Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Profitabilní obchodování A-Z: prvotní zaměření na trhy a timeframe

  Jak konkrétně začít s obchodováním s minimem času a nedůvěrou, jestli „to“ vůbec funguje? To je otázka, kterou pravidelně dostávám jak e-mailem, tak v běžných konverzacích. A jelikož je na Finančníkovi již opravdu hodně článků, na které nemohu jednotlivě odkazovat, rozhodl jsem se vytvořit tento seriál. Seriál, jehož cílem je vysvětlit principy, které je třeba ovládnout pro ziskový trading a ukázat, jak vše spojit dohromady do konkrétního obchodního plánu tak, aby si člověk mohl z burzy posílat své výplaty.

  Seriál je určen pro začínající tradery a bude skutečně praktický. V jeho průběhu naleznete kompletně představenou obchodní strategii (tj. se všemi pravidly) tak, abyste při studiu trhů měli konkrétní bod, od kterého začít. Abych vás trochu motivoval již dnes, zde je equity křivka systému, na kterém se zde společně spoustu věcí naučíme:

  FBLL_equity_n.jpg

  Systém je určen k výukovým účelům, ale v zásadě je velmi podobný některým přístupům, které sám na burze obchoduji. Je extrémně jednoduchý. Má jediný indikátor (jednoduchý klouzavý průměr). Není tak možné se ztratit v jeho logice, ani spadnout do pasti „přeoptimalizace“ (kdy se začínající tradeři často snaží dosáhnout žádané výkonnosti napasováním indikátorů s proměnnými na historická data). Na uvedeném grafu není navíc pro obchodování použitá žádná „páka“ (další častá past čekající na začínající tradery) a ve výsledcích jsou započítány poplatky. Tedy je to něco, od čeho se dá při studiu trhů rozumně odrazit.

  Nicméně cílem seriálu není předat kód jednoho obchodního systému. Cílem je předat know-how vedoucí k porozumění principů ziskového tradingu. Proto popis samotného výukového systému naleznete až v následujících kapitolách. A pokud v době, kdy tyto řádky čtete, už jsou další kapitoly publikovány, tak vás prosím – nepřeskakujte rovnou k popisu zmíněného systému. Zbytečně tak naskočíte do typické honby za „svatým grálem“, ve které je chyceno mnoho traderů. Ti místo analytické práce a posouvání sama sebe kupují a stahují nejrůznější AOSy a indikátory, aby nalezli ten zázračný systém, který z nich bez práce a bez rizika udělá boháče. A takový pochopitelně neexistuje.

  Patrně jste již burzovní svět zkoumali a možná si říkáte – odkud začít? Ano, svět burzy je komplexní, ale pro vydělávání peněz není třeba znát všechno. Řada věcí se navíc komplexně jen tváří – jinak by si všichni ti velmi dobře placení analytici nedokázali obhájit své pozice.

  Kde začít? Jednoznačně platí, že čím nižší timeframe, tím je prostředí výrazně konkurenčnější, nákladnější a náročnější na know-how. Timeframe znamená časový rámec, prostřednictvím kterého na tržní pohyby nahlížíme. Prakticky jde o „rozlišení“, v jakém pohyby sledujeme, a ve kterém máme často nastavené grafy (byť ty mohou být i v jiných než časových formátech – podrobněji viz tento seriál). Timeframe tak může být například denní, kdy jedna úsečka na grafu znamená vývoj ceny za jeden den. Nebo týdenní, kdy jedna úsečka odpovídá pohybu ceny za týden. Na druhé straně jsou intradenní grafy. Třeba hodinový, 30 minutový, ale i minutové či vteřinové.

  Na nižších timeframech se obchoduje nejčastěji intradenně. Za jeden obchodní den může mít trader i několik obchodních příležitostí. Na vyšších timeframe se obchoduje spíše pozičně – pozici držíme několik dnů a déle.

  Strategie používané na vyšších i nižších timeframe mohou být podobné, ale jak jsem již uvedl, na nižším timeframe je vyžadováno více know-how a vše je náročnější. Pokud se s burzou seznamujete, doporučuji začít s vyšším timeframe. Na nižším timeframe sice můžete vydělat více, ale výrazně déle se budete taktiky učit a i proces učení bude nákladnější. Jako vhodnější tak vidím začít na vyšším timeframe, osvojit si profitabilní trading, a pak si přibírat další taktiky. Ostatně sám jsem tak začínal, kdy mé první kroky byly přes poziční obchodování komoditních spreadů. To ale bylo již hodně dávno a dnes bych začal možná ještě jednodušeji. Ale k tomu se dostaneme postupně.

  Pro seznamování s burzou doporučuji začít sledovat denní grafy. Zde jsou základní důvody, které mě napadají:
  - Jde to i u zaměstnání. I při ručním obchodování na denních datech stačí obchody zadávat jen jednou denně (vesměs večer po práci). Na rychlejších intradenních grafech je třeba pozornost trhům věnovat i několik hodin denně. Obchodování systému, který si zde budeme popisovat, vyžaduje reálně tak max. 10 minut práce denně. Jistě, výsledky nebudou takové jako při intradenním obchodování, ale jde o reálnou cestu jak začít.
  - Denní data jsou vesměs zdarma. Nejčastěji jsou označována jako EOD (End of Day) a naleznete je na řadě webů, ale i v software. Zdarma je i řada programů, které pracují s denními grafy.
  - Nepotřebujete žádnou nákladnou techniku. Pro obchodování na denních grafech stačí starý počítač nebo třeba tablet (případně i smartphone).
  - Při obchodování na denních grafech je čas si vše promyslet. Emoce zde nehrají tak velkou roli jako při obchodování na nižším timeframe.
  - Pořád je možné slušně hodnotit kapitál – výše uvedená equity představovaného systému je postavená čistě na EOD datech.

  Zaměřením pozornosti na jeden typ timeframe (například zmíněná denní data) začínáte soustředit svou pozornost na určitý segment burzovního obchodování a orientace se stává snazší. Nyní vás začnou zajímat jen principy spojené s krátkodobými nebo střednědobými pozičními strategiemi. Už nemusíte zkoumat „vše“, ale svou pozornost můžete směřovat k otázkám typu – jaké krátkodobé poziční strategie se dají obchodovat? Jaké instrumenty mohu obchodovat? Atd.

  Na vše najdete v tomto seriálu odpovědi.


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


×
×
 • Vytvořit...