Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Technické formace: kulatý vrchol / kulaté dno

  V našem bezplatném on-line manuálu jste se již zajisté všichni dočetli o formaci dvojitý vrchol/dvojité dno. Mezi nástroje základní technické analýzy však patří i formace kulatý vrchol a kulaté dno, o kterých si povíme dnes něco více.

  Formace kulatý vrchol a kulaté dno patří do kategorie tak zvaných „counter-trend“ neboli „proti-trendových“ formací. Pokud formace vznikne, znamená to možné dočasné otočení trendu.

  Formace kulatý vrchol / kulaté dno nejsou příliš obvyklé a skutečně je na ně třeba „čekat“ někdy i celé týdny a měsíce. Když se však tato formace vyskytne, bývá její úspěšnost poměrně vysoká. To je též důvod, proč je mnoha obchodníky formace oblíbená.

  Zvládnutí formace vyžaduje trochu citu a cviku. Formace může mít vícero podob a samozřejmě není příliš obvyklé, aby formace měla vždy skutečně „ideální“ podobu kulatého dna nebo vrcholu. „Lehké nedokonalosti“ jsou tedy přirozenou součástí.

  A jakže formace vypadá?

  Už z názvu je patrné, že formace musí co nejvíce připomínat něco, co by se mohlo nazvat zakulaceným dnem nebo vrcholem. Trh by měl relativně „nenásilně“ vytvořit půlkulaté dno nebo půlkulatý vrchol, které budeme moci v grafu znázornit i pouhým obkreslením formace s pomocí tužky. Samozřejmě tužku většinou potřebovat nebudeme, neboť každý pořádný analytický software má v sobě již zabudovaný nástroj, který umožňuje oblouk pro zvýraznění kulatého dna a kulatého vrcholu zakreslit.

  Tvořit zde jakékoliv konkrétní definice formace je téměř zbytečné. Jednak, jak jsem již zmínil – pro zvládnutí formace je třeba získat trochu citu. A především – nejjednodušší způsob, jak vás s podobou formace seznámit, je ukázat rovnou několik příkladů. Zde tedy můžete vidět, jak formace zakulacený vrchol / zakulacené dno vypadají:

  kulate-dno1.gif

  kulate-dno2.gif

  Jak vidíte, nejedná se o nic složitého. S trochou cviku můžete formace již za chvilku sami na grafech rozeznávat. Formace nebývají příliš k vidění ve volatilních obdobích. Pokud je například v případě grains trhů před sklizní a trhy s každým výkyvem počasí létají sem a tam, nemá ani cenu se snažit formaci jakkoliv v grafu hledat a identifikovat. Naopak trhy, které se pohybují relativně „v klidu“ (tzn. v rámci svého „normálu“) nabídnou čas od času skutečně obrázek výsostný – formaci pak není téměř možné přehlédnout.

  Jak formaci obchodovat?

  Opět neexistuje žádný univerzální způsob. Nejjednodušší a zřejmě i nejobvyklejší způsob je počkat si, až bude formace jasně viditelná, a poté si počkat na úsečku, která by nám jasně indikovala, že je trh rozhodnutý jít „naším“ směrem. To znamená, pokud očekáváme otočení trhu směrem vzhůru, pak vyčkáváme na tzv. „bullish“ úsečku, neboli takovou, jejíž close je výše než open, pokud možno co nejblíže high dne. V případě, že očekáváme otočení trhu směrem dolů, pak vyčkáváme na tzv. „bearish“ úsečku, pro kterou samozřejmě platí opačná analogie. Do pozice pak vstupujeme nákupem nebo prodejem nad / pod úsečkou.

  Opět bude nejlepší vše si ukázat na konkrétních příkladech:

  kulate-dno1b.gif

  kulate-dno2b.gif

  Závěr

  Nebojte se přidat si zakulacený vrchol / zakulacené dno do arzenálu svých strategií. S trochou citu se dá tato formace skutečně velmi dobře obchodovat. Vyhledávejte formaci spíše v „klidnějších“ trzích a nesnažte se formaci obchodovat v trzích, které se právě z nějakého důvodu nacházejí ve vysoce volatilním období. Samozřejmě platí, že v takovém období by se měl každý rozumný obchodník držet stranou od všech formací.


  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...