Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Jak vznika na trhu cena?


Doporučené příspěvky

Mam dotaz k fair value, dufam ze sa to da tolerovat v ramci tohto vlakna,

pre US indexy clovek moze navstivit stranku napr. www.indexarb.com kde si zisti fair value na dany den, moze si zobrazit graf premia v platforme, napr $ESPREM (ak to jeho datafeed podporuje), zakreslit do grafu fair value a pozorovat co sa deje.

Nenasiel som ale zdroje kde by som sa dozvedel denne fair value hodnoty pre eurostoxx, dax - nemate niekto tip?

Mam nejake napady v suvislosti s fv ktore chcem odskusat, vela traderov (ci skor ludi na forach) sice hovori ze zaoberat sa fv v retail daytradigu je zbytocne, neviem. Veci ktore som na tuto temu videl na internete, napr. videa - nevyzeraju moc presvedcivo - publikuju ich sami "snake oil vendors". Takze sa spolieham skor na vlastne badanie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 92
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

  • 2 týdny později...

Rad by som vedel Vas nazor na jav, ktory sa stava a stal sa aj teraz, na trhu emini Russel 2000 mam otvoreny 3min TF a na ukazovateli volume je okolo 500, nahle vsak sa volume behom okamihu zvysi o 4000, takze v nasledujucej sekunde je to uz cez 4500 a s cenou to nehlo ani o tick!
Pravdepodobne tam boli zavesene nejake prikazy od vacsich hracov, ale aby sa take mnozstvo opacnych prikazov naslo "skor ako povies krajcir", mi pripada dost malo pravdepodobne.
Samozrejme je tu aj moznost, ze parovanie prebieha inak ako si ja predstavujem.
Diky za reakcie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tak ak ste na nic neprisli pokusim sa to vysvetlit .

v prvoom rade je dolezite aby sme pochopili rozdiel medzi volume a volatilitou. volume totiz priamo neovplyvnuje cenu hoci sa to nezda je to fakt. ovplyvnuje ju nepriamo. uvediem priklad :

ked si predstavite orderbook kde je BID ASK 1000-1001 . na cene 1000je LMT BUY 5000 kontraktov a na cene 1001 je LMT SELL 5000 kontraktov a na cene na grafe vidime vzdy posledny exekuovany obchod a to znamena ze ked niekto exekuuje 1 kontrakt na cene 1001 znamena to ze niekto vstupil jednym kontraktom do longu pravedepodobne za market . na grafe sa cena pohne o jeden tick, ale neznamena to ze sa pohol trh. trh je stale v rovnovahe akurat limitne objednavky sa zmenia v pomere 5000-4999.cena je stale ta ista. ak pride institucionalny trader a rozhodne sa kupit 3000 kontraktov. tak vystavi LMT BUY 1001 a exekuuje. institucionalny traderi nezadavaju prikazy marketom. pretoze je to skratka nebezpecne. likvidity provideri na burzach maju automaty ktore reaguju v milisekundach, a ked milisekundupredtym marketmaker stiahne svoje LMT ordre, tak by MKT prikaz sposobil ze dostane velky hrac zlu cenu a ktoru nechcel. a na 3000 kontraktoch j to poriadna palka. ked ale vystavy LMT 3000 K na cene 1001 tak dostane co chcel . paradoxne cena sa stale nezmeni pretoze pomer LMT na markete je 5000-1999. takze ak niekto exekuuje akykolvek objem ktory v objednavkach na trhu ma k dispozicii cena sa nezmeni. preto ste videli obrovske volume ale pohyb nebol ziadny.

pre lepsie pochopenie vysvetlim aj co sposobi ten pohyb. pohyb sposobuje to, ze po exekuovani takehoto velkeho objemu marketmaker automaticky stiahne ostatne objednavky.pretoze uz bolo exekuovanych 3001 jeho LMTciek. a ponukne inu cenu(1002) a na cenu 1001 sa zacnu hromadit LMT BUY toto sposobi pohyb o 1 tick.

samozrejme toto bol primarny jav. sekundarnym je to. ze akonahle na trhu traderi uvidia ze niekto chce nakupovat 3000 kontraktov. tak aj oni chcu nakupovat. vela drobnych hracov sleduje prave toto, a teda su ochotni nakupovat a cena rastie, dav je ochotny nakupovat aj za ceny 1002,1003,1004 a to sposoby pohyb trhu. proste obycajny nakupny tlak vsetkych co naskakuju za market. co je ale fascinujuce na tomto je to ze ti ktori takto skacu do trhu konaju na zaklade pocitu ze ma prist velky pohyb. velky hrac vie ze 1001 je ferova cena a preto nakupil. mali hraci nepoznaju tuto cenu a preto su ochotni zobrat akukolvek len aby boli v trhu. dost castosa stava ze cena vystreli cez 1001 az na 1010-20 a vsetci co nakupovali vlastne nakupovali spatnu cenu pretoze ta dobra je 1001 tam kde oni nakupovali mozu velky predavat pretoze trh sa ma tendenciu vracat k ferovej cene.

ak mame v T&S vela velkych blokov 1001-1002-1003 tak vidime ze sa nakupovat oplati. lebo aj ferova cena sa meni. a meni sa aj cena podkladu. no ale ak niekto vezme 3000 kontraktov lebo chce prerolovat alebo hocico ine, a nasledne ho nikto velky nenasleduje. tak sa cena vychyli len minimalne. trh v podstate stoji a ten pomyselny pohyb robia iba male ryby ktore nadobudli pocit zee hitovat za market z jednym kontraktomje dobry napad lebo pride pohyb. ktory ale v tomto pripade nepride. :)

pekny den

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike to co si opisal mi je jasne ale nemyslim si ze sa to vzatahuje na uvedeny priklad z TF, ja mam uplne ine volume ako chlapci z IB. Ak by oni mali spravne volume znamenalo by to asi tolko ze by musela byt na par cenach likvidita cez tisic kontraktov a zaroven by ju niekto bral v presne takomto objeme. Volume = ludia ktori hituju alebo liftuju. To je na Tf nerealne podla mna.

K tym instituaciam, podla mna prave institucie ktore pozicne spekuluju tvoria trendove dni a davaju tak moznost mensim sa na nich prizivit. Beru market lebo im zalezi na vyplneni prikazu a nie na par tickoch, okrem toho likvidita v s&p alebo bondoch je tak velka ze to umoznuje. Keby kazdy velky iba vkladal limit objednavky kto by ich bral, kto by hybal trhom.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdq

IB ma problem z datami , to je znama vec. ale neviem aky ste mali rozdiel.

co sa tyka toho ordru. stalo sa to par dni pred expiraciou. to je to co som ti pisal aby si dal bacha ze na T&S budes vidiet vela nezmyselnych velkych exekucii. co sa tyka ci je na TFku vela 400. neviem moc to nesledujem, ale dam ti priklad. GBLko som videl order 26000 a to sledujes aj ty, tak si to vies porovnat aky je to objem na jeden sup :) pri rolovani. to je proste masaker. vsetko je mozne. netvrdim ale ze to TFko nemohla byt chyba v datach

a co sa tyka limitu :) , toto je strasne zvlastna vec. vsetci cohovoria o LMT prikaze automaticky hovoria ze limit musi byt umiestneny tak aby cakal na vyplnenie. neviem co je to za dogmu ale nieje to pravda. ak chcem kupit nieco za cenu X tak to za tu cenu x alebo lepsiu kupim. a v tomto pripade dokonca aj o par tikov marketom pohnem na par milisekund. :)

co sa tyka pozicneho obchodovania. futures marketom o ktorych sa tu bavime urcite nediktuju futures pozicny obchodnici (moj nazor). ty by sa v nich stratili :) suvisi to prave s tym co som pisal o par prispevkou vyssie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:
diky za vysvetlenie, mam k nemu este nejake podotazky:

"na grafe sa cena pohne o jeden tick, ale neznamena to ze sa pohol trh. trh je stale v rovnovahe akurat limitne objednavky sa zmenia v pomere 5000-4999.cena je stale ta ista"

Ak sa pohne cena o jeden tick tak podla Teba sa trh este nemusi pohnut. Co teda povazujes za najmensi pohyb trhu?
Ja som bol v domneni, ze je to prave jeden tick. Alebo chapes pohyb trhu len vtedy, ak je znacny?

Este k Tvojmu odstavcu, kde pises ze marketmakeri automaticky stiahnu nejake objednavky kvoli velkemu mnozstvu
exekuovanych LMT ordrov. Ake objednavky mas na mysli, ktore by mohli automaticky stiahnut?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hore som dal screen so svojimi zen-fire datami a volume tam mam uplne ine.

To co si napisal mi dava impulz na zamyslenie, lebo uz vela krat som si vsimol ze na TF sa cena nehybe preto lebo by sa vykupili vsetky kontrakty - sledujem to v t&s - ale preto ze likvidity provideri stiahnu znacnu cast limitov a potom staci aj mensi objem aby trh poskocil. Ak to chapem dobre je to dane pohybom podkladu a zmenou fair value.

Ked obchodujem napriklad fgbs tak to nepozorujem, tam sa zvacsa vykupia vsetky kontrakty hracmi obchodujucimi v stovkach a ich nasobkoch.

Dakujem ti za prispevky, vdaka nim v tom budem mat jasnejsie.

PS Mirus22: na vacsine grafov sa zobrazuje cena last, cize ked niekto spravi obchod za bid a dalsi za ask na grafe sa to vykresli ako pohyb ale trh sa nepohol

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...