Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Spready: jak obchodovat komodity jinak (2/3)

  V minulém díle našeho třídílného seriálu jsme si představili základy spreadového obchodování, dnes se podíváme na další podrobnosti tohoto zajímavého businessu - především jak konkrétně spready obchodovat.

  Kde sehnat data?

  Řekli jsme si, že ve spreadovém obchodování pracujeme nejčastěji se dvěma komoditami a spekulujeme s rozdílem cen mezi nimi. Spreadový graf tak vyjadřuje jednoduchý rozdíl cen mezi dvěma komoditami a pro jeho znázornění nám stačí libovolná data cen komoditních kontraktů. Osobně navíc spready obchoduji pouze s denními daty a pro své grafy potřebuji pouze uzavírací (close) hodnoty jednotlivých spreadových kontraktů - takové informace jsou na internetu běžně k dispozici.

  Jak zobrazovat spreadové grafy?

  Pokud vedle sebe položíme graf klasického futures kontraktu a spreadový graf, první, čeho si můžete všimnout, je skutečnost, že spreadový graf je mnohem "hladší", tvořený jen jednou nepřetržitě se táhnoucí čárou, navíc bez jakýchkoliv přerušení neboli otevíracích mezer (gapů). Čím je toto způsobeno? Jednoduše tím, že grafy spreadů pracují pouze s uzavírací (close) cenou příslušné komodity. Zatímco u klasických futures obchodů jsme zvyklí číst open, low, high a close každého obchodního dne, u spreadu je jediná hodnota, ze které se spreadové grafy tvoří a je to právě close (nejčastěji každého obchodního dne - spreadové obchody se v podstatě nedají obchodovat na intradenní bázi). Pokud bychom vzali jakýkoliv graf jakékoliv komodity a nechali si zobrazit pouze close každého obchodního dne, dostali bychom graf velmi podobný takovému, jaký používáme pro spreadové obchody.

  Nyní si pojďme říci, co vlastně spreadový graf vyjadřuje. Nepřetržitá čára ve spreadovém grafu není ničím více a ničím méně než spojnicí mezi hodnotami rozdílu mezi uzavíracími (close) cenami dvou rozdílných komodit nebo kontraktů za příslušné časové období (nejčastěji den). Jinými slovy, denní grafy spreadů neposkytují naprosto žádnou výpověď o cenové aktivitě obchodovaných komoditních kontraktů v průběhu daného dne - k tomu nám slouží "klasické" grafy jednotlivých futures kontraktů. Jediné, co lze z grafu vyčíst, je rozdíl uzavíracích cen mezi dvěma komoditami nebo kontakty ze kterých máme náš spread složený. Pokud je tedy například jeden den rozdíl mezi uzavíracími cenami dvou komodit 1 USD, čára v grafu se ten den nachází na hodnotě 1. Pokud je další den rozdíl mezi uzavíracími cenami dvou komodit již 3 USD, pak nám úsečka na grafu povyskočí na hodnotu 3. Opět nic složitého, chce to jen trochu cviku.

  Nástroje pro práci se spreadovými grafy

  Jak jsme si řekli výše - pro zobrazování spreadů není třeba žádného speciálního know-how ani placených dat, a z principu je možné si grafy zobrazit třeba v Excelu.

  Gecko Track'nTrade Pro
  Nicméně osobně pro pravidelné obchodování a sledování trhů preferuji nástroj, který mi poskytuje komfort, informace které potřebuji a pochopitelně nejrůznější praktické nástroje. V případě obchodování spreadů je to v mém případě často zmiňovaný Gecko Track'nTrade Pro doplněný o spreadový plugin.

  tnt-marginy.gif

  Track'n Trade Pro obsahuje spoustu předdefinovaných informací také v oblasti spreadů.Navíc lze tyto informace měnit, což je obzvláště praktické u marginů, které se liší broker od brokera.

  Kromě ohromného množství funkcí, které většinou v plném rozsahu nikdy nevyužijete, umožňuje program doslova vše, co spreadový obchodník potřebuje. Vzhledem k tomu, že nejsou pro spready důležitá intradenní data (což je jediná podstatná věc, kterou jsme programu v naší recenzi vytkli), dají se pomocí tohoto nástroje spreadové strategie jak plnohodnotně testovat, tak obchodovat.

  tnt-spreadovy-plugin-n.gif

  Track'n Trade Pro zobrazující spread LCQ5-LCV5. Na grafu je vidět zapnutý indikátor klouzavých průměru a nástroj Dollar Calculator umožňující lehce odečítat i ze spreadů konkrétní finanční hodnotu zobrazené úsečky (na obrázek můžete kliknout pro získání screenshotu v plném rozlišení).

  Program umožňuje zobrazovat ve spreadech většinu běžných technických indikátorů, funguje zde i účetní modul umožňující simulované obchodování jak v reálném čase, tak na historických grafech.

  Realtime platformy
  Zobrazovat spreadové grafy umí samozřejmě i celá řada dalších programů a platforem. Příkladem mohou být firmy barchart.com a esignal.com v jejichž realtime platformách lze se spready pracovat. Nicméně ceny za měsíční pronájem těchto systémů jsou poměrně vysoké, a tak tuto funkci použije patrně pouze ten, kdo již systémy používá pro jiný typ obchodování.

  sq5-sx5.gif

  Spread SQ5-SX5 v realtime platformě Barchart. Výhodou je možnost nechat si zobrazit graf spreadu v různých časových měřítkách. Mimochodem - krásný downtrend o celkovém rozsahu cca 3000 dolarů, kterého se bylo možné zúčastnit s marginem cca 350 dolarů :)

  Webové služby
  Stejně jako v případě futures grafů, také spreadové grafy jsou součástí množství různých služeb umožňující práci s grafy a různými indikátory. Sám používám zmíněný TnT, a nemám tak v žádném případě přehled o všech nabízených službách, které aktivně nepoužívám. Nicméně zajímavým příkladem se mi jeví Advanced Commodities, nabízející za 20 dolarů měsíčně přístup k nejrůznějším aktuálním i historickým datům, přičemž jedna část služby je věnovaná i spreadům:

  spready-barchart.gif

  Advanced Commodities umožňuje zobrazovat spreadové grafy včetně množství indikátorů

  Jak konkrétně na spready?

  A jsme u otázky, která vás patrně zajímá nejvíce - jaké strategie konkrétně na spready použít? Odpověď nemůžete být ani zde jednoduchá - i ve spredovém obchodování si každý musí najít ten svůj systém, ale pojďme se podívat na různé možné přístupy.

  Klasická technická analýza grafů - přístup který sám při spreadovém obchodování používám. Coby vstupní signály vyhledávám v grafech technické formace, jejichž popis naleznete např. v našem on-line komoditním manuálu. Nejčastěji jde o proražení/odražení od supportů a rezistancí, double top, proražení kanálu či reverzní formace 1-2-3. Tuším, že pro řadu obchodníků toto může vypadat jako příliš jednoduchý přístup, postrádající sexappeal různých high-end výpočtů, ale můj přístup k obchodování je opravdu co nejjednodušší - v trhu nehledám sexappeal, ale peníze :)

  Indikátory - ve spreadovém obchodování též velmi dobře fungují i všechny běžné indikátory - jednoduché i ty složitější. Pochopitelně ale jen ty, které pracují pouze s uzavírací cenou (close). Indikátory, které jsou založeny na používání dalších hodnot cenového vývoje (jako jsou open, high a low), u spreadového obchodování použít nelze. Sám indikátory příliš ve spreadovém obchodování nepoužívám, ale znám lidi, kteří např. velmi úspěšně obchodují spready s pomocí klouzavých průměrů.

  Sezónnost - především hodně dlouhodobí fundamentální obchodníci vstupují do obchodů na základě sezónnosti. Sezónnost neboli sezonní pohyby jsou vlastní jak pro spready, tak pro klasické futures kontrakty. Jde o cyklické cenové pohyby vycházející z těch úplně nejhlubších fundamentálních základů, které se každoročně opakují. Znáte to určitě z běžného života - vemte si třeba cenu "starých" a "nových" brambor, se kterou se každý rok můžeme setkat v našich obchodech. "Nové" brambory jsou nejprve výrazně dražší než "staré", aby se poměr postupně vyrovnal. Každý rok je tento pohyb podobný. A ve spreadech je to podobné - mnoho úspěšných obchodníků spekuluje každý rok na cenový rozdíl (spread) mezi např. starou a novou sklizní zrnin.

  Kombinace všeho výše uvedeného - přečtěte si ještě jednou výše napsané. Začíná vám svítat? Doufám, že ano - spready se často řídí určitým "jízdním řádem" - každý rok nabízejí více či méně podobné pohyby, na kterých lze profitovat. Každý rok podobné.... Stačí být připraven a vstoupit do trhu v ten správný čas. Osobně proto používám coby obchodní strategii kombinaci uvedených přístupů - sezónnost mi dává základní přehled o tom, jakým směrem, a v jaké síle lze v nejbližší době očekávat pohyb, technickou analýzu poté použiji k potvrzení očekávaného pohybu a k určení vstupu do trhu.

  Na posledním dnešním screenshotu vidíte ukázku průběhu grafu spreadu LCM5-LCQ5 tedy mezi dvěmi různými kontraktními měsíci hovězího masa (červen vs. srpen). Graf pochází od společnosti Mrci.com, která v rámci svých služeb nabízí spreadové grafy včetně historických průběhů. V hlavním grafu vidíte šrafovanou čáru vyjadřující patnáctiletý průměr, černá čára je průběh obchodu v letošním roce. Graf snad nepotřebuje příliš komentářů - je vidět, že hodnota 3,5 v polovině března představovala určitý historický top a cena -0,5 dno. Snadno předpovídatelný trend mezi těmito dvěma body představuje ziskový potenciál cca 1800 dolarů při blokovaném marginu 400 dolarů :)

  spready-sezonalita.gif

  Graf spreadu LCM5-LCQ5 obsahující historický průběh spreadu pocházející od společnosti mrci.com

  spready-sezonalita-tnt.gif

  Graf téhož spreadu v Gecko TnT. Jak vidíte, kombinace klouzavých průměru spolu s konfrontací sezónním vývojem by nás dostala v tomto případě spolehlivě do trhu i z trhu.

  Závěrečné shrnutí

  V dnešním díle seriálu jsme si vysvětlili mnoho ze základního know-how spreadového obchodování. Skoro bych se nebál říci, že v tomto seriálu naleznete celé základní know-how, které najdete v běžných knihách, které se tomuto tématu věnují. Pochopitelně, že ani spreadové obchodování nenabízí zaručený zisk bez rizika. Stejně jako jakékoliv jiné spekulace, také spreadové obchodování vyžaduje zkušenosti, dobrou konkrétní strategii a cit pro trhy. Vše je třeba provádět s citem a rozvahou. Budete-li slepě následovat sezonní grafy, patrně hodně peněz ztratíte - je třeba dobře zkombinovat všechny nástroje, které máte jako obchodník k dispozici a před reálným obchodováním testovat, testovat a testovat... Nicméně spready podle mého názoru za tu námahu stojí.


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...