Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Spready: jak obchodovat komodity jinak (3/3)

  V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme si poměrně podrobně pověděli co spready jsou a také ukázali základní principy jejich obchodování. Dnešní závěrečný článek seriálu by měl přinést určité shrnutí a základní rady "kudy dál".

  Dovolte mi začít malou odbočkou. I když je to už nějaký pátek, co jsem se s komoditním obchodováním setkal zcela poprvé, jedna věc mi z mých nejútlejších začátků přeci jenom v hlavě pevně utkvěla. Jakožto naprostý nováček a začátečník jsem v době prvotních objevů žil v přesvědčení, že k úspěšnému obchodování stačí vzít již hotový, osvědčený obchodní systém někoho druhého a bezezbytku takový začít obchodovat. I když je na takové myšlence velký kus pravdy, nedokázal jsem v té době brát v potaz jeden veledůležitý faktor - a sice jedinečnost osobnosti každé individuální lidské bytosti. I když se to zdá až neuvěřitelné, právě nejjemnější rozdíly v povahách každého z nás dělá trading to, kvůli čemu je tak obtížné "jen" bezezbytku převzít obchodní systém někoho jiného a ten slepě následovat. Svět není zkrátka a dobře černobílý a v tradingu toto platí zrovna tak. Proč tyto řádky píši? V minulých letech jsem učil spreadové obchodování celou řadu svých známých, přátel, nebo rodinných příslušníků. Každému jsem trpělivě vysvětlil svůj vlastní způsob obchodování a každého ubezpečil, že vše, co je třeba dělat, je následovat tento spreadový obchodní systém, který jsem nakonec na četné žádosti i velmi podrobně popsal ve workshopu spreadového obchodování, a i ostatní budou moci na spreadech profitovat ve stejné míře jako já.
  Jaké mě však čekalo překvapení! Jeden z obchodníků, který již od začátku obchoduje své klasické futures pozice na základě nejrůznějších klouzavých průměrů, například většinu mých přístupů zcela ignoroval a i spready začal obchodovat s použítím klouzavých průměrů. Jak si s takovým přístupem vedl? Rozhodně vůbec ne špatně! Jiný můj dobrý přítel z Anglie zase můj systém obohatil o další krok: do spreadů vstupuje zásadně se dvěma kontrakty, přičemž první likviduje vždy v momentě, kdy se spread dostane alespoň na hodnotu vstupu plus mírného zisku v hodnotě brokerských komisí. S druhým kontraktem pak tento obchodník tudíž obchoduje "bez rizika" - komise má již zaplacené z profitu prvního kontraktu, stop-loss posunutý v "bezrizikové zóně", a tak je obchodník zbaven veškerých obav a své spreadové pozice často nechává růst až "do nebes". Jistá žena z okruhu známých mé rodiny zase orientovala svou soustředěnost v obchodování spreadů na "ultra-líné", dlouhodobé, takměř sezónní obchody pouze v zrninách (pro jejichž obchodování stačí relativně malý účet). Své spready drží někdy i celý rok(!), a i když nevydělává žádné závratné jmění, každý rok si tak tato žena alespoň "přilepší" ve formě příjemné exotické dovolené. A pochopitelně, že existuje řada lidí, kteří na spreadech profitují zcela stejným způsobem jako já, a co si budeme povídat - existuje i řada lidí, kterým spreadové strategie prostě k srdci nepřirostly.
  Toto malé zamyšlení jsem zde uvedl pro všechny, kteří mě žádají o naprosto přesné a konkrétní rady co a kdy provést, aby spready fungovaly. Pokud vás spreadové obchodování na základě publikovaných informací oslovilo, pak se dál vzdělávejte a hledejte si tu svoji konkrétní cestu, která vám bude nejvíce vyhovovat a bude navazovat na váš stávající obchodní styl. Máte-li např. spreadový plugin v Gecko Track'n Trade, vyzkoušejte si, jak by se chovaly spreadové obchody s indikátory, které používáte v rámci jiných pozičních strategií.

  Pro všechny, kteří budou hledat o spreadech další informace uvádím stručný přehled anglicky psaných knih, které jsem si sám postupně zakoupil, a které považuji za přínosné.

  ksmith.gifFutures Spread Trading: The Complete Guide
  Autor: Courtney D. Smith
  Cena: 43 dolarů
  Kniha z roku 2000 představuje podle mého názoru velmi rozumný obecný přehled o základech, které se obchodování spreadů týkají. Kniha je rozdělena do sedmnácti kapitol, ve kterých najdete vše od vysvětlení terminologie, přes popis principů obchodování spreadů, až po trochu teoretické povídání o regresních a korelačních analýzách (toto je naštěstí obsaženo v jedné samostatné kapitole, kterou mohou netechničtí obchodníci snadno přeskočit).

  kross.gifTrading Spreads and Seasonals
  Autor: Jose Ross
  Cena: 127,50 dolarů
  Opět velmi kompletní kniha, nabízející všeobecný přehled o obchodování spreadů (kterým je v publikaci věnovaná pouze přibližně polovina celého rozsahu knihy - druhá polovina je věnovaná futures sezónním obchodům). Sám jsem dlouho váhal s objednáním a musím říct, že z pohledu ceny knihy jsem byl nakonec trochu zklamán. Oproti knize Courtney Smitha je zde navíc pouze několik informací, avšak za výrazně vyšší cenu... Odhlédneme-li od ceny, pak je však tato kniha určitě hodnotným zdrojem všeobecných a kompletních informací o spreadovém obchodování.

  kangell.gifReal Time Proven Commodity Spreads : The Most Consistently Profitable Low-Risk Trades
  Autor: George Angell
  Cena: 45 dolarů
  Už trochu postarší kniha z roku 1985 velmi láká díky svému slibujícímu názvu. Kniha se skládá jak ze základní teorie obchodování spreadů (sice pouze prvních 20 stran, ale napsáno velmi konkrétní formou), tak především z cca 160 stran spreadových strategií založených na klasické sezonalitě. Kniha pokrývá všechny významné komodity a přináší velmi zajímavý pohled na fundamentální základy ovlivňující každoroční cenové pohyby na základě sklizní, zvýšené poptávky atd. Nutno upozornit, že kniha nenabízí (alespoň u mne to tak nefungovalo) "instantní návod", jak popisované spready obchodovat, ale přináší mnoho zajímavých podnětů k zamyšlení a dalšímu zkoumaní trhů. Knihu bych doporučoval zakoupit až jako doplňkovou literaturu po zvládnutí spreadových základů.

  Výše uvedené tři knihy představují určitě základ informací, které se o spreadovém obchodování ve světě nabízí. Vyšly i další knihy, které však osobně neznám. Jde například o Advanced Commodity Spread Trading, Fortune Building Commodity Spreads, Spread Trading: Low Risk Strategies for Profiting from Market Relationships. Aktuálním spreadům se občas věnuje také TNT Commodity Newsletter společnosti Gecko.

  Spreadům se jistě věnují i další informační zdroje, ale uvedené jsou principielně ty, na které se mi podařilo narazit, a které stojí za zmínku. V češtině se, alespoň podle mých dostupných informací, věnuje spreadovému obchodování pouze náš spreadový workshop. Ten obsahuje kromě klasického obšírného povídání o spreadovém obchodování také popis konkrétních, námi používaných strategií, a především možnost individuální intenzivní komunikace se mnou a Tomášem o všech praktických aspektech spreadového obchodování.

  Závěrem

  S Tomášem se nás často ptáte, pro koho jsou spreadové strategie zajímavé - resp. zda-li se máte také vy o spreadové obchodování zajímat. Jednoznačná odpověď bohužel není možná, ale pokusím se o krátké shrnutí.
  O spready by se především měli zajímat ti, kteří nehledají v trzích neustálou akci. Spready jsou pomalé - ráno pošlete příkaz brokerovi a večer si pouze zkontrolujete průběh obchodů. Nic mezi tím - opravdu jde o práci na půl hodinky denně... Takový přístup vyžaduje disciplínu a trpělivost. Na druhou stranu tak lze spready skutečně bez problémů obchodovat při zaměstnání nebo třeba při daytradingu. To je obrovská výhoda a musím přiznat, že systém jsem sám dlouhou dobu používal právě proto, že jsem měl řadu dalších pracovních povinností a na obchodování jsem se prostě v rámci běžné pracovní doby plně koncentrovat nemohl.
  Spready rozhodně vyžadují startovní účet ideálně 10 000 dolarů, nejméně tak 5 000 dolarů (ale takový účet je hodně limitující). Výše účtu vychází z používaného stop-lossu. Sám používám nejčastěji cca 200 dolarů (pro nejlevnější trhy jako jsou zrniny) až po cca 400 dolarů (dynamičtější trhy jako je třeba maso). Odměnou je přibližně 100% hodnocení účtu ročně (toto číslo berte prosím spíše jako můj vlastní osobní odhad, který se daří někdy překročit, ale jsou samozřejmě i slabší roky). Na co je u spreadů třeba si zvyknout je fakt, že jde o dlouhodobou strategii. Třeba i několik měsíců člověk obchoduje spready končící s malým či žádným ziskem, aby pak následně přišlo několik hodně ziskových obchodů. Prostě jsme zpátky u trpělivosti a umění "dokázat si počkat".
  Co se obchodních zkušeností týče, osobně si myslím, že obchodovat spready je poměrně snadné a o spready se mohou určitě zajímat i začínající obchodníci. Nakonec i díky tomu, že spready jsou velmi pomalé, neznám začátečníka, který by se při rozumném výběru trhů dopustil nějakého fatálního přehmatu a rychle zrušil svůj účet. Navíc pozorováním spreadových trhů získává člověk cit i pro běžné futures kontrakty, do jejichž obchodování se pak může následně pustit.

  Doufám, že jsem vám články na téma spreadové obchodování alespoň částečně poodkryl tento opravdu zajímavý styl tradingu. Máte-li dotazy, návrhy či své vlastní poznatky, směřujte je prosím do již existujícího vlákna spready našeho diskuzního fóra. Každý příspěvek je zde vítán.


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...