Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Reverzní klasika: cenový pattern 1-2-3

  Dalším silným reverzním patternem, na který se v rámci naší krátké série článků o patternech zaměříme, je tradiční 1-2-3 reverzní pattern.

  Pattern 1-2-3 vychází ze základního díla technické analýzy - Dow Jonesovy teorie a jako takový je hodně široce používán a popisován v nejrůznějších knihách. Budete-li hledat nějaký automatizovaný kód nejspíše ho najdete pod pojmem Trader Vic 1-2-3 podle Victora Sperandea, který tento obecný pattern podrobně popsal ve své výtečné knize Methods of a Wall Street Master, případně Ross 1-2-3 podle Joe Rosse, který jej také hodně propaguje.

  Jednotliví autoři si přidali k 1-2-3 svá různá drobná doplňující kritéria, v principu se definuje 1-2-3 stále stejně. Jde o reverzní pattern, který nám pomáhá identifikovat situace naznačující možný obrat trendu.

  Klasické podání 1-2-3 top:

  1 ) Trh musí být v uptrendu a prolomit trendovou linku
  2) Po prolomení trendové linky musí trh otestovat nejvyšší high a cena se musí vrátit zpět
  3) Cena padne pod low poslední korekce, tento okamžik potvrzuje obrat trendu a podle patternu vstupujeme do krátké pozice.

  Srozumitelněji vše snad vysvětlí obrázek:

  123_1.gif
  Tradiční pojetí 1-2-3 top patternu. Trh je v uptrendu, ve kterém vytvoří nové high (1) a poruší trendovou linku. Po porušení trendové linky vytvoří dno korekce (2) a pokusí se neúspěšně překonat původní nejvyšší high (3). Jakmile trh klesne bod low korekce (tj. pod 2) dochází podle patternu k obratu trendu a můžeme vstoupit do krátké pozice.

  Zde několik osobních postřehů:

  • Obchodník musí mít jasno, kde 1-2-3 patterny vyhledávat. Zda-li pouze v extrémech grafu (tj. na jeho horním či spodním okraji) případně i uprostřed. Osobně používám 1-2-3 jako pattern pro indikaci hlavního otočení trendu a proto jej vyhledávám pouze nejlépe na skutečných dlouhodobých cenových maximech či minimech daného trhu. 1-2-3 formaci obchoduji pouze v rámci pozičního tradingu spreadů, kde toto funguje velmi dobře. V rámci intradenního obchodování 1-2-3 neobchoduji, ale pokud bych obchodoval, vyhledával bych ji na denních maximech a minimech.
  • Trendová linka vychází z tradičního pojetí patternu a určitě slouží jako solidní filtr. Nicméně spousta obchodníků (vč. mě) obchoduje pattern bez trendové linky (tj. čistě vyhledávají nové high - bod 1, korekci - bod 2 a následně neúspěšný pokus o překonání bodu 1) a určitě je to samo o sobě velmi silná konstalace (kterou lze opět doplnit stejně jako u 2B patternu např. indikátorem).
  • Liší se přístup obchodníků k umístění bodu 3, tj. zda-li může být výše než bod 1 či nikoliv (z pohledu 1-2-3 top). Více tradiční pojetí 1-2-3 formace říká, že trh může bod 1 i penetrovat, ale hned se začít vracet zpět, osobně obchoduji 1-2-3 vždy tak, že bod 3 musí být níže než bod 1 (z pohledu 1-2-3 top). Pokud je bod 3 výše než 1 stává se pro mě daná formace patternem 2B.

  Další ukázka pěkné formace 1-2-3 top v intradenním trhu emini Russell 2000:

  123_2.gif

  V případě 1-2-3 bottom funguje vše zrcadlově obráceně.

  123_3.gif

  Tradiční pojetí 1-2-3 bottom patternu: trh je v downtrendu, ve kterém vytvoří nové low (1) a poruší trendovou linku (směrem nahoru). Po porušení trendové linky vytvoří strop korekce (2) a pokusí se neúspěšně překonat původní nejnižší low (1). Jakmile trh vzroste nad strop korekce (tj. nad bod 2), dochází podle patternu k obratu trendu a můžeme vstoupit do dlouhé pozice.

  Další příklad 1-2-3 bottom:

  123_4.gif

  Pro 1-2-3 bottom platí samozřejmě vše, co bylo uvedeno pro 1-2-3 top.

  V případě obchodování 1-2-3 patternu jsme si zatím popsali vstup. Kam umístit stop-loss a profit target? SL by měl být umístěn nad bod 1 v případě 1-2-3 top nebo pod bod 1 v případě 1-2-3 bottom, protože tento bod nám značí místo, kde pattern skutečně selhal. Vzdálenost může být dost "dolarově" daleko, což je důvod, proč upřednostňuji 2B pattern. Ale vše je samozřejmě otázka zvoleného timeframe a money-managementu.
  Styl pro umisťování profittargetu můžete využít stejný jako u 2B patternu, ale osobně bych pozici řídil spíš jiným způsobem. 1-2-3 pattern hledáme na cenových maximech a minimech a očekáváme, že nám pattern přinese zásadní obrat trendu a určitý větší pohyb. Ve hře bychom měli mít větší stop-loss (který bude zasahovat pod/nad bod 1) a i profit by takové taktice měl odpovídat. Pokud se 1-2-3 povede, vzniklý nový pohyb může být opravdu veliký - proto bych osobně testoval spíše výstupy pomocí různých indikátorů, které podrží pozici v trhu co nejdéle.

  Formace 1-2-3 se mohou vyskytovat v různých formách. Mohou být různě úzké (bod 2 a 3 může být technicky na jediné úsečce) či široké (mezi body 1-3 může být celá řada úseček) a je na každém, na jaké 1-2-3 se bude "specializovat". Pattern je skutečně třeba nasledovat. Jak jsem se již zmínil, opět jej jde využít v kombinaci s indikátorem, i když tentokrát spíše s jeho směrem než s divergencí (ta se u patternu většinou netvoří). Mně osobně funguje pattern velmi dobře na denních grafech, tj. pro dlouhodobější obchody. Pro intradenní obchodování mně lépe sedí naposledy popisovaný 2B pattern, ale vše je otázka přístupů. Na Finančníkovi je mnoho obchodníků, kteří 1-2-3 pattern používají pro intradenní obchodování.

  7.11.2007

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...