Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Hledat v
  • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky
kramnik

Dividendové akcie - dlouhodobé investice

Doporučené příspěvky

Já momentálně uvažuji o tom, že bych nakupoval akcie a vytvořil menší portfolio tímto stylem:
Protože nemám momentálně na účtu větší částku, kterou bych mohl do akcií vložit, tak budu spořit určité % z příjmu a cca 1x za 3-6 měsíců nakoupím jeden titul. Cílem, nutno říci, že opravdu dlouhodobým, je vytvořit portfolio, které bude generovat zajímavý dividendový příjem. Případné kapitálové zhodnocení beru jako třešničku na dortu:-) Mám v úmyslu nakupovat akcie na BCPP(např. TelefonicaO2) a taky v USA(ještě zvažuji, jestli pouze americké firmy nebo i zahraniční, obchodované v USA, protože jsem nikde pořádně nenašel nějaký přehled, kolik jaké státy srážejí daň z dividend, Např. Bermudy, Indie apod.), i když to USA mě trošku děsí, protože dolar teď dlouhodobě klesá a jeho vyhlídky nejsou nijak růžové, včetně US ekonomiky jako celku. O stavu US ekonomiky doporučuji knihu Crash Proof. Docela z ní mrazí v zádech. Takže investice v USA ještě zvažuji. Zas na druhou stranu při pravidelném investování nemusí být měnové riziko tak zásadní.
Co mě zajímá je především pravidelný dividendový příjem, takže mám v úmyslu nakupovat akcie s vysokou hrubou dividendou- 10% a víc. Jako další kritéria jsem si vybral P/B<1,5 a P/E<15, což by měla být jakási ochrana před drahými tituly. Jedno z dalších kritérií mám průměrné denní volume větší než 50K.
Používám screening na www.finviz.com.
U akcií, které projdou screeningem, pak ještě budu sledovat pravidelnost a stabilitu vyplácení dividend za určité období.
Zbavovat se budu titulů, které přestaly vyplácet dividendu, nebo vyplácejí dividendu příliš nízkou.
Kritéria mám podrobně definovaná v obchodním plánu, včetně možného přikupování stejných titulů.
Co si o tomto způsobu myslíte?
Je fakt, že screeningem takhle v USA v současnosti projdou prakticky pouze finanční společnosti. Radši bych viděl zastoupení i z jiných sektorů.

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
TO Stanley
Začátečnické portfolio v hodnotách okolo miliónů korun.
Normální v desítkách miliónů korun.
Vaším podmínkám vyhovují pouze US akcie,CZ žádné.
Jsou i jiné trhy. Budete je také sledovat?

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
Protože se v mém případě nebude jednat o milióny, tak pochybuji, že by se mi vyplatilo z hlediska poplatků sledovat i jiné trhy, než USA a ČR. Ještě tak možná Polsko a SRN. U CZ akcií budu sledovat hlavně výši dividendy. P/B a P/E pro mne u CZ akcií nebude směrodatné.
Jiné trhy je pro mne obtížnější sledovat vzhledem k chabým znalostem angličtiny a taky je to docela pracné, protože nelze využít žádný screening jako v případě US akcií, který by významně usnadnil práci. Alespoň o žádném takovém screeningu např. na evropské akcie nevím.

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
JSem po dnešku docela unavený, ale když jsem si to vlákno založil, tak by sem měl asi taky něco napsat :-). Jako v investicích a tradingu je i tato problematika hodně individuální záležitostí. Zkusím načrtnou můj pohled na věc, ale předem se omlouvám za všechny nedostatky od přklepů po "nonsensy" v podstatě spím...

Můj osobní pohled na věc je odvozený o toho, jak plánuji svoji budoucnost. V současnosti vydělávám když sečtu příjmy z práce a živnosti dostatek peněz na to, abych relativně spokojeně, neříkám, že klidně, žil. Rozhodně ale nehodlám vydržet v podobném zápřahu, který teď zažívám vydržet do nekonečna a plánuji v 55 letech (cca za 9 let) odchod na definitivní "důchod" spojený s přestěhováním (alespoň na zimu- nesnáším led a sníh) do teplejších krajů. Dividendy a dividendové akcie pro mě neznamenají nutný zdroj okmažitých příjmů, jako spíše zajištění příjmů budoucích někdy za těch 9 let. Proto nutně nevybírám tituly s aktuální vysokou dividendou, ale spíše mě zajímají tituly jednak se solidní historií výplaty dividend a jejich pravidelného zvyšování a jednak s perspekitvou udržení podobného růstu výplaty divident do budoucna. Do screeningu tedy zadávám malinko jiná kritéria než Stanley. P/E a P/B mě zajímá spíš potud aby nebylo vyloženě přestřelené vzhledem k historii titulu a odvětví, ve kterém se nachází.

Předně hledám akcie s vyšším výnosem než je výnos 10-letého US dluhopisu tj. asi nad 3,6% a dobrou historií jejich vyplácení. Dividend aristocrats a dividend achievers jsou vždy dobrými kandidáty. Pak mě zajímá payout ratio, tedy poměr udávající kolik % ze zisku vyplácí firma na dividendách. Rád bych tento údaj viděl pod 60% popřípadě třeba u MLP´s pod 130%. Tento údaj mě zajímá zejména vzledem k udržitelnosti aktuálního dividendového výnosu a perspektiv jeho dalšího zvyšování. Jak jsem již psal, nezajímá mě moc aktuální hodnota yieldu, ale jeho možná hodnota za deset let. POkud někdo nakoupil dnes dividendově zdánlivě nezajímavý MCD před třemi lety (a pár měsíci) za 35$, pak z aktuálního yieldu 3,6% má rázem na svoji nákupní ceně (yield of costs YOC) aktuální dividendu 7,14% a to nemluvím o kapitálovém zhodnocení.

Svoje místo má pochopitelně i udržitelnost tempa zvyšování dividendového výnosu, ručně hlídám i zmíněné P/E, P/B a P/FCF apozornost věnuji také diversifikaci svého portfolia. Čistě růstově mám orientované spíše pravidelné investice do podílových fondů, než akcioví nákupy.

Už z těchto důvodů mě perspektivně zajímají tickery jako PG, JNJ, SYY, MCD, KO a další, leč na jiných cenách. Jak sjem psal jinde z fonančních titulů by se mohly hodit NLY, nebo O, ale zatím jsem i tady v klidu. Takže asi tolik v krátkosti k mému pohledu na dividendové investice. Každý jsme v jiné situaci a tudíž máme na věc každý svůj pohled a budu rád, když se o něj tady podělíme.


Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
To kramnik.

Souhlasím s Vašim předsevzetím jít dříve do důchodu. Jak mohu odhadnout jsem jenom o něco starší než Vy a zaměstnání jsem opustil již ve 47 letech, po splnění zákonem daných 25 let práce. Dnes si vyčítám, že jsem měl jít ještě o několik let dříve, ale potřeboval jsem delší čas na rozmyšlení.

I když se zde rozebírají dlouhodobé investice s dividendovým výnosem, moje logika po odchodu ze zaměstnání byla založená na využívání nejrůznějších šancí, nehledě na časové rámce, ale s vědomím, že se ze mě nesmí stát tradingový otrok u počítače, protože bych pak vyměnil jednu otročinu za druhou a celé by to pak ztratilo smysl.

Když se podíváme na poslední období, nechalo se využít několik střednědobých šancí, které měly velmi pěkné zhodnocení. Chtělo to mít jenom trochu přehledu a málo času u počítače.

Nebyla by to šance i pro Vás ?

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
To MERKUR1:
Už vlastně v takovém více jak polovičním důchodu jsem teď. Povedlo se mi, i díky dividendám, získat vyšší pasivní příjem (nemám ten pojem rád, ale asi je výstižný), než je u nás průměrný důchod, ale na druhé straně moje práce mě baví a nemám prozatím důvod z ní odcházet. T5eba v Thajsku by se z toho dalo více než spokojeně žít:-). Na druhé straně mám všechny postranní investice už z dřívějška nasměrované na tu pětapadesátku takže si asi prozatím počkám.MERKUR1 Napsal:
-------------------------------------------------------
> To kramnik.
>
> Souhlasím s Vašim předsevzetím jít dříve do
> důchodu. Jak mohu odhadnout jsem jenom o něco
> starší než Vy a zaměstnání jsem opustil již ve 47
> letech, po splnění zákonem daných 25 let práce.
> Dnes si vyčítám, že jsem měl jít ještě o několik
> let dříve, ale potřeboval jsem delší čas na
> rozmyšlení.
>
> I když se zde rozebírají dlouhodobé investice s
> dividendovým výnosem, moje logika po odchodu ze
> zaměstnání byla založená na využívání
> nejrůznějších šancí, nehledě na časové rámce, ale
> s vědomím, že se ze mě nesmí stát tradingový otrok
> u počítače, protože bych pak vyměnil jednu
> otročinu za druhou a celé by to pak ztratilo
> smysl.
>
> Když se podíváme na poslední období, nechalo se
> využít několik střednědobých šancí, které měly
> velmi pěkné zhodnocení. Chtělo to mít jenom trochu
> přehledu a málo času u počítače.
>
> Nebyla by to šance i pro Vás ?


Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
Stanley Napsal:
-------------------------------------------------------
> Kramnik:
> Díky moc za zajímavý a podnětný příspěvek. Můžu se
> zepta, co je MLP s?

Ahoj, ve zkratce:
Master limited partnership (MLP), jsou veřejně obchodovatelné společnosti. Tato forma podniku se podle amerických zákonů vztahuje pouze na podniky, které se angažují v konkrétních byznysech, většinou týkající se využívání přírodních zdrojů, jako ropy a zemního plynu a dopravy. Formy MLP mohou využívat také některé realitní a finanční podniky. Nejčastěji se však jedná o potrubní firmy vydělávající velmi stabilní příjmy z ropy, benzinu a zemního plynu.

Dividendově jsou zajímavé proto, že svoji formou nepodléhají v USA jejich výnosy dani z příjmu právnických osob jak na státní tak na federální úrovni a mohou tedy mezi partnery (akcionáře) rozdělovat čistý zisk. Dividendy (právně to nejsou dividendy, ale quarterly required distributions (QRD) ale to je celkem jedno) pak jsou zpravidla indexované podle inflace a tudíž poskytují partnerům i určité protiinflační zajištění.

K výhodám již zmíněných „potrubářů“ zpravidla patří to, že zemní plyn (ropu atd…) nevlastní, pouze ji přepravují a nejsou tak závislé na kolísající ceně komodit. Pobírají pouze fixní poplatek za přepravu komodity svým potrubím na určitou vzdálenost. Další vlastností, která zvyšuje stabilitu zisků a zvyšování dividend je to, že jednotlivé firmy mají ve své „zájmové oblasti“ prakticky monopol protože náklady na vstup do byznysu jsou pro novou firmu ohromné a tudíž prakticky neexistuje konkurence.

K nejznámějším MLP´s patří Kinder Morgan Partners (KMP), Enterprise Products Partners (EPD), Energy Transfer Partners (ETP), Plains All American Pipeline (PAA), Magellan Midstream Partners (MMP) atd.

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
Kramnik:
Díky moc za informace ohledně MLP. Koukal jsem zběžně na ně a vypadají opravdu zajímavě:-) celkem pravidelně zvyšují dividendy a mají řadu výhod, které jsi zmínil. Jako dividendové akcie jsou to myslím jedni z dobrých kandidátů. Je něco, na co by si měl investor u těchhle spol. dát pozor?

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby
Jeste k tem REITs. Jejich divi taky nejsou zanedbatelne (např: ADL, NLY, AEC, CMO, DX, EPR, GTY). U nekterych je divi vyplacena i mesicne (napr: GOOD), bezna doba je pritom kvartal...

Sdílet příspěvek


Adresa příspěvku
Sdílet pomocí služby

Zapojte se do diskuze

Příspěvek můžete vložit nyní a registrovat se později. Pokud máte na serveru účet, přihlašte se a příspěvek bude publikován pod Vašim uživatelským jménem.
Poznámka: příspěvek bude uveřejněn po schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na tento příspěvek..

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Předchozí obsah byl obnoven.   Smazat obsah editoru

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.