Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Dotaz začátečníka: přešel jsem na živé obchodování a přestalo se mi úplně dařit


Doporučené příspěvky

Sirix: Tých systémov som mal už viac a vždy to bolo rovnaké, niekde proste robím zásadnú chybu. Díky za podnet s tým časovým grafom, asi na tom niečo bude. Range bary som si zvolil hneď na začiatku z dôvodu jednoduchšieho počítania SL, zadávania príkazov atď. (A samozrejme veľká inšpirácia bol Danek a Focus vo vlákne k Price Action..)

lostekos: Ako to myslíš s analýzou každej sviečky? To robím v backteste, keď sa posúvam po sviečkach. Alebo myslíš, že je to možné iba v paperi, teda v reálnom čase? Moja predstava je taká, že práve v backteste si musím vytvoriť systém, ktorý funguje. V paperi už budem testovať skôr samotnú exekúciu príkazov, čiastočne psychiku.

Díky za podnety.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 53
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Taky bych něco přidal do diskuze. Osobně jsem papertrading nahradil live obchodováním s malými částkami (vzhledem k účtu riskuji na SL pouze 0,2 % a méně. To je podle mě nejlepší škola, protože až když jde o reálné peníze, tak člověk cítí, co s ním dělá psychologie. Zároveň se však nemusím bát vynulování účtu. Samozřejmě mám provedené backtesty, ale když obchoduji volume grafy a rok zpětně stejně nemám relevantní ticková data, tak je backtest stejně pouze orientační záležitost. Navíc když srovnám volatilitu v těchto dnech s tím, co jsem zdlouhavě backtestoval a papertradoval, tak jsem se stejně musel přizpůsobit. Joe Ross v jedné ze svých knih položil otázku: obchodujete futures, nebo histories? S tímto jsem se zcela ztotožnil, proto raději platím trochu školné, ale mám jistotu, že je to pro mě praktická škola... Až dosáhnu svých stanovených cílů, prostě znásobím počet kontraktů.

Poznámka: já osobně nemám problém s disciplínou a dodržováním plánu, ale pokud s tím někdo problém má, asi by ho to "školné" přišlo celkem draho, takže pozor, berte to jen jako můj názor a zkušenost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger:

Celkem s tebou souhlasím, dělal jsem to podobně, nejdřív replay, pak chvilku paper a potom live s malým riskem. Jen bych ti doporučil začít s papertradingem dříve a skončit do poloviny prosince, protože od poloviny prosince to není moc dobrý statistický vzorek, podle kterého bych začínal od ledna live...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger:

Zničit statistiku - tak bych to úplně nenazval, spíše ti to může podkopad důvěru v tvůj systém. Ale pokud si toho budeš dostatečně vědom, že se to může ty poslední 2 týdny chovat nestandardně, něměl by to být problém. Navíc jsou trhy nevyzpytatelné, to znamená, že se celý prosinec můžou chovat naprosto "normálně" :-) Takže pokud sis to již takto naplánoval a zařídil, tak ber prostě ten prosinec s rezervou a je to. Buď ti to prosincové obchodování do systému zapadne, nebo ne. Mně loni "nezapadlo". Nakonec to sám zhodnotíš a můžeš začít live. Good Luck!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

díky za inspirující článek. momentálně analyzuji výstupy z 10-ti měsíčního paperu, abych JE mohl probrat s full time traderem :) Pak teprv budu moct rict, ze mám plán na druhý paper pro daný systém. chtěl bych tím jen říct zacatecnikum, že trpělivost JE klíčová. žádný z omylanych bodů nelze přeskočit. navíc díky pomalému poznávání systému, si trader projde i různé volatility trhů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

lostekos:

Ja s tebou souhlasim, ze jednou z hlavnich pricin, pri kterych mam napriklad ja problemy s udrzenim nervu na uzde je prave dynamika vykreslovani ceny. Myslim, ze je dobre se soustredit prave na to. Pokud jde o replay, tak napriklad mne pomaha si uvedomit, jaka rychlost je pro me v danem okamziku optimalni. Pokud obchoduju 1-2 kontrakty, tak ten stres neni tak velky a zda se ze na vsechno je casu dost. Situace se meni s vetsim objemem obchodovanych kontraktu. Pokud jsi ale ve fazi zkouseni, urcite neni na skodu si zatim projit ruzne tf nebo i ruzne trhy.
Dokonce bych se nebal jit dal a dat si to cele do nejakeho kontextu.

Znovu dam osobni priklad:
Rano obchoduju FESX, je to pohodovy trh a napriklad 3 min TF mi perfektne vyhovuje. I kdyz mam horsi den, tak tolik neztracim a citim se cely den fajn.
Odpoledne sleduju zatim muj hlavni trh NQ a hlavne prvni 1-1(1/2) hodiny je 3min tf pomerne rychly. Protoze uz mam za sebou ale vetsinou klidny ranni obchodovani, citim se fajn, a to mi pomaha byt podvedome agresivnejsi tam kde je to potreba (i kdyz samozrejme jeste obcas nestiham a jsem ve stresu).

Co chci rict, ze zakladem je tvoje vnitrni pohoda a od toho se vsechno odviji.

Jeste dodam, ze zakladem je mit na vsechno co souvisi s rozhodovanim svuj nazor, takove hluboke presvedceni.
Pokud jak pises, veris tomu, ze mozne mit 10 ziskovych dnu po sobe, delat 10 bodu denne atd, uver tomu a snaz se podle toho chovat. Ja osobne mam zkusenost, ze delat napr. mesic 7-8 ticku denne na NQ i na YM je mozne. Ta zkusenost se ale meni s poctem kontraktu, uvedomis si risk a stres, kterej za tim stoji a potom uz tolik neblbnes :)

Zdravim

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak taky přispěji trochu do diskuze i když si myslím, že trochu pozdě, jestli si to ještě někdo přečte. Já jsem zrovna tenhle měsíc po pečlivém backtestu ( přes 450 obchodů- 1 rok nazpět) a 2 měsíců obchodování sim, první trochu v mínusu a druhý zisk 1180 na kontrakt. Obchoduji na 6E, a MM mám 1:2. Vše si samozřejmě zapisuji a fotky a nahrávám na camtasii.Podle BT jem měl mít průměr cca 1800 na jeden kontrakt. Podle MSA- montecarlo mám mít nejvíce 12 ztrát za sebou. Od prvního tohoto měsíce k dnešnímu dni mám 19 ztrát ajeden zisk. U těch ztrát nemyslím plné, ale z toho 5 plných a zbytek BE-5 ticků. Musím přiznat, že psychika se mnou zacloumala a podle přesně daného O.P. jsem měl mít 9 zisků 6 ztrát a 16 BE-5. Zákon schválnosti když přijde ziskový obchod tak se mi nějak nezdá a když vstoupím bez obav tak se to nějak po.... Přiznám se, že nevím jak si s tou psychikou poradit. Vím, že to je nedodržování O.P. ale že bych bral obchody mimo o.p. a nedodržoval MM, to v žádném případě, ale potřeboval bych a moc prosím někoho zkušenějšího o pomoc co dál? Nevím, jestli mám přestat a vrátit se na sim, ale tam se si docela jistý, že opět budu v zisku a myslím si, že mě pak bude štvát, že mi utíká obchodování podle O.P. Vím i to, že tenhle měsíc má podle mého backtestu nejméně zisků ( průměr je 16 a teď je jenom 9). Tak si říkám jestli jsem netrefil nějakou změnu na trhu většího kalibru? Prostě se mi to mísí v hlavě jak automatické pračce. Moc prosím jestli není pozdě a mohl mi někdo zkušenější poradit Moc díky Vlaďa :S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vladicek: zkušenější asi nejsem, ale 12 ztrát za sebou bych rozhodně neakceptoval ani jako paramter systému ani jako výsledek paperu. Možná jako výsledek live k zamyšlení. A co zkusit polovinu uzavírat na 1:1 a druhou polovinu dále? Pokud trend jede, tak třeba odstranit PT2 a posunovat SL pod korekce? Těžko takhle soudit, kde je chyba. Každopádně si musíš nejdřív udělat jasno v tom, jestli má tvůj systém skutečnou edge. Protože pokud nemá, tak těžko nějaký MM pomůže...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáš děkuji za reakci, samozřejmě že všechny obchody byly s jedním kontraktem, byl bych asi sebevrach hned 2 a více kontraktů. Co se týká edge tak podle BT je ze 450 obchodů 290 ziskových a musím říci, že jsem se snažil ho dělat velmi pečlivě. Většinou jsem neviděl pravou stranu a nevěděl jsem jak obchod dopadne. Víc jsem teď v tomto měsíci zapojil bariéry. To znamená, že pokud nemám k bariéře aspoň minimálně 12 ticků rezervu tak do obchodu nevstoupím, měl bych pocit jít tak zvaně hlavou proti zdi. Zákon schválnosti 4 obchody v tomto měsíci před bariérou a zisky jako blázen. A i vstup je mezi dvěma bariérama a jen pokud se to od jedné z nich odráží. Já vím, že je to těžké takhle vysvětlit. Prostě mě jen zajímalo jak zkušenější obchodníci prožili svůj první měsíc s živými financemi a překonali nějaký ten drawdown to popřípadě jak to psychicky prožívali. Pokud to není tajné. Po pečlivé statistice a analýze Jak jsem již psal jsem měl mít 9 zisků 6 ztrát a 16 BE-5. A dopat jsem jak jsem dopat. Samozřejmě, že dojedu celej měsíc. Akorát nevím jestli se mám vrátit na sim a nebo pokračovat dále. :S Vláďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...