Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Profitabilní obchodování A-Z: jaké trhy obchodovat?

  V minulém díle jsme se zaměřili na timeframe, konkrétně denní. Možná jste se již začali dívat na internetu po různých EOD datech a jistě jste zjistili, že se dá obchodovat neuvěřitelná spousta finančních produktů. Určitě jste narazili minimálně na pojmy měny, akcie, CFD, futures, opce, ETF, dluhopisy atd. Jak se v tom množství vyznat a co tedy začít obchodovat?

  Pojďme se na to podívat ryze laicky.

  V prvé řadě se produkty liší tím, jaké trhy jimi můžeme obchodovat. Běžně se obchodují například:
  - Komodity (drahé kovy, zrniny, energie atd.)
  - Měny (dolar, euro atd.)
  - Podíly ve firmách (akcie)
  - Indexy (výpočet změny ceny portfolia akcií, nebo jiných finančních tříd)
  - Dluhopisy

  Z daného výčtu nelze říct, že jeden trh je lepší než jiný. Jsou období, kdy se bude snáze vydělávat v akciích a akciových indexech, a jsou jiná období, kdy budou zajímavé třeba energie (jako nyní na podzim 2016 ropa) či měny. Většina úspěšných obchodníků obchoduje najednou řadu různých trhů – diverzifikuje se. A to je podle mého názoru vhodná cesta i pro začínající tradery. Nesnažit se vsadit kartu na jediný trh (například růst zlata, o kterém se může psát v médiích), ale kapitál rozprostřít do více trhů.

  Že je na to potřeba velký kapitál? To není tak úplně pravda. Záleží totiž jaký typ finančního instrumentu pro spekulace/investice použijete.

  Většina trhů lze obchodovat pomocí různých finančních nástrojů, které přinášejí různé pro a proti. Řekněme například, že chcete spekulovat na růst zlata. Můžete například fyzicky nakoupit zlato, můžete otevřít futures kontrakt na burze, můžete použít ETF (například GLD), u forexového brokera můžete otevřít CFD nebo lze použít opce – na futures i akcie. A to jsou jen některé cesty. Existují i další, jako je nákup akcií společností, které zlato těží a podobně.

  Jak se v tom vyznat a co konkrétně použít? Produkty se liší v mnoha ohledech. Například některé se obchodují centralizovaně (na burze), jiné se obchodují mimo. O tom jsme na Finančníkovi psali v minulosti několikrát – viz třeba V čem se liší burzovní a mimoburzovní brokeři?. Osobně preferuji centralizovaně obchodované produkty. A začínajícím traderům bych doporučil totéž. Není to tak, že by mimoburzovní trhy byly špatné, ale zejména z pohledu začínajícího tradera jde o výrazně větší džungli s menší regulací a větším množství nepoctivých firem.

  Na burze se nejčastěji obchoduje pomocí futures, akcií, ETP (obecná zkratka pro Exchange Traded Products, jako je třeba ETF - jejich popis naleznete zde) a opcí.

  Každý typ finančního nástroje má svá pro a proti. Futures a opce představují deriváty, kdy obchodník nekupuje/neprodává přímo daný trh (například zlato), ale uzavírá jen určitou smlouvu o budoucím dodání. S pomocí akcií nebo ETF si oproti tomu kupujete určitý podíl v dané firmě nebo fondu. To má souvislost i s tzv. pákou a obchodováním na margin. Podrobnější vysvětlení marginů naleznete například v tomto článku: Marginy – shrnutí základních informací.

  Začínající obchodníci vesměs podceňují risk. Mají malý kapitál a chtějí hodně vydělat. Proto velmi často otevírají pozice ve futures trzích nabízející vysokou páku, a pak je uzavírají při velmi malém protipohybu, protože i ten jim již působí výrazné procentuální poklesy na účtu.

  Podle mě je tak lepší začít obchodovat s produkty, které nemají vysokou páku, nebo obchodovat bez páky úplně. V takovém případě je možné i s menším účtem vytvořit diverzifikované portfolio, ve kterém mají jednotlivé pozice dostatek prostoru přečkat adekvátní pohyby trhu a těžit z dlouhodobějších edge. Pochopitelně produkty s pákou mají své výhody (a osobně se zaměřuji právě na ně), nicméně tento seriál je skutečně pro začínající tradery a začínat doporučuji co nejkonzervativněji.

  Co znamená páka v praxi, si můžeme ukázat například na grafu ropy. Nejprve její futures kontrakt (CL). Na otevření pozice v tomto trhu vyžaduje například Interactive Brokers margin 3 915 USD (intradenní margin je poloviční). Řada začínajících obchodníků má proto pocit, že si může dovolit obchodovat daný trh například s účtem 5 000 USD, protože broker vám pozici otevře. Řekněme, zcela hypoteticky, že obchodník otevře dlouhou pozici na ceně 45,15 a bude chtít držet například k ceně 50. Adekvátně musí dát takovému pohybu prostor – možná k ceně 40? I s jedním kontraktem ale takový prostor představuje sumu 5300 USD. Tedy dost na to, aby to prakticky vymazalo celý menší účet.

  CL_futures.jpg

  Podobný pohyb můžeme zobchodovat v ETF s názvem USO (podrobně o ETF viz článek Trhy podrobněji: ETFs). Jde prakticky o akcii, kterou můžeme nakoupit v libovolném množství. Řekněme, že nakoupíme do portfolia 100 ks trhu USO. To nás bude stát 1 039 USD (bez marginu, nebo 519 USD s běžným 50% marginem poskytovaným na akcie většinou brokerů). Prostor ke stejné SR úrovni, jako je vyznačená ve futures grafu, pak představuje objem 118 USD:

  CL_ETFs.jpg

  Na ukázce je myslím dobře vidět základní rozdíl při použití futures vs. akcií/ETP. Začínající tradeři by měli sahat spíše po méně agresivnějších nástrojích, se kterými lze i s použitím menších účtů obchodovat s adekvátním risk managementem.

  Ostatně i obchodní strategie, kterou si představíme v následujících kapitolách, obchoduje s akciemi a ETF.

  FBLL_equity_n.jpg

  Dříve publikovaná equity křivka je přitom generována bez použití marginu. V případě, že daný systém má nízké průběžné poklesy kapitálu (draw-downy) jako tento představovaný, je možné vždy zvolit adekvátní produkt s vyšší pákou a dosahovat tak vyššího zhodnocení. To by ale pro začínajícího tradera neměla být priorita. Tou je ochrana kapitálu a rozjetí systému generujícího alespoň nějaké příjmy.

  Domácí úkol:

  Zkuste na internetu nalézt grafy ETF pro běžně obchodované komodity. Jaké jsou alternativy například pro obchodování akciových indexů a zlata? Vypočtěte si v daných grafech dolarové vyjádření pohybu k nejbližší S/R úrovni stejně, jako jsem to udělal na svých grafech. Praxe je to, co vás bude posouvat dopředu a zkoumání grafů je potřebný základ.

  25.9.2016

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...