Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Zlato: kde a jak obchodovat na US burzách

  Jedním z velmi zajímavých trhů poslední doby je bezesporu zlato, které vytváří krásné trendy jak v rámci pozičního, tak intradenního obchodování. Navíc se postupně řada obchodníků přesouvá z pitového obchodování do čistě elektronických trhů, takže lze zlato obchodovat i s velmi příjemnými marginy a komisemi. Pojďme se v tomto článku podívat na to, kde a jak lze zlato na amerických burzách obchodovat. Zdůrazňuji, že v tomto článku se zaměříme pouze na americké komoditní burzy, kterým se na tomto serveru věnujeme (zlato lze samozřejmě obchodovat i na dalších zahraničních komoditních burzách).

  GC: Gold (Comex)

  Tradičně je zlato v USA obchodováno na parketu newyorské burzy Comex (dnes divize burzy NYMEX). Zlato obchodované parketově na této burze má označení GC a následující specifikaci:

  • Množství zlata v jednom futures kontraktu: 100 trojských uncí (cca 3,1 kg)
  • Otevírací hodiny pitu: 8:20 - 13:30 newyorského času
  • Nejmenší tick: 0.1 bodu což představuje 10 USD na kontrakt
  • Plný bod: 100 USD (např. pohyb ceny z 661 na 662)
  • Orientační margin: 3713 dolarů

  Výhodou trhů GC je obrovská likvidita, tradiční nevýhodou je "newyorský parket" který je dražší na komise (stále cca 18-25 USD / RT podle servisu) a především bývá výrazně "divočejší" na plnění i když zlato bývá považováno za jeden z nejpříznivějších newyorských trhů. Přestože se také GC obchoduje především mimo otevření pitů elektronicky, hlavní likvidita je stále koncentrována v pitových obchodech a řada elektronických platforem (např. IB) tento trh elektronicky obchodovat vůbec neumožňuje.

  gold1.gif
  Denní graf červnového futures kontraktu zlata GC za poslední období.

  ZG: 100 oz Gold (CBOT)

  Alternativní platformu pro obchodování zlata na amerických trzích představuje burza CBOT. Ta postupně v roce 2004 spustila přes svoji elektronickou divizi e-CBOT plně elektronické obchodování jak klasického "plného" kontraktu zlata (označovaného jako ZG), tak e-mini kontraktu zlata označovaného YG. Elektronické obchodování zlata na e-CBOT nemá tedy příliš dlouhou historii a donedávna většina obchodníků upřednostňovala pitové newyorské zlato, neboť na e-CBOT nebyla příliš vysoká likvidita. To se však poslední dobou ohromným tempem mění a dnes nabízí e-CBOT hodně zajímavou obchodní alternativu. Pojďme se podívat na podrobnosti. 100 oz Gold (CBOT), označované v platformách nejčastěji zkratkou ZG, je obchodováno na e-CBOT prostřednictvím futures kontraktu s následující specifikací:

  • Množství zlata v jednom futures kontraktu: 100 trojských uncí
  • Obchodní hodiny: 18:16 až 16:00 (tj. skoro celý den) chicagského času od pátku do soboty. Pozn.: přestože se elektronicky obchoduje skoro "non stop" hlavní likvidita je v trhu od cca 7:20 do 12:30 což odpovídá době, kdy je zlato pitově obchodování na newyorské burze.
  • Nejmenší tick: 0.1 bodu což představuje 10 USD na kontrakt
  • Plný bod: 100 USD (např. pohyb ceny z 661 na 662)
  • Orientační margin: 2511 dolarů

  Jak je vidět, specifikace futures kontraktu ZG (chicagské zlato) je stejná jako u newyorského kontraktu GC. Navíc výhody pro běžného spekulanta jsou všechny na straně ZG - 100% elektronické obchodování (tj. vynechání všech neduhů parketových obchodníků), levnější komise, nižší marginy, rychlá plnění atd. Jediným - a bohužel podstatným - omezením u podobných trhů tak bývá likvidita. Tento problém pak trochu připomíná začarovaný kruh - přestože burza nabízí zajímavé podmínky, nikdo zde neobchoduje především proto, že je zde málo realizovaných obchodů ... Naštěstí se ale tento kruh podařilo CBOT prolomit a futures kontrakt ZG láme postupně od začátku letošního roku rekordy ve stále vyšším a vyšším denním volume. Názorně si to můžeme ukázat na denním grafu zobrazující obchody od poloviny roku 2005 do dnešních dnů:

  gold3.gif

  Na grafu je vidět, že v průběhu roku 2005 dosahovalo denní volume pouze cca 1000 - 2000 zobchodovaných kontraktů. Od začátku roku 2006 však zažívá futures kontrakt doslova "boom", dnešní volume se běžně pohybuje nad 25 000 kontrakty zobchovaných za den.

  Pro porovnání s výše uvedeným denním průběhem zlata GC si ukažme denní průběh aktuálně obchodovaného kontraktu zlata (ZGM6):

  gold2.gif

  Cena zlata obchodovaného na chicagské burze CBOT (ZG) a cena zlata GC obchodovaném na newyorské burze COMEX je samozřejmě velmi podobná. V průběhu dne se nepatrně odlišuje, ale v zásadě jsou průběhy velmi podobné. Zajímavé je srovnání Open Interestu (celkový počet pozic držených přes noc) - na COMEXu je OI výrazně vyšší, což je dáno především faktem, že velcí, především dlouhodobí poziční obchodníci stále upřednostňují COMEX (mají tam své parketové obchodníky atd.) a e-CBOT přitahuje zejména krátkodobé až intradenní obchodníky využívající všech výhod 100% elektronického obchodování.

  Intradenní obchodování ZG: 100 oz Gold (CBOT)

  Dostatečná likvidita přitahuje do trhu také intradenní obchodníky, kteří ve zlatě obchodují pouze denní průběhy grafů a v trzích nezůstávají přes noc. Pro ně je ZG jasnou volbou neboť pitové trhy se v podstatě intradenně obchodovat nedají (maximálně na vyšších timeframech). Kromě rychlého plnění je v případě elektronického trhu velmi lákavá nízká komise - např. přes Interactive Brokers se zlato obchoduje za cca 4,12 USD / RT - tato komise je včetně všech poplatků a platí pochopitelně i pro poziční obchodování ZG kontraktu. U trhů obchodovaných na e-CBOT pak pro intradenní obchodování hraje i další skutečnost - intradenní data jsou ve většině platforem zdarma nebo za symbolický 1 USD a margin bývá u většiny brokerů snížen na polovinu až třetinu "nočního" marginu.

  gold4.gif
  Intradenní průběh 5ti minutového grafu futures kontraktu ZG. Zlato dělá často velmi pěkné trendy o velikosti tisíc až dva tisíce dolarů za den.

  gold5.gif
  Zkoušíte-li obchodovat podle WoodieCCI systému, rozhodně zlato nepřehlížejte. Doporučuji zkusit testovat ZLR do silného viditelného trendu a to většinou pouze první ZLR nejlépe v první části obchodní seance. Řadu dní tento jediný pattern nabídne při rozumném SL (řádově 100-120 USD) profit několik set až cca 1000 dolarů. Na obrázku vstup na ZLR (osobně mi fungují v trhu i ZLR nad 100 linkou a výstup při protnutí CCI 100 linky).

  YG: mini-sized Gold Futures (CBOT)

  Jak jsem se již zmínil výše, na CBOTu se obchoduje nejen "plný" kontrakt zlata, ale i zmenšený (tzv. mini) kontrakt - určený především pro začínající obchodníky s menším účtem. Na Finančníkovi jsme se o mini zlatu již několikrát zmiňovali - v principu je tento trh pochopitelně hodně lákavý pro začínající obchodníky, problém byl vždy likvidita. Nicméně i ta se poslední dobou velmi zvyšuje a YG futures se začínají pomalu dostávat do hledáčku obchodníků. Začněme tradičně specifikací:

  • Množství zlata v jednom futures kontraktu: 33.2 trojských uncí (tedy 1/3 "velkého" kontraktu)
  • Obchodní hodiny: stejné jako u ZG
  • Nejmenší tick: 0.1 bodu což představuje 3,32 USD na kontrakt
  • Plný bod: 33,20 USD (např. pohyb ceny z 661 na 662)
  • Orientační margin: 837 dolarů

  Denní volume u tohoto kontraktu dnes převyšuje 15000 zobchodovaných kontraktů, takže pro poziční obchodování již není problém tento kontrakt obchodovat (byť je samozřejmě potřeba vstupovat a vystupovat velmi opatrně, nejlépe s použitím limitních nebo stop-limitních příkazů).

  gold7.gif

  Samozřejmě že i YG se obchoduje čistě elektronicky a za komisi kolem 4 USD RT - spolu s marginem 837 (poziční obchodování) tak může být trh zajímavý především pro obchodníky, kteří se analýzám zlata věnují, chtějí tento trh obchodovat, ale zatím nemají zájem či účet pro obchodování "plného" kontraktu zlata.

  Zlato z pohledu Elliotových vln

  Aby byl náš článek co nejzajímavější, svolil Petr Obešlo s publikováním jeho aktuální analýzy grafu zlata z pohledu Elliottových vln, pocházející z analýzy ElliottEdge publikované toto pondělí 8.5.2006.

  EEGC2006-04-21W.jpg

  Z dlouhodobějšího hlediska je trh zlata v býčím trendu od července 1999, kdy byla pravděpodobně dokončena vlna (IV) Supercycle. V poslední době růst ještě akceleroval, což může indikovat, že jsme teprve zhruba v polovině růstové vlny [3] ze III. Všechny větší vlny se stále překrývají, což ukazuje na prodlouženou vlnu III. To vše naznačuje další pokračování dlouhodobého růstového trendu na zlatě (zdroj: ElliottEdge 8.5.2006)

  EEGC2006-05-05D.jpg

  Trh roste ve vlně [v] na nová dlouholetá maxima, jak vidíme na grafu červnového kontraktu. Jistota předpovědi pro zlato: dlouhodobá: střední, krátkodobá: střední. (zdroj: ElliottEdge 8.5.2006 )

  Jak je vidět i na zobrazeném dlouhodobém průběhu zlata v rámci Petrovy analýzy Elliottových vln, je zlato dlouhodobě velmi atraktivní trh, u kterého lze čekat další růst a zájem obchodníků.

  Uvažujete-li o obchodování zlata, jednoznačně doporučuji prozkoumat elektronické trhy obchodované v rámci e-CBOT. Brokeři zaměřené na pitové obchody vám to sice budou rozmlouvat :) ale možnost obchodovat zlato čistě elektronicky za nižší marginy a komise je již dnes plně využívanou realitou a to nejen na poziční obchody, ale i intradenně (zde jednoznačně doporučujeme zatím obezřetnost s některými obchodními příkazy). Navíc je velmi potěšující nárůst likvidity také v mini zlatu, které může být zajímavým odrazovým můstkem pro začínající komoditní obchodníky s menšími účty.

  10.5.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...