Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Jak vznika na trhu cena?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 92
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

no tak vztah ropa/dolar/zlato je snad jasny. ropa down, dolar down vuci euru (posiluje). a vuci indexu. to zalezi na situaci. ale nizka ropa zveda ceny treba vyrazne aerolinek viz vcerejsek.
vcerejsek byl fundament. prisla zprava, ze Dolly nebude mit vliv, takze narust o 3 dolary co byl predesle dny v obavach padl.

ad indexy. je to jak pise jezinka.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

911

Můžeš mi prosím objasnit co je myšleno Dolly a jak to, že když jde ROPA dolu, tak letenky jdou nahoru? nemělo by to být naopak? Protože když se zdražovala ROPA zaváděli se palivové příplatky, takže by při poklesu ROPY měla cena letenek jít dolu.

A pak dotaz, kde se takové fundamentální zprávy dají podchytit a s jakou rychslotí před tím, než zareaguje trh brutálním způsobem (přded utržením).

ROPA jde dolu i dnes a já se obávám, že klidně spadne až na 122 a jestli jí porazí, tak nic nebude bránit tomu jí dostat na hranii 100 $.

Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jezinka,
ja nemluvil o letenkach. ale o aerolinkach. to jsou letecke spolecnosti. treb Delata, CSA, Air Franc atd

proc si myslis ze nic nebrani rope na 100? fundamentalni zpravy dostanes ze specializovanych platforem. jsou to placene sluzby. stejne tak i placene analyzy. nektere jsou zpetne i zdarma.

u indexu bych jeste pochopil ciste TA, ale u ropy, bondu ci fx bys fundament mel brat v potaz. alespon podle me.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

911

dobře, chápu tedy že si mluvil o aerolinkách, špatně jsem to prve pochopil, nicméně pořád nevidím spojitost mezi poklesem ropy a vyšší cenou akcií aerolinek. Teprve se to vše učím poznávat a tak děkuji za odpovědi a trpělivost.

S tou ropou máš pravdu, protože jsem byl prostě blbě naučen přes Ardeus, tak jsem neviděl riziko jaké tam je, přestože i oni varují nad rizikem atd, ale obecně. Takže teď už se ropy bojim a kašlu na ní. Sebrala mi 800$ na mini účtu. O zbytek se postaral index a pak EUR..

Zbylo mi 500 $ na zachránění ale na to už šahat hodně dlouho nebudu... Měl jsem přes 2000$

Škoda, že jsem na finančníka narazil tak pozdě a nejprve jsem poznal jinou firmu, která mě na nic pořádně nepřipravila, pouze mi vytvořila obrovský zájem....

Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

911 aha, rozumim tomu tdy už. Když klesne ROPA, klesnou náklady společnosti a tudíš vyšší zisky = růst akcií. Nikdy bych neřekl, že akcie mohou reagovat takto rychle. Tak vidím, že je dobré na burze začít se zajímat o spojitosti a provázanosti jednotlivých společností s indexama a návazností na ROPU.
Děkuji za objasnění, nní mám v tomto již jasno.
Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Zdravim,
som tu novacikom a snazim sa porozumiet vsetkemu co najlepsie, a zaujal ma tento thread v domnieke ze sa vysvetli ako sa tvori cena na trhu. Presne som to vsak nezistil a touto cestou by som sa chcel spytat, ze ako sa vlastne tvori cena na trhu ?

Je mi jasne ze nato vplyva velmi vela faktorov ako uvadzate od pocasia, politickej situacie a milion dalsich faktorov, ale nedokazem pochopit ze ako sa meni cena na grafe ? Myslim to tak, ze niekto sedi na burze za PC a podla informaci meni hodnotu ? Alebo sa ta hodnota generuje automaticky podla toho kolko kontraktov sa predava za aku cenu (ak som to spravne pochopil z druheho postu tusim) ? Teda ked vela obchodnikov zacne predavat tak cena ide dole a ked vela kupuje tak cena hore ?

PS: je mi jasne ze je to mozno velmi elementarna otazka, ale velmi ma zaujala tato tematika a nakolko som vystudoval technicky smer nie ekonomicky, mam toho este vela pred sebou, ale ajtak dakujem za kazdu radu ;)

arnie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to arnie2:

Dobrý večer,

skúsim to popísať z pohľadu centralizovaného trhu, napr. komoditného. To čo je vidno na cenovom grafe sú tzv. last ceny. Teda ceny za ktoré reálne došlo k spárovaniu príkazov - nákupu/predaju kontraktov. Najmenšia granularita cenového grafu je jeden tick. Jeden tick znamená nákup/predaj definovaného počtu kontraktov (v rámci ticku označovaného ako quantity) za definovanú cenu. Teda najpresnejší cenový priebeh pokiaľ uvažujeme len last ceny môže vyzerať napr.:
Datun Cas Cena Quantity
1. 17-oct-2008 20:17:16 40000 10
2. 17-oct-2008 20:17:17 40020 2
3. 17-oct-2008 20:17:18 39990 1
Z takejto postupnosti zachytávajúcej cenový priebeh sa následne vytvárajú rôzne typy grafov. Cena sa môže meniť minimálne o hodnotu presne špecifikovanú burzou, povedzme nech je v tomto príklade 10.

Teraz k Vašej otázke, prečo sa mení samotná cena?
Na burze existuje stále dopyt a ponuka. Rôzne subjekty ponúkajú predaj kontraktov (rôzne výhodne) a iné subjekty zas ponúkajú nákup kontraktov (tiež rôzne výhodne). Ak si tieto ceny ponúk usporiadame dostaneme priblizne stĺpec:

1. Predaj 40030 60 kontraktov
2. Predaj 40020 10 kontraktov
3. Predaj 40010 5 kontraktov
4. Nakup 40000 6 kontraktov
5. Nakup 39990 10 kontraktov
6. Nakup 39980 50 kontraktov


Čize ak teraz prídem na burzu a chcem kúpiť 10 kontraktov za najlepšiu cenu čo sa stane? 5 kontraktov kúpim za cenu 40010, 5 za cenu 40020. Čize v postupnosti tickov urobím dva záznamy do cenoveho grafu. Kto príde teraz po mne a chce kúpit 50 kontraktov dostane ich už cenu 40030.
Samozrejme tieto ponuky a ich rozsah sa v čase menia, tak isto sa rýchlo zaplní diera v cenach po nákupe. A toto je ten technický posun ceny (alebo pôvod).

Nech sa darí.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ticker:

myslim, ze se vloudila drobna chybicka - ten, kdo chce 50 kontraktu za MKT nejprve skoupi zbylych 5 na cene 40020 a teprve dalsich 45 na cene 40030.

Navic toto jsou jen nejzakladnejsi formy parovani - kazda burza si je definuje po svem - viz treba Liffe a jeji (nektere) algoritmy rozporovane IT odborniky, resp. lidmi, kteri do konkurentniho pristupu docela vidi...:-) - info dostupne zpravidla na Webu dane burzy.

Dalsi zajimava oblast (a kazda burza ji ma opet definovanu po svem) je stanoveni oteviraci ceny daneho dne. Pripadne (historicky) zajimavy zpusob FIXu zlata prezivsi do dnes apod.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...