Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

  • 1 month later...

Dobrý den, jsem začínající obchodník, přečetl jsem celý manuál, koupil si knihu o investování na komoditiních trzích, pochopil jsem, že si musím nejdříve najít strategii, obchodní plán, abych mohl začít. Můžete mi prosím poradit jak začít s tímhle??? Protože já jsem ztracenej a nevím jak dál díky moc. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to JJohnyy: odporucil by som precitat si dalej vsetky clanky z tejto stranky: www.financnik.cz/clanky/rady/. Samozrejme aj tie starsie clanky :). Potom vam bude vsetko jasnejsie. Zistite aky by ste mohli byt obchodnik ( intradenny, pozicny), co chcete obchodovat ( futures, spready, forex, opcie...) a aky trh je vam sympaticky. Na tomto webe najdete naozaj velmi vela vybornych informacii. Staci uz len citat :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

nemohu nikde najít odpovědi na některé otázky ohledně komodit, a to:

1. kde kontrakty vznikají, kdo je může "vydat" a jaké množství, kdo určuje jejich základní cenu
2. mohou v průběhu "života" vzniknout u dané komodity nové kontrakty
3. co se s kontrakty fyzicky stane po LNT
4. kdo rozhodne o tom že cena se posune o dílek long/short /kdo určí že to bude 423 a ne 424/

pokud někdo víte, prosím podělte se nebo napište odkaz.

děkuji vám :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomek:

Nejsem sice ostrileny trader, ale pokusim se na vase dotazy odpovedet. Pokud tu bude nejaka nepresnost, poprosim ostatni o opravu.

1.) komoditni kontrakty se obchoduji/vznikaji na komoditni burze. Kontrakt vznikne ve chvili, kdy vstoupite do obchodu, neboli uzavrete kontrakt na nakup ci prodej dane komodity. Kontrakt uzavirate budto za ucelem spekulace na pohyb ceny dane komodity nebo za ucelem dodani/prijmu skutecne komodity (netyka se spekulantu, ale pouze spolecnosti se zajmem o komoditu jako takovou). Tedy ve chvili kdy vstoupite do trhu nakupem ci prodejem komoditniho kontraktu, je kontrakt automaticky uzavren/zalozen na komoditni burze. Otevrenych/drzenych komoditnich kontraktu na urcitou komoditu je v trhu nepretrzize urcite mnozstvi, ktere muze byt prakticky neomezene (omezene pouze komoditni burzou). Nevim, co presne myslite 'zakladni' cenou kontraktu.

2.) nove kontrakty vzniknou pouze tim, ze nekdo dalsi vstoupi do trhu a uzavre kontrakt s nekym jinym v trhu (nakupem ci prodejem)

3.) mate patrne na mysli LTD (Last Trading Day), neboli posledni den, kdy je komodita pro dany kontraktni mesic obchodovana. Pokud uzavreny kontrakt trva, pak po LTD dojde k fyzickemu vyporadani (dodani) komodity, jinymi slovy napr. slozeni nekolika tun kukurice

4.) o aktualni cene komodity nikdo nerozhoduje, ta se samovolne vyviji na zaklade mnoha aspektu (napr. nabidka vs poptavka, fundamentalnich aspektu atd.)

Doufam, ze to pomuze.

Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji Jirko,

svojí otázkou jsem mířil jinam, omlouvám se že jsem to špatně definoval
uvedu proto příklad:
Corn CH8 se začala obchodovat na burze 03/27/06 cena OPEN byla 276-0

a/ kdo určil cenu OPEN 276-0? (farmář,nějaká komise, lidi na burze) v tu chvíli přeci byla jen nabídka

b/ jak píšete po LTD mi kukuřici přivezou (kdybych si ji opravdu chtěl koupit) tak tedy musí existovat nějaké definované množství kontraktů(kukuřice) s kterým se může počítat tj. farmáři či obchodníci ví kolik kukuřice vyprodukují a jen a pouze tolik ji mohou prodat ve formě kontraktů. Otázka je, kolik si těch kontraktů(kukuřice) mohu koupit, kdybych ji chtěl všechnu jen pro sebe.

c/ ano souhlasím pokud je poptávka vyšší než nabídka, cena roste a opačně, ale stále musí být nějaký nástroj, který určí o kolik se má cena v daný okamžik zvednout či klesnout. Cena CORN OPEN byla 276-0...poptávka byla vyšší než nabídka, a tak cena vzrostla na 288-0 a já se ptám kdo spočítal/definoval, že se teď na monitoru objeví číslice 288-0 a ne třeba 278-0 /je to průměr všech poptávek? nebo to stoupá pravidelně po půl hodině?....

neříkám, že mě tyto otázky nějak bytostně trápí, ale třeba kontrakt pro mne již nebude takový "mimozemšťan" když budu vědět víc než jen to proč tu je

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomek:

a) cenu nikdo neurci, ta je do znacne miry odvozena od ceny z kontraktniho mesice predesleho, ale jakym presne zpusobem netusim

b) 1 kontrakt kukurice je burzou presne definovane mnozstvi (lze zjistit na strankach burzy), nakoupite tedy tolik kontraktu podle toho, jake mnozstvi kukurice potrebujete. Predpokladam, ze vsechnu pro sebe ji nebude potrebovat nikdo :)

c) cenu urcuje trh :), ale vazne, presne zakonitosti cenotvorby bohuzel neznam, ale osobne mi ke stesti staci odpoved, kterou jsem Vam napsal v 1. prispevku

Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Cena se tvori jedinym mechanismem a sice NABIDKOU a POPTAVKOU, pokud se odlisuje a za nabizenou cenu neni nikdo ochoden koupit (nakup za ASK) ani prodat (prodej za BID), pak nedojde ke sparovani a v grafu [bold]NEVZNIKNE[/bold] zaznam o obchodovani - zadny obchod totiz nebyl uskutecnen.

Na zacatku obchodovani urcite komodity v urcitem kontr. mesici musi proste vzniknout situace, kdy nekdo za stejnou cenu nakoupi a nekdo jiny za stejnou cenu proda - pokud se tak nestane - napr. jsou na ruznych urovnich nastosovany STOP ci LIMITni prikazy, k zadnym obchodum nedochazi do doby nez se pomoci jinych prikazi (MOO, MOC, MKT atd.) k temto hranicnim cenam nedopracujeme... - ostatne vsimnete si grafy na zacatku obchodovani - nejlepe nektere komodity, ktere se obchoduji davno drive - treba ropa roku 2013, stribro atd. - uvidite spise prostor posypany smetim nez neco co by pripominalo obchodovatelny graf - a to z jedineho duvodu - pouze na techto cenovych urovnich se byli schopni shodnout jednotlivi clenove trhu a tedy byl uzavren alespon jeden obchod.

Cena tedy neklesa proto, ze nabidka prevysuje poptavku, ani nestoupa, ze neni nabidka, ale proto, ze pokud nekdo chce koupit, musi akceptovat cenu prodavajiciho - pokud je kupujicich hodne, je logicke, ze prodavajicich bude cim dal mene a tak cena zacne rust podobne jak se vycerpavaji nabidky prodavajicich... ekvivalentni postup je pro pokles...

Toto neni jediny duvod narustu ci poklesu, ale vzdy je ve hre pouze nabidka versus poptavka - pouze sparovane (=uzavrene) obchody vidite v grafech, tuzby obchodniku (= ceny za jake by radi koupili) lze videt maximalne v tzv. DOMech (Depth Of Market) a zpravidla do 5. urovne...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

tak jsem zase o kousek pokročil a to především díky stránkám na Finančníku.
začínám se pomalu blížit k fázi backtestování.

princip backtestu chápu, co mi uniká jsou jednotlivé detaily /a na těch to stojí :-)/

zásadní otazka pro mě teď je, na které straně grafu provádím backtest, tj vidím celá historická data daného období /prostředek/ nebo postupuji krok za krokem a do "budoucnosti" nevidím/na pravé straně grafu/

celý můj dotaz je na jiném tématicky bližším vlákně, které je bohužel trochu"mrtvé" snad ho tímto oživím
www.financnik.cz/forum/read.php?23,66794,91154#msg-91154


díky za tip a názor (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomek, v backtestingu si ověřujete základní pravděpodobnosti Vašeho přístupu a systému. Je tak v zásadě jedno, jak si práci uspořádáte, jestli budete sledovat prostředek nebo pravou stranu grafu.
Samozřejmě, že "u prostřed" se formace hledají snáz, tj. záleží na tom, jak dokážete být k sobě upřímný. Pokud budete hledat vstupy na pravé straně grafu, je to pracnější, ale víc to odpovídá realitě. Ale je třeba si uvědomit, že v této fázi hledáte pouze základní kameny a pravděpodobnosti pro váš systém, to jestli dokážete stejně obchodovat na pravé straně grafu je fáze 2.

Osobně backtestuji tak, že prvotní fázi dělám uprostřed grafu. Tak si naleznu dlouhodobá čísla pro mé statistiky. Potom přístup papertraduju na pravém okraji grafu v reálném čase.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

:)

skvělé! děkuji Petře


to přesně vystihovalo i mé laické myšlenkové pochody. Počítám, že nejtěžší bude zůstat objektivní v hodnocení situace.

Předpokládám tedy, čím jednodušší OS a čím méně diskréčního přístupu pro začátek, tím menší pravděpodobnost mého selhání ve vyhodnocování backtestu.

už se těším na kurzy. Jsem přihlášen na základy, emini a eminiII. Počítám že v dubnu budu připraven na začátek backtestování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...