Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Různé typy grafů – díl 7, reverzní svíčky

  Dalším z řady zajímavých alternativních timeframů jsou tzv. reversal bars – reverzní svíčky. Tyto bary nejsou dnes příliš často používány, ale zejména při analýze orderflow mohou představovat zajímavou volbu.

  Označení reverzní svíčky pochází z programu Sierra Chart, v jiných programech je můžete patrně nalézt pod jiným označením. Na grafech lze reverzní svíčky většinou identifikovat skrz zkratku rev.

  Reverzní svíčky nejsou z pohledu tradiční technické analýzy ničím novým – představují jen „facelift“ velmi tradičního způsobu ručního vytváření historie pohybu cen trhů skrz tzv. point and figure grafy (označované často jako P&F). Point and figure grafy představovaly patrně jeden z prvních alternativních timeframů – nepracovaly s časem, ale pouze s pohybem ceny. Jde o techniku starou více než 100 let a dlouhou dobu tak P&F grafy byly kresleny výhradně ručně – neměly proto podobu žádných svíček či čárek – růst ceny se zakresloval křížkem a pokles kolečkem. Podrobnější popis Point and figure grafů můžete nalézt například pod tímto heslem ve Wikipedii.

  Reverzní svíčky se vykreslují v dnes standardním formátu – tedy jako svíčky nebo čárové grafy, technika konstrukce grafu je však stále stejná jako původní P&F. Klasický P&F graf pracoval se dvěma parametry ovlivňujícími jeho vzhled – tzv. box a reversal. Parametr box udává nejmenší počet ticků, po kterých se graf vykresluje. Nastavení bylo důležité hlavně v době, kdy se P&F grafy vytvářely ručně – pro úsporu času se grafy zjednodušily například tak, že se zakreslovaly jen větší změny ceny – např. po deseti ticích (box=10). V moderních programech většinou tento parametr chybí a grafy se vykreslují vždy s použitím nejmenšího dostupného ticku (tedy box=1).

  Parametr reversal je tak většinou jediným nastavením ovlivňujícím vzhled grafů. Udává, jak velký reverzní pohyb od high nebo low aktuální úsečky je třeba, aby se začala vytvářet úsečka nová. Řekněme, že budeme například pracovat s reverzním parametrem osm ticků a cena aktuálně roste. Svíčka reverzního grafu není závislá na čase, ale pouze na vývoji ceny. Dokud cena poroste, vytváří nová high i aktuální úsečka. Jakmile se však cena začne obracet a klesne osm ticků (náš reverzní parametr) od high úsečky, začne se vytvářet nová úsečka. Pokud by cena klesla jen o sedm ticků a následně začala růst, bude se cenová aktivita zaznamenávat do stále stejné úsečky.

  Cenové úsečky reverzních grafů jsou tak různě vysoké a lze z nich dobře vyčíst informaci o momentu trhu.

  Ukázka reverzního grafu s parametrem 8 ticků v trhu ES:

  ts-reversni-svickya.jpg

  Na screenshotu vidíte, že nová úsečka vzniká v okamžiku, kdy se trh pohne o zvolený parametr od high nebo low poslední úsečky. Vysoké úsečky představují okamžiky, kdy cena v trhu rostla bez korekcí, které by byly větší než nastavený reverzní parametr. Malé úsečky naopak značí oblasti, kde měla cena tendenci neustále rotovat.

  Využití reverzních grafů

  Reverzní grafy se hodně používaní zejména ve spojení s analýzou orderflow – obchodníci si je pak nezobrazují ve formě čárových grafů, ale jako numbers bary /footprinty (viz Různé typy grafů – díl 5, Footprint / Numbers bary). Hlavní důvod je ten, že právě tento typ grafu umožňuje zobrazit v jedné úsečce vždy celou oblast rotace v trhu – například otočení u SR úrovně (samozřejmě v rámci rozlišení daného zvoleným parametrem).

  Stejně jako jiné alternativní grafy, dokáží i reverzní bary při vhodném nastavení periody eliminovat chop, neboť je schován do jediné, nebo několika málo úseček. Dobře pak na nich jde identifikovat různé silné S/R úrovně, což byla doména právě původních P&F grafů.

  Pochopitelně, že pro správnou konstrukci i tohoto typu alternativního grafu je třeba pracovat s kvalitními tickovými daty. A jelikož nejsou tyto grafy jakkoliv spojené s časem, je třeba se připravit na skutečnost, že v rychlejších trzích se grafy vykreslují rychleji, kdežto v období chopu se může jediná úsečka vykreslovat hodinu.

  Nastavení v Sierra Chart

  Reverzní grafy se v Sierra Chart nastavují přímo přes Chart > Chart Settings. V menu Bar Period Type zvolte Reversal In Ticks a do příslušné políčka pod volbou grafu zadejte reverzní periodu, s jakou bude graf vytvářen (na screenshotu 8).

  reversni-svicky2a.jpg

  V selektoru Graph Type si nastavte, jakou grafickou formu mají reverzní úsečky mít (čárové grafy = OHLC Bars, svíčkové grafy = Candlestick Bars).

  22.8.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...