Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

Dobrý přístup Tatiano,
po testu zjistíte jak se to chová a co to vydělá, nebo nevydělá. Doladíte výstupy, atd. Až budete mít jasno, tak bych doporučil udělat pár ostrých obchodů. Může to něco stát, ale je to zkušenost k nezaplacení. Pak se znova vrátit k testům a teprve dostane člověk ten správný náhled na věc. Bez toho je vše jen teorie, která nemá moc společného s live obchodováním. To, co člověk zažívá při live, se dá jen velmi těžko popsat a problém je, že o tom je ve finále výsledek. Ale váš postup je určitě správný.

Pro všechny začínající:
V tradingu můžete cokoli spočítat, cokoli otestovat, cokoli vymyslet, ale ve finále to budete obchodovat vy a váš mozek bude kontrolovat vaše finance. Bude se bránit ztrátám a bude myslet jinak, nežna papíře. Mele se to tady stále dokola, ale je to obrovský problém, který pokud vyřešíte, máte teprve vyhráno. Jsem přesvědčen, že je to absolutně nejtěžší, ač to do prvního kliknutí tak nevypadá. Osobně se v tom plácám už docela dlouho a jde to hodně pomalu. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

zdravim hostalkova,
jak je psano vyse SL a TP je potreba upravit podle konkretniho trhu.jinak mi vas system neprijde moc prekombinovany.naopak mi prijde ze system dava nekdy moc volnosti napr. uvadite: "Pokud by musel být SL větší než 200 USD, obchod neberu (upravím podle skutečné velikosti účtu),(případně použiju fixní risk 200 USD)"toto dava prostor pro premysleni ktere neni v ID moc dobre.tim ze jednou udelate to a podruhe neco jineho nedodrzujete svuj otestovany edge(nejde jen o vstupy) ktery vam vydelava penize.navic v ostrem "provozu" jste pod vlivem emoci coz silne deformuje vase uvazovani.casem samozrejme ziskate pro trhy cit a nebude nutne se 100% drzet mech. planu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Otestujte více variant. Fixní SL je podle mého názoru často zbytečný luxux, pokud se dá např. menší umístit nad/pod významnou S/R, ušetříte spoustu peněz. Je třeba si uvědomit, že na 100 obchodech v ID, dělá jen hloupých 10 babek (1tick) na obchodě 1000 USD !!! Ale jak píše Richip, max. SL je třeba stanovit. To je vhodný i pro skousnutí několika ztrát po sobě.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To hostalkova: jste zavalena dobrými radami, přesto zkusím ještě tu svou. Denní či intradenní obdchodování je pro začátek docela silná káva. Na základě své zkušenosti bych doporučoval začít se spready, je to pomalejší a služby poskytované Petrem opravdu vynikající. Přitom finanční výkonnost pro začátečníka velmi dobrá. A během toho můžete trénovat cokoli do aleluja. Rozhodujte se ale vždy dle svého názoru a pocitu.
Přeju Vám hodně úspěchů a vytrvalosti, Méďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Dobrý den všem.

Jsem naprostý začátečník. Zkrátka UCHO. Tak se mi prosím moc nesmějte :-). Díky předem.

Sleduji Finančníka již 3 měsíce. 5x jsem prostudoval knihu zakladatelů tohoto serveru, kterou považuji pro naprostá ucha za vynikající studujní prostředek. Dá se říct, že vše, co je v knize napsané, se mi již vrylo do paměti nadosmrti. Prostudoval jsem rozhodně většinu vláken tohoto serveru (vyjma např. daní, to mě zatím moc nebere, není co danit, až bude, kouknu se...).
Technická poznámka: Libic je oprvdu kapacita. A zároveň zakový pohádkový dědeček (prosím Libice, aby se neurazil, je to myšleno obdivně), který nás doslova obdarovává skvělými radami a to prosím, zadarmo! Nejlepší věci v životě taky zadarmo jsou...
Vzal jsem si k srdci radu Libice a dalších (abych jim nekřivdil, Libic zde není jediný "ostrý kósek" jak říkáme na Hané) a obstaral si obě knihy Alexanda Eldera. Trading for a Living jsem již prostudoval. Teď se probíjím Come into my Trading Room, která mi připadá lepší. Každopádně jsem od začátku měl takový feeling, který mi Elder potvrdil, že bych rozhodně měl začít s pozičním, nebo swingovým obchodováním. Řečeno Elderem, novou počítačovou hru je třeba začít hrát na levelu 1. a naučit se ji, a ne hned sednout k levelu 6 (intradenní obchodování). Tady ale přicházím k vlastním dotazům. Prosím adminy, aby mě nepranýřovali, protože dotazy budou každý pes jiná ves, ale všechny vyplývají ze začátečníkových rozpaků.

1. zde na serveru dopručujete adeptům s malým účtem začít klidně intradenně. toho bych se velmi bál. Elder proti tomu dost varuje a já jsem zjistil, že tomu ruskýmu doktorovi dost silně věřím. co vy na to?
2. zde se uvádí, že lze pozičně začít obchodovat např. Corn nebo Sugar#11 s účtem o velikosti 5k $. Elder mě však v Come into my trading room doslova zmrazil striktním požadavkem na počáteční velikost účtu 20k $ (uvádí to jako naprosté minimum). Myslím, že bychom si to zde měli vyjasnit, protože to je dost důležité. Jsem v rozpacích. Já totiž chtěl začít obchodovat s 10.000 $ účtem pozičně či swing právě corn, sugar a wheat.
3. pomalu dostávám představu, jak budu zkoušet dát dohromady svůj obchodní systém založený na TSS od Eldera. Ovšem testing - je mi jasné, že budu potřebovat Gecko TNT a taky ho koupím (peníze na něj mám :-). Chci se jen zeptat, zaplatit ho je asi nejlepší pomocí elektronické karty, např. e karty od KB, že? a pokud ho kopím, mám v ceně i určité období přísunu dat, nebo musím ihned po zakoupení a vypršení měsíční trial verze koupit ještě např. roční data?
4. potřebuji povzbudit. protože (A TO ZDŮRAZŇUJI), věřím pevně, že obchodováním se dá živit. jak to už závisí na každém z nás. ale zpočátku jsem měl hlavně z Finančníka získal pocit, že je to když ne jednoduché, tak ne zcela těžké. ovšem (zase jak uvádí Elder), obchodování má rozhodně blíže k řízení letadla nebo operaci, než k něčemu jednoduchému. Jendu VŠ už mám, a studovat další by mi zase tak nevadilo, ale chtěl bych to vědět narovinu, protože jestli ej to tak, jak píše Elder, tak mě čeká opravdu těžkých pár let studia. a na to se musím psychicky připravit. zatím ve mě pořád ještě doznívají infos z manuálu Toma Řepíka, /který jsem si koupil a prostudoval rovněž), že během 2 měsíců to můžu rozjet. což tedy ani omylem, tolik už vím...

Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek. Jsem přece jen začátečník. Těším se každopádně na Vaše odpovědi, za které předem děkuji. Zítra se kouknu, teď jdu domů.

Přeji pěkný den a tradingu zdar!

tominek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

1) Jak kdo zacne, zalezi na nem. Nekdo ze zacatku nemusi chtet obchodovat pozicne a "nervovat" se nekolik dni/tydnu o pozici. Nekdo chce neco rychlejsiho, agresivnejsiho. Proto voli intradenni obchodovani. Nemyslim si, ze je to chyba zacit prave s intradennim obchodovanim. Navic s chyb, ktery dela kazdy zacatecnik, se clovek ponauci myslim rychleji z intradenniho obchodovani nez z pozicniho. S nejakymi skusenostmi a uz vytvorenym kapitalem, bych se pak ja pripojil pozicni obchodovani. Tot muj nazor.

2) No pro pozicini obchodovani je myslim lepsi rozjet s 10 000 $. 5 000$ je opravdu minimum, s kterym se da obchodovani rozjet a cvicit psychyku. Ale jak napsal Elder a ostatni, uzivatele s malymi ucty se stresuji daleko vice, navic je zde vetsi riziko zruseni uctu nebo jeho zablokovani, pri chytnuti nekolika ztrat.

3) cim zaplatite je myslim jedno, hlavne kdyz zaplatite :-) U TNT se myslim plati nejaky mesicni pausal pro data. Vice rekne kdo jej pouziva.

4) no obchodovani je dalsi studium do zivota. I kdyz byjste na konci neobchodoval, preci Vas to jen nauci hodne veci, ktere si sebou vezmete do zivota. Mam takovy pocit, ze pri obchodovani hodne pozna clovek sam sebe. Kazdopadne kdo se bude vzdavat pri malych prekazkach, nedosahne cile.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

jen informativne - Elder psal ty knizky v dobe, kdy ID obchodovani v elektrnicke podobe nefungovalo (TFL) nebo bylo teprve v zacatcich (CIMTR). Tehdy tedy bylo ID obchodovani podstatne narocnejsi nez dnes a bylo zapotrebi zacinat i s vetsim uctem. Od te doby se hodne veci zmenilo - staci se podivat, jake jsou marginy na elektronicke mini trhy, jaka je rychlost plneni u elektronickych platforem a jaka je likvidita na elektronickych trzich.

Dnes neni problem zacit s ID obchodovanim - zacinala tak cela rada mistnich traderu a co vim, neni tu snad ani jeden, ktery by vsechno projel. :-)

Elder je rozhodne velka kapacita, ale nedejte jen na jeden zdroj. Zkuste ziskavat informace z dalsich zdroju a hlavne si vse overit - kdyz si prectete 50 knizek o tradingu a neudelate ani jeden zkusebni obchod, nebude to mit imho zadny velky vyznam. Clovek musi verit v prvni rade sam sobe a vsechny rady a nazory dalsich brat jen jako doporuceni nebo uzitecnou zkusenost, ktera vsak jemu nemusi vubec sedet a realne pro nej nemusi mit ani zadny prinos.

V kazdem pripade preju hodne uspechu!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Odpovím na některé otázky, i když jsem rovněž začátečník.
Otázku č.1 nedovedu posoudit, to musí zkušenější. Jinak já se chystám zmíněné trhy obchodovat taky, a to mám účet o něco nižší. V tom bych asi problém neviděla. S účtem 10000 by to již jít mělo bez problémů. Já bych viděla jako velice důležitou jednu věc-skutečně si ten svůj systém začít -právě prostřednictvím TnT- testovat, udělat si obchodní plán, vytisknout obchodní deník, zvolit trhy, a začít s papertradingem, t.j. vstupovat a vystupovat stejně, jak bys to na základě své anylýzy činil ve skutečnosti, pouze bez peněz. Ty peníze (u tebe 10000) si v obchodním deníku dát na začátek, a pak se uvidí, jak by to s účtem dopadlo. Tohle teď už dělám já. No a samozřejmě ještě ty trhy, které tě zajímají, testovat svojí strategií zpětně - TnT to umožňuje. Z toho se už třeba po 3 měsících pravidelného testovaní nechá zjistit, jak úspěšná ta strategie je.
TnT jsem platila kartou-bez problémů, a šlo to rychle. Jen musí být embosovaná, t.j. musí mít čísla na spodní straně hmatatelná, nebo to musí být speciální karta určená k platbám přes internet (některé banky ji vydávají). Aktuální data a potřebné pluginy-pokud by ses chtěl třeba věnovat spreadům, tak spreadový plugin-je třeba zakoupit hned. Aktuální data je nejvhodnější zakoupit na rok, je tam nějaká sleva. TnT se dá koupit různě, ale doporučuji objedat přes Finančníka. Je to skvělá záležitost, při testování a přípravách pozičních obchodů se snad bez toho ani nedá obejít (já vím, že dá, ale je to skvělý pomocník).
A povzbuzení na závěr? Já jsem přesvědčená, že tolik let, co se studuje VŠ, tady není třeba. Já jsem začala s testama teď v květnu, s komoditama se seznamuji intenzivně od října loňského roku :D, a naostro do toho chci jít po tříměsíčním denním "obchodování" na papíře a tak 500 zpětných "obchodech" a následném vyhodnocení. Bude-li resumé vyhodnocení takové, že jsem svůj účet během této doby nevybílila (virtuálně, samozřejmě), půjdu do toho na podzim-t.j. po roce od seznámení se-naostro.
Tatiana ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Tominku,
pokusim se take zodpovedet Vase dotazy:

Predne dekuji za Vasi pochvalu.

1. zde na serveru dopručujete adeptům s malým účtem začít klidně intradenně. toho bych se velmi bál. Elder proti tomu dost varuje a já jsem zjistil, že tomu ruskýmu doktorovi dost silně věřím. co vy na to?
- Mohu-li Vam doporucit, testujte co Vam vyhovuje. Sledujte pozicni obchody, sledujte intradenni obchody. Dejte si na cas a poznavejte. Uvidite sam, co Vam bude blize. Nemyslim si, ze lze jasne rici, to ci ono je lepsi. Oboji ma sve velke vyhody, ale take nevyhody. Na tomto foru je hodne popularni napr. Woodie, kde muzete cerpat mnoho a mnoho informaci do intradenniho obchodovani. Vyuzijte je. Stejne tak testujte TSS na dennich datech. Myslim si, ze za 3 mesice budete mit trosku prehled a udelate si na veci svuj prvni nazor.

2. zde se uvádí, že lze pozičně začít obchodovat např. Corn nebo Sugar#11 s účtem o velikosti 5k $. Elder mě však v Come into my trading room doslova zmrazil striktním požadavkem na počáteční velikost účtu 20k $ (uvádí to jako naprosté minimum). Myslím, že bychom si to zde měli vyjasnit, protože to je dost důležité. Jsem v rozpacích. Já totiž chtěl začít obchodovat s 10.000 $ účtem pozičně či swing právě corn, sugar a wheat.
- Me zmrazil take a Ross jeste vice. Pozicni obchodovani prinasi jednu hodne velkou nevyhodu / vyhodu, a to jsou gapy a limitni pohyby. Ty Vam muzou vydelat velke penize, ale take Vas o velke penize mohou pripravit. Je jedno, jestli obchodujete stocks nebo komodity. Ve stocks existuji gapy o velikosti 10 pts jako nic. Ja osobne verim, ze nic se nesmi podcenovat. Tj. Vase strategie obchodovani musi odpovidat vysi Vaseho uctu. Muzete mit stesti a nic Vas nepotka. Stejne tak stesti mit nemusite a muzete dostat par neprijemnych gapu proti Vam. Ja spise verim tem, co pisi, ze clovek musi obchodovat v souladu se svym uctem. Jeden hodne velky obchodnik tvrdi: nesnazte se zbohatnout, snazte se prezit na burze cely zivot, tak jedine muzete zbohatnout. Prohlednete si komoditu, kterou chcete obchodovat za 20 let nazpet. Podivejte se, co vse se za tu dobu stalo. Kdyz budete otevirat pozici, predstavte se, ze se stane ten samy scenar. Dle toho se rozhodujte, jake komodity budete obchodovat a jak dlouho budete pozice drzet. Cim dele pozici podrzite, tim vetsi pravdepodobnost, ze Vas potka limit nebo neprijemny gap. Jak budete obchodovat, zalezi na Vas. Nelze jednoznacne rici, delej to ci ono. Lze vsak jednoznacne rici, ze je lepe podridit zpusob sveho obchodovani vysi uctu. Budete-li mit 100,000 USD na uctu, drzte pozice treba pul roku a diversifikujte riziko. Mate-li na uctu 10,000 USD, pak jednejte jako "jednotka rychleho nasazeni". Existuji take komodity bez limitniho pohybu, existuji komodity, ktere jsou obchodovane jak pitove, tak elektronicky. Komodity obchodovane v Chicagu maji lepsi plneni a jsou vice friendly nez komodity obchodovane v New Yorku. Testujte, testujte, testujte a studujte. Za rok uz Vam bude vse jasne.

3. pomalu dostávám představu, jak budu zkoušet dát dohromady svůj obchodní systém založený na TSS od Eldera. Ovšem testing - je mi jasné, že budu potřebovat Gecko TNT a taky ho koupím (peníze na něj mám :-). Chci se jen zeptat, zaplatit ho je asi nejlepší pomocí elektronické karty, např. e karty od KB, že? a pokud ho kopím, mám v ceně i určité období přísunu dat, nebo musím ihned po zakoupení a vypršení měsíční trial verze koupit ještě např. roční data?
-Data za 25 let nazpet mate v cene. Aktualni data musite platit, tj. 20 USD mesicne.

4. potřebuji povzbudit. protože (A TO ZDŮRAZŇUJI), věřím pevně, že obchodováním se dá živit. jak to už závisí na každém z nás. ale zpočátku jsem měl hlavně z Finančníka získal pocit, že je to když ne jednoduché, tak ne zcela těžké. ovšem (zase jak uvádí Elder), obchodování má rozhodně blíže k řízení letadla nebo operaci, než k něčemu jednoduchému. Jendu VŠ už mám, a studovat další by mi zase tak nevadilo, ale chtěl bych to vědět narovinu, protože jestli ej to tak, jak píše Elder, tak mě čeká opravdu těžkých pár let studia. a na to se musím psychicky připravit. zatím ve mě pořád ještě doznívají infos z manuálu Toma Řepíka, /který jsem si koupil a prostudoval rovněž), že během 2 měsíců to můžu rozjet. což tedy ani omylem, tolik už vím...
- Je temer ostuda, ze jsem si knihy Market Wizards a New Market Wizards precetl az ted. Muzu rici, ze v nich najdete odpovedi snad na vsechny otazky. Vrele doporucuji.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Kominku,

Myslím , že podstatné již bylo řečeno. Možná bych doplnil jeden pohled, který jsem zde již uvedl. A to je ten, že vaše zkušenosti porostou s každým dalším obchodem - pokud se ovšem poučíte z minulosti. Pokud tedy budete obchodovat intradenně dostanete daleko víc příležitostí pro obchody než pokud obchodujete na denních datech. Mám teď hlavně na mysli on-line paper trading, kdy každý den vám přijde jeden bar, pokud jste poziční a obchodujete na základě EOD dat anebo 100 barů pokud např. obchodujete intradenně trh na 5-ti minutovém grafu. Je jasné, že pokud použijete TNT s 25-ti letou historií dat je možné celý proces urychlit.
Takže, testujte, čtěte, vzdělávejte se a buďte otevřený všem impulsům zvenčí. Po čase najdete sám odpovědi nejen na výše položené otázky, ale i na spoustu dalších.

Přeji hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den.

Moc děkuji všem za odpovědi. Pomohly mi.
Jsem spíš introvert a proto asi nebudu diskutovat tak často jako mnozí z Vás. Ale jak budu mít nějaký symsluplný dotaz, tak se 100% ozvu. Přece jenom kontakt se stejně naladěnými lidmi posiluje. Vidím zde trošku paralelu s náboženstvím :-).

Takže ještě jednou děkuji a teď mě omluvte. Čeká mě 5 bullets in the clip - moc zajímavá pasáže z knihy Come into my trading room.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den všem.

Tak jsem tady zase... Studuju a studuju a věci se mi skutečně projasňují. Mám takový ten pocit, který má vědec, který poznává pořád nové a nové věci, až má pocit, že čím více toho ví, tím má větší pocit, že toho ví pořád míň, protože vidí, co všechno ještě existuje a on o tom nemá ani páru...

Sotva jsem se dostal na kloub základům TSS a Imps od Eldera (díky Libici, Vaše příspěvky mi skutečně velmi pomohly, ale nejen Vaše i ostatních, takže díky všem), tak se vyrojil Joe Ross. Je to pro mě ještě španělská vesnice a mám pocit, že bych ho měl nechat u ledu. Mám teď hlavu jako škopek, plnou TSS a Imps. Chystám se testovat na TNT, vyřizuju si e kartu, abych si mohl TNT koupit i s plug iny, a je toho na mě teď nějak moc. Pravdu mají ti, kteří tvrdí, že příval nových informací a potřeba je prostudovat, věci si utřídit a hlavně být pilný a ukázněný je největší překážkou do začátku. Já jsem se v tradingu už našel a baví mě to víc, než jakákoli jiná činnost, dokonce víc, než moje práce (a to mám povolání, kde se tedy rozhodně nenudím a steretyp mi nehrozí).

Mám dojem, že jsem šel nestandardní cestou. Než jsem cokoli podnik, tak jsem načerpal opravdu velké kvantum info. Dostal jsem strach, abych nedopadl jako většina začátečníků, kteří si přečetli jen článek jak vydělávat na kakau a pomerančové šťávě, přepli internetový prohlížeč na brokera a začali vyřizovat účet a za týden obchodovali a za měsíc přestali, protože všechno projeli ...

Já jsem ihned pochopil, že budu muset přijmout psychologická pravidla obchodování. To jsem zjistil, že zatím není problém (vím, že až otevřu první reálný obchod, bude to možná jinak, ale já se připravím tak, že myslím, že nikoli). Dost mi pomáhá již reálné obchodování na české burze. Např. v současné době je to velmi dobrý trenažér psychické odolnosti:-)
Dál jsem se zaměřil na money management, který teď pilně buduju, zapisuju si poznatky, dělám si tzv. železná pravidla, která nesmím porušit atd. Btw: do deníku jsem si přepisoval hlavní myšlenky z tohoto fóra a můžu doporučit. Perfektně jsem si všechno zapamatoval. Teď třeba sedím u holiče a čekám až na mě dojde řada a u toho pročítám pravidla MM... paráda.

No ateď seatvuji nějaký smysluplný TSS + Imps systém pro poziční obchody, který by mi umožnil se posunout dál. Na tNT ho proženu trhy, kteé chci obchodovat a pak udělám závěr. Jestli bude profitovat, tak do toho půjdu na ostro s cílem v prvním půl roce neprodělat. Mezitím se budu dál vzdělávat.

Tak to je asi vše, potřeboval jsem se z toho trochu vypsat, tak mě omluvte, jestli jsem Vás nudil...

Zdravím všechny a držte mi palce.

Mnoho úspěchů přeji

tominek

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...