Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Malý-velký pomocník: check-list


Doporučené příspěvky

PaJaSoft Napsal:
-------------------------------------------------------
> Na druhou stranu je vhodne velice peclive sledovat
> formace v pasmu extremu tak, abychom byli v
> ziskove pozici na tech denich extremech - bud
> skoncime na nule (scalperi vyhrali) a nic se
> nestalo a nebo se svezeme s nedockavou masou a
> vydelame jackpot... Vim, zavani to Rossem a jeho
> metodikami okolo TTE (Traders trick entry-ies)...

Ahoj nevim esli sem pochopil cos chtel napsat. Chapu to tak ze se snazis prorazit High nebo Low dne? Chapu to spravne?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

k tomu vstupu u High/low dne - dle mých backtestů na YM za posledních 7 měsíců (320 obchodů) mi vstup u High/low celého dne(do 9 ticků vč.) nevychází moc dobře, ale když rozdělím dopolední (15:30-18) a odpolední část (19:30-21:30), vidím velké rozdíly. Proto mám ve svém plánu tyto obchody brát jen v dopolední části dne, kdy vychází ziskově (narozdíl od odpolední).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Co se týče článku, tak souhlasím, teprve teď si uvědomuji důležitost této zdánlivé drobnosti. A doporučuji to pěkně přehledně vytisknout na papír a mít to před očima. Já to měl doteť načmáraný tužkou na nějakým popsaným papíře, a když jsem si nevěděl rady, tak jsem hledal papír, v který hromadě je zrovna založený.... se polepším...:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miking: nee - na to "tlaceni" prorazeni bych musel byt moc velky hrac (= velke prostredky atd. atd.) - ja se na to divam uplne opacne - predpokladam, ze proti mne bude stat masa very short term protitrendaru (skalperi atd.) a naopak na me strane budou zoufalci (kteri meli pocit, ze jim ujizdi vlak a tak prece musi rychle naskocit jako by to byl posledni obchod v zivote), kteri na ten trik jeste neprisli (myslim, ze i Tomas psal na chatu, ze se mezi ne pocital nez mu konecne doslo, ze tudy cesta fakt nevede a ztratil neprijemne mnoho penez) a tzv. public (tedy masa zpravidla ne prilis erudovanych obchodniku, obchodniku pozicnich (casto umistujicich sve entry okolo High/Low minulych dnu) atd.). Pri dotknuti ceny na extrem, eventuelne par ticku okolo, zalezi jak kdy se naskladaji aktivacni stop prikazy (a jejich nuance), muze nastat celkem troji situace:

a) cena prudce vystreli ve smeru prorazeni High/Low - v tom pripade bude postupne aktivovano mnozstvi STP, STP LMT a MIT prikazu - to je nas jackpot, ktery se obcas povede - to je to posunuti ceny masou, pro kterou si jdeme (obdoba toho, jak Tomas popisuje svuj neverejny pattern, kdy vstupuje drive nez Woodisti a vi, ze vetsinou mu Woodisti cenu jeste popozenou na zaklade ZLR)

b) cena se prudce otoci na nejakou uroven (nejsem Fibo trader, ale vetsinou to byva minimalne na prvni Fibo uroven) - to do trhu prisli skalperi a ostatni very short term obchodnici, kteri jdou proti tomuto prorazeni. Na stranu druhou tu ale mame take vsechny ostatni, kteri jiz byli nejakou dobu v pozici ve smeru prorazeni a usoudili, ze je na case vyklidit pole, protoze bude bitva, ktere se nechteji ucastnit a jsou spokojeni se svymi dosazenymi objectives... Tento "zpetny raz" si ale take privodi prave vstoupivsi obchodnici ve smeru prorazeni v okamziku, kdy maji velmi skrceny S/L a tento zpetny swing jej zasahne. Vysledkem muze byt bud maly swing proti prorazeni (ten tam temer vzdy je, kouknete na ticky) a nebo celkove OTOCENI trendu (2B Reversa price pattern) = pokud bychom vstupovali na prorazeni, bud musime nas risk nest umerne MAE techto protitrendu a nebo velmi rychle vyskakovat (a mame objektivne plne ztratovy obchod)

c) cena se bude mrskat ve velmi uzkem pasmu aby nakonec udelala pruraz jednim smerem, ale bez nejakych znatelnych indicii at uz podporenych indikatory ci cenovymi patterny

Je logicke, ze nase vyhra je pouze v pripade ad A). Nicmene my nikdy nevime (!), jaky bude vysledek teto bitvy ve valce medvedu s byky a tak se casto stane, ze se jedna o moznost ad B) nebo ad C). Moznost ad C) je pro nas vyhodnejsi, protoze pri vhodnem trailingu nas nemusi dostat ze hry a v pripade ze pruraz pujde ocekavanym smerem, jackpot inkasujeme rovnez. V pripade, ze pruraz pujde proti a nebo nastane ad B), pak se nase pozice uzavre na nule, mirnem zisku, minimalni ztrate atd. - proste dle MM a naseho S/L.

A proto rikam, ze je velmi vhodne sledovat (a vhodne a smysluplne vstoupit do trhu) akce v relativne uzkem pasmu okolo techto extremu tak, abychom na zacatku situace, ktera vyusti ve 3 moznosti vysledku nacrtnutych vyse byli v malem zisku a mohli si bez ztraty kyticky jit pro jackpot, ktery obcas prijde a v ostatnich pripadech to byl jen jeden nezajimavy obchod v rade, ktery nas nic nestal a broker dostal zaplaceno.

Pokusil jsem svou myslenku blize objasnit a rozebrat, je mozne ze jsem se presto nevyjadril dostatecne jasne a tak to perte do mne...:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
Tomáši díky za článek,který mě potěšil a velmi povzbudil,že jdu správným směrem a to z toho důvodu,že ve čtvrtek jsem si takovou "kuchařku"vytisknul a dal vedle monitoru.Pomalu jsem si návyky z hlavy psal do seznamu, at je mám na očích,protože jsem ve fázi těsně před vstupem do live obchodování a chci se na to co nejlépe připravit.Má zkušenost co se týče vstupů okolo high/low, tak do trhu u těchto hranic vstupuju pouze pokud je velmi silné volume,potom je tam solidní pravděpodobnost zdolání těchto hranic.(má zkušenost)

S pozdravem

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to tomnes >
pred casem jsi psal o korelacích profese tradera a profese pilota. Tento check list to plně potvrzuje, protože povinná a nezbytná předletová příprava je skutečně sepsána na Check list a jestliže považujeme bezpečí našich investic za stejně důležité jako je bezpečné přistání, postupujeme stejně. Díky za připomenutí toho, co bychom měli mít stále na očích.

to PaJaSoft >
protože jsem taky ještě live nepolíbený, děkuji za všechny názorné rozbory situací, jako je tvoje poslední. Moc užitečné, moc, moc...

úspěšné obchody

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši, prima článek.
Právě již čtrnáct dní nad něčím podobným přemýšlím. Jdu ke stejnému výsledku = cosi jako v článku zmiňovaný check-list, ale jinou cestou.
Výsledek zatím nemám, jedná se o téma "my ideal trade" - tedy v jakém stavu by měl být trh, aby s největší pravděpodobností nastal konkrétní pohyb mým směrem v rámci obchodního plánu.
Do slov se mi nesnadno převádí graf, ale představte si například RSI divergenci na formaci Double Top, která je navíc podpořená vícedenní rezistencí právě na úrovni HIGH té Double Top. Žádná zvláštní situace fundamentální ani na okolních aktuálně korelujících trzích. A nyní to máte živé před sebou, vidíte to vy, vidí to ostatní účastníci trhu, cena se pohybuje směrem k druhému vrcholu formace, zastavuje se a nikdo není ochotný nakupovat výš. Není jiné cesty. Musíme klesat....
(něco jako nastalo v pátek 7.12.2007 na trhu ZGG08 v 15:00 s R úrovní na ceně přibližně 811) - k tomuto konkrétnímu příkladu by ještě měl být delší komentář ohledně pátečního vybírání zisků a rychlého otevření, ale to již nechávám na vašem vlastním bádání.

Mnoho úspěchů a poučení z chyb,
Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je zajimavé jak některé články si protiřečí. V některém z předešlých článků bylo psáno, že na vstupech nezáleží, že jsou podstatné výstupy a naráz píše Pajasoft jak Tomas vstupuje do trhu před Woodisty. Já osobně si myslím, že vstup je velmi důležitý a pokud vstoupíte o něco dříve-mimochodem to také tak dělám, tak během 2 minut jste na urovni 100 až 150 doláčů-což může být třeba PT1 a také SL se dá nastavit na velmi nízkou hodnotu. Pokud vstoupím pozdější,dělají to všichni začátečníci a chytnu zpětný pohyb pak musím mít velký SL. Zde je logičtější vstoupit až na zpětném pohybu za cenu LIMIT.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak: nerekl bych ze je to protimluv, jen proste do rozsahu jednoho clanku nejste sto nacpat vsechny zkusenosti, postrehy atd... (prirovnal bych to ke svemu ridicovskemu umu z autoskoly a po letech soustavneho rizeni - predstavte si to a srovnejte eventuelni popis "jak ridit auto a co je treba delat/sledovat") z urciteho pohledu opravdu na vstupech nezalezi a vse je jen o managementu obchodu (test s minci a jasne definovanymi pravidly vystupu ala Mplay znate?) Mate-li opravdu dost penez, muzete v podstate temer kdykoli vstoupit a vzdy budete z dlouhodobeho horizontu ziskovy - jeden ze zasadnich problemu valne vetsiny traderu je jejich podkapitalizace...

Je treba si vybrat jaky typ obchodnika budeme - kratkodoby, nerknu-li ID az scalpersky bude mit zcela jiny pohled na trhy nez dlouhodoby - kouknete na tydeni ci jeste lepe mesicni grafy a odhlednete od velikosti S/L - nebylo by krasne obchodovat takoveto grafy, kde je minimum sumu a cenove pohyby jsou jasne jak facka?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Abych svoji myslenku ukazal nazorne - kouknete co dnes (12.12.2007) udelal FDAX po 13. hodine. Ti agresivnejsi mohli vstupovat na urovni okolo 7985 a spekulovat na odrazeni supportu (ja to vnimam jako indicie pro 2B Reversal), na ktery se zmenila predchozi resistence v urovni cca 7982, pripadne ti opatrnejsi se mohli bezpecne chytnout na urovni okolo 7998 tak, aby na urovni 8001-8003 (day high) meli bezpecne pokryte naklady na sve pozice a mohli si jit bezstarostne pro jackpot (ktery dostali), o kterem jsem hovoril nedavno.

GL vsem, kteri ten pohyb aspon castecne vychytali...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak:
Souhlasim s tim ze je to samozrejma vec, ale s tim ze jej mate v hlave bych moc nespolehal, zvlast pokud ma check list vice jak jeden bod:) Sam seznam pouzivam od te doby co jsem zacal obchodovat a urcite se mi vyplaci a setri penizky...moc doporucuju i psani si cilu na kazdy dalsi den atd, tohle se mi moc osvedcilo...bohate se o tom ebooka rozepisuje psychologie obchodovani a ruzne tipy jsou i v ceste kaizen...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak som si k mojej strategii zacal robit check list, zacinal na 3 bodoch lebo strategia je velmi jednoducha, teraz mam uz 7 bodov check listu a zacinam badat aky rozdiel je medzi tym ako rozmyslam ked beriem signaly s check listom v hlave a na tom mapisanom. tiez je to celkom dobra pomocka pri forward testingu, podla neho mozem vyhodnotit body ktore s checklistu vyhodim, lebo niesu take potrebne, dokonca som musel znizit TF lebo na vyssom som dostal 1 obchod za 10 dni pri vsetkych splnenych bodoch:) na nizsom je to vsak uplne v pohode.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Ještě sice ani netestuju žádné obchodní strategie, ani nevím jaké trhy bych chtěl obchodovat a jen se tak pročítám těmato stránkama (hlavně psychologií) a musim říct, že chek-list nebo-li "důležité úkony" ,jak tomu říkáme v letectví, jsem si zavedl i na postup jakým se budu učit, protože informací je strašně moc a je potřeba to všechno vstřebávat postupně a popořadě. Pomáhá mi to držet se předem stanoveného plánu a nepřeskakovat z jednoho tématu na druhé a studovat a chápat jednotlivá témata v komplexnějším měřítku. Dovolil bych si ale přidat jednu poznámku. V letadle mám check-listy (seznam důležitých úkonů) pro jednotlivé fáze letu, tj. co mám dělat před vstupem do letadla, po vstupu do letadla, před spuštěním motorů, po spuštění motorů, atd. Ale zároveň mám sebou i "seznam důležitých úkonů" pro řešení tzv. zvláštních případů za letu. Možná by stálo za to napsat si chech-list nejen pro to kdy vstupovat a vystupovat z trhů, ale i pro to jak postupovat, když jdou trhy proti mě a já začínám být nervozní a chovat se impulzivně. Moje prozatimní představa by mohla vypadat asi následovně:
1) odpoutat pohled od trhů
2) najít si grafy z back-testů daného trhu a strategie
3) vyhledat podoné případy chování trhu
4) zkontrolovat výši SL a je-li zprávně posouván
5) vyhodnotit výstupní signály (dle check-listu pro výstupy)
6) zkontrolovat další pohyb trhů

Jak říkám moje zkušenosti s tradingem jsou nulové, ale pro mě je vědět jak přesně postupovat v kritických situacích doslova otázkou života a smrti (dost těžko se mi podaří uhasit hořící motor, když do něj budu neustále pouštět palivo, proto musím nejdřív přívod paliva zastavit a pak teprv spustit hašení, kdybych to udělal obráceně, tak by mi to zřejmě moc nepomohlo a předpokládám, že podobné to bude i v tradingu, proto si myslím, že check-list pro "krizové situace" je taky potřeba :) )

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...