Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jak na software pro obchodování [1]

  Zejména ze strany začínajících obchodníků se v diskuzním fóru objevují stále nové a nové dotazy na kdejaký software a jeho využitelnost pro různé typy obchodníků. Na Finančníkovi jsme na toto téma napsali několik článků; pojďme si jej nyní trochu ucelit v malém seriálu, jehož cílem je shrnout problematiku především z pohledu začínajícího obchodníka.

  Výroba software je samozřejmě lukrativní business a nabídka dostupných produktů je tak ohromná. Každý výrobce se snaží svému produktu dát image určitého "svatého grálu" a doplňuje jej o nejrůznější funkce, které "nejsou dostupné jinde" a především nováček tak může podlehnout a kupovat věci, které mu budou doslova k ničemu. Proto je dobré přistupovat k této oblasti velmi rozvážně, nekupovat nic s horkou hlavou a hodně si věci rozmýšlet. Navíc skoro každý rozumný výrobce poskytuje demoverzi svého produktu, kterou je dobré si podrobně vyzkoušet.

  Zejména začínající obchodník hledá v software určitou berličku, která mu pomůže překonat své limity a neznalosti. Bohužel tímto směrem trading nefunguje a software je vždy a pouze za každých okolností nástrojem, pomáhající obchodníkovi efektivně využívat jeho vlastní znalosti.

  Než se v příštím díle podíváme na konkrétní software, dovolím si uvést několik myšlenek, které považuji za skutečně zásadní.

  Software není svatý grál

  Úspěch obchodníka netkví v software. Software vám může pomoci pracovat efektivněji, ale nikoliv proměnit ztrátové obchodování v ziskové bez toho, abyste tuto změnu provedli ve svém vlastním přístupu k tradingu. Pokud máte pocit, že se určitou oblast potřebujete naučit a pochopit ji, stačí na to data trhu a úplně jednoduché nástroje jako grafy a excelová tabulka (případně papír). Jinými slovy, pokud vás napadají otázky, jestli daný software využijete a potřebujete (a jakože takových otázek dostáváme spousty), pak jej jednoznačně nepotřebujete, protože jinak byste si na otázku dokázali odpovědět sami.

  Investice musí být přiměřená obchodnímu kapitálu

  Aktivnímu obchodníkovi může dobrý software pomoci v řadě ohledů. Jakmile děláte více analýz, potřebujete sledovat určité portfolio, nějaké speciální indikátory, komplexní strategie, automatizovat sofistikovanější exekuce atd. pak jsou zde softwarová řešení, která jednoznačně pomáhají. Ale i když víte, co by vám mohlo pomoci, vždy je třeba zvážit, zda-li je daná investice přiměřená. Obchodníci mají často "velké oči", sní o ziscích, kterých ale nikdy nedosáhnou a místo obchodních účtů si budují "drahou kosmickou stanici", která absolutně neodpovídá jejich potřebám a obchodním výkonům. Jaký smysl dává utracení např. 3000 dolarů za software, data a 2000 dolarů za nový hardware, aby se potom obchodník snažil hodnotit účet 5000 dolarů? Místo postupného účení se a hodnocení účtu po malých krůčcích stojí takový obchodník před faktickou ztrátou 50% svého celkového kapitálu určeného pro trading (investice + účet) a to ještě s tradingem ani nezačal. Ano, všechny investice do tradingu (sofware, hardware, různá školení atd.) je třeba spojovat s vlastním obchodním kapitálem a sledovat určitou přiměřenost ve vztahu k možnému zhodnocení.

  Selský rozum většinou vyhrává

  Pravda, která se nám s Tomášem již mnohokrát potvrdila je, že v tradingu je úspěšný ten, kdo pochopí podstatu věcí, se kterými pracuje, má tyto věci nasledované a v reálném tradingu dokáže používat základní selský rozum a logiku postavenou na oněch základních fundamentech. A je úplně jedno, jestli obchodujete komodity, akcie, forex nebo opce. Tradeři, kteří používají od začátku high-end sofistikované software často nechápou základy toho, co používají, ale pouze se "nějak" snaží interpretovat výsledky, které ze svých "kosmických lodí" získávají. V takovém případě je nejen velmi jednoduché udělat chybu, ale v zásadě je velmi obtížné dělat cokoliv správně. Pokud nerozumíme základům, musíme je tudíž svým způsobem přehlížet, musíme vesměs následovat něco, co vymyslel již někdo jiný a ztrácíme tak onen "edge" - naši výhodu, která je v tradingu potřeba proto, abychom byli ziskoví obchodníci.
  Pokud si budete pročítat starší knihy o tradingu, velmi často působí úsměvně pasáže o tom, jak si velmi úspěšní obchodníci počítali své jednoduché indikátory ručně, zapisovali si vše do tabulek a pomalu vyhodnocovali. Dnes je přeci možné zapnout i ten nejednodušší software a získat vše okamžitě a bez jakékoliv práce, jakýžto pokrok - nutně musíme vydělávat více peněz a mnohem rychleji. Bohužel takto to nefunguje jak se dnes a denně přesvědčuje spousta obchodníků. Intradenní obchodník samozřejmě nebude chtít počítat svůj indikátor ručně, pochopitelně, že pro určité situace je dnes software podmínkou, ale v tradingu není možné věci přeskakovat a je třeba pochopit základy toho, s čím pracujeme, proč by věci měli fungovat, tak jak jsme se třeba někde dočetli. V tomhle ohledu nabízí dnešní doba vysokou zákeřnost - výrobci software poskytují zájemcům růžové brýle, se kterými je ale velmi těžké na trhu obstát, pokud je neodložíme.
  Řadu začátečníků udivuje, jak jsou zkušení obchodníci schopni rychle počítat různé základní výpočty, odhadnout přibližnou hodnotu indikátoru či jeho chování na základě vývoje ceny, nebo třeba v opcích odvozovat poměrně přesně různé pravděpodobnosti a rozsahy ze základních údajů na obrazovce. Vše bez sofistikovaného software. Toto není výsada "brilantních mozků" je to výsledek dlouhodobé a důsledné práce se základním kamenem tradingu - samotné ceny, pochopení souvislostí a nespoléhání se na automatické výpočty komplexních software.

  Závěrem první části

  V příštím díle článku si vysvětlíme rozdíly mezi analytickými programy a brokerskými platformami, ukážeme si, kde se tyto světy prolínají a jak z toho můžeme jako tradeři těžit. Shrneme si, jaký software používáme pro náš vlastní trading, jaké jsou mezi těmito programy rozdíly a jaký možný rozumný scénář by při výběru software mohl následovat začínající obchodník.
  To nejdůležitější však věřím zaznělo v dnešním článku. Úspěšné obchodní metody vznikají prvotně v zásadě mimo sofistikované programy - stačí pro ně základní grafy a nějaký tabulkový procesor, případně papír a tužka. Pokud s tradingem začínáte a máte pocit, že potřebujete výkonný procesor, deset indikátorů pracujících s nejrůznějšími vyhlazeními a komplikovanými výpočty a tudíž patřičně drahý software, který toto všechno zvládne naprogramovat a zobrazit, pak zkuste přemýšlet nad tím, jestli váš přístup není spíše o neochotě pustit se do trápení vlastního mozku a pamatujte, že v tradingu se neznalost základů neodpouští a zkratky neexistují.

  30.1.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...