Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Fyzické dodání


Doporučené příspěvky

Zdravim vas vsechny,
jsem uplne novy uzivatel (o Financnikovi vim jiz zhruba 2roky, neco malo jsem zde kdysy precetl, ale vzhledem k velkemu skolnimu,pracovnimu vytizeni jsem se tomu 100% nemohl venovat), nyni bych rad pokracoval a zacal pracovat na sobe a ucit se atd atd..

Neco malo o me, myslim, ze by bylo slusne se predstavit, jsem studentem vysoke skoly, CVUT, momentalne jsem v poslednim rocniku na bakalare (modlim se at uspesne i skolu dokoncim). Uz od malicka me fascinuji akcie, burzy, atd.. Pochazim vsak z rodiny, ktera k tomuhle vubec "nevzhlizi" a rekl bych ze jsou "pravymi" cechy. Uz jako maly jsem se mamky ptal, proc tohle lidi nedelaji, proc tatka nevydelava penize na burze, ze tam jdou "jednoduse" vydelat velke penize..odpoved mi vzdy byla "Kdyby to bylo tak jednoduchy, dela to kazdy". Od doby, kdy jsem mel svuj prvni telefon (zhruba od 13ti let) jsem zacal trosicku "kseftovat" s elektronikou a vsim moznym, zacal jsem "obchodovat", ovsem ne ve velkym, ale jen tak, jak mi to finance a moznosti dovolovali, tudiz neco jsem koupil->prodal->koupil novou vec->prodal..nikdy jsem neobchodoval s 50ti kusy atd..ale vzdy napriklad jen ty telefony, ovsem NIKDY jsem neprodaval se ztratou..vzdy jsem z toho dostal vic, nez jsem koupil, byli i casy, kdy za rok vyuzivani dane veci jsem byl schopen vec prodat za 2x vetsi cenu nez jsem koupil, jelikoz jsem byl schopen koupit levne, draze prodat..zaklad obchodovani. Pro vas "tradery" to ted bude znit trosku vtipne, ale pred rokem jsem ze srandy zacal hrat jednu pocitacovou hru, kde je take "tradovani" (meneni)..a z niceho, kdy jsem zacinal, jsem behem 3mesicu hrani dokazal ziskat 6 nejvzacnejsich "itemu" (veci) na svete, stal se ze me nejlepsi "trader" z CR s nejdrazsim "batohem" a nyni jsem dane itemy prodal za zhruba 30tisic..(vim, ze pro vetsinu z vas to bude vtipne, ale beru to jako takove "zacatky" a ze MOZNA neco v sobe mam)..navic me obchodovani bavi a vzdy jsem se tomu chtel venovat.

Kazdopadne ted jiz postupne k dotazum, z hodne reakci zde obcas pocituju takovou trosku "aroganci" (prominte jestli to tak neni, ale obcas to tak pusobi, doufam, ze me za to neukamenujete, ale urcite chapete, ze kazdy zacatek neni jednoduchy). A u me vam asi prasknou nervy, protoze moje dotazy tu jsou mozna milionkrat zodpovezeny, mozna milionkrat i napsany, kazdopadne se asi stejne zeptam. Upozornuji predem, necetl jsem komplet cely manual, ani komplet cele forum (ctu celkem pomalu tak mi to dela problemy ;))..a kdyz mi napisete odpoved "ad 2)najdes v manualu", bude mi to dostatecne stacit jako odpoved, ale poprosil bych jestli by mi nekdo mohl poradit v pripade, ze to bude NEKDE na foru (vyhledavani je obcas dost velky orisek)..jeste se predem omlouvam k tem dotazum, protoze jsem zacatecnik na n-tou a nejake "vase" PA, BT, BI, KC, LS, TCU, PKD a ja nevim co vsechno jde mimo me..doufam ze jen prozatim. Opet zduraznuji, NEPRECETL jsem jeste vse, ovsem predpokladam, ze na nektere me dotazy MOZNA ani v manualech nenajdu odpovedi, tudiz:

[bold]1) [/bold] Vy jste spekulanti. Vyrobce proda 50tun mouky burze, ktera "zacina" s obchodovanim (co je mezi tim me nezajima)..K vam se dostane kontrakt na 50tun mouky za 20dolaru (ceny berte s nadsazkou, nemam sebemensi predstavu v jakem rozmezi se na burze pohybuji ceny). Vy techto 20dolaru zaplatite ze sveho "nejakeho" uctu a budete mit v "ruce" kontrakt. Na burze zacnete "inzerovat", ze prodate za 40dolaru. Prodate, super, mate 20dolaru zisk a koupite si za to leda tak nic. Druhy priklad. Na burze se otevre kontrakt, kde se prodava 10tun kukurice. Ta se vsak musi dostavit ke zpracovani 1.prosince. Ok, expirace je 1.prosince. Je dejme tomu 1.zari. Vy tento kontrakt koupite za X dolaru. Zacnete prodavat, ovsem nikdo nema zajem. Vsichni maji kukurice dost, nikdo nic nepotrebuje. Ejhle, je 30.listopadu. Ejhle, je 1.prosince a vase kukurice ztratila expiraci a vy jste coby posledni majitel kontraktu --> vy kukurici kupujete. Co se stane pak? pred barak vam prijede 12nakladaku s 10ti tunama kukurice a vylozi vam naklad pred panelakem?? Nebo co se stane v pripade, ze jste nezvladli vas kontrakt prodat? (samozrejme ze asi muzete poslednich par dnu pred vyprsenim expirace extra snizit cenu-->dostat se do minusu ale "alespon" se kontraktu zbavit.Co vsak v pripade, ze ani to se nepovede a vy budete jako posledni "majitel")??

[bold]2) [/bold]Casto hlavne tu na foru ctu "naprogramoval jsem", "naprogramuju"..jelikoz studuji prave na programatora, trosku si rikam obcas, jak takovy "obycejny" clovek si naprogramuje nejakou aplikaci..neni to sranda, to vam povim :D..predpokladam ze si neprogramujete novy API, ktere Vam pocita kdy a za kolik mate prodat, co koupit ci nekoupit, jake rizika tam jsou atd..silne pochybuju, ze alespon 10% ze svetovych traderu ma alespon poneti o nejake statistice, pravdepodobnosti, teorii informace atp..Stacila mi letosni zkouska, natoz si pak jeste tohle vsechno znova opakovat a psat si jeste aplikaci, ktera toto vse bude vyuzivat. Myslite tim tedy, ze do nejake jiz vytvorene aplikace vkladate sva vypozorovana data a tato aplikace vam pote vyhodnocuje pomoci pravdepodobnosti a statistiky tyto informace, nebo jste tu opravdu vsichni hard-core programatori, kteri si pisi svoje aplikace vyuzivajici vsechny tyhle oblasti matematiky a programovani a pisete si vlastni aplikace abyste mohli obchodovat s komoditamy?

[bold]3) [/bold]Coby student zamerujici se momentalne opravdu JEN na skolu, jsem bez zamestnani. Na stredni jsem jeste pracoval na castecny uvazek (ne brigadne), ale ikdyz mam nyni podstatne mene skoly, jsem si jist, ze i praci na castecny uvazek bych proste nezvladal. CVUT nepatri mezi nejjednodussi skoly a ja nepatrim mezi nejchytrejsi lidi, takze mi to da zabrat dost co se tyce psychicke stranky a s nejakou praci bych to nezvladal uz vubec. Kazdopadne i tak bych rad zacal s komoditamy, ovsem jak tak ctu, predpokladam ze to je asi nemozne co (hlavne diky prispevku, kde bylo napsano, ze brokeri chteji vedet rocni prijmy)..ono mit rocni prijem 100tisic a "lhat" o tom, ze muj prijem je 400tisic je porad lepsi, nez mit prijem nulovy a lhat o tom ze jsem temer milionar. Kazdopadne, jaky zhruba takovy prijem bych mel mit, nebo alespon zaklad, abych mohl zacit? (vim, ze s 10ti tisici KC to asi nepujde). Mnoho z uzivatelu ctu ze zaklada ucet zhruba se 7tisici USD, tudiz zhruba se 100-150ti tisici..

[bold]4) [/bold]Lhat se nema, samozrejme chapu, ze pokud chci zacit, musim riskovat. Je to jen o risku a dovednostech, ale ono preci jenom. Prave ze komodity jsou kontrolovany urady atd. Tak tohle se mi zda jako vetsi risk nez koupit nejakou komoditu a pak na ni byt 99% financi tratny. Tohle je vec uplne jina, jelikoz pokdu budu opravdu lhat o tom, jaky mam plat atd. Tak to je pote sakra velky problem a americke urady predpokladam by mi mohli dat i nejakou sakra velkou stopku a mohl bych pote byt bran jako "nepritel". A mit stopku se vsim, nehlede na nejaka trestni oznameni. Jde mi o to, v budoucnu planuju prestehovat se do USA a nejak se snazit tam zustat (legalne). A pokud bych neco podelal uz tady v CR timhle zpusobem, ze bych si tam zajistil nejake takovehle zaznamy. To bych svuj sen pak mohl zmuchlat a zahodit do kose..Tudiz, dochazi to az do takovyhle extremu?

[bold]5) [/bold]Docetl jsem se o par lidech, konkretne o jednom cloveku, kteremu bylo 19let, chtel se stehovat tak jako ja do USA, "UDAJNE" si prave pres komodity uz nekolik milionu USD vydelal. Uprimne, je to zvast nebo pravda? Tomu cloveku muze byt ted tak 22-23let, ovsem jak jsem cetl, ucet se da zalozit pri 21letech, nebo snad pri 19ti. Mnoho z vas obchoduje jiz treba 3roky a vydelky jsou v radech desitek tisic, nekdy par stovek tisic, ale v zadnem pripade par milionu. Jeste k tomu se mi zda trosku nerealne, ze by takovy clovek tedy musel zacinat a)nekdy v 16ti letech alespon. b)musel by byt sakra uspesny (predpokladam tedy ze by se alepon zde na financnikovi o nem psalo), c)patril by asi k nejlepsim z CR. d)silne pochybuju, ze 16-17ti lety clovek dokaze ziskat ucet, kde bude schopen vlozit alespon 100tisic do komodit, jeste k tomu lhat o svem veku u banky kde si zaklada ucet a jeste k tomu lhat svemu brokerovi o prijmu zhruba 400tisic rocne. Co si o tom tedy myslite, pravda, ci "zvast"?

[bold]6) [/bold]Ctu od vas, i od tvurcu financnika, ze prijmy (casto) nejsou az tak velke, u mnoha z vas jsem precetl, ze prijmy se pohybujou radove jak jsem psal v desetitisicich, nekdy ve statisicich. Jestli jsem to spravne pochopil, u mnoho lidi byli treba po 3letech zisky okolo 200tisic rocne (??)..Nemyslim to tedka nijak spatne, ale 200tisic rocne mi neprijde jako dostatecne "dobry" zisk (samozrejme i ja bych za nej byl rad, porad je lepsi 200tisic nez dratem do oka), ale ucitelka zakladni skoly ma zhruba rocni zisk 200tisic. Samozrejme, chapu, musi chodit do prace na 8hodin denne, atd atd..to ponechme stranou, chapu, ze cim uspesnejsi clovek, tim je schopen vice vydelat, a ze jsou i taci, kteri meli zisky v radech nekolika milionu. Ale tech (prominte mi ten vyraz) mnoho z vas, kde rocni zisk je treba nekdy i tech par desetitisicu, mozna i stotisicu. Neprijde mi, ze tak by se dala ziskat ona "financni svoboda". Nebo jsem to jen spatne pochopil a zisky opravdu prevysuji (u full-time traderu) vase drivejsi financni zisky v praci? Samozrejme chapu, ze asi ano, jinak byste to nedelali :D ale to je to opravdu tak "extremni"?? Nebo zkratka vase zisky jsou casto stejne jako v drivejsi praci, jen jste osvobozeni od toho chodit kazdy den do prace, atd..??

[bold]7) [/bold]U vas full-time traderu, je to takova spise asi "vtipna" otazka, ale co je pak odvadeno na dane? :) pokud vim, pokud mate ucet u americke banky, pokud obchodujete na americke burze, odvadite dane do americke kasy. Ovsem zisky mate zde v CR, ale do ceske kasy nic nejde. To si pak asi ve vlade rikaji "hele, franta oprsalek, on ma miliony, ale my jsme od nej nevideli ani korunu, co to je??"..tedka to vemu trosku s nadsazkou, ale kdyz jdete do banky, ze chcete hypoteku a oni se vas zeptaji na zamestnani, to se rika "full-time trader??"..nebo zkratka o neco takoveho jako je hypoteka nemuzete pozadat, protoze nemate stabilni zamestnani, kde byste mohli dolozit prijmy?? :).. (mozna si to predstavuji jak hurvinek valku, pojem o takovemhle svete zatim nemam, takze si o me mozna budete myslet ze se ptam jak male decko :)..)..

[bold]8) [/bold]Toto se asi predpokladam doctu po dukladnem precteni manualu, ale radeji se zeptam..zjistil jsem, ze existuje mnoho burz. Obchodujete tedy na vice burzach, ci mate jednu, na ktere se "registrujete" a pote obchodujete. A jak vybrat tu spravnou burzu? Jak mit jistotu, ze tohle neni burza nejaka "podvodna".. Na onech burzach jsou jine "podminky" obchodovani, nebo je to rozdeleno na nejake kategorie, ze napriklad burza XYZ se zaobira kavou, kukurici a vajickama. Burza ZYX se pota zaobira benzinem, psenici a mlekem?? (pokud konkretne tato odpoved je napsana v clancich, omluvte me a jen me na to upozornete, urcite to nastuduju, ted mi to jen prijde jako spanelska vesnice).

Moc se omlouvam za svoje dotazy, doufam, ze me neukamenujete a ze budete brat trosku ohled na cloveka, ktery se nejprve radeji pta a pak zjistuje (brano s nadsazkou) :).. to je asi tak vse, omlouvam se za tak dlouhy epos a doufam, ze alespon nekdo mi dokaze jednoduse, ve strucnosti odpovedet a neproklinat me za to, jaky jsem hlupak :) a ja se jdu pustit do cteni a ziskavani dalsich potrebnych zakladu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 42
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

1) Tohle v Manuálu určitě bude

2) Jde to i bez programování, já určitě nic neprogramuju, dokonce nástroje, které používám, programovat nejdou.

3) Broker se jistí, aby ho lidi nežalovali, když někdo ztratí účet a nebude mít z čeho žít. Vyžadují to americké zákony, pro nás je to formalita. Jak naložíte se svými penězi je Váš problém. Nejde o velikost pravidelných příjmů, ale o volné peníze. Pokud Vás živí rodiče, Vaše životní náklady jsou +-nula a brigádně si vyděláte 100000 Kč, které se rozhodnete investovat do tradingu, je vše OK. Horší situace by nastala, pokud si někdo těch 100000 půjčí a má ještě splácet hypotéku.

4) Lhát se nemá, ale tohle je opravdu jen formalita. Zapomeňte na to, že by Vaše příjmy z USA někdo kontroloval.
Já se domnívám, že jsem finančně zabezpečen nadstandardně (na poměry v ČR), ale formálně vzato jsem taky "lhal", protože nemám zaručený pravidelný příjem. Ale ten nemá vlastně zaručený nikdo, snad jen někteří odboráři si myslí, že by to tak mělo být :)

5) Kdo to může vědět? Možné to určitě je, byť ne moc pravděpodobné

6) Tohle je asi silně individuální. Většina traderů prodělává, ale full time trader už z definice vydělávat musí, protože to je jeho živobytí. Dostatečný výdělek je relativní pojem. Někdo vyjde s 10000, někomu nestačí milion měsíčně.

7) Pokud nejste rezidentem v USA, daníte své příjmy z tradingu normálně v ČR

8) Máte pravdu, že burzy jsou různé (podle obchodovaných komodit). Vy ale obchodujete přes konkrétního brokera, který Vám přístup na burzu zprostředkovává. S konkrétní burzou nemáte formálně nic společného, její případnou "neserioznost" nemusíte řešit. Burzy v USA podléhají regulaci a kontrole a kdyby bylo veškeré podnikání tak seriozní jako burzy, bylo by na světě lépe.


Jak jste někde psal, čtení Vám dělá potíže. Zdá se, že psaní ne :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> pinkpiggy

Ad [ital]z hodne reakci zde obcas pocituju takovou trosku "aroganci"[/ital]

Kdyz jsem to tu procital poprve, tak mi taky prislo, ze jsou nektere reakce docela arogantni. Ale pak jsem precetl snad vetsinu relevantnich informaci, ktere tu jsou uz (nekolikrat) napsane a pochopil jsem, proc tomu tak je. Vem si, ze cas od casu sem prijde clovek jako Ty, napise tu roman o 10K znacich a behem toho 3x napise, ze vsechny upozornuje, ze zatim jeste vubec nic necetl.

Vis proc se fora pravidelne necisti od starych prispevku? Protoze je tu hromada vezi zodpovezena a tim svym prispevkem vlastne rikas "kaslu na to, co tu kdo uz napsal, nez abych vynalozil namahu a neco hledal, radsi se zeptam". Tohle zase prijde jako arogantni pristup mne.

Ano, kdyz tu chce clovek neco najit, tak to docela trva a musi se probirat hromadou irelevantnich prispevku. Ale nediv se tomu, kdyz sem prijde nekdo novy a do vlakna "Fyzicke dodani" napise roman, ktery nema s tematem vlakna vubec nic spolecnyho...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...
  • 2 months later...

traderka1:
Prosincový kontrakt má FND 21.11. a LTD je až 19.12. Takže pokud máš krátkou pozici, tak se nic moc neděje, krátkou pozici můžeš držet přes FND. Prostě to při nejbližší příležitosti zavři. Jakého máš brokera? Normální broker si to hlídá a klienta varuje, takže zatím je to i podle brokera nejspíš v pořádku. Žádnou paniku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...