmě optimalizovat i timeframe (tj. prohlédnout si systém(y) na vícero timeframech a udělat rozhodnutí výběru jediného, pro každý trh ale jiného), zde je ale již otázka, jak hodně reálně přeoptimalizováváme.
  Každopádně, zde je pro ukázku druhá varianta equity výše, kdy pro každý trh přidáme druhý timeframe, a to 15 minut. Jak vidíte, k lehkému dovyhlazení skutečně došlo, drawdown se až tak dramaticky nezvýšil, profit však ano.

  Jaké systémy použít
  Nejlepší variantou je samozřejmě mít v portfoliu zástupce trendových a zástupce protitrendových systémů. Vcelku ale postačí i kvalitní systém se schopností obchodovat rozumně (a co nejvíce rovnoměrně) na obě strany.
  Mojí specializací jsou breakout strategie a mohu s jistotou prohlásit, že takové pro portfolio napříč různými trhy bohatě stačí – pokud se tedy jedná o strategie obchodující na obě strany, long i short. Občas stačí i jednodušší breakout strategie, které samy o sobě na jednotlivých trzích až tak fenomenální výsledky nedávají (jako jednotlivý trh byste asi danou strategii neobchodovali), ale všechny dohromady dávají smysluplné portfolio, s kvalitní equity. Je vždy třeba hledět na portfolio jako celek – to je podstatnější ukazatel než kvalita equity jednotlivých systémů. Pamatujte, že kde jeden trh ukazuje velký drawdown, tam to mohou další dva trhy bohatě kompenzovat.
  Samozřejmě předpokladem je mít kvalitně nastavené workflow vytváření strategií, protože těch budete potřebovat ideálně celou řadu a na celé škále trhů, tj. vše musíte mít připravené pro rychlou a plynulou práci. Zároveň je nadále kriticky důležité mít kvalitní procesy testování robustnosti, abychom do portfolia vybírali jen strategie skutečně robustní.
  Co se týká reoptimalizace, celkově se mně osvědčilo provádět jí zhruba 1x za rok (maximálně 1x za 1/2 roku, vyšší frekvenci jsem shledal jako zbytečnou až kontraproduktivní) a tohoto se hodlám držet i s mými novými portfolii.
×
×
 • Vytvořit...