Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Tiež sa pridám so svojou skúsenosťou.
Otvoril som si live účet u IBFX (Forex) a zachytil som slušnú sériu ziskových obchodov hneď na začiatku. Kto nezažil, neuverí, ako to zamáve všetkými dobrými predsavzatiami, s ktorými vstupujete do reálneho obchodovania, hlavne o dodržiavaní systému, MM, PS atď. Zdalo sa, že sa mi nič zlé na trhoch stať nemôže. Ale mohlo. Našťastie som úplne v tej eufórii nestratil hlavu a držal som sa na 100% aspoň môjho risk managementu, čo som v ďalších dňoch, keď som naskočil do svojho (zatiaľ) najväčšieho DD, náležite ocenil. Môj účet sa pobral do červených čísel, ale nebolo to stále nijako dramatické, aby som prepadal zúfalstvu alebo rezignácii. Ďalej som sa snažil obchodovať, čo som si predsavzal a sám seba som presviedčal, že toto nie je nič nezvyčajné. Za pravdu mi dávali aj mnohé príspevky z Finančníka od traderov, ktorí zažili niečo podobné. A keď sa šnúra DD skončila a prišiel opäť víťazný obchod, fantastický pocit, ktorý sa dostavil prekonal aj pocity z môjho prvého úspešného obchodu. A to hlavne vďaka tomu, že som sa presvedčil, že mám v sebe vnútornú silu prekonať aj ťažké obdobia, s dobrým obchodným systémom, prísnym riskmanagementom, podporou svojej manželky, podporou komunity traderov na Finančníku a hlavne svojou víziou seba v úlohe fulltime tradera.
Takže odkaz pre tých, ktorí na začiatku svojho live obchodovania vstúpia do úspešnej série a ich účet začne od začiatku narastať: Neprepadajte eufórii,udržte si chladnú hlavu a dodržujte svoje predsavzatia bez ohľadu na výšku Vášho konta. Nezabudnite na tvrdú realitu trhov: Určite prídu aj zlé a ešte horšie dni. A len tí, ktorí ich dokážu prežiť, uspejú. Veď stačí si prečítať dnešný článok o 12 statočných, ktorí aj v období, keď väčšina strácala, oni dokázali minimálne ochrániť svoj kapitál.

Veľa úspechov a rozhodnutí s chladnou hlavou
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím všechny tradery,
přidám rovněž moje zkušenosti ze dvou obchodů, které jsem uskutečnil naostro. první obchod jsem naplánoval na polovinu června 06, kdy trh se odrazil od DB a potom po vzestupu udělal malou korekci na jih. Vznikl gap, který se měl podle mého předpokladu vyplnit, a tak jsem nasadil vstup poměrně nízko. SL jsem nasadil -240USD od vstupu, bohužel jsem nepočítal s takovou volatilitou toho dne a během asi dvou hodin od vstupu jsem byl vymeten jako pavučina z koutu. Potom jsem jen koukal, jak se trh vydává mým předpokládaným směrem, samozřejmě beze mne a já jenom koukal na možný profit cca. 2.300USD. Nicméně toto školné mi ukázalo cestu, jak pokračovat s menším účem a malým SL, neboť jsem se rozhodl podle pravidel MMM, že nebudu riskovat více, jak 5% účtu, což je cca. 200USD i s komisemi.
Druhý obchod jsem uvažoval WU06, protože trh udělal malý gap a předpokládal jsem, že půjde nahoru, poučen předchozím, po čtvrté jsem zasedl k počítači a po neustálém refrešování obbrazovky jsem čekal na nejlepší příležitost ke vstupu, abych mohl použít co nejmenší SL. Uvažoval jsem cca. 140-160USD + provize. Sedím tedy u obrazovky a koukám, trh nejprve vystřelil nahoru, aby se po asi dvou hodinách propadl o 3 body k 392, kdy opět začal stoupat. Zadal jsem příkaz buy 394,6, vyplněn byl na 395 bodech. Trh dostoupal k 396 bodům, zadal jsem tedy SL 392,2 a šel večeřet. Těsně před koncem seance přijdu k počítači a po shlédnutí obrazovky se mi orosilo čelo - 392,8. Tak zase budu venku. V úplně posledních minutách burzovního maratonu se trh vydal na sever a uzavřel na 394,6 bodech. Řikal jsem si prima, zítra půjde nahoru a povezu se. Nevezl, druhý den jsem přišel domů až pozdě odpoledne a když jsem otevřel trhy a BEST platformu, čekala na mě informace o protnutém SL a -163 USD s komisemi.
Z těchto dvou obchodů jsem si nicméně odnesl ponaučení:
i s menším účtem se dá jít do volatilnějších obchodů, jen je potřeba pečlivě volit vstupy a raději nebýt exekuován na uvažované pozici, než jinde a špatně. Pro vstupy používám zatím příkaz STOP, nebo LIMIT. Obchody se snažím analyzovat podle teorie EW, zatím to vycházelo, alespoň teoreticky včetně intradenní analýzy, kterou jsem ale pominul=chyba.
seznámit se důkladně s obchodní platformou. Používám BEST od Harpoonu. Když jsem zadal příkaz "buy", poměrně dlouho byl v "čekání" a trh šel mezitím dolů. Nevěděl jsem, jak čekající příkaz zrušit, neboť jsem mohl nastoupit o cca. 150 USD níž na 390,6 bodech. V tomto případě bych nebyl zasažený pravděpodobně ani následnou středeční korekcí a mohl jsem inkasovat alespoň mírný profit.
Při těchto dvou obchodech jsem pociťoval pouze mírné zklamání, které ale bylo kompenzované skutečností, že jsem trh analyzoval dobře. Stejně jako kolega TJ uvažuji, že se budu obchodováním živit full time a proto mě tyto ztráty nerozhází. Navíc i Bob Prechter, pokračovatel teorie EW píše, že pro obchodníka je lepší počáteční malá série ztrát, která ho donutí zpětně analyzovat příčiny neúspěchu, než několik prvních zisků, které mnohé přesvědčí, že trhy znají a nakonec přijdou jak o profit, tak i o podstatnou část účtu.
Současně, jak někde ve fóru psal kolega miciko a řada dalších, je potřeba po back testování jít do toho naostro, alespoň několika pokusy, protože živý trh otestuje jednak vaši psychiku a jednak ukáže nedostatky vašeho systému. Testování na TnT a dalších softech sice pomůže vypilovat systém, je ale prosté všech emocí, které jsou spojené s live obchody. Navíc EOD data nic neřeknou o chování trhu během dne, což mnohdy bívá rozhodující pro vstupy i výstupy.
úspěšné obchody přeje hrabal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Můj první obchod...
Jen stručně : začal jsem přesně před měsíce na forex miniúčtu, mám jednoduchý, přesně daný systém, mám měsíční plán, během kterého nesmím nijak do systému zasahovat, hlavním cílem je dodržovat plán bez ohledu na zisk/ztrátu. Zatím to funguje, plán jsem vždy dodržel (obchodovat přesně daný systém) a dokonce mám po prvním měsíci i malý zisk :)

"Je mnohem důležitější vědět, že musíš vždy dodržovat svá pravidla (systém) než vydělat peníze, protože ať vyděláš jakékoli množství peněz, nevyhnutelně o ně přijdeš, když neumíš dodržet svůj plán."
Mark Douglas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Méďa:
horší je že já všechny "pravidla" co se má a co se nemá znam a přečetl jsem si i spousty přispěvků jak na jejich nedodržování dojeli, ale to je jak s tou plotnou že člověk nezjistí jak je horká dokud se sám nespálí :) SL jsem nenastavil protože jsem si říkal že když se něco bude dít tak zavřu, ale pak po pár minutách člověk čumí "hele 80$ dolarů v hajzlu, to přece neni možný, skoro třetina účtu, božeee, to se ještě obrátí protože korekce" a neví co má dělat. No kéž bych si mohl dát pořádnou nakládačku abych si to ještě líp zapamatoval :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to efesak:
já jsem taky během dne, nebo resp. jeho části neměl nastavený SL, ale byl připravený. Jen jsem ho chtěl posunout podle uskutečněného vstupu a pravidla MMM. Doporučil bych vám alespoň nastavit SL a budete v klidu. Člověk potom může odejít, pokud nemá nervy na sledování trhů a vrátit se další den, nebo za hodinu, ale je ochráněný. Navíc, pokud vypadne spojení, tak se cítíte jako slepý v tunelu, není snad nic horšího.
A je asi škoda čekat na pořádnou nakládačku, protože velká ztráta, ta vás ničemu nenaučí, jen přinese zklamání a nutnost shánět další finance na účet. Pokud ji ale "smysluplně" rozložíte do menších SL a budete vyhozen, bude to škola, která se nedá ničím zaplatit.
úspěšné obchody přeje hrabal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Dobrý den,

Tak včera jsem uskutečnil svůj první skutečný obchod. Již od jara backtestuju PB systém. Bohužel, jsem zatím stále bez rychlého internetu (ale situace se lepší) a tak jsem využil situace, že jsem byl v práci po otevření trhu. A jak tak sedím a dívám se graf vidím, že přichází docela platný signál. Chvíli jsem se rozmýšlel jestli jo nebo ne a řeknu vám, že opravdu, donutit tu ruku aby klikla myší je docela fuška. Aspoň v mém případě tomu tak bylo. A pak jsem to udělal - nachystal limit příkaz, klik a vstup. Příkaz byl po chvíli proveden a já jsem cítil napětí , nervozitu a nevím co ještě... Hladina adrenalinu byla jistě velmi vysoká. Po chvilce mě jakoby ze spaní probudila signalizace, že můj SL byl posunut na BE+1 (kdo zná BT ví jaký je to příšerný zvuk) a vrátilo mě to do reality. Pozice byla v otevřeném profitu 110 USD a já měl velké nutkání to zavřít (mám hodně malý účet u IB jen tak tak na paper trading), ale nechal jsem to dál. Možná to byla chyba, ale zjišťuju, že mi to již dnes nevadí. Určitě přijdou další obchdy a některé z nich i lepší. Abych to shrnul - cena pak šla proti, na výstupu jsem chytil 1tick skluz, takže za co jsem prodal za to pak zpět nakoupil.
Pánové brokeři u IB, včera jsem vám poslal na kafe. Sice to bylo z mých peněz, ale pevně doufám, že tomu tak bude i nadále jen s tím rozdílem, že ty peníze budou z kapsy někoho jiného.

Přeji všem hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Také se chci podělit se zkušenostmi ze svého prvního-bezděčného obchodu. Ten se mi prostě přihodil........

Stáhla jsem si na radu pana Kosa z Harpoonu demo Bestu na manželovo jméno, protože když jsem měla před časem to demo já, nevěděla jsem, co s tím a čas vyexpiroval, aniž bych si jednou klikla. Mám dva počítače, přičemž jeden monitor je společný pro oba a na tom svém pro komodity mám ještě jeden-tudíž na něm mohu jet na dva monitory-jeden širokoúhlý na grafy a druhý (společný) je 17¨'. Na tom svém počítači mám ostrý Best s pravými penězi, na tom druhém platformu demo na manžela s virtuálními penězi. Minulý pátek jsem si tak zkoušela, jak se Best obsluhuje, jak se na co kliká a co to udělá. Přitom jsem pořád přepínala mezi oběma počítači-ma tom mém mi jely grafy-měla jsem tam e-mini indexy S&P a Nasdaq a zkoušela jsem si jednak, zda bude fungovat strategie pomocí MA a taky jak co nejrychleji a nejefektivněji pracovat s platformou, protože ji sice mám už dlouho, ale vůbec jsem s ní nedělala z obavy, že něco zmrvím a přijdu o peníze. Tak si tak hraju, koukám, jak penízky lítají a grafy lítají, měla jsem otevřené dvě pozice najednou, u obou indexů, až najednou mé oko padlo na jméno, které je na platformě, kde jsem si nevěřícně přečetla SVÉ jméno a zjistila, že mé skutečné peníze tam lítají nahoru a dolů. Já si hrála s ostrou verzí a skutečnými penězi!!! No co vám budu povídat, ten zmatek, co se mě v ten moment poznání zmocnil, ta panika, že nedokážu včas zavřít a vystoupit, že nezvládnu třes rukou a všechny ty emoce, co mnou cloumaly, no nechtěla bych to zažít znovu. Prostě než jsem se vzpamatovala, sebrala a byla schopná logicky zase myslet, ubylo na mém účtu asi 180 dolarů. Přitom než jsem na to přišla, byla jsem v plusu nějakých 85 babek. Šlo to šíleně rychle. Nejhorší bylo, že jsem měla otevřené dvě pozice najednou, a teď jsem se bála, abych neudělala nějakou blbost. Takže jednu jsem uzavřela se ztrátou asi 100 dolarů a druhou za chvíli ze ztrátou o něco málo nižší. Pak jsem to prodejchávala a nadávala si do blbců. Jenže taky mě žralo, že jsem tak blbě ty prachy projela, když jsem byla původně v slušném plusu. Tak jsem se sebrala a teď už cíleně hledala možnost vstupu - ale jen do jednoho obchodu, ne do dvou najednou-no a 37,50 jsem během chvilky měla zpátka, takže nakonec můj prodělek byl "jen" 150 babek. Pak přišla rodina, začalo být moc živo, přijel brácha z Prahy, tak jsem to zapekla a vylíčila, co se mi přihodilo. Sranda je, že nebýt toho, tak se do obchodování hned tak nedám a hlavně ne do intradenního. Testuju poziční.
Když jsem se uklidnila a zjistila, že vlastně naprosto přesně vím, co dělám a kdy to dělám a že už vím, jak s tou platformou mám zacházet, tak už jsem zůstala v klidu.
Asi před 3 dny mi bráška říkal, že už bych taky konečně mohla dát nějakou úlitbu komoditnímu bohu, tak se to bezděčně stalo, a já jsem ráda, že ten křest mám za sebou. Jsem ráda, že vím, že nečekanou situaci jsem schopná zvládnout, že zvládnu své emoce a jsem schopná začít myslet v relativně velkém stresu a krátkém časovém úseku. A že jsem si jen nelízala rány, ale byla jsem schopná další cílevědomé-a úspěšné akce.
Takže jsem zpracovala obchodní plán na intradenní obchodování a začínám testovat. Jak jsem se přesvědčila, že to může jít, tak začínám testovat i strategii vstupů-výstupů pomoocí MA5 na minutovém grafu, při předešlém potvrzení trendu na 15ti minutovém grafu pomocí MA14. Kdyby se mi tohle přihodilo dřív, mohla jsem mít odvahu jít naostro "do masa" a dnes jsem mohla mít účet vyšší o 2900USD, které mám jen na papíře, protože jsem nenašla odvahu zavolat brokerovi a vstoupit live. To se teď zlomilo, takže začnu obchodovat už naostro o něco dříve, než jsem plánovala.
Dnes mi přišel výpis z účtu, a já se nestačila divit-proklikala jsem se se svými penězi dokonce bezděčně 8 obchody
a díky komisím přišla o víc jak 230 dolarů. Stejně to ale bylo laciné školné, mohla jsem dopadnout ve své neznalé a hlavně bezděčné "hravosti" daleko hůř.
Tatiana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tatiano,

tim si projde vetsina obchodniku. Zvladla jste to jeste dobre.

Mel bych ale jednu radu pro vas i pro dalsi zacateciky - pozor na to, chtit z trhu dostat neco zpatky tak, jak jste dostala tech 37,5. Je to cesta do pekel. Obchodujte jen to co mate radne otestovane a cemu na 100% duverujete. Neobchodujte pod velkym psychickym tlakem.

Preji hodne uspechu.

Pete

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tatiano,

to jsem se pobavil. Vím, že Vám do smíchu nebylo a moc dobře si na takový úlety pamatuju. Ale aspoň se už bude teď lépe začínat, když je to odzkoušený, ne ? Já jsem si live zkoušel, jak se vlastně ty příkazy chovaj, jak to reaguje, jestli se to okamžitě zavře, atd. Chtěl jsem mít jistotu, že to opravdu funguje a najednou jsem koukal, že prodělávám. Došlo mi, že když už si tak hezky hraju, tak, že jsem mohl ty zkoušky dělat aspoň trochu cíleně. myšlenka dostat ty peníze zpět přišla skoro okamžitě. Není to samozřejmě rozumná myšlenka, ale díky tomu jsem začal obchodovat live a dostal školu hned od začátku. Vůbec toho dnes nelituju, protože když člověk ví hned, jaký je to live a co se v jeho hlavě děje, daleko líp se pak postupuje ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...