Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Různé typy grafů – díl 4, Heikin-Ashi bary

  Zabýváme-li se v našem seriálu různými typy grafů, neznamená to, že budeme pozornost soustředit pouze na ty nejtradičnější. Naopak, dostane se i na řadu méně tradičních technik zobrazování historického vývoje ceny. V dnešním dílu se budeme věnovat Heikin-Ashi barům – tradiční metodě vykreslování cenových úseček skrz jejich průměrování. Metoda, kterou řada traderů úspěšně používá pro snadnější interpretaci momenta v trhu.

  Heikin-Ashi jsou svým způsobem indikátor, který se vykresluje jako tradiční svíčkové grafy a proto jej řadím do tohoto seriálu. Heikin-Ashi se dají aplikovat na libovolný typ grafů – časový, volume/tickový i range bary. Je možné je zobrazovat pod hlavním grafem, častěji se s nimi však pracuje místo cenového grafu. Hlavní výhodou HA (běžná zkratka pro Heikin-Ashi) barů je, že zřetelněji pomáhají v cenovém grafu identifikovat momentum. Takto například vypadá Heikin-Ashi (spodní část screenshotu) aplikovaný na range bar 4 ticky (1 bod) trhu ES:

  Na první pohled je zřejmé, že HA grafy dokáží graficky zvýraznit hlavní směr pohybu trhu. S úspěchem se proto používají jak pro vstup do pozice, tak pro hledání správného místa k výstupu.

  Ovšem každá mince má vždy dvě strany. „Uhlazenost“ HA barů vzniká díky jejich výpočtu na základě průměrování ceny. Jednoduše řečeno, Heikin-Ashi bary jsou vytvářeny jinak, než běžné cenové svíčky. Aby obchodník pochopil, co vlastně Heikin-Ashi bary zobrazují, je třeba se na chvíli zastavit u výpočtu, kterým jsou HA bary vytvářeny:

  Heikin-Ashi bar close: haClose = (Open + High + Low + Close) / 4
  Heikin-Ashi bar open: haOpen = (včerejší haOpen + včerejší haClose) / 2
  Heikin-Ashi bar high: haHigh = vyšší z hodnot – buď dnešní High nebo dnešní haOpen
  Heikin-Ashi bar low: haLow = nižší z hodnot – buď dnešní Low nebo dnešní haOpen

  Bez hlubšího studia je zřejmé, že Heikin-Ashi bary pracují s průměrnou cenou – buď aktuálního baru nebo předcházející úsečky. Například uzavírací cena HA baru není rovna uzavírací ceně běžné cenové svíčky, ale je vypočítána jako průměr všech čtyř cen, které jsou v rámci běžné svíčky dostupné (open, high, low, close). To jinými slovy znamená, že HA bary jsou do určité míry grafický filtr – přestože se cena zobrazuje formou svíček, neznamená to, že by se dala obchodovat stejně, jako u běžných cenových grafů – například vstup na close HA baru. Důvod je zřejmý – přestože HA bar uzavře na určité ceně, ve skutečnosti se trh obchoduje trochu jinde. Přesto jsou Heikin-Ashi poměrně praktický a často používaný nástroj – dokáží totiž pomoci srozumitelně interpretovat momentum v trhu.

  Trend v trhu je skrz HA bary zobrazen jako úsečka, která nemá spodní knot (uptrend) resp. horní knot (downtrend). Při vhodně zvoleném timeframe lze tento jednoduchý princip použít i jako velmi jednoduchou metodu vstupu do trhu:

  Šipky zobrazují ty HA bary po změně barvy (indikující změnu momentu v trhu), které nemají příslušný knot. Tato místa řada obchodníků - využívající HA bary - vnímá jako vstup do obchodu. Pozor však! Pochopitelně, že obchodní systém postavený na podobném vstupu musí být komplexnější – není možné vstupovat jen za základě baru. Heikin-Ashi bar by měl sloužit jako potvrzení např. otočení pohybu trhu v očekávané silné S/R oblasti (viz články Základní nástroj pro vylepšení profitability tradera? Zvládnutí supportů a resistencí. a Zvládnutí supportů a resistencí - konkrétní ukázky a komentáře). Současně je třeba počítat s dostatečným prostorem pro obchod (doporučuji vždy pracovat s pozitivním RRR – tj. plánovat výstup dále než je můj stop-loss. Viz Jak na RRR v intradenním obchodování nebo Vzhůru k profitům: Risk-Reward-Ratio).

  Hypotetická ukázka k výše uvedenému výkladu. Pro mnoho obchodníků mohou HA bary poskytovat přehlednější obrázek vývoje grafu než klasické svíčkové grafy (na obrázku range bary). Robustním základem obchodního přístupu pak může být čekání např. na double-bottom, vstup na HA baru bez spodního knotu (pro long) a časování výstupu do logické nejbližší S/R oblasti s rozumným RRR (pochopitelně, že přístup je pouze fragmentem obchodního systému).

  Nastavení v SierraChart

  Heikin-Ashi nemají žádné vlastní nastavení. Je třeba nejprve zvolit typ grafu (časový graf, range bar atd.) s danou periodou a následně pouze aplikovat studii Heikin-Ashi. Tu najdeme mezi indikátory (Hlavní menu Analysis > Studies (nebo F6), kde vyberte Heikin-Ashi) Pokud budete chtít zobrazit Heikin-Ashi jako jediný graf, potom v Chart Settings (F5) zvolte jako Graph Type > Blank:

  V nastavení samotného indikátoru Heikin-Ashi následně zvolte Chart Region = 1:

  27.7.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...