Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Analýza spreadů zemědělských komodit: pšenice


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 34
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

V souvislosti s touto analýzou chtěl bych upozornit na zdroj historických dat který díky velmi intuitivnímu selekčnímu mechanismu je jako stvořený pro podobné analýzy.Najdete na www.timeandtiming.com/index.php .Jde mimo jiné o databázi sezonních spreadů včetně grafů a optimalizovaných oken.Tato služba má 30tidenní free trial verzi během které můžete relevantní data stáhnout ve formátu pdf.K dispozici jsou celoroční spready všech kontraktních měsíců. montek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Se zpoždějím se také připojuji velkou pochvalou.
Takto precizní a systémový přístup ke spreadům se u nás vidí málokdy.
Snad Finančníci umožní setkání spreadařů na nějaké akci.
Když už zablokovali možnost e-mailového kontaktu. :S
Určitě bychom si měli s Václavem a dalšími o čem popovídat.

Rád bych k tomu článku pár drobných formálních poznámek.
Není to nic zásadního, jen ať se diskuze někam posune.

1. To třídění a názvy typů spreadů na začátku nelze brát jako jediné možné.
Např. "Intermarket" je někde chápáno jako spread mezi různými komoditami.
Připomínám to proto, aby někteří čtenáři nebyli zmateni pokud jinde uvidí úplně jiný klíč.

2. Formulace "Cenu spreadu lze chápat dvojím způsobem: jako rozdíl cen kratšího a delšího kontraktu, nebo naopak..." může být pro někoho nepřehledná. Já bych pro zjednodušení prostě určil, kontrakt s kladným znaménkem ( bez znaménka ) je long a ten za "-" je short. A je to jasné. Ono totiž pokud bychom se někdy věnovali složitějším konstrukcím jako crush spreadům a podobně, vznikl by v tom pěkný guláš.

3. A konečně mám na autora dotaz.
Šlo by trochu rozvést otázku MM?
Proč zrovna "5k ale raději více."
Problematice MM a řízení pozic spreadů se dost věnuji a momentálně mi optimalizace tohoto hlediska zabírá téměř 1/3 času celého spreadového obchodování. Pravda, obchoduji multikontrakty a různé syntetické pozice.
Ale i u základních spreadů je to nesmírně důležité.
S poučkou rizika 5-7% účtu na drowdown nelze vystačit.

Tak to jen aby řeč nestála.
A ještě jednou, super článek!

Petr Fischer

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asdareel:Konverze PDF -> CSV nebo pro Excel není už dnes problém.Jednak existuje hafo konverzních programů které můžeš v Trial verzích zdarma používat, jednak v Linuxu zdarma umí konverzi Kword.Protože problematika konverze dat zajímá mnoho návštěvníků serveru Finančník (potřebné pro export/import dat v programech) připravím večer ukázky. montek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Všem ještě jednou děkuji za příznicé přijetí :-)

Petře, co se týče těch 5000 na tento spread, vycházím z toho, že je poměrně bezpečný. Kdybychom měli uvažovat s drawdownem je ve výši 5-7% účtu, znamenalo by to jen dvě možnosti: 1) buď bychom museli mít účet aspoň 20000 USD (a s tím málokdo začíná), nebo bychom museli uplatnit SL (při 5K účtu) již asi při 300 USD drawdownu. V tomto druhém případě by tedy již nemělo smysl vůbec pozici otevírat, protože u spreadů ty drawdowny prostě jsou větší, s tím se musí počítat, ale nakonec se ještě vždy před expirací vrátily ke své standardní hodnotě. A uplatnit stoploss by znamenalo, že by se nám konto nakonec zrušilo, měli bychom pořád ztráty, sice malé, ale pořád. A právě pšeničný spread březen - květen patří ještě mezi ty nejklidnější, dokonce i letošní spread si vedl poměrně klidně když byly ceny pšenice maximálně rozbouřené koncem minlého roku. Ale samozřejmě si myslím, že lepší je mít vyšší účet, než 5000. Zcela jistě u spreadu květen - červenec je již všechno trochu jinak, protože se jedná o spread mezi dvěma sklizněmi a tam se děly koncem roku opravdu šílenosti. Analýzu mám již také hotovou a měla by vyjít brzy.

Co se týče srazu spreadařů, velice bych jej uvítal. Mám za to, že řada z nás disponuje slušným know how a že by rozhodně nebylo od věci dát dohromady nějaký mozkový trust.

Vašek Janoušek aka Asdareel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Velké poděkování za Vaškovi za takovou analýzu, vidím, že se mám co učit, takhle bych to nedal. Je fajn vidět, ajk to dělá druhý.
Všiml jsem si že ti chybí zdroj dat. Já si papírově hraji zatím s S&P 500 a data získávám od přítele googla. Je tam mnoho a mnoho možnosí, dokonce na jedne klik data nasype do excelu (pro ty úplně pohodlné). Podívejte se na finance.google.com, třeba vám tam něco padne do oka. Je hezká i komparace grafů, vše rychlé. Nejsem si jistý, ale komodity tam asi nejsou, ovšem jak jsem psal, bavím se S&P 500 a ten tam je ;)

Sup

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Také se připojím s velkým díkem, za sdílení takovéhle studie. Je hodně podnětné sledovat, jak různí tradeři mají různé přístupy k analýzám.

Přotože se momentálně věnuju MM ve spreadovém obchodování, využiju tohoto spreadového vlákna a položím zeptám se tady.
Na stránkách Chicagské burzy cbot.com/cbot/pub/page/0,3181,2144,00.html jsou popisované Inter-market spready. U např. Soybeans vs. Soybean Oil je uvedený Spread Credit 65%. Chápu to spravně, že při vstupu do tohoto spreadu broker bude vyžadovat (cca) 65% marginu za future contract soybeans + 65% marginu za future contract soybean oil?


Díky za odpovědi


Ondra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Ahoj,
také děkuji za tenhle text. Není mi jasné tohle:

"Pravděpodobnost, že tento rozdíl bude o 2 směrodatné odchylky nad svojí střední hodnotou, tj. pravděpodobnost toho, že bude vyšší než 0,6 činí jen 2,5%."

1. Střední hodnotu jsme vypočítali jako 4,710242, takže dvě směrodatné odchylky by měly být 9,42.... Jak jste přišel na těch 0.6?

2. Podle central limit theoremu je pravděpodobnost hodnoty do dvojnásobku standardní odchylky 95,45%. Takže pravděpodobnost, že bude mimo, by měla být 4,555, ne v článku uvedených 2,5%.

Nejde o nějakou přehnanou pečlivost, jestli to dobře chápu, tyhle výpočty by měly hrát klíčovou roli při rozhodování, do kterého konkrétního spreadu se vrhnout.

Díky za odpovědi,
Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

1 Jenom otázečka na ty stoplossy. Potvrdí mi někdo, kdo obchoduje už nějaký čas přímo spready, že stoploss se nepoužívá? Jen čtu všechny publikace (spready mam zatim objednane-hodily by se nejake tipy na ceske publikace do zacatku-ten pekny tip na tu namakanou americkou publikaci si necham az si budu jisty ze chapu zaklady) a jediné co je na tradingu neměnné je používání stoplosů a najednou i tohle dogma padá :) . Svět bez hranic.

2 Jak bylo napsano v te prvni analyze, te nejmene rizikove. Rozdíl mezi spotovou cenou bližšiho kontraktu v porovnání s futures cenou budoucího se stabilizuje, jen občas ne, když extremne vzroste poptávka po bližším kontraktu. Předpokládám-li, že v případě pádu cen a recese ala krize a rok 2008 to spreadu i přes risk velkého drawdownu pomohlo k slušnému zisku. Nebude v roce výstupu z krize právě ta situace, že rychle stoupne aktuální poptávka a tudíž ten rozdíl nebude tak fungovat jako v případě propadu cen? Nevím jak to napsat polopatě, kdyby to nebylo ke srozumění, zkusím to přeformulovat.

Dik autorovi a dalším za reakce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

utekl nejaky patek, po testovani v gecku jsem se spreadum zacal venovat trochu bliz a objednal jsem si recenzovanou knihu z financnika od Joe Rosse/v ni je odkaz na brokera infinity . V podstate jsem hledal brokera na spready googlovanim,ale nakonec jsem preci jen dal na jasny odkaz z knihy. Jak na tom budou s plnenim a sluzbami uvidime. Cena za r.t. je 18USD s asistenci. Komunikace doposavad velmi dobra. PS>velmi me potesilo kdyz v roztrizovacim dotazu nekde na zacatku byli tri moznosti a sice US, Europe, Czech and Slovaks. Na dotaz mi odpovedeli, ze nemaji osobu primo mluvici cesky ci slovensky, ale maji silnou skupinu obchodniku z Cech a Slovenska. Pokud nekdo pod nimi z ucastniku fora obchoduje, mohl by se podelit o zkusenosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podle toho, co jsem z toho zakladniho vyrozumel, se jedna o spekulaci na inverzni vyvoj spreadu a na cekani na korekci tohoto inverzniho vyvoje. Pokud tomu tak je, co jsem se dival na letosni stav, moc tomuto obchodu letos nepreje. Je to tak? Buy May Sell March resp. 1W2010K:1W2010H je nekde na urovni +12 kam se dostal od konce ledna z hodnoty -3.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...