Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Obchodní příkazy v praxi (1/3)


Doporučené příspěvky

Tak a mame tu dost praktickeho materialu na samostatny clanok o obchodovani limit prikazom. :) (tu)

Ked chcem nakupovat idem najcastejsie buy limit za ask, v praxi tak ze v nakupnom (bid) stlpci domu sledujem mysou prve volne policko - cize aktualnu ask cenu, a ked pride na exekuciu kliknem. Ked je vacsia volatilita alebo volatilny trh sledujem take policko nad ask, cenu ktora mi umozni este zmysluplnny priestor k targetu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Díky za skvělý článek, těším se na další pokračování (tu)

all:

Díky vzniklé diskuzi, mě napadá pár otázek, kdyby měl někdo chuť..
;)

Pokud mám nastavený LIMIT na určité ceně, může se stát, že nebude tato cena exekuována a bude přeskočena(nízká likvidita), tím pádem mě visí příkaz, který může být exekuován cestou zpět (když se trh vrací na úrověn ceny, která byla přeskočena) ?

A když mám například LIMIT na 100K na určití ceně a exekuje se jen 60K, těch zbylých 40K se nenačte, protože už je to za jinou cenu než je cena kde jsem zadal LIMIT, tím pádem už se ta cena neakceptuje?

Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

rusty

pokud ti cena preskoci tvuj nakupni prikaz smerem dolu, tak budes exekuovat za lepsi cenu, nez jakou sis nastavil.
Priklad jses na 1350 a cena jde 1352,1351,1349, tak ty se dostanes do obchodu na 1349. Ber to tak, ze limit je nejhorsi cena, za kterou ses ochotny nakupovat nebo prodavat. A kdyz nedostanes tuto cenu (nebo lepsi teoreticky), tak proste obchod nebude.
Pokud na tve cene se zrealizuje jenom 60 kontraktu a pak uz nebude protistrana, tak ti proste tech 40K bude cekat, az se trh znovu dostane na tuto uroven nebo lepsi.
Airmike to pekne popsal v tom svem priklade, 7 kontraktu dostane za 35, kteoru bere, 1 za lepsi 34 a se zbytkem ceka.

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax:

měl jsem na mysli toto: mám nastavený LIMIT na long na 1350 a cena jde 1352, 1351, ..1340 ...cena mě přeskočí mou cenu, tím pádem se obchod nestane, ale mě tam visí LIMIT na long na ceně 1350, cena stále klesala a nyní je na 1302 otočí se začne stoupat, stoupá rychle a dojde k mé ceně 1350 a teď exekuje se můj LIMIT na této ceně i když trh udělal swing a vlastně už o daný obchod nemám zájem ? nebo cena můj LIMIT načte při první ceně menší jak 1350 v tomto případě za cenu 1340 ?

Druhá otázka: Chápu to správně že MARKET funguje tak, že chci exekuovat 10K zadám Market Long na ceně 1350 (nízká likvidita) načte se 6K pak na ceně 1351 1K následně na ceně 1352 3K a mě vznikl skluz pár ticků. Oproti tomu LIMIT funguje tak, že zadám limit na long 10k na ceně 1350 exekuje se 6K a další už čekaji dokud nedojde k ceně kde jsem zadal původní limit to je 1350.


Díky ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Druhá otázka: Chápu to správně že MARKET funguje
> tak, že chci exekuovat 10K zadám Market Long na
> ceně 1350 (nízká likvidita) načte se 6K pak na
> ceně 1351 1K následně na ceně 1352 3K a mě vznikl
> skluz pár ticků. Oproti tomu LIMIT funguje tak, že
> zadám limit na long 10k na ceně 1350 exekuje se
> 6K a další už čekaji dokud nedojde k ceně kde jsem
> zadal původní limit to je 1350.

MARKET se prostě snaží nakoupit Tebou zadavé množství podkladového aktiva "za každou cenu", a to doslova. Pokud nesežene všechno za 1350, tak jde výš, dokud nekoupí tolik aktiva, kolik ho chceš.

LIMIT koupí vždy za Tvoji cenu nebo za cenu LEPŠÍ. Pokud se mu za cenu LIMIT podaří nakoupit pouze část podkladového aktiva, tak to udělá a se zbytkem si počká než (pokud vůbec) bude za limitní cenu k dispozici zbytek pozice. Čili to chápeš správně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jak uz bylo řečeno v článku, každý trader ma svuj způsob obchodování a svou strategie.
osobne davam prednost příkazu LIMIT s důvodu stabilního risku (stoplossu) na obchod. tím padem i vyrovnanejsí RRR.
sem tam mi uteče ziskový obchod poslední tyden to byly tři po sobe ale pořad lepší nez vstupovat do obchodu market a mít neprimereny risk nebo umístit stop loss v půly usečky namisto logického mista např. pod low usečky. pouze osobni nazor. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Možná by nebylo od věci oprášit si před čtením série článků nejprve základní pojmy a mechanismy: Příkazy jsou v zásadě buď BUY nebo SELL. BUY se používá na otevření LONG pozice (Entry) nebo na uzavření SHORT pozice (Exit). SELL slouží k otevření SHORT pozice nebo k uzavření LONG pozice. Když použijeme BUY příkaz, tak to implicitně znamená, že cena je pro nás „relativně nízká“ a očekáváme její růst. Kdybychom očekávali pokles místo růstu ceny, tak je racionální počkat a dát BUY až bude cena trochu nižší. Použití SELL příkazu obdobně implicitně znamená, že cena je pro nás „relativně vysoká“ a očekáváme její pokles. To „relativně“ znamená vzhledem k cenově/časovému měřítku našeho obchodu – někdo obchoduje pro 3 ticky, někdo pro 3000 ticků zisku, někdo na 1M grafech, někdo na denních grafech atd. Oba příkazy BUY i SELL můžou být dvojího typu: market (MKT) nebo limit (LMT). Market příkaz zaručuje okamžité bezprostřední vyplnění za nejlepší dosažitelnou cenu – v případě BUY MKT je to za cenu ASK, v případě SELL MKT je to za cenu BID. U market příkazů je zaručeno bezprostřední vyplnění, ale nikoliv už cena – záleží jaká konkrétní cena bude na BID/ASK v době, kdy tvůj MKT příkaz dorazí na burzu a přijde na řadu. U limitních příkazů je naopak zaručena cena plnění ale není zaručeno že bude vyplněn, pokud se mezi tím BID/ASK posunuly směrem od tebe. LMT znamená, že cena bude vyplněna za nastavenou limitní cenu nebo lépe – to lépe znamená u BUY LMT limitní cenu nebo nižší (při nákupu platí, že čím levněji nakoupíme, tím lépe), u SELL LMT to znamená za limitní cenu nebo vyšší (při prodeji platí, že čím dráže prodáme, tím lépe). Vychází to z logiky nabídky a poptávky: když chceme nakupovat, tak je pro nás nižší cena lepší než vyšší, protože toho můžeme za stejné peníze koupit více. Pokud naopak chceme prodávat, tak je pro nás výhodnější prodat to za vyšší cenu než za nižší, protože za stejné množství dostaneme více peněz. Trh je mechanismus pro párování příkazů ze SELL strany proti příkazům z BUY strany – v každém uskutečněném obchodě stojí proti sobe BUY a SELL. V Time&Sales vidíme uskutečněné obchody – skutečný zájem o obchody na příslušných cenách v příslušný čas. To je historie (co se opravdu spárovalo) a z těchto údajů jsou budovány grafy last ceny – tomu grafu historických někdo ne zrovna vhodně říká „trh“ – když už tak spíš „historie trhu“. Lepší je považovat za „aktuální trh“ DOM (Depth of Market). V DOM proti sobě stojí dvě fronty limitních příkazů čekajících na své vyplnění – fronta SELL LMT (na různých cenových úrovních) a fronta BUY LMT (na různých cenových úrovních). SELL LMT s nejnižší limitní cenou se nazývá ASK cena a celkový objem na této cenové úrovni se nazývá ASK volume. BUY LMT s nejvyšší limitní cenou se nazývá BID cena a celkový objem na této cenové úrovni se nazývá BID volume. Velice důležité je, že veškeré BUY LMT jsou na nižších cenách než veškeré SELL LMT příkazy a BID je tedy vždy nižší než ASK. Cenovému rozdílu mezi BID a ASK se říká „spread“ nebo „Bid/Ask spread“. Pokud zadáte BUY MKT příkaz, tak bude spárován se SELL LMT čekajícím na ASK ceně. Pokud zadáte SELL MKT příkaz, tak bude spárován se BUY LMT čekajícím na BID ceně. MKT příkazy způsobují „erozi“ BID nebo ASK volume tj. díky spárování sníží volume na BID nebo ASK. Když se volume sníží na BID nebo ASK na nulu, tak se rozšíří spread a pak se může daným směrem posunout cena (BID/ASK). Pokud zadáte LMT příkaz, tak se zařadí na příslušnou cenovou úroveň do dronty za LMT příkazy, které už také čekají na stejné LMT cenové úrovni. Ale pozor: Burza akceptuje pouze SELL LMT s limitní cenou vyšší nebo rovnou aktuálnímu ASK a pokud dáte nižší limitní cenu, tak bude příkaz odmítnut. Obdobně burza akceptuje pouze BUY LMT s limitní cenou nižší nebo rovnou aktuálnímu BID a pokud dáte vyšší limitní cenu, tak bude příkaz odmítnut. Ke spárování obchodu (až na výjimky) dochází vždy jedním z dvou způsobů: 1) BUY MKT vs SELL LMT na ASK - v T&S máte vyznačeno že obchod proběhl za ASK, nebo 2) SELL MKT vs BUY LMT na BID - v T&S máte vyznačeno že obchod proběhl za BID. Dá se na to dívat tak, že LMT příkazy zvyšují likviditu (volume na příslušné ceně), zatímco MKT příkazy likviditu konzumují. LMT příkazy v DOM ale znamenají jen „potenciální zájem“ – můžou a bývají to falešné hry, kdy je LMT příkaz zrušen (cancel) když k němu cena dojde, místo aby byl realizován. MKT znamená, že traderovi jde především o rychlost na úkor ceny (je pod tlakem, chce vstoupit/vystoupit právě teď ihned, zatímco LMT znamená, že traderovi jde především o cenu na úkor času (jestli bude vůbec vyplněn a kdy) – samozřejmě zjednodušeně řečeno, výjimky viz Airmike. Ještě je dobré si také uvědomit, že příkazy přicházející na trh vč. jejich rušení (cancel) nepřicházejí z nějakého náhodného generátoru nebo že je nikdo nelosuje z klobouku. Jsou to příkazy, které mají svoji logiku a znamenají vstupy/výstupy v různých strategiích traderů na všech různých cenově/časových rámcích a sledujících různé cíle (zisk, zbavení se rizika, ... viz Harris) – strategií založených na následování momenta, breakoutech, na pokračování trendu (pullbacky), na reverzu trendu, na odrazech, na chování jiných trhů atd. Tyhle MKT nebo LMT můžeme poslat na burzu ihned (pokud jsou splněny podmínky pro nezamítnutí LMT příkazů) nebo je můžeme na burzu poslat až budou splněny nějaké naše požadované podmínky třeba dosažena nějaká cena na last, bid nebo ask, volume, likvidita, ... – použijeme k tomu atribut STOP (STP BUY LMT, STP BUY MKT, STP SELL LMT, STP SELL MKT) s příslušnou metodou triggeru. Pak jsou ještě další atributy pro dobu držení nevyplněného příkazu na burze (GTD – Good till day, GTC – Good till cancel), různé algo příkazy které automaticky modifikují náš příkaz a drží ho třeba stále na posouvajícím se BID jedním směrem atd. – to už je mimo rámec základů) Doufám že jsem se někde nepřepsal. Pro lepší představu raději přikládám obrázek. rusty517: Zadal jsi BUY LMT 1350 v době, kdy byl BID větší nebo roven 1350 (jinak by ti byl příkaz zamítnut) – tam se zařadil do fronty na 1350 a čeká. Pokud byla cena (BID a ASK) nad tvým BUY LMT tj. 1352, 1351 a klesala jak píšeš, tak nemohla přeskočit na 1340 bez toho, aby nejprve vyplnila VŠECHNY příkazy BUY LMT na ceně 1350 tedy i ten tvůj, bez ohledu na objemy (viz eroze BID), teprve až se prokouše zhora přes 1350, tak může pokračovat níže ke 1340, nemůže to přeskočit. Takže odpověď je, že tvůj LMT příkaz bude vyplněn plně za 1350 - nebo bude vyplněn jen částečně, ale pak cena nemůže jít pod 1350 (BID) a musí zůstat výše.

16049

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Heron chapem prikazom Market a Limit, sam vyuzivam v 90 percentach limit, nie kvoli cene ze chcem dosiahnut mnou stanovenu cenu, ale kvoli tomu ze chcem dosiahnut mnou stanoveny SL v logickej zone...
Prosim o vysvetlenie (tvojim sposobom, velmi dobry sposob) ako funguje Prikaz STP a jeho princip.
Tj ak umiestnim STP prikaz na cenu 110 kedy je vyplneny tento prikaz? Aky rozdiel je medzi Market a Stp prikazom.1

Je vhodne STP prikazom vystupovat alebo vstupovat?

a este dalsia vec ma zaujima.
Konkretne napriklad u AMP mi hovorili ze limitne prikazy su vyplnane ako posledne. cize neje ich vhodne pouzivat ako SL. Tomu tiez nerozumiem preco su vyplnane ako posledne. To znamena teda ze ked dam limit ako STOP na sumu 100 a bude plno cakajucich prikazov, tak ma moze vplnit az na cene 90? Niekedy pouzivam limitny prikaz ked idem na reverznu poziciu. tj som v trhu s jednym kontraktom na short, ale ked vidim ze trh ma tendenciu otocit sa na long, tak zadam limitny prikaz BUY 3 ks kontraktov. Cize ten co isiel SHORT ostavajuci mi preda a k tomu dokupi 2 do long reverznej pozici.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger:
A já si dodneška myslel, že tě tyhle základy nezajímají, že nemusíš umět „rozebírat převodovku“ :)

Nechtěl bych tady Tomášovi kazit pointu článků, předpokládám že další se bude týkat LMT a poslední STP, takže se všechno včas dozvíš – mimochodem to je tady různě na fóru probíráno nejméně 100x. V těch STP nehledej žádnou vědu – až dojde ke splnění trigger situace (nejčastějí např. last cena je rovna zadané stop hodnotě), tak se STP MKT změní na obyčejný MKT a je vržen na burzu (do té doby je příkaz držen mimo burzu buď na serveru brokera nebo u tebe na PC nebo jinde). Stejně tak STP LMT se po splnění trigger situace změní na normální LMT a je vržen na burzu jako LMTs nastavenou limitní cenou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za reakce (tu)

Heron :

tvé příspěvky mají skvělou konstrukci, tím mám na mysli že mají jak se říká hlavu a patu. Jde vidět, že ti nevadí napsat delší text, a máš co říct. Mohl by jsi popřemýšlet o nějakém ,,blogu,, kde by jsi přispíval svým pohledem na tento bussines, věřím že by to spousta lidí ocenila, od zkušených po začínající. Podle mě čím více informačních kanálů v češtině tím lépe. Ale to záleží na tobě, třeba necítíš tuto potřebu. Tímto se omlouvám za offtopic ;)


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bych si zase trochu píchnul do toho cojetenkterýje:):
Pokud Tomáš píše že se pojednává i o pozičním obchodování tak existuje (alespoň to není to co to není) jedna možnost kdy cena přeskočí limit a vyplní se za lepší -

- a to v případě kdy burza stihne dříve uzavřít a nově, po kafíčku, otvírá gapem na ceně kde je "nahromaděno nejvíce příkazů",
nebo, podle pravidla naschválu, když se to brokerovi, mezitím než to strčí na burzu, šprajcne (znáte FÍjO a podobní kteří momentálně soutěží o to kdo je mezi slepými králem Broker roku).

Krom toho všimli jste si všicí že Ninja má také limitní čudly BUY BID, BUY ASK a SELL BID a SELL ASK? Pravda, opačné hranice mohou v určitých chvílích být taky až někde v Tramtárii ale rozhodně se nováčkům kteří použijí order na 100 kontraktů nepropadnou o žádné další patro natož jako Market z Česka až na Nový Zéland. Čudly BUY LAST či SELL LAST ještě nestačili vymyslet a to možná proto že LAST mohl někdo dát jako MARKET a tak se LAST dostal až do té Tramtárie.

Krom toho umí také "Š-Ťouch" takže pokud alespoň někdo do Vaší limitní ceny šťouchne tak můžete cenu s Ninjou honit do předem v klidu nastavené vzdálenosti od svého limitu a dál už ne.

Až se tady bude bavit o StopLossech tak Ninja ty stopky má také limitní a dokonce ještě dál než v Tramtárii, ale v tomto případě to zase není tak daleko takže místo vygumování účtu dorazí MarginCall, odečte se za něj pokuta a pan Broker začne odpočítávat než to sám natvrdo sestřelí.

Tak a teď si jdu v klidu přečíst ten Tomášův článek. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě bych dodal že se také stává že cena LAST se zobchoduje i mimo hranice BID-ASK a to myslím nejen uvnitř mezi nimi ale i fakticky mimo ně a Ninja to umí označit.

Otázka pak je jak se zachovají stopkové či limitní příkazy které tato habaďůra trefí.
Pokud to někdo ví, sem s tím. Nebo možná k Tomášovi do dalšího článku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...