Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

Dobrý den.
Takže po roce dřiny - finančníka jsem objevil kolem loňských vánoc - jsem se dnes zařadil mezi real tradery :).
Prvního půl roku jsem pilně studoval komodity, backtestoval na TNT a jel papertrading v kukuřici, sóji, vepřovém a hovězím. Počítal jsem s tím, že bude trvat tak tři, čtyři roky, než našetříme aspoň těch 5000$ do začátku (s manželkou na mateřské a pěti dětmi). Pak se tady mihly nějaké zmínky o Forexu a chvíli na to vyrašil Sidův fx koutek. Když jsem objevil zmínku o tom, že se na forexu dá začít i s 200$ účtem na minilotech, stáhnul jsem si demo platformu a přestal jsem vstávat od počítače, vyjma nutných přestávek na stravu, zaměstnání, čurání a trochu toho spánku :). Od počátečních jednoduchých paternů jsem přes fundamenty, pokusy o automatizované obchodní systémy a čím dál složitější grafy s hromadou indikátorů skončil u grafu s jediným klouzavým průměrem, a po backtestování na historických datech jsem uznal metodu za více než vynikající. Musím poděkovat Bohu, své skvělé ženě a našim skvělým dětem, že jsme ten rok všichni ve zdraví přežili :). Bez jejich podpory bych už dávno uhynul hlady, a bez jejich porozumění a podpory bych už dávno křepčil ve vypolstrované cele v Bohnicích. Před pár týdny jsme s manželkou dali dohromady pár naškudlených fufníků a založili minikonto v USA. Abychom nepodléhali zbytečným nereálným vidinám o miliónech za měsíc, jasně jsme se dohodli, že je to prostě první osahání reálného trhu, a že pokud o peníze přijdem, budeme to brát jako školné a příští září začnem znova. Jedině s tímto přístupem jsme mohli postavit takový riskmanagement a moneymanagement, jaký máme (trochu se za to stydím).
Dnes jsem tedy začal naostro a dostal jsem to tedy hned všechno s plnou parádou. Platforma VT Trader se ihned po zadání příkazů zhroutila, a zalogovat se mi podařilo v dalších dvou hodinách vždy tak na 2 až pět minut. Naštěstí, vycepován finančníkem a celoročním paper- a demotradingem, jsem stihl zadat stopky i částečné profit targety, takže jsem nepotil krev, jen slanou vodu, a průběh obchodu jsem mezi zoufalými pokusy o zprovoznění amerického VTéčka sledoval na konkurenčním ruském (neuvěřitelné :)) Metatraderovi.
Musím po všech těch příspěvcích, které to už konstatovaly, říct znova, že první reál se nedá srovnat s žádným demo tradingem, i když si člověk myslí, že má psychiku dokonale zvládnutou. Na druhou stranu - bez té přípravy by to bylo asi tak stokrát horší. V jednu chvíli jsem díky problémům s platformou, ale i díky své chybě prodělával téměř pětinu našeho konta, za dalších pár minut jsem byl o šestinu konta v plusu.
Ačkoli mě to stálo značné úsilí, dodržel jsem tvrdě obchodní plán a skončil pouhých deset dolarů v plusu. Vím, že to z dlouhodobého hlediska je naprosto správný přístup, alespoň mě o tom ujišťuje backtesting, ale přece jen mě to 15% zhodnocení mrzí ;).
Nicméně: zkušenost k nezaplacení - teprve naostro člověk najednou vidí chyby, ke kterým byl na demu slepý. Po dnešním "reálu" si myslím, že jsem získal daleko realističtější pohled na další pokračování... :) A ta nejlepší zkušenost je, že to prostě jde...

Hezký den a happy trading,
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobry den,
do me prvni pozice jsem vstoupil asi po 2 mesicich paper tradingu (nebo spis demo tradingu) a to sice na US akciovem trhu. Otevrel jsem si ucet u brookera, vsechno probehlo ok. Z pocatku jsem pouzival pouze sochastic indicator a momentum pro urceni sily trendu. Prvnim obchodem jsem bohuzel sel 133$ pod nulu a pozici jsem uzavrel sam, nechtelo se mi cekat na muj S/L 150$ kdyz uz jsem jasne videl, ze k S/L to stejne smeruje. Ten den jsem jiz neobchodoval a doufal jsem ze rano (jsem v USA takze zacinam obchodovat rano) budu mit nervy zase jako draty :) . Druhy den jsem postupne na google s asi 6 obchody vydelal pres 400$ a tim jsem tak nejak s daytradingem skoncil. Dalsi (treti) den jsem totiz od meho brookera a z NYSE obdrzel emaily, kde mi bylo oznameno ze jsem byl klasifikovan jako daytrader a jako takovy jsem povinen udrzovat na ucte min. 25000$ a to vzdy kdyz provadim daytrading. Za daytradera povazuji kazdeho, kdo uzavre min. 4 obchody ten samy den, kdy je otevre a to behem 5 obchodnich dnu v rade. Takze jsem se musel rozhodnout, zda si na ucet prevedu $25k a nebo se zacnu zabyvat pozicnim obchodovanim... ale komu by se chtelo, kdyz jsem mel tak uspesny daytradovy den :) . Asi na mesic jsem se zacal znovu zabyvat papertradingem a dnes jiz vim, ze muj uspesny den byl spise dilem nahody. Mel jsem proste kliku ze google cely den tak krasne stoupal a ja se svezl az na samy vrchol, ale o tom to vlastne je. Ted, kdyz uz mam za sebou zkusenost z realneho obchodu, se tesim az po novem roce zacnu zase na ostro a tem co to jeste nezkusili musim opravdu rici, ze se to s zadnym demem srovnat neda... Je to zvlastni pocit.... zadate prvni prikaz k exekuci... po chvilce vidite ze jste ve skutecne pozici a ze se ten stav vaseho uctu opravdu meni a meni....
Presto, ze me k tomu donutili okolnosti, si myslim, ze neni k zahozeni, po prozite realne zkusenosti znovu usednout k papertradingu a alespon na chvili si zkusit trading s prihlednutim k prozitym zkusenostem. To je ale jen muj nazor. Jini to mozna povazuji za krok zpet... Kazdopadne to krok zpet mozna je, ale jiz po novem roce se chystam doplnit svuj ucet u brookera a udelat znovu krok vpred (tu) . Hodne zdaru vsem co se chystate na svuj prvni obchod. P

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Wallap
Podle mě jste udělal to nejlepší, co jste mohl. Je určitě perfektní, že jste si dokázal připustit náhodu, díky které jste vydělal a nepropadl jste pocitu, že to prostě umíte a je to hračka. Takové náhody sice přinášejí právě ty zisky, které Vás posunou výš s účtem, ale nesmí se propadnout euforii z takového obchodu.
Další backest už budete dělat díky zkušenosti s úplně jiným pohledem na věc a to je dost důležitý posun ! Ve vašem případě to dopadlo dobře, někoho to může stát pár drobných, ale takový postup můžu nejen já vřele doporučit. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Live ucet som si zalozil hned ako som sa o tom dozvedel.
Skutocne len nahoda mi dopomohla k slusnemu zisku. Vtu nedelu tobol vykendovy back trading
a moj AOS mi ukazoval predaj + teoria o trojuholnikoch. Nenapadlo ma ze je azia pripravena na trojuholnik.
No som rad ze to vislo aspon mam o dost vyssi ucet. ;) . No skutocne Live si nechma na neskor niesom pripraveny
na tu zataz (zatial). PaperTrading PaperTrading. Nabuduce nebudem mat tolko stastia. (Mozno aj ten AOS?).
Kym som neuzavrel poziciu to bola hroza. Videl som akosa meni moja hodinova mzda z brigad (33 SK/hod).
Ale uhral som to. Teraz uz prijemny pocit -- predstavte si student ide na brigadu do supermarketu taha nadcasy aby zarobil co najviac, a vdka nahode s FOERXOM ma celych 70 SK/hod. Za taky plat by som robil od svitu do mrku (dufam, ze nebudem musiet ) ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Tak já se taky přidám:).

Komodity jsem objevil asi před dvěma lety. Koupil jsem manuál Toma Řepíka, celý ho prostudoval, absolvoval několikaměsíční paper-trading (nakonec jsem v něm byl tak úspěšný, že jsem toho nechal a čekal až na ostré obchodování, od kterého jsem si nesliboval ani zlomek toho, co jsem dosáhl na papíře). Problém byl v tom, že jsem asi tři měsíce nic nedělal a pak začal obchodovat na ostro. Během toho měsíce jsem "vyšel ze cviku" a přišlo tak nevyhnutelné.

Svůj první obchod jsem udělal v říjnu. Byl to cukr a celý obchod trval asi půl hodiny - ztratil jsem 150 USD, což vzhledem k 2.000 USD účtu není tak málo - byl jsem vyhozen na SL. Celá chyba byla v tom, že otevírací cenu jsem čekal úplně jinou a celý svůj dlouhodobě budovaný plán jsem překopal během pár sekund při telefonátu s brokerem (překopal jsem to sám, broker v tom prsty vůbec neměl). Nevydržel jsem už totiž s prvním obchodem čekat. Ta ztráta pro mě byl impuls k tomu začít něco dělat a tak se také stalo. "Opravdový" start jsem spustil na začátku prosince. Druhý obchod (13. 12.) byl nákup WH6 - vstoupil jsem na základě protnutí 9 a 18 klouzavého průměru na hodinovém grafu, za cenu téměř u dna. Po velmi lehkém počátečním pohybu proti mému směru (2 ticky) začal můj zisk růst do výšin (jsem začátečník, tak ty výšiny berte s rezervou:) ). Zisk se vyšplhal až na pro mě naprosto neuvěřitelných 700 USD, pak začal padat a já vystoupil na 300 USD profitu - téměř na low z 15. 12. Když se teď podívám na ten graf, mlátím se do hlavy:). Druhý obchod byl podobný - vstup téměř perfektní, výstup katastrofální, výsledek lehký profit. Třetí obchod jsem skončil včera a opět obrovský průser (pardon) s výstupem. Vstoupil jsem o5 téměř dokonale, zisk se vyšplhal na 450 USD a pak padal a padal až ke ztrátě 150 USD (prodal jsem za 3346, low je 3344...) a po mém výstupu se obchod opět obrátil k zisku, což jsem ke všemu očekával, ale nebyl ochoten riskovat víc, než těch 150 USD... nepoužil jsem totiž stop-loss (chtěl jsem to zkusit a nelituju toho).

Co mě překvapilo - obchodování snáším psychicky velmi dobře. Žádný adrenailn, rozčarování ani vztek nepociťuji. Vím totiž, že jednou budu obchodovat full-time, protože chci a půjdu za tím dokud toho nedosáhnu nebo nezemřu. Ještě než jsem začal obchodovat na papíře, smířil jsem se s tím, že přinejmenším první účet je školné, o které přijdu. Dokonce ani ten včera ukončený obchod, kdy se můj vysoký zisk (opět brát s rezervou:) ) během několika desítek minut obrátil ve ztrátu jsem přešel bez větších problémů s jediným pocitem - musím zásadně zapracovat na výstupech a do té doby nebudu obchodovat. Nelituji žádné ztráty, protože obě ztráty, které jsem doteď utrpěl, mě posunuly o obrovský kus dál. Dokonce by se dalo říct, že ztráty jsou pro mě teď lepší, než zisky. Nyní mám na účtě téměř na dolar přesně, jako na úplném začátku. Ale jsem o veledůležité zkušenosti bohatší. Nelituji jedné jediné věci, kterou jsem udělal i když jsem šel naprosto proti tomu, co mi všichni vtloukali do hlavy jako základní pravidla - vyzkoušel jsem si (zcela úmyslně) na vlastní kůži, že jsou opravdu tak důležitá, jak se o nich píše. Poznal jsem, že výstupy jsou mnohem důležitější, než vstupy (přitom jsem dosud svojí pozornost směřoval přesně obráceně), že je pro mě zatím nezbytně nutné používat pevný SL a že je nesmysl vstoupit do obchodu v pátek a přečkat víkend. Je to začátek a je naprosto samozřejmé, že se potkávám s počátečním neúspěchem, stejně jako ve všem, co jsem se kdy učil.

Ale věřím, že stačí vytrvat v úsilí a úspěch se dostaví. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

Ahoj,
ja se zde projevim poprve. Tenhle server dukladne ctu a sleduju uz pul roku. Dneska Nekdy kratce po poledni, kdyz jsem u kamarada snedl 12 cm vysoky hamburger, jsem udelal svuj prvni forexacky obchod. NEjdriv to slo mirne proti me ale pak jsem to trosku omylem a trosku z nedostatku casu utnul v +4 bodech. Jedu miniucet u CMS. Preju hodne uspechu vsem, jdu se do toho zase ponorit. Je to zabava :))

Dik za super server adminum. Byl to vynikajici napad a jednou az zalozim nejakou nadaci a budu kazdej rok udelovat ceny za super napad, tak to mate jisty :)

Zatim ahoj a jeste jednou mnoho stesti.

Zdravi Ondra, 19 let (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den...
tak můj první obchod byl dramatičtější než jsem kdy mohl čekat. Pokouším se obchodovat na forexu, mám poměrně dobrý plně automatický systém, který skvěle funguje "nanečisto". Tak jsem se ho tedy vypustil na můj první 300$ účet. První (jeho) obchod hned vyšel, byl jsem 29$ v plusu, nehledě na to že jsem ho sám z netrpělivosti típnul, jsem měl skvělou euforii že to opravdu funguje i načisto. Co jsem ovšem nevěděl že americká banka zrovna zvedla úroky a podle svého interního pravidla, co jde jednou nahoru půjde i dolů a naopak, jsem v půlce toho ohromného skoku sám otevřel další pozici proti trendu. A touto chybou to nekončilo, dalších pár hodin jsem jenom s hrůzou čekal kdy se obrátí. Neobrátil se. A to byl konec mé opravdu krátké třistadolarové pohádky. Za blbost se platí, dobře mi tak, v tomto případě jsem porušil snad všechna pravidla co šla.

Tak jsem se vrátil zpátky k demo účtům a učím se obchodovat ručně pokud možno bez všelijakých technických pomůcek, navíc jsem si vytisknul i ekonomický kalendář ačkoliv jsem se fundamentům hodlal vyhnout velkým obloukem, bez nich to asi opravdu nejde. Zkusím se v tom měsíc plácat a uvidíme :)

Standa

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...