Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Začínáme s opcemi (6)


Doporučené příspěvky

Přeji dobrý den,

také pro upřesnění : konkrétně pro Russel (ticker RUT - předpokládám, že myslíte tento zde nejčastěji omílaný a ne opci na "plný" futures kontrakt ...) platí ještě některé další výjimky/speciality :
- jedná se o tzv. evropský typ opce, tj. k excersise dochází jen v expirační den (tj. nikdo Vás neexne i v případě ITM opce)
- vypořádání je VŽDY v penězích - tj. nepřistane Vám na účtu podklad v shortu/longu, jen se Vám změní stav účtu.
- trochu se liší termín expirace (zpravidla čtvrtek - běžné opce mají expiraci v pátek)
- cena opce pro peněžní vypořádání se stanovuje výpočtem - nemá stejnou hodnotu jako close podkladu v expirační den

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 30
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Dakujem za odpovede, takze ak tomu spravne chapem ked vypisem opciu a pride k uplatnenie opcie povedzme z predchadzajuceho prikladu budem short 100ks akcii IBM. V tom pripade cakam kym niekto kto si uplatnil opcne pravo znovu preda 100ks a tym padom na mojom ucte uz nebudu ziadne akcie. Moze to trvat dajme tomu aj rok? (nejde mi teraz o zisk alebo stratu, ale o princip) alebo viem nasledne po uplatneni opcie nakupit 100ks akcii IBM a tym sa to vyneguje?

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm, děkuji za upřesnění...

jen k tomuto : "- vypořádání je VŽDY v penězích - tj. nepřistane Vám na účtu podklad v shortu/longu, jen se Vám změní stav účtu. ".
Vypořádání myslíte v případě, že opce vyexpiruje buď v penezích a nebo bezcená v době její expirace tj v době jejího konce platnosti.... nemyslíte tedy tzv. excersise ( přiřazení) ... ? děkuji..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

vypořádáním myslím finanční vyrovnání (== přesun cash mezi vypisovatelem a kupcem opce) vůči ceně opce (resp. v případě RUT vůči settlement value) v den expirace opce, je-li tato ITM.
Pokud je OTM, je samozřejmě bezcenná a stav účtu není ovlivněn.

Exercise (přiřazení kupcem opce kdykoliv během "života" opce) nemyslím - v tomto případě ani nemůže nastat.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

takže konkrétně (a live ...) :
- měl jsem vypsanou opci ACI JUL10 23p, včera jsem zadal příkaz k přerolování na další termín, příkaz nebyl vyplněn a opci mi během noci "exli".
- dnes v 9:14 mi přišlo od brokera (TOS) upozornění, že k tomuto došlo : "...you have been assigned on 1.0 ACI 100 JUL 10 23 PUT in your account ..."
- v platformě vidím, že mi z účtu ubylo 2300 USD (+15 USD poplatek), "zmizela" vypsaná opce a mám na účtu long 100 stock ACI za 2300 USD (a vzhledem k tomu, že cena akcie je kolem 20 USD, ztráta je kolem 300 USD)
- protože stock v tomto případě nechci, zadal jsem příkaz k prodeji, stock jsem prodal za 2020 USD (+5 USD poplatek)

Takže po těchto transakcích je účet o 300 USD nižší.

Byla další možnost - ponechat si stock a přejít do obchodování covered.
Já zvolil výpis strangle AUG10 - zatím nevím, jestli byl příkaz vyplněn, pokud ne, zítra je také den ... Začínám tak s "čistým stolem", žádná opce není rolována, resp. si nenese s sebou žádnou nepřiznanou ztátu.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Michaela13:
Pokud dojde k excersise, je už jen na vás jak dlouho budete držet vzniklou pozici. Tu pozici -100 můžete zavřít okamžitě, nebo ji držet 10 let. Z hlediska toho, kdo si od vás koupil opci je obchod již vypořádán.

radusor:
Vypořádání obchodu buď expirací ITM opce nebo při excersise je v tomto stejné a to podle typu. Indexové opce se vypořádávají v penězích protože na indexu není možné otevírat pozice.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

polygon:
Příklad: Pokud tedy znám pohyby Russellu 2000 nebo prostě ho mám nakoukaný, obchoduji ho intradeně, pozičně atd a chtěl bych tyto pohyby zobchodvat i přes opce tak toto můžu buď přes ticker: IWM- ETFs : Fond , který kopíruje pohyby Russellu- americký styl přiřazení, nebo přes ticker RUT - opce přímo na index- evropský styl přiřazení..... pokud tedy dojde k přiřazení ( exercise) na IWM tak se mi otevře akciová pozice a pokud dojde k přiřazení na RUT tak nedojde k otevření pozice na podkladu jak jste psal ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radusor:
Ještě můžete obchodovat opce přímo na symbolu TF, bude to tedy futures option, ne equity option.
TF - americká, vypořádání fyzické
IWM - americká, vypořádání fyzické
RUT - evropská, vypořádání cash

Chápete to správně. Na RUT se žádná pozice neotevře, ale dojde k vypořádání penězi - odečte se vám z účtu rozdíl mezi strike a vypořádací cenou * multiplier a je přičten vlastníkovi opce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

dobry den mam otazku k clanku, konkretne k tejto vete:
"Pokud totiž vidíme, že se trh nebezpečně blíží k naší strike, pak není nic jednoduššího, než se z našeho závazku vyvléct tím, že zkrátka a dobře danou opci nakoupíme! "

udam priklad...
1.vypisal som opciu na zlato call 1480 to znamena, ze budim v zisku pokial hodnota zlata nepresiahne strike ..1480
2.vidim, ze zlato sa blizi k hodnote 1480 a tak sa rozhodnem nakupit opciu call 1480?? chapem to spravne?
3. a dalsia otazka mam nakupit opciu t.j. call 1480 s datumom expiracie takym istym aky je na opcii ktoru som vypisal?

dakujem za odpoved..

a este jedna podotazka k zadaniu exercise od kupujuceho mojej opcie dochadza do doby expiracie opcie ano?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,

ad 3 - ano, koupit zpět se stejným datem expirace (stejný název opce např. "apr 15´11" )

ano, KDYKOLIV do doby expiracie opcie, pozor u některých indexů se může provést excercise pouze poslední den, v den expirace - což může být pro vypisovatele výhoda pokud podklad poslední den zase stoupne nad vypsaný strike.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

Dobrý den,
nepochopil som asi túto časť. Cit: "Jak by opční vypisovatel mohl pro nás v době, kdy je komodita XY na ceně 350, otevřít dlouhý kontrakt na ceně 300? Jednoduše tím, že by vzal opačnou pozici - tj. pozici short. Jeho krátká pozice by tedy byla v daný okamžik ve ztrátě -50 bodů, zatímco naše v profitu +50."
Ako môžem ja (ako vypisovateľ) zobrať short pozíciu a byť okamžite v strate -50 bodov? Aby bola moja short pozícia na -50 musel by som ju zobrať v čase keď trh bol len na 300. Ak dosiahne cena strike mojej Call opcie musis okamžite vstupovať do short? Alebo automaticky, až keď niekto vykoná excercise tak mňa hodí do short pozície akoby som vstupoval na cene 300?
Ďakujem za odpoveď.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...