Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Obchodní příkazy v praxi (1/3)


Doporučené příspěvky

Vážení, teď teprv to zamotám
a zase konečně plně k věci:

představte si ten Airmikeův příklad z 1. stránky tohoto vlákna (May 9, 2011 11:57AM) na 10 kontraktů.

Nezeptá se po příchodu jeho MKT příkazů náhodou burza - Kdepak se dá v následujícím kroku zobchodovat nejvíce příkazů?
Na které to vlastně ceně?
Je to cena 1334 kde lze uskutečnit jen jeden mizernej obchod?
Nebo snad cena 1335 na které lze zobchodovat 8 kontraktů?
A nebo cena 1350 na které lze v jednom kroku spárovat všech 20 pokynů najednou?
Jak já spravedlivě podělím těch 10 nákupních MKT objednávek které přišly ve stejný čas, nezajímá mě od koho jsou a protekci žádné z nich dělat nechci?

Pokud burza zavře tak ty gapy známe. Ale za chodu?

Kdyby to vzal limitem tak burza asi řekne 8 jednou ranou na 1335 a ze 2 udělám nový BID na 1335 a kdo je další na řadě, vstupte prosím...?

Armikeho a vlastně ani nikoho jiného by pak asi žádný skrytý algo nezachránil ani u těch prvních 8-mi pokud by měla být burza spravedlivá.

Co Vy na to?

Ví skutečně bezpečně někdo jak to vlastně je?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jiří S:

www.cmegroup.com/globex/introduction/features-and-functionality/elements/matching-algorithms.html

A to je jen jedna burza. Pochybuju, že existují nějaké obecné statistiky, ale co jsem tak pozjišťoval, nejpoužívanějsí je pořád FIFO model. Tzn, pro oba hypotetické příklady (MKT i LMT) to znamená obvykle fill na cenách, které už na burze byly kotovány. Pro jiné algoritmy vyvstávají platné otázky, které jste položil.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To polygon:

Když tam těch 10 MKT BUY objednávek přijde ve stejný čas a dejme tomu každá i z 10 různých účtů tak kterou z nich burza upřednostní a ta nakoupí na ceně 1334?

To, že ten SELL na 1334 půjde první na řadu, to je jasný (cena rozhoduje o pořadí nejdříve (a až potom čas zápisu(-zde až u 7 SELLů na ceně 1335))), ale kde je dáno za jakou skutečnou cenu ho jeden (a který?) z těch 10 MKT BUY zobchoduje? Leda snad že by byly napáskovány po jednom za sebou (tedy časově) a za každým by burza přepočítávala což se mi ale nezdá že by to tak dělala.

Pokud by burza byla mezitím zavřená, tak to určitě udělá gap, přesto se FIFO zachová (SELL 1334 by šel první na řadu, ale, podle mě, za gapovou cenu).
Tam snad máme shodu, ne?

Airmikeovi se omlouvám za předchozí zkomolení nicku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jiří S.
FIFO model zaručí, že příkazy jsou párovány postupně. Ikdyby se nějak povedlo, že více příkazů bude mít na ns stejný timestamp, stejně je to implementované jako fronta. Prostě někdo bude vždycky ten první. To ocenění pak proběhne tak, že se bere jako férová ta cena, která už byla kótována. Tzn, nejdříve se páruje na ceně 1334, pak na 1335, atd.
U jiného párovacího algoritmu to ale není tak jednoduché. Pro-rata nebere v potaz timestamp, ale vyplňuje proporcionálně podle size jednotlivých příkazů. Jak funguje oceňování to už bohužel nevím.
viz třeba zde
sites.google.com/site/rajeevranjansingh/order-matching-execution-side
Jinak jenom na tom globexu je použito 10 různých algoritmů, takže mít v tom úplně jasno je nadlidský úkol. Naštěstí převládá použítí FIFO.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To polygon:

dejme tomu že tenhle FIFO systém tedy určuje nejen pořadí spárování objednávek ale tedy také cenu za jakou budou spárovány a na to na jaké ceně by šlo zobchodovat nejvíce obchodů dlabe, když už tedy striktně určuje cenu posledním obchodem a pak nejbližším cenově nejlepším a kdo se tam přihlásil dřív.

V tom případě ale musí objednávky přišlé ve stejnou dobu nějak rozsekat do té své FIFO fronty.

Pokud je celý MKT balík (zde 10 ks) od jednoho subjektu, tak jak ho do té své fronty rozseká je nedůležité, ale pokud je např. každá objednávka od někoho jiného tak už to může být sakra rozdíl za jakou cenu kdo svoji MKT objednávku nakoupí!

Takže tady vyvstává otázka - na základě čeho dá burza někomu přednost a ten se bude těm ostatním smát (dokud taky vzápětí nevypadne na plném stoplossu)???

Ještě tu je další otázka, která má vliv na cenu plění:

řeší burza další rozhodování až po vypárování všech (zde 10-ti) MKT objednávek, nebo po spárování té první na ceně 1334, kdy se tím vyžere celé cenové patro, bere v potaz už i mezitím nově příchozí objednávky???

-Pokud by ty nové objednávky nebrala v potaz a řešila by těch 10 MKT BUY až do vyplnění pak by se ty poslední dvě propadly dle čistého prolamování jednotlivých cenových pater až na 1350,

-ale pokud by je v potaz už brala, pak by také mohly přijít i opačné objednávky a byla-li by to třeba objednávka "1 MKT SELL", měla by přednost před těmi LMT na ceně 1335 a byla by spárována nejspíše za cenu posledního obchodu a to tedy na 1334,

-taky by mezitím mohli všicí co čekají s prodejem na limitu 1335 své objednávky zrušit a pak by to pro většinu do té doby nespárovaných MKT BUY dopadlo katastrofálně pokud by za tou 1350-kou ještě něco daleko bylo k mání.

--------------
A to tady je ještě ten GAP co vzniká když burza zavře a pak znovu otvírá.

-FIFO nejspíš pořád bezpečně vyplňuje objednávky podle pořadí kdo má nejlepší cenu a kdo tam byl na té ceně dřív, ale jak ta Gapova cena vznikne?

Tam už totiž k cenovému přeskoku nějak dojde. Ale jak?
A asi tu už nehraje roli předchozí zavírací cena od které by se pokračovalo.

Jak by to tedy bylo, pokud by to tam všichni LiMiTi natloukli před otevřením (nebo tam jejich objednávky zbyly od minulé seance) a ti s těmi celkem 10 MKT BUY byli za nimi poslední ale ještě to stihli před otevřením burzy před tím kdy už nikdo nemůže se svou objednávkou cuknout?

Ví skutečně bezpečně někdo jak to vlastně je?

Škoda že to video tam ukazuje jen rozdíl mezi párováním LMT příkazů u FIFO a ProRata jen na jediné ceně.
Navíc já tou angličtinou zas tak dobře nevládnu.

P.S. ve vlákně VOLUME už nejsi poslední, něco jsem Ti tam dal, ale mohlo by se to hodit všem co také jako já čučí na volume a možná i těm co si hrají na Supply and Demand.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...