Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Money-management v praxi (1)

  Že je money-management jednou z nejdůležitějších součástí obchodního systému (a potažmo každého obchodníka), je již většine notoricky známá věc. Přesto pojem money-management zůstává pro mnohé pojmem relativně abstraktním. Je totiž pravdou, že money-management je skutečně pojem velmi široký.

  Před psaním tohoto článku jsem přemýšlel, jak vůbec celé toto téma začít, aby se nejednalo jen o další opakování již známých pouček. Mým cílem bylo představit tento pojem celkově v lidštější podobě, proto jsem se tedy rozhodnul jít na celé téma skrze reálný život.

  Money-management je dle mého názoru naprosto základní téma, které by se mělo povinně vyučovat na všech základních školách. Namísto zbytečností jako jsou větné rozbory, které 90% z nás nikdy v reálném životě nepoužije, by měl být vyučován způsob řízení peněz každého jednotlivce nebo domácnosti. Takový předmět v základní výuce by zajisté pomohl mnoha nyní předluženým lidem a rodinám.

  Řízení peněz, nebo-li anglicky právě ono magické spojení „money-management“, není vlastně nic složitého. V první řadě se jedná o neustálé sledování toku peněz do naší kapsy (příjmy) a opět z ní ven (výdaje) a teprve na základě tohoto toku jsou činěna další rozhodnutí. Bez sledování toku peněz nemůžeme stavět žádná racionální rozhodnutí spojená s penězi a tudíž riskujeme, že se dostaneme do nesnází.

  Pokud bych začal „výukou“ money-managementu v reálném životě, tak bych přikázal za domácí úkol, že by si každý měl do jednoduché tabulky sepsat veškeré příjmy, které každý měsíc plynou do jeho pokladničky (výplata, přídavky atd). Dále by si měl udělat jednoduchou tabulku výdajů a do ní si rozepsat nejprve základní nezbytné položky (nájem, energie, služby atd.) a pak běžné denní výdaje (kupování jídla, občerstvení atd. – tj. jednoduchými počty dojít k tomu, kolik peněz na den si mohu dovolit utratit). Pokud z našich kalkulací zbude něco navíc, měli bychom si utvořit rezervu (myslím, že do takové rezervy by se mělo přispívat pravidělně) a pokud stále něco zbývá, tak se můžeme rozhodnout, že si například zajdeme v měsíci párkrát na lepší večeri atd. (každému to, co je mu vlastní). Toto vše je poměrně jednoduchá záležitost, kterou osobně praktikuji od 18 let a která mně připadá naprosto samozřejmá. Jak jsem ale pochopil, tak bohužel pro mnoho lidí to zase až tak samozřejmá věc není. Vlastně jsem narazil pouze na pár lidí, kteří si podobně kontrolují osobní/rodinné příjmy a výdaje podobně jako já a tak se dostávají do nečekaných situací: pár dnů před výplatou již nemají skoro ani na jídlo, neustále nestačí splácet půjčky a splátky a tak jim na dveře klepou exekutoři. Přitom na začátku stačí jednoduchá matematika, která nám sama řekne, co si můžeme dovolit a co ne a kolik by měly být naše limity co se výdajů týče.

  Ok, předpokládám nyní, že většina čtenářů finančníka jsou inteligentní lidé a není tedy je třeba zatěžovat podobnými banalitami. Pojďme tedy dál.
  Naprosto stejný základní princip příjmů a výdajů funguje v tradingu. Myšlenka je zde opět shodná – nutnost kontrolovat kolik proudí na náš účet a kolik z našeho účtu a na základě těchto informací dělat rozhodnutí o tom, co si můžeme dovolit a co ne.

  Pokud například máme několik ztrátových měsíců, pak z našeho účtu peníze odcházejí, takže bychom logicky neměli navyšovat pozice a obchodovat o to více (což je přesně to, co mnoho nezodpovědných obchodníků dělá). Představte si opět stejnou situaci převedenou do reálného života: vaše měsíční výdaje jsou několik měsíců po sobě vyšší než obvykle a zároveň váš zaměstnavatel vám sníží na stejnou dobu plat o jednu čtvrtinu. Co půjdete udělat? Půjdete o to více utrácet, nebo se raději na nějakou dobu uskromníte, abyste toto horší období přežili „ve zdraví“? Rozumný člověk sáhne po variantě 2, protože je to jediné správné racionální rozhodnutí – pokud máme dostatečný pud sebezáchovy. Zajímavé je, že takováto životní situace je většině lidí poměrně jasná a zřejmě by většina i zareagovala správně a racionálně, přesto když dojde na trading, tak mnoho lidí se začne v podobné situaci chovat přesně obráceně – v době ztrát a v časech, kdy se jim nedaří, začínají obchodovat o to agresivněji, nebo dokonce ještě ke všemu navyšovat své pozice.

  Pokud bychom tedy měli definovat první okruh pojmu money-management, nebo-li řízení peněz, zněla by definice asi takto:

  V naprostém základu je money-management sledování příjmů a výdajů. Pokud se naše příjmy zvyšují (v obchodování se nám daří a na náš účet tečou peníze), můžeme si dovolit i vyšší výdaje (tj. zvyšovat naše pozice – což bychom také dělat měli). Pokud naopak naše příjmy klesají, musíme i snižovat naše výdaje (tj. snižovat naše pozice).

  Samozřejmě slovo „výdaj“ zde není zcela přesné, protože samotná pozice nemůže být chápána jako výdaj, ale spíše jako risk, který se může proměnit v zisk, ale samozřejmě také ve ztrátu – tj. v přeneseném slova smyslu ve „výdaj“. Proto je logické, že nebudeme riskovat více než obvykle, když zrovna nemáme na účtu dostatek peněz.

  Pojďme ale dále.

  V rámci tohoto základního pravidla můžeme najít další podstatný fakt, který je dalším důležitým okruhem money-managementu. Je jím fakt, že nikdy nepoužijeme celý náš rozpočet (nebo jeho většinu) na jedinou věci.

  Řekněme, že jste právě dostali na účet výplatu. Pokuď jste racionálně uvažující zodpovědný jedinec, pak víte, že z této výplaty musíte vydržet do příštího měsíce a za celý měsíc musíte pokrýt velkou řadu různých a nutných nákladů. Proto byste asi jenom stěží v den výplaty šli a koupili si za 75% veškerého platu novou sedací soupravu. Po zbytek měsíce byste totiž možná ještě zaplatili část nájmu, ale už by vám nezbylo na energie, na služby, ba dokonce ani najídlo.

  Přesto se někteří začínající obchodníci chovají přesně takto: při svém prvním obchodu „vsadí“ 75% svého kapitálu právě na jediný obchod a předpokládají, že takový vyjde. Většinou však jako naschvál nevyjde, a tak tito obchodníci již po prvním obchodě nemají na „jídlo“ a „umírají hlady“ (tj. nemají již peníze na další obchod, nemohou pokračovat, takže skončili). Tací lidé pak chodí a rozkřikují, jak je obchodování riskantní a nebezpečné. Je to však totéž, jako by tito lidé v den výplaty utratili 75% platu, po zbytek měsíce museli žít na ulici a škemrat peníze a u toho rozkřikovali, jak je naše vláda špatná, že dopustí aby se něco takového stalo a že kvůli vládě žije daná osoba na ulici.

  Druhou definici money-managementu bychom tedy mohli napsat takto:

  Nikdy nemůžeme použít celý příjem (nebo jeho většinu) na jedinou věc (na jediný obchod), pokud máme ještě další platební závazky (tj. pokud ještě chceme dále pokračovat v našem obchodování).

  U tohoto bodu bych dnes skončil a navázal na něj v příští části, kdy si začneme money-management více propojovat s pojmem „rozložení risku“.

  29.6.2008

  Tomáš Nesnídal


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...