Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Evoluce tradera od ztrát k profitům - zkušenosti s psychologií obchodování tradera JenaL [2]


Doporučené příspěvky

Opět skvělý článek, díky :-)

jen bych dodal čerstvý pohled: u prvních obchodů jsem byl poměrně "spokojen" se svou psychikou. Veliým překvapením ale bylo vypořádání mé psychiky s prudkými trendy, které nezobchoduji. Zkrátka když peníze "utíkají". Počkat si na vlastní příležitost dle OS je pro mne jako nováčka největší problém...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 44
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Vyborny clanok. Vela veci mi postupne dochadza samo. Je zaujimave, ze ludia o tom mozu sice pisat, ale je pravdepodobnejsie, ze tu cestu si tam musi aj tak kazdy vyslapat sam, a vacsinu veci si overit. A potom ked o tom cita, vidi a uz aj vie, ze to niesu vymysli.
Len este nechapem stale jednu vec. Kedze mam celodenny pristup k pc a k trhom, moja seansa na 15 min grafe trva 8h. Podla vsetkeho je to vela. Alebo nie ? [bold] [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

JenaL:
zdravím vás,váš skvělý sebereflexní článek,jsem musel přečíst dvakrát,protože je opravdu,ale opravdu velice přínosný,já už také obchoduji live,ale z vaší psychologie se mam hodně co učit.Z celého článku jde vidět jak jste se vyvíjel a jak se k tradingu stavíte nyní,dovolím si vás označit za profesionálního obchodnika.velice jste mě psychologicky obohatil,stejně jako Tomáš s Petrem,takže vám děkuji a přeji úspěšný trading.
S pozdravem Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte,

tak som sa rozhodol pridat a pochvalit autora a financnik.cz aj ja trocha.
Uz okolo roka sa venujem studiu tradingu. Zacal som sa hrat so software, zacal som backtesty, bol som na kurzoch, hral som sa s trhmi a stale a velmi frustrujuco bojujem a hladam svoj edge.

Taketo clanky mi dodavaju silu a dalsiu chut do dalsej prace na OP a backtestoch. Ved uz backtestujem ani neviem kolky krat jeden a ten isty trh na roznych timeframes a s roznymi upravami (mechanicke obchodovanie, prelamovanie swingov, co ak je signal taky, ci onaky, skratka masaker). Vela veci sa zacina rysovat, skladat a davat zmysel :). Uz zacinam pomaly chapat, ze prezentovat system nie je vobec nebezpecne a nasledne ho bez akychkolvek backtestov vziat je uplna blbost.

Tento server mi pomerne slusne pomohol aj s psychykou.

Skratka pecka a dik za podobne clanky, aspon clovek vie, ze tie hodiny za grafmi musia byt aj ked su castokrat na prasky, zvlast ak po x dnoch backtestu "zahodite" co ste zbacktestovali, lebo citite, ze vysledky su "na nic" a tento pristup Vam celkom nevyhovuje a pocas tohto backtestu zbadate, ze mozno by to slo s korekciou a pod.

Vdaka

Marek z BA

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vasto: Malý tip - já jsem den po dni na různých tf nikdy "nehotový" systém nebacktestoval. Pro stavbu OS (potažmo tvorbu celého OP) bych doporučil postup spíše následující:
- zvolit trh, typ grafu a tf, který mi "sedne"
- procházet grafy den po dni a uprostřed grafu hledat zajímavé situace, které vedly k pěkným profitům - začátky nových trendů, obraty stávajících apod. U všech hledat, zda nemají nějaký, pro mne snadno rozpoznatelný společný rys. Určitě takové nebudou všechny, ale u mnoha se něco takového najde. Poznamenám si co a jde se dál. Případně se lze inspirovat v TA a hledat konkrétní tobě známé patterny.
- zkusím takový rys následně hledat paper, tzn. sedět u živého grafu a jen koukat, neklikat, nikam nelézt, jen koukat. Pokud se objeví ta správná "kombinace", zkusit si ji na demu zobchodovat. Ničím jiným než tímhle se nenechat rozptylovat.
- pokud zjistím (po týdnu, 14 dnech, měsíci ... je to individuální), že to je něco, co mi relativně vyhovuje a jsem schopen to detekovat v živém trhu, pustit se teprve do backtestů. V té době bys už měl mít jasno v tom, co hledáš, jaké nuance by tě asi mohly zajímat nebo co dalšího u uvedeného ještě sledovat. Backtest provádět výhradně na pravé straně grafu, tzn. nevidět ani úsečku navíc!

Pak by se nemělo stát, že budeš měsíce backtestovat něco, co ti ve skutečnosti nesedne nebo nebude vyhovovat jinak. Nebudeš tak frustrovaný z neustále "zahazované" práce. A pokud ten systém bude fungovat, i když nebude třeba nějak moc úžasný, tak nad ním nelámej hůl a nehledej zase něco nového. Časem to nakoukáš víc a víc a budeš v tom vidět nové možnosti, jak to případně ještě filtrovat lépe. A i kdyby ne - každý systém, podle kterého dokážeš být konzistentně výdělečný, je dobrý. Vše ostatní je už jen o počtu kontraktů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

o dôležitosti výstupov sa tu často hovorí. Dôležité je oboje. Nejde robiť lepšie výstupy a horšie vstupy. Tak ako sa nedá predpovedať dobrý vstup nejde predpovedať ani dobrý výstup z pohľadu technickej analýzy. Teda vstup aj výstup je rovanko hodnotný na základe nejakej metódy obchodovania (za predpokladu náhodnosti priebehu trhu). To je ďalšia mantra, že trh nie je náhodný. Ak by nebol mali by sme tu HG :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to lopo1 and to everyone, who is interested in trading,

dobrý vstup znamená pre mňa zároveň dobre umiestnený SL - používam fixný SL a radšej sa snažím vstupovať hoci na limit než na market príkazoch

dobrý výstup znamená, to že z marketu viete dostať maximum a tým pádom vyššie RRR a väčší priestor na chyby.

position sizing - ja ho mám poriešený takto.
Vstup - 2/3 pozície. Ak cena mojím smerom tak pri zdojnásobení SL vstup 1/3 pozície.
Posunutie SL - 2/3 pozície na B/E
Zadanie SL - 1/3 pozície na B/E-2/3
Ak cena dosiahne PT2/3 čo je 2,85 násobok SL 2/3-tín, tak uzavriem 2/3 pozície a SL 1/3 sa posunie o jeden SL(napr.27pips)
Pt 1/3 je 3,5-4 násobok SL2/3-tín

toto nepoužívam vtedy, keď tick volume na fx je menej ako obvykle a keď cena sa pohybuje v takých range v chope, keď je market.

Vždy som hladal také veľké pravidlo, ktoré by mi prinieslo hneď vyššiu úspešnosť aspoň o 30% alebo zvýšilo RRR o 100%.. Ale postupne prichádzam nato, že treba sa s tým babrať(vystupy, vstupy, position sizing, filtre prípadne top day of the week) a to veľmi, a dostanete za to iba omrvinky.. ale keď vytrvám tak si myslím, že z tých omrviniek bude raz chleba..

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Focus: Diky za inspiraci ohledne TDW. Dal jsem si tu praci (cca 10 min.) a zanalyzoval jsem sve realne vysledky z hlediska obchodniho dne v tydnu. Jake to prekvapeni!!! Kdybych neobchodoval ve ctvrtky, mohl bych mit dvojnasobny zisk a polovicni ztraty! Neco s tim budu muset udelat...

Jeste jednou diky vsem za skvele podnety :)

Mirek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ja to vidim takto: kazdy tu ma plnu hubu, ake su dolezite vystupy, ale nikto doteraz nepovedal, ze len dobry vstup je predpokladom vyzivneho pohybu a teda aj co najdlhsieho zotrvania v pozicii.Co je medzi vstupom a vystupom, tomu sa hovori managovanie otvorenej pozicie a kazdy si to musi odskusat v backteste.Len tam na to pride, za akych okolosti bude vystupovat, aby dostal z trhu maximum. Kto hovori, ze vstupy nie su podstatne, tak nech si vstupi kedykolvek, kedy sa vytvori pattern, a ja mu garantujem , ze za chvilu z toho vytriezvie... Ja to robim nasledovne: 1. vstupujem 1x za seansu, k comu mam prisposobeny vstupny graf, ktory ma brutalny timeframe, napr. na YM mam 533 tick, tym mam odfiltrovany 1, max. 2 obchody za seansu.Pozorujem zmenu trendu na tomto TF, teda, kedy mi CCI50 pretne ZL 2. brutalny timeframe mi zaruci, ze po vstupe do pozicie sa mi trh neotoci proti mne, pretoze je uz dlho nazhaveny, aby zmenil trend a teda mozem pracovat s malymi SL. 3. jemne nacasujem vstup na normalnom timeframe, napr. YM mam 8 rng.Musi sa vykreslt FinWin pattern. 4. managujem otvorenu poziciu na zaklade vysledkov z backtestu a v najhorsom si chranim vytvoreny profit tak, ze nikdy neskoncim na BE, nie ze este v strate. 5. na vystupy mam specialny graf na baze indikatoru TSI v kombinacii s EMA3,13,34,204. Tot vsjo, cely trading, panove...

10042

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...