Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: O čem je trading (5) - tempo


Doporučené příspěvky

Zdravím!
Nesouhlasím s tím, že by článek byl špatný. Z mého pohledu tj. uplného nováčka v tradingu, je článek velmi poučný a děkuju za něj! Pravdou asi bude, že když člověk na vlastní kůži zažije rychlé obchodní tempo a to, že se vrhá do každé příležitosti, tak se může i rychle dostat do ztráty. Myslím si, že v tomto případě nabývá článek pro nováčka veliké hodnoty, protože v situaci kdy "přeobchodovává" jakoby s klapkami na očích je tato informace velmi důležitá. Pokud si teda z článku jsme schopní vzít ponaučení ! A proto děkuji......

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 40
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Ahojte všetci,
Seriál "o čem je trading" je podľa mňa prisnosný ale dnešný článok bol asi najvýstižnejší "zaťal priamo do tuhého".
Rád by som, ak smiem, prispel aj so svojím príspevkom, ktorý som nazval:

[bold]Nervozita, napätie, úzkosť, obavy, unáhlenosť, strach, stress: naši pomocníci na ceste za úspešným tradingom!!!
[/bold]

Ty nie si normálny, nemá všechny po kope, je to drbo, je sfetovanej nebo co? No asi takto môže reagovať väčšina
z vás, ktorý práve prečítali nadpis príspevku.Tajomství tkví v timingu. Stres a podobné neduhy ste určite
všetci zažili alebo ešte zažívate pri tradingu. Odpoveď zní: všechno záleží na timingu.


Cca pred rokom a pól som sa dostal ku knižke s názvom PSYCHOKYBERNETIKA.
Napísal som o nej aj recenziu na financnik.cz. Na prvý pohľad sa možno niekomu bude zdať, že knižka sa nedá nijako
spojiť s tradingom. Dokonca ani po prvom prečítaní nemusíte hneď prísť na spojitosti s tradingom. Hoci opak je pravdou.
V knižke PSYCHOKYBERNETIKA, už neviem presne na ktorej strane, sa nachádzajú tieto veľmi zaujímavé vety.
"Když se ruleta roztočí, je již marné a zbytočné sa vzrušovať"."Vzrušovať by se lidé mneli, když vsázejí, ale pak když
sa ruleta roztočí je to zbytočné, ba až smešné."

Okej, hezké, hezké ale kde je pointa nickirout?
Nuž tam, jak si zadefinujeme pojmy. Jdeme nato:

Ruleta = trh-market, tržní pohyby, zadávanie objednávok brokerovi, exekúcie, inkasovanie ztrát/ziskov, live trading
Vsázení = backtest, demotrading, paper trading.

Tí chytrejší, šíkovnejší už možno tušia čo chcem týmto naznačiť. Ale nebojte vysvetlím to.

Väčšina novicov v tradingu. Nedelá demo trading, ani backtest. A když jo tak to odfláknou. Jsou pasívní, lenivý,
lahostajný k backtestu a k demo tradingu, takmer žádny seriózni zájem.
Ale když prijede rad na live trading, tak jejich "nadobličky"
(in CZ: orgány v tele človeka nad játrami produkujíci adrenalin), jim začnou pumpovať do žil adrenalin, zúžia sa im zreničky
a show sa začína. Jsou vzrušenejší, nervóznejší než když meli první sex.
A jednají impulzivne na základe cenových výkyvov,
ktorých väčšina sa obrátí proti jejich pozicím a vystupujú so stratami. Kde spravili chybu?

Chybu spravili tam, že jednali nelogicky ba až smiešne!
Je normálne a užitočné byť nervóznym, napätým, byť pod stresom, mať obavy, mať strach to vše jsou vlastne pozitívné veci
pri tradingu. Opäť zdôrazňujem timing.
Když docílite to, aby ste pri backtestu,demotradingu,paper tradingu cítili tak ako sa cíti novice-trader pri livetradigu A
když docílite to, aby ste pri livetradingu cítili ako cíti novice-trader pri backteste (znudene a lehostejne jak hovado)
tak vlastne máte vyhráno.
Proč?

No proto. Keď máte ozajstný strach o svoje peniaze v trhu a ste v strese, tak si jednoducho zvdihnete váš zadok zpred TV a idete backtestovať.
Keď ste nervózny a pod tlakom dokážete fungovať celé hodiny pred obrazovkou a backtestovať.
Keď pociťujete ozajstné obavy,úzkosť, z tradingu tak jdete a otestujte svoje backtest výsledky na demo účte.
Když jste ozaj únáhlený tak najprv backtestujete a pak zírate na váš oblíbený seriál.

Je nemožné, aby vaše telo dokázalo hodiny a hodiny udržať tú hladinu, stresu-adrenalínu, napätia, strachu pri backtestoch, ako
pri livetradingu. Prirodzene a aj s vašou pomocou sa tie vysoké hladiny rozložia do dlhšieho časového trvania.
Proste tú koncentráciu pocitov rozriedite časom.
No a když si sadnete pri livetrading tak múžete byť znudený a lehostejný(NE VSAK NEPOZORNY, MUSITE BYT BDELI A SUSTREDENY).
Naozaj nie je reálny dôvod sa vzrušovať nad livetradingom. Vzrušovať ste sa mali pri backteste a pri demotradingu!!!!!
VTEDY TOTIŽ VLASTNE VSADZATE. A KEĎ UŽ LIVETRADUJETE TAK SA VLASTNE RULETA UŽ ROZTOČILA

Ako však mám zameniť svoje pocity? (správna otázka)
Ako mám byť sústredený? (nesprávna otázka, správna otázka je. Dokážem byť vôbec sústredený?)

Tak ako zameniť svoje pocity? toto je môj postup: V mysli si vytvorte skrinku o rozmeroch 20cmx40cmx20cm(výška,dlžka,hlbka),
môže byť zo striebra, zo zlata alebo z platiny. Nájdite doma nejaký šperk zo spomínaných kovov a dobre si to obzrite a ohmatajte
vizualizujte si túto skrinku vo svojej mysli. Keď si potom sadnete pri livetrading a budete nervózny, napätý atď.. tak
skúste si "odliať" z týchto pocitov do spomínanej skrinky. Je to psychologické cvičenie, čím viac detailov si budete
vizualizovať so svojej mysli, tým lepšie.Napríklad ja si strach predstavujem ako červenú a hustú tekutinu, ktorú lejem
do skrinky vo svojej mysli.
Nebojujte s pocitmi (strach,napätie..atď..) iba z nich odlejte do skrinky vo vašej mysli.

Potom, keď vaše livetrading session skončí,je treba z tejto skrinky tie nepríjmné pocity vyliať keď idete backtestovať
a robiť demotrading. Prakticky si treba spomenúť na ten tlak pri livetradingu a vybaviť si tie pocity pri backtestoch.

Po čase budete mať vytrvalosť, chuť a budete aj zdravo nervózny, zdravo únáhlený a zdravo napätý pri backtestoch.
A naopak budete oveľa kľudnejší pri livetradingu.


No a teraz k sústredenosti. Ste sústredený? Viete sa sústrediť. Skúsme malý test zabere 20 minúť. Na kúsok papiera 5 x 5 cm
nakreslite do stredu kruh o priemere 1,5cm. Umiestnite tento papier s nakresleným kruhom vo výške vášho krku na stenu.
Sadnite si na stoličku vo vzdialenosti 4 až 6 metrov a pozerajte sa iba na ten kruh na papieri po dobu 20-tich minút.
žmurkať môžete ale uhnúť pohľadom niekde inde znamená, že nedokážete sa sústrediť. 99% sa z vás nedokáže dobre sústrediť.
A preto je nutné cvičiť sústredenosť: Prvý týžden sa sústreďujte iba 3 minúty. Druhý týždeň 6 minút. Atď.. až po dobu 20-tich
minút. Pri sústredení sa v duchu si opakujte autosugečné frázy ako. "Som lepší, sústredenejší, rýchlejší, efektívnejšíc ako som
bol včera. Takto môžem vyriešiť svoje problémy, splniť svoje ulohy oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým"
Samozrejme môžte si doplniť alebo zmeniť autosugesčné frázy. POZOR vaše autosugesčné frázy by mali byť bez negácie!!!
"Počas tradingu nebudem robiť chyby" NIE JE TO ISTÉ AKO "Počas tradingu budem bez chyby".
Používajte iba formuláciu bez negácie: To jest "Počas tradingu budem bez chyby." Slovíčko "bez" je kúzelné slovíčko.
"Dnes nebudem fajciť" alebo "Dnes budem bez cigarety". Sú dve rozličné tvrdenia a rozlične ovplyvňujú podvedomie.
Ja som si odvykol od cigariet pomocou frázy "Dnes budem bez cigariet". Pomohlo mi to.

Verím, že som vám pomohol.

PS: Sorry za nepodarené československé prevedenie a gramatické chyby. V robote sa rozprávam po anglicky. S rodinou po maďarsky. S brokerom niekedy musím koktať po anglicky a financnik je zas po česky ako moja väčšia časť kníh o tradingu. Takže sorry ale mám v tom zmätok.

S pozdravom nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike
Ďakujem
Kniha opisuje dušu a psychiku človeka. Trading je duchovná cesta ako to raz tu písali na financnik.cz a preto si myslím, že kniha môže byť užitočná aj nám traderom.
Ja som prišiel na jednu vec ohľadne všetkých kníh, ktoré som prečítal. Ako trader musím mať čo najindividuálnejší prístup k trhu. Vlastný soft, vlastné indikátori, vlastné skúsenosti, na mieru ušitý MM a vlastné pravidlá "checklist" Každému sadne niečo iné.
Najväčší dar, ktorý má človek je že sa dokáže zamerať a sústrediť sa na cieľ s vyburcovanými emóciami potom sa prestane vedome snažiť o cieľ a celé to snaženie preberie podvedomie a ráno alebo v priebehu dňa človeka "zázračne" "napadne" cesta, spôsob ako sa konkrétne dopracovať k cieľu. Napríklad ja som považoval za nemožné naprogramovať nadstavbu pre METATRADER, ktorý bude skrz DDE zachytávať, upravovať a do databázového servera ukladať údaje z FX. Považoval som za nemožné naprogramovať vlastný analytický soft s vlastnými indikátormi. A dnes je to realita. Zadal som podvedomiu cieľ a podvedomie to začalo organizovať. Nespočetne krát som sa ocitol pred problémamy (čo sa týka programovania). Stačilo sa sústrediť, trocha napnúť nervy. A pri obede ma začali napádať riešenia a začal som si ich značiť potom večer pri PC som riešenia spracoval.

Veľmi pekná myšlienka v knihe je aj táto: Vzrušenie je intenzívnym zdrojom energie a záleží iba na človeku ako ju využije, či deštruktívne alebo konštruktívne. A o tom je aj môj príspevok. Väčšina novicov traderov nevie ovládať tento intenzívny zdroj energie a ničí ich to. Táto energia nás však vie posunúť aj poriadny kus dopredu pred ostatných v tradingu ak sa ju naučíme ovládať. Kniha stojí za prečítanie. Avšak treba ju viackrát čítať.

nickirout


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobré ránko všem

chtěla bych poděkovat za článek a mrzí mne některé negativní reakce.
Já osobně zde články na téma psychologie,sebekontroly,dodržování plánu nejvíce preferuji, nejvíce mi pomáhají.
Konkrétní obchodní systémy jsou sice inspirací, ale stejně je člověk nemůže převzít sekum pikum, každý to vidí trochu jinak a musí si najít, vypracovat svou vlastní cestu.
Mi hodně pomáhá, když jsem ve stadiu, že se zrovna nedaří - a vím proč, že obdonými fázemi vývoje si prošli i ti nejzkušenější a dává mi to sílu pokračovat.
Na druhé straně si myslím, že nejvíce kritizují právě nováčci, kteří ještě nepochopili - že při tradingu nelze prostě jen " opisovat". Smysl článku a jemu podobných ocení Ti, kteří už podobnou zkušenost mají - a právě tito jsou za podobné články vděční.

Děkuji autorům, MAL

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,
stále jsi nepochopil nic. Aby jsi vydělal na trzích tak ti dene stačí udělat vždy zhruba ve stejný čas, jak přijde signál jeden obchod. A stále stejným způsobem. Denně dělej jeden obchod a vyděláš. Jestli ne , tak mi napiš, já vím , že to jde. Já nejlepších výsledků dosahuji při trejdu 2 /při trendovém dni tři/ obchody. Pochopitelně můžu udělat 2 trejdy ráno na DAX, mezitím sledovat FX, odpoledene nahodit udičku na NQ a později ER. Ale na každém trhu 2 trade. Při dvou trade jsem totiž nikdy!! neprodělal tolik jak při 5 trade a další den většinou nahraji špatné trade z minulého dne i se ziskem. A tom je podle mě trading.
Přemýšlej co jsem ted napsal a ozvi se.
Pokud chceš vydělat velké peníze tak dělej co jsem ti výše napsal, ale s 10 kontrakty.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,

z vlastní zkušenosti mohu potvrdit to co napsal MNovak. Po prvních obchodech jsem většinou v zisku a další obchody mi tento zisk zase nějak výrazně nezvětší, spíš naopak. Pokud jsem ze začátku ve ztrátě, je sice možnost tuto ztrátu dalším trejdem smazat, ale podle Murphyho je daleko pravděpodobnější, že se ztráta ještě zvětší. Potíž je v tom, že tento fakt si většina traderů nikdy nepřipustí a neustále klikají svých 10-12 a víc obchodů za seanci v domnění, že si takto vyklikají víc.
Jeden, dva trejdy za den při signálech, které opravdu odpovídají našim požadavkům po dobu třeba 14 dnů. Tohle by si měl každý vyzkoušet. Nemyslím na demu ani paper, ale LIVE. Potom se teprve uvidí ten rozdíl.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano,plně souhlasím s tím co píší MNovak a Danek přeobchodování je to nejhorší co může být.Je opravdu rozumější kvalita než kvantita.Tuto skutečnost už musí odhalit paper,těch ziskových dnů při více jak 5 obchodech denně bylo opravdu málo a když náhodou byl tak to zachránil většinou jeden velmi vydařený trade který nadělil nadprůměrný zisk.Pokud se i třeba na začátku nedaří raději to zabalit a obchodovat až příští den.

S pozdravem

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak

prave to slovo pochopil ci nepochopil je myslim pre tuto debatu velmi podstatne. ty tvrdis ze som nic nepochopil. ok je to tvoj nazor a ja ho beriem ako nazor. ale ja napriklad robim denne 2 obchody v rozpati medzi otvorenim Curichu a Londyna. Pouzivam presne ten isty signal, (mam len jedenpodla ktoreho vstupujem)a jeden dodatocny na 8h grafe,pouzivam ho v tu istu dobu :) nic ine nepouzivam. a takto trejdujem JA.

pises o tom co robis ty , kedy trejdujes a kedy prachy nestratis ty. a to je todla TEBA trejding. s tvojim systemom sa dokazem stotoznit pretoze robim v podstate to iste. ale s tym ze si myslis ze to je jediny a jedinecny sposob uz nie.
My sa tu nebavime o tom co robim ja, a co robis ty. alebo tomas s petrom. bavime sa tu o trejdingu vo vseobecnosti, a bavime sa o tom co robia traderi okolo nas. neviem ake objemy tocis a je mi to jedno, lebo to je len a len tvoja vec. ale vidim ake objemy tocia ludia okolo mna a preto som si isty ze neexistuje jedna univerzalna cesta.

Beriem ta ako profesionala, Danka urcite tiez, vazim si kazde slovo ktore mozem vidiet vo vlaknach ako je Price Action a podobne (okrem tych ze som NIC nepochopil :) ), ale nemozem ignorovat ani ostatnych traderov. nehovorim o deckach ktore klikaju, hovorim o obchodoch ktore sa objemom rovnaju mozno tym tvojim mozno ich prevysuju , rozdiel je v tom ze su tie obchody riadene inym sposobom.

a teraz dufam ze si uz pochopil co som chcel povedat.

PS: ak by som mal rozmyslat nad tym ako vstupim za 10 kontraktov do trhu ako si to napisal, a potom ich budem drzat povedzme 5 dni ako to obchodujem ja. tak by som uz nebol medzi zivimi. ja asi radsej vstupim kazdy den s 1 kontrantom v tu istu hodinu a do toho isteho smeru :) a zase sme pri tom, urobis 1 obchod a ja 5 :)

ale samozrejme ak mas naladu mi podstatu toho co si napisal vysvetlit, budem pozorne a velmi rad pocuvat :)

to Danek: coskoro sa pridam do vaseho stada. tak uvidim ci ste neklamali :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike
je to tak jak píšeš, některé věci je lepší když si člověk řekne ve dvou větách než o nich psát.Samozřejmě, že si nemyslím, že je to jediný způsob, ale jen jsem chtěl nastínit pro jednoduchost, že to jde. Já osobně mám více strategií, které mi fungují a to i při 8 tradech deně na jednom trhu, ale to tu nechci rozebírat. V podstatě se shodujem na kvantitě obchodů v průběhu jednoho dne. Vidím, že k tomuto dospěli i jiní tradeři. Ti kteří k tomu ještě nedospěli tak jsou zřejmě stále řízení svou chamtivostí, která jim nedovolí mít zisk. Stále používají starý způsob myšlení, který říká dělej a budeš mít víc.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...