Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Život tradera v Algarve: rok poté

  Tak mám za sebou první rok (plus pár týdnů) života a tradingu v Algarve. Poslední dobou jsem v souvislosti s "bankrotem" Portugalska dostal řadu dotazů na téma, jak tu dnes vypadá život. Pokusím se shrnout svůj první rok i to, jak a co se v Algarve za poslední měsíce změnilo.

  V prvé řadě musím otevřeně říci, že náš život zde je trochu odtržený od reality běžných Portugalců. Bydlíme s manželkou v resortu, ve kterém se nacházejí pouze cizinci, a krom restaurací, nákupních center a multikina v podstatě s Portugalci příliš do styku nepřijdeme. I místa, na kterých se často pohybujeme (golfové hřiště atd.), jsou v podstatě místa plná cizinců. Mezi naše zdejší přátele patří lidé, kteří se sem přestěhovali ze zahraničí - Holandska, Anglie, Finska, Lucemburska, Nového Zélandu (skutečně). To samozřejmě neznamená, že bychom zde neznali i pár Portugalců, se kterými občas zajdeme na oběd, ale společenské události s cizinci jsou zde pro nás daleko častější a běžnější, už proto, že jižanská mentalita, styl humoru i životní hodnoty jsou opravdu značně jiné než nás "Středoevropanů", takže přátelství mezi cizinci je zde obecně jednodušší (i když jsou Portugalci nesmírně milí, vlídní a přátelští lidé). Se zdejší ekonomickou krizí tedy přijdeme do styku spíše nepřímo - což ale neznamená, že bychom nevnímali určité změny.

  Asi největší změnou zde v roce 2011 bylo zvýšení DPH, které se odrazilo na nepatrném zdražení potravin. Pro nás jsou to stále částky zanedbatelné a v podstatě změnu prakticky nevnímáme, avšak pro Portugalce, kteří mají opravdu hluboko do kapsy (a opět musím podotknout, jak skutečně dobře je na tom ČR, i přes politické absurdity a fakt, že lidé už z principu pořád jen na všechno nadávají), není situace zrovna jednoduchá. Mnoho rodin zde už finanční situaci nezvládá, proto po celém Portugalsku existuje stále více potravinových bank (o banco alimento), které musí stále více rodin vyhledávat s žádostí o pomoc - jelikož příjmy domácnosti už nestačí ani na základní potraviny. Další nepříjemná skutečnost pro zdejší jsou obří ceny pohonných hmot - litr benzínu zde aktuálně stojí 1,599 Euro (téměř 40 kč), pro nás samozřejmě nic hrozného, ale řada Portugalců už musí zvažovat každou cestu autem mnohem pečlivěji než dříve. K tomu všemu dochází od letošního roku k nemalému zpoplatnění dálnic, takže pro Portugalskou ekonomiku jednoznačně další nepříjemné "zbrzdění".

  Toto jsou asi největší změny, které jsme letošní rok zaregistrovali. Krom toho neustále probíhají stávky (ty jsou téměř na denním pořádku), avšak opět spíše v Lisabonu a větších městěch, takže zde v Algarve vše pokračuje tak nějak "při starém".

  Co ale bohužel vnímáme daleko více, jsou důvody, pro které se Portugalsko do celé situace dostalo. Jednou větou by se dalo říci, že je tato země v maximání míře neefektivní, ať se podíváte kamkoliv. Úřady a soudy zde fungují 10x pomaleji než v ČR, v restauraci i supermarketu vás obsluhují 10x déle než ve zbytku Evropy a celková chybovost jakéhokoliv úkonu je zde obrovská. K tomu je třeba připočíst fakt, že Portugalsko si v době kolonií zvyklo, že nemusí pracovat a peníze přicházejí samy - a tato mentalita již mnohým zůstala. Vše je navíc ještě komplikovanější faktem, že Portugalci sami sebe vnímají jako národ "moderní a pokrokový", příliš nepřijdou do styku ze zbytkem Evropy (izolace je zde opravdu cítit, neboť krom sousedního Španělska je zde už jen moře), takže nemají vzor, jak to funguje jinde - a hlavně jejich mentalita je obecně velmi zvláštní. Mnoho věcí je zde tak příšerně a zbytečně komplikovaných, že člověku až zůstává rozum stát. Zdá se, že záliba vše komplikovat plyne z velmi komplikované portugalské historie a ještě komplikovanějšího jazyka (když Portugalcům řeknu, že jejich jazyk je opravdu velmi těžký, snaží se mě vždy uklidnit tím, že to není pravda, že japonština a čínština jsou taky těžké 🙂 ). Jako poslední je zde bohužel i zjevný fakt, že se Portugalci neradi učí novým věcem (jsou poměrně svéhlaví a často věří, že vše už umí nejlíp) a opravdu tak nevidím, jak se tato země hodlá dostat z velmi špatné ekonomické situace. Portugalsko totiž zjevně nepotřebuje jenom škrty (díky těm už tady lidé i celá ekonomika trpí opravdu dost), ale především vyšší efektivitu. Což znamená naprosto zásadní reformy, včetně reforem mentálních (tj. změnit myšlení mnohých Portugalců), k čemuž není stejně jako v ČR politická vůle (Portugalci jsou obří alibisti - prakticky nikdo tu za nic nemůže a nikdo tu za nic nenese zodpovědnost), ale především nevím, jak přinutíte tento národ pracovat lépe, efektivněji, rychleji a bez chyb. Jen pro příklad: v supermarketu máte v jednom regále 500g jahod ze Španělska ža 0,99 Euro a 400g jahod z Portugalska za 2,99 Euro. Takže, Portugalsku držím palce, ohledně jejich budoucnosti však zůstávám skeptický - stejně jako v Řecku se reformy a změny zjevně příliš nedaří, ani zde nepředpokládám, že by tomu mělo být jinak.

  Život tradera

  Opusťme však politiku a ekonomiku. Náš život zde je zatím stále poměrně nezávislý na zdejším ekonomickém i politickém stavu, takže se můžeme těšit z toho pozitivního, co se zde nabízí. A není toho málo. Předně je to pochopitelně počasí, hlavní důvod, pro který jsme se sem přestěhovali. Aktuálně si zde užíváme 26-27 stupňů a prakticky plnohodnotného "léta", za celou zimu zde navíc teploty nepadly pod 15 stupňů (což jsme už vnímali jako velmi chladné dny). Obloha je zde po většinu času modrá, příroda všude aktuálně zelená a kvetoucí. Krajina Algarve je nádherná a člověk tu relaxuje už jen pohledem z terasy. Moře zatím trochu chladné, ale zato denně nabízející obrovský výběr čerstvých ryb všeho druhu. Člověk zde oceňuje především fakt, že se nemusí ničím a nikým stresovat, život zde je klidný, pozvolný, na hony vzdálený stresu velkoměsta a stresu běžného zaměstnání.

  To samozřejmě neznamená, že bychom zde nic nedělali a nepracovali. Náš pracovní režim je zde prakticky stejný jako všude jinde - pouze průběh je trochu jiný. Pracujeme jako každý běžný člověk od momentu, kdy vstaneme (většinou kolem 9-10 hodiny), do momentu, kdy se nám chce (většinou pozdější odpoledne, někdy až do večera, pokud máme rozdělaného něco, co chceme dokončit). Pokud se nám však chce práci z nějakého důvodu na část dne přerušit, tak prostě práci přerušíme a jdeme si užívat toho, na co máme zrovna náladu - plavání, golf, pláž, dobrý oběd s přáteli atd. Občas si dáme odpočinek na celý den a vyrazíme si například na quad bike (motorové čtyřkolky), na výlet apod. Na druhou stranu, občas pracujeme i v sobotu nebo neděli. Představa tradera, který nic nedělá a jenom se celý den povaluje na pláži, tedy není úplně přesná - jednak jsem osobně člověk, který musí neustále něco dělat, jednak nuda nás nebaví. Je ale pravda, že pracovní nasazení je daleko častěji a s daleko větší intenzitou kombinováno s relaxací, příjemnými činnostmi, užíváním si krásného dne a života.

  Občas se nás lidé ptají, zda tu není trochu nuda nebo zda necítíme potřebu lidí a velkého města. Přiznávám, že ano. Z toho důvodu také občas vyrazíme do Londýna (letadlo z Faro létá několikrát denně za naprosto minimální částky) za kulturou, koncertem nebo nákupy nebo do španělského města Sevilla, které je jedno z nějkrásnějších měst, jaké jsme kdy viděli, a nesmírně rádi se tam vracíme. Na španělské hranice to máme opravdu kousek a v Andalusii jsme tak rychleji, než bych projel centrum Prahy. Sevilla jako milionové město nabízí řadu služeb, které zde nenajdete - například mé oblíbené kavárny Starbucks, velmi kvalitní a levné hotely (naposledy jsem za Junior Suite s vířivou koupelí a rozlohou 60 metrů čtverečních zaplatil necelých 120 Euro za noc), moderní nákupní centra, multikina až s 20 sály atd. V Sevilla jsme rychleji než v Lisabonu a za služby zde obecně zaplatíme méně. Život v Portugalsku nám navíc dává možnost poznat "souseda" trochu lépe, takže už máme za sebou jednu větší poznávací cestu Andalusií (po Gibraltar) a letos vyrazíme i do dalších částí.

  Co se týče tradingu, už je zřejmě patrné z předešlých řádků, že jsem celý rok tvrdě pracoval na co největším posunu do fáze, kdy budu moci nechat své obchody více a více řídit počítač a spíše jen dohlížet jako "macro-manager" na celkový běh a aktivně pracovat na úrovni portfolia jako celku (což samozřejmě neznamená, že bych opustil klasické intradenní obchodování se systémem FinWin - pouze jsem snížil frekvenci na max. 2 seance týdně s budoucím výhledem už se opravdu držet spíše ryze mechanických strategií, které sice nabízejí mnohem menší roční zhodnocení, potřebují větší účet, ale za to dávají člověku mnohem větší časovou flexibilitu). Kromě statistických arbitráži, které mně jedou už od minulého roku zcela automaticky (zatím jsem nezažil ztrátový měsíc, i když řada měsíců vydělala jen mírně díky nižší volatilitě trhů), jsem se pustil do řady dalších projektů, z nichž některé již plně běží, některé jsou ve fázi vývoje a dokončování a některé se připravují. Zhruba od května minulého roku pracuji velmi intenzivně s genetickými algoritmy a po poměrně náročné práci na tomto subjektu mohu říci, že vše konečně začíná přinášet ovoce. Můj pracovní den se tedy dnes skládá převážně z rozplánování procesů, jejich zadání do počítače, spuštění a následného vyhodnocení. Bohužel pro ostatní ale musím říci, že toto vše bych dnes nebyl ani náznakem schopen dělat bez mnoha let zkušeností diskréčního obchodování. Jsem dnes s odstupem naprosto bytostně přesvědčený, že posun k mechanickým strategiím není možný bez předchozích zkušeností z trhů a určité zkušenosti s diskréčním obchodováním (což mně potvrdila řada zahraničních profesionálních AOS obchodníků, se kterými jsem ve styku). Zrovna tak mohu říci, že představa "pustím počítač a peníze se sypou samy" není úplně tak správná. Osobně jsem 80 % času strávil vyřešením toho, jak AOS managovat - jak vědět, kdy AOS vypnout, kdy přestává fungovat nebo kdy systém re-optimalizovat - a to vše vědět na základě konkrétních statistických dat, analýz a objektivních testů. Tj. žádné "domnívám se", ale seriózní research. Další důležitý úkol bylo vyřešit, jak strategie skládat do portfolia, jaké částky kapitálu alokovat pro jednotlivé strategie a jak řešit position sizing na úrovni celého portfolia. Poslední fází je fakt, že managování portfolia AOS strategií na profesionální úrovni vyžaduje neustálou práci i na vývoji nových strategií, protože dříve či později přestanou aktuální strategie fungovat a bude třeba je nahradit. Naštěstí jde dnes mnoho věcí výrazně zmechanizovat a urychlit s pomocí genetických algoritmů (které dnes dokáží samy navrhovat a testovat obchodní systémy) a tak je vše otázka především správného nastavení procesů a správného work-flow v kombinaci se zkušenostmi, které člověk za poslední roky nasbíral. Plus nutno dodat, že mám to štěstí, že v tomto ohledu spolupracuji se dvěma velmi talentovanými spolupracovníky, což jen urychlilo můj posun směrem k mechanickým strategiím. V poslední řadě je třeba vytvořit i potřebné technologické zázemí - do Algarve jsem si nechal od kolegy z Prahy postavit a poslat vysoce výkonný počítač s procesorem i7-980x (s virtualizací 12 jader), 12 GB RAM a velmi rychlým SSD diskem (bohužel řada výpočtů stále trvá celé dny, pokud má někdo nějaký tip, jak se dá počítač ještě více zrychlit - už nyní totiž používám prakticky nejrychlejší CPU, co se aktuálně prodává - dejte prosím vědět v diskuzi).

  Má změna v tradingu je tedy zřejmá a vychází především z faktu, že si zde v Algarve člověk opravdu uvědomí, jak důležité je život prožít trochu kvalitně, a strávit ho tím, co nás baví (žijeme opravdu jen jednou), ale i faktu, že zkrátka a dobře chci zúročit léta v tradingu posunem do další fáze, která bude více "dohlížecí" (domnívám se, že podobné profesní posuny jsou logické a najdeme je v řadě povolání). Na konci roku se se ženou chystáme na 3 měsíce do Asie, kde z důvodů časového posunu již nebude možné obchodovat intradenně a bude nutné spolehnout se pouze a jen na mechanické strategie. Bude to taková první zkouška toho, jak reálný je můj budoucí výhled ohledně tradingu, a jsem na výsledek opravdu zvědavý.

  Všem ostatním ze srdce přeji, aby váš trading neustále a progresivně postupoval do fáze, do které si přejete, abyste měli stále dost síly a odhodlání překonat řadu překážek, které vás čekají, a abyste svůj život žili co nejlépe tak, jak byste si představovali. Nevzdávejte se a bojujte. Trading je úžasný. Není snadný, ale je úžasný.

  algarve-rok-po-te-1.jpg¨

  Město Sevilla ve Španělsku je jedno z nejkrásnějších měst, jaké jsme kdy poznali. Navíc jedno z mála měst, kam se opakovaně vracíme - a přitom nás město stále nenudí. Jedinou nevýhodou jsou obrovské teploty. Aktuálně je teplota v Seville kolem 29 stupňů, v létě je zde běžně až 40 stupňů.

  algarve-rok-po-te-2.jpg

  Klasické pláže Algarve, aktuálně trochu prázdné, neboť turistická sezóna začne až za měsíc. Foto pochází z vyhlášené Praia de Rocha ve městě Portimao, což je nejbližší větší město u našeho bydliště (cca 10 km).

  algarve-rok-po-te-3.jpg

  Za 3 dny se otevře v Portimao (krizi navzdory) nové komerční centrum (Aqua Portimao), na což se velmi těšíme. Trocha "konzumu" nám zde občas chybí.

  10.4.2011

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...