Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Formace dvojitý vrchol a dvojité dno prakticky v intradenním obchodování - 1

  Čas od času diskutuji na téma, jak postavit obchodní systém pro intradenní obchodování, který bude dostatečně robustní a zároveň bude zejména začínajícího tradera limitovat v počtu obchodů, a tedy i přeobchodování. Odpovědí může být základ v podobě silné cenové formace, kterou lze obchodovat samostatně, nebo v kombinaci s dalšími nástroji technické analýzy. Mojí oblíbenou cenovou formací je konkrétně dvojitý vrchol / dvojité dno. Pojďme si proto ukázat několik tipů jak konkrétně tuto formaci využít pro intradenní obchodování.

  Formaci dvojitý vrchol / dvojité dno (často uváděnou anglicky jako double top / double bottom, v článku budu zkracovat jako DT (dvojitý vrchol), resp. DB (dvojité dno) ) máme na Finančníkovi popsanou od samého začátku serveru v našem on-line manuálu – viz kapitola 14. Dvojitý vrchol / dvojité dno, kde si prosím nastudujte základy patternu, pokud jej dosud neznáte.

  DT/DB je snad nejznámější cenový pattern popsaný doslova ve všech knihách týkajících se technické analýzy. Přesto mu spousta traderů nevěnuje žádnou pozornost, a musím říci, že ke své výrazné škodě. DT/DB představuje jednoduchý nástroj, se kterým lze i dnes postavit funkční a profitabilní obchodní systém na libovolném trhu, a který může být vhodný i pro začínající tradery. Patterny DT/DB se v trhu tvoří vždy s určitou logikou a trader sledující pouze tyto formace v podstatě nemůže ublížit svému účtu agresivním přeobchodováním, což je bohužel zkušenost mnoha začínající obchodníků reagující na libovolný pohyb grafu či indikátoru.

  Proč začínající obchodníci formace DT/DB přehlížejí? Jednak začátečník z principu většinou hledá vstupy, které jsou hodně četné (aby měl dostatek „akce“), což DT/DB v principu nejsou a za druhé formace typu DT/DB vypadají na první pohled tak jednoduše, že to „nemůže fungovat“ a mnohem více „sexy“ jsou na první pohled jiné taktiky. Pravdou také je, že se člověk všude většinou dočte pouze základní popis formace a nikoliv drobné nuance jak lze formace reálně profitabilně obchodovat. Protože si myslím, že DT/DB mohou spoustě intradenních obchodníků pomoci, rozhodl jsem se připravit tento článek, který v případě zájmu a především zapojení ostatních, může mít velmi zajímavá pokračování.

  Na jakém timeframe formaci obchodovat?

  Jako kterýkoliv jiný cenový pattern je DT/DB do určité míry subjektivní. Každý trader vnímá trochu jinak požadavky např. na šířku patternu a samozřejmě tradeři používají i jiné timeframy, ze kterých pak vyplývá, že obchodují různě „robustní“ formace. Pokud s DT/DB začínáte, nepropadejte však nad „subjektivitou“ panice – skutečně stačí dát trhům nějaký čas a obchodník většinou začne vidět ve vytváření formací logiku. V článku (případně článcích – viz konec tohoto textu) se vám ji pokusím přiblížit na příkladech, které mají často význam tisíce slov.

  Jaký typ grafu si nastavit pro obchodování formace? DT/DB lze obchodovat na libovolném typu grafu (viz článek Jaký timeframe pro intradenní obchodování?). Sám používám tickové / volume grafy, proto budu v ukázkách používat právě tyto. Řada obchodníků vyhledává DT/DB na range bar grafech a bude-li ochota je ukázat, můžeme věnovat další díl seriálu právě jim. Samozřejmě lze DT/DB obchodovat i na časových grafech.

  Jaký trh pro obchodování DT/DB? Formace opět fungují na všech trzích a pochopitelně i velmi dobře na futures na akciové indexy, které používáme pro intradenní obchodování. Protože je tento článek určen především začínajícím traderům, budu ukázky demonstrovat na trhu NQ – e-mini Nasdaq, který bývá velmi klidný (samozřejmě v době dnešních finančních turbulencí je i tento trh nezvykle dravý, ale to se uklidní) a často jej traderům pro sledování podobných formací doporučuji. Konkrétně zvolíme s tímto trhem timeframe Volume 1500, který pro intradenní obchodování tohoto trhu používám (ale je samozřejmě možné si zvolit libovolnou jinou hodnotu, formace jsou obchodovatelné na libovolném timeframe a někomu může vyhovovat např. rychlejší timeframe).

  Jaké existují typy DT/DB?

  Jelikož je obchodování cenových formací z velké části subjektivní, neexistuje žádná „jednotná kategorizace“ tohoto patternu. Následující informace tak vycházejí z mého vlastního vnímání a uvidíme, do jaké míry se shodují /rozcházejí se zkušenostmi ostatních traderů.

  Přestože je formace DT/DB z principu reverzní pattern (dochází ke změně obratu pohybu trhu), dělím pracovně formace DT/DB pohledu celkového trendu na protitrendové a trendové.

  Protitrendové DT/DB představují „klasiku“ – formaci, která se objevuje na skutečném hlavním vrcholu nebo dnu výraznějšího cenového pohybu:

  dt1.gif, 6,2kB

  „Trendové“ DT/DB jsou také reverzními formacemi, ale pouze v rámci menší korekce; z pohledu celkového trendu (např. na vyšším timeframe) se obchodují do trendu:

  d2.gif, 6,4kB

  Podobné rozlišování formací DT/DB vnímám jako dost zásadní, protože obchodování obratu silně rozjetého hlavního trendu (tj. v podstatě odhadování vrcholu nebo dna) v podobě úplně klasické protitrendové DT/DB může být často dost obtížné (a pro nezkušené obchodníky frustrující), „trendové“ DT/DB se obchodují mnohem snáz (čistě osobní zkušenost, ostatní to mohou vidět jinak). Pro obchodování „protitrendových“ DT/DB mám také trochu jiná (a striktnější) vstupní pravidla, ke kterým se snad v rámci pokračování článků dostaneme.

  Dnes se proto zatím budu v článku věnovat pouze „trendovým“ DT/DB.

  Tip 1: Místa, kde se tvoří „nejúspěšnější“ trendové DT/DB

  U cenových formací, a formaci DT/DB nevyjímaje, je klíčové sledovat, kde se tvoří. Jakmile se naučíme vnímat určitý „řád“, kde vznikají formace s nejvyšší pravděpodobností úspěchu, začne trader zažívat své malé „déjà vu“, protože věci začínající fungovat s velkou přirozeností.

  Zde do hry pochopitelně přichází cit obchodníka a jeho zkušenost vycházející ze sledování grafů, nicméně základní tip (patrně univerzální pro všechny tradery) zní: pro cenové formace se vyplatí sledovat silné S/R úrovně. Do trhu si zakresluji nejsilnější S/R úrovně, se kterými měl trh problém jak v aktuální, tak třeba i předcházející obchodní seanci a pokud se trendová DT/DB vytvoří na této linii, bývá to „tutovka“, velmi silný obchod s krásným RRR.

  Samozřejmě, že ideální formace podpořená pěknou S/R úrovní nepřichází každou hodinu. Což je pro mě osobně spíše výhoda než nevýhoda – jednak obchoduji další strategie (finwin) a tak i tak je pro mě lepší vzít za den třeba i jeden pěkně ziskový obchod s vysokou pravděpodobností, než vstupovat do obchodu neustále s mizivou úspěšností. Ostatně pokud chce člověk obchodovat DT/DB s vyšší frekvencí, vždycky si může snížit timeframe.

  Nicméně pro účely tohoto snad seriálu jsem vybral právě formaci DT/DB na relativně pomalém timeframe právě z důvodu, že pro začínající obchodníky je ideální si trénovat trpělivost na formacích, které se neobjevují v trhu neustále a pochopit, že několik pěkných ziskových obchodů do měsíce je často výrazně profitabilnější (a při použití více kontraktů zcela dostačující), než desítky často nesmyslných obchodů za den.

  Jak tedy vypadá ideální „trendová DT/DB“ z mého pohledu?

  Trh je například v downtrendu, vytváří korekce jejichž dna tvoří přirozené S/R úrovně. Poté se pokusí znovu na danou S/R úroveň zaútočit, nicméně ta drží a vytváří se zde „trendový dvojitý vrchol“, v rámci které nastupuji do shortu:

  dt3.gif, 9,0kB

  Pro uptrend platí vše obráceně (a obchodujeme malou formaci dvojité dno, která se tvoří na nějaké zásadní S/R úrovni).

  Samozřejmě, že formace mohou být dokonalé i méně dokonalé a že dokonce někdo může stejnou formaci vnímat třeba jako formaci s jiným jménem. Proto jsou důležité průběžné ukázky a především zapojení ostatních (viz konec článku), abychom mohli v dalších článcích komentovat různé situace v trhu. Zde je několik formací, které stály z mého pohledu za zobchodování v posledních dnech:

  db_trend1.gif, 29kB

  S/R úroveň, naznačená červenou linkou, představuje jednu z nejsilnějších úrovní – denní low předcházejícího dne, se kterým měl trh problém v průběhu celého dne. Po 17. hodině našeho času začal trh růst, překonal S/R úroveň, aby se k ní následně vrátil a vytvořil formaci, ve kterém osobně vidím „trendové“ dvojité dno podpořené velmi silnou S/R úrovní. Takové obchody lze brát s velmi malým stop-lossem a velkým RRR.

  Další příklad z posledních dnů:

  dt_trend1.gif, 26kB

  V rámci svého poklesu vytvořil trh low, které překonával velmi problematicky (černá čára). Poté, co trh čáru překonal směrem dolů se k ní vrátil a v rámci druhého doteku vytvořil pro mě pěkně obchodovatelnou formaci „trendový“ dvojitý vrchol.

  Několik poznámek především k uvedeným příkladům:

  • Ukázky představují formace z minulých dnů (v rámci psaní článku) a představují spíš určité vodítko k článku, než 100% definici „správné“ trendové DT/DB formace. Osobně pro mě není tak klíčové, jak formace vypadá, jako síla S/R úrovně, na které se formace odehrává.
  • Ukázky zatím nepředstavují kompletní obchodní systém, ale pouze naznačují, kde se vyskytla z mého pohledu zajímavá formace (tj. bez ohledu na to, jestli by z ní byl profitový obchod či nikoliv.
  • V grafech se vyskytuje hned několik dalších DT/DB formací (z čehož je vidět, že formace není zas tak výjimečná), zakresloval jsem jen dvě ukázkové jako příklady.
  • Úspěšné jsou i formace, které nemají podporu S/R úrovně. Osobně však preferuji výskyty podpořené S/R úrovněmi.
  • V grafu je pochopitelně množství dalších potenciálních vstupů – smyslem článku (a možná seriálu) je zaměřit se pouze na formace DT/DB.
  • Pokud vám formace DT/DB nefungují, tak prosím tyto články ignorujte. Jejich smysl je ukázat z mého pohledu funkční cestu obchodníkům, kteří na trzích hledají bod, od kterého se odrazit.

  Obsahem dnešního článku bylo první praktické přiblížení DT/DB formací. V dalším článku bych se rád zaměřil na konkrétní pravidla vstupů a výstupů pro obchodování těchto formací, abychom si mohli vytvořit jednoduchý kompletní profitabilní obchodní systém, jehož výsledky můžeme později v průběhu času sledovat. Taková pokračování však budu připravovat pouze v případě, že se do seriálu zapojíte i vy – začínající či aktivní tradeři Finančníka, protože jednostranný výklad postrádá z mé strany smysl.

  Úkol pro začínající obchodníky: vyhledejte na grafu (nejlépe trh NQ a timeframe 1500 volume, abychom mohli výsledky porovnávat, ale není podmínkou) v následujících několika dnech trendové DT/DB a pošlete mi mailem na adresu dt@financnik.cz jejich screenshoty. Screenshoty posílejte prosím v grafických formátech (gif / jpg) nikoliv vložené do Wordu atd. Prosím neočekávejte, že budu na e-maily individuálně odpovídat, bohužel to většinou není možné – případné podklady použiji pro přípravu dalších článků, kam vybrané screenshoty umístím s případným komentářem, radou atd.

  Výzva pro pokročilé obchodníky DT/DB formací. Pokud obchodujete formace DT/DB pošlete mi e-mailem na adresu dt@financnik.cz screenshot nastavení trhu, které vnímáte jako pěknou DT/DB formaci podle svých pravidel (bez ohledu na používaný timeframe a trh), ideálně s krátkým komentářem situace. Všechny smysluplné reakce uveřejním v dalším článku pro inspiraci ostatních a rozšíření výkladu mých osobních pravidel.

  Uvidíme, na kolik je dané téma zajímavé. Sám vnímám DT/DB formace jakou jeden z velmi kvalitních prvků svého tradingu a pokud se zapojí do tématu i ostatní, můžeme zde ještě odhalit spoustu nuancí pro obchodování tohoto velmi silného cenového patternu.


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 1

×
×
 • Vytvořit...