Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MARK DOUGLAS a jeho knihy


tomnes

Doporučené příspěvky

Zdravim,
Nedavno jsem zacal znovu cist "Trading in the zone". Ted kdy ji znovu ctu, prekvapuje me rozdil v percepci myslenek autora. Mozna je to proto, ze jsem si snad uvedomil, ze mam problem s konzistenci obchodovani (jako vsichni "Boomers and Busters")
Divam se zpetne na sve obchody a je az neuveritelne jak daleko jsem se odesel od zasad sveho obchodniho planu.
Po cca 5-ti mesicich solidniho rustu prisel strmy pad. Hledam priciny toho co se stalo a prave myslenky Douglase se mi zdaji nejblizsi.

Napr. tato:

..."the average trader lives between the extremes of recklessness and fear. When
things are going well, such traders throw caution to the winds, believing themselves
invincible. When the inevitable significant loss occurs, this invincibility is shattered,
and it is replaced by fear. In other words, they have created the kind of experience for
themselves that breeds and reinforces fear."

Ano, je to tak, zacal jsem se obchodovani tak trochu bat.

...Ctete nekdo Douglase z podobne perspektivy? Berte ten prispevek jako osobni reflexi i podnet k diskuzi o myslenkach autora.

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 81
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Pavel73:
Mě se nedávno stalo skoro to samé. Trading in the Zone jsem poprvé četl už celkem dávno a žil jsem v přesvědčení, že je mi vše z knížky jasné. Teď jsem se k ní vrátil a překvapilo mě, jak mnoho informací jsem při prvním čtení přehlédl, nepochopil nebo nedomyslel. Mezitím jsem zažil situaci, kdy se mi nejdřív začalo celkem dařit a potom mi narostlo sebevědomí, přestal jsem věnovat pozornost všem detailům a začal ztrácet. Tato kniha má pro mě zásadní význam, mám pocit, že se věnuje přesně mé situaci. Dokud si uvědomuju "five fundamental thruths" a řídím se jimi, tak jsou mé obchodní výsledky velmi uspokojivé, když převládnou mé původní programy, je to horší. Citát, který jsi vybral na mě pasuje jako ulitý.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, i já jsem se nedávno vrátil ke knize Marka Douglase, tentokrát k jeho první - The Disciplined Trader. S odstupem jsem totiž zjistil, že některé myšlenky jsem dříve buď nepochopil nebo spíš neviděl. Je to prostě přesně jak píše, že člověk má tendenci vnímat pouze ty podněty, které jsou v souladu s jeho názorem a ty ostatní jsou jako by blokovány a neviděny. Přitom je to tam psáno černé na bílém. Pro mě je to tedy další důkaz toho, že věci nejsou tím čím jsou, ale tím jak jsou vnímány příjemcem informace.

Z mého pohledu je nejdůležitější vnímat co nejobjektivněji informace poskytované trhem a na cenové pohyby se dívat z pohledu objektivního pozorovatele kolektivního chování účastníků trhu. Možná je to dáno i tím, že jsem po dlouhé době z mých grafů úplně odstranil všechny indikátory a soustředím se pouze na price action.

David

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

Souhlasim s tim ze myslenky ziskavaji svoji hodnotu jen pokud jsme schopni je opravdu vnimat.

Jeden z paradoxu ktere jsem uplne ignoroval...

...."The problem is that rarely will the typical trader stay with his system beyond two or three losses in a row, and taking two or three losses in a row is a very common occurrence for most trading systems. This creates somewhat of a paradox or catch-22. How do you do it if you don't believe it? And you won't learn to believe it unless you do it long enough for it to become a part of your mental framework. This is where you employ mental discipline to eventually make flawless execution a habit."


Takze nejdriv travim neskutecny mnozstvi casu na hledani systemu. Zaroven si uvedomuju, za mam pouze velmi omezenou moznost a naradi k tomu abych dokazal cokoli predvidat. Nemam prece zadne iluze o tom, ze na trzich obchoduji lepsi obchodnici s lepsimi systemy nez je ten muj, ulepeny nekde doma po vecerech. Kdo me tedy presvedci o tom, ze mam svemu systemu ZCELA uverit a obchodovat bez strachu, kdyz ja SAM toho nejsem schopen? Presto do toho ale nakonec jdu, protoze mam "nakoukano" a za ty mesice a roky uz neco o trhu prece vim. A ono to nejakou dobu opravdu funguje. Dokazu celkem dobre rozpoznat momentum, trend atd a "spravne zareagovat, kdyz bude treba"

.....Podle Douglase ale hned zkraje delam zasadni chybu. Jdu do obchodovani s chybnym presvedcenim, ze jsem lepsi nez muj vlastni, pracne skladany skromny systemek :-) TOHLE JSEM PRI 1. CTENI VUBEC NEZAREGISTROVAL A OBECNE TO VIDIM JAKO OPRAVDOVY ORISEK.
No a to presvedceni ze se zlepsuji uz jakoby ve "spravnem procesu uceni se" uvnitr me roste s kazdym ziskovym dnem/tydnem a ja se paradoxne dostavam do situace kdy me vira v me schopnosti tezce potresta. Po mesicich euforie je tahle lekce opravdu bolestna.

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pavel73: take si tim uz po nekolikate prochazim, nastesti s ustupujici tendenci. Mam ted v hlave myslenku nekolik dni, tydnu, kterou bych rad zpracoval do vizualni podoby. Jedna se o modely meho chovani v situacich, kdy 1. se dlouhodobe dari 2. nedari 3. na trzich panuje klid . U vsech techto typu se me chovani ze startu tvaruje jinak, ale ve finale koncim vzdy na stejnem miste, ktere mi utvari dezorientaci a ztracim jistotu v system (v sebe) a mam tendence zkouset jine "figle". Upustim uzdu a postupne se nechavam trhem jakoby hypnotizovat, jsem rad, ze si to uvedomuji, ale jeste bych to potreboval ovladnout. Do jiste miry jsem mel porad ne zrovna idealni vyhodnocovani obchodnich prilezitosti, kde byl prostor pro vice moznosti nez ANO, NE, obcas se mi tam zamotala typicky programatorska podminka "whatif" :), a to nebylo ono. Velkou paseku v hlave nadelaji neadekvatni cile, ktere jsem byl schopen menit pomalu ze dne na den, kdyz se dostavili ziskove serie. O to horsi pak byl vnitrni stav,kdyz prisly ztraty, hlava to nepobrala a byly z toho pro zmenu serie ztrat. Do toho ty neadekvatni cile...ano, mam si co rict, vyjasnovat :) .

at se dari!

R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

Diky za reakci. Ano, je to pro hlavu opravdu zaber. Vidim to tak, ze postavit system mi pravda zabralo nejakou dobu ale ke konzistenci bude potreba te prace asi mnohem vic.
Presne jak pises, ja jsem veskere financni cile z planu vyhodil a rozhodnul jsem se vratit ciste k "mechanical stage" bez tech vsech filtru a vyjimek, ktere mam castecne v hlave a castecne na papire. Chci tak vydrzet vzdy tyden (to by odpovidalo cca 15 obchodum (Douglas pise o 20 ale tady to uz neni o presnych cislech) a potom vzdy nejaky maly "touch up".
Po tydnu vidim, ze to neni jednoduche. Clovek uz ma urcite navyky a hlavne silny pocit, ze couvam misto postupu vpred. Na druhou stranu podle zapisku mam za sebou historicky vubec 1. tyden se 100% vstupy!!! Mozna se na tom bude dat stavet, zatim chci aby tahle euforie prevladla nad pocitem stagnace.

Nechci tady tvorit nejake velke elaboraty, ono to zacina byt celkem osobni, ale jeste k tve myslence zpracovani ruznych modelu chovani v ruznych situacich. Mozna proto, ze ted uplne hltam Douglase, me napadlo udelat si za posledni tyden analyzu "four primary fears of traders." Zatim citim, ze u me prevladaji ty posledni 2. Penize mimo trading u me nejsou problem. Ale "leaving money on the table" a "missing out" to uz mi podstatne zrychluje tep. Myslim si ale, ze je potreba jit jeste dal a udelat si "psychologicky plan" presne na tyto situace. Napr. "Missing out" pokud se nad tim zamyslim, je pomerne siroky pojem, ze ? ;)

Myslenek je spousta a jeste jednou diky za reakci, je super delit se, uvedomuju si, ze toto uz sklouzava do osobni roviny a ne kazdy se chce takto otevirat.

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj Pavle, rad bych se s tebou pustil do hlubsi diskuze na jednotlive terminy, ktere Douglas zminuje ve svych knihach, ale jeste jsem zadnou od nej neprecetl.. najezil jsem si predcasne trading in the zone, takze jakmile budu chytrejsi, rad se pustim do hlubsi diskuze.

Co se tyce jednotlivych mezniku v dodrzovani strategie,tak muzu sam potvrdit, ze se jedna o silny hnaci motor. Nejprve to cloveku ani nedochazi, ze po takove dobe dokazal neco ve svem pristupu zmenit, ale kdyz se na to nekolikrat podivas, idealne s prevahou kladnych vysledku obchodu, tak by to melo na psychiku pusobit velmi "zdrave" . Jeste mnohokrat sklouznes zpet k puvodnimu "chaosu", ale uz budes znat tu druhou, libivejsi cast obchodovani. takze nalezt cestu zpatky by melo byt snadnejsi. Aspon v mem pripade, jsou ty spiraly kratsi a obcasne vyboceni mene dramatictejsi.

Po dvou velice ziskovych mesicich jsem listopad uzavrel se ztratou, od zacatku mesice jsem neumel bezpecne rozpoznat sve signaly (videl jsem vsude...touha po dalsim extra ziskovem mesici), v pripade vstupu do obchodu jsem vzdy tusil nejakou zradu, a tak to nakonec dopadlo. Nekolik obchodu me z onoho viru chyb malem vysekalo, ale nastesti jsem si to mohl slusne vychutnat az do stavu, kdy jsem malem rezignoval :) . V danem stavu jsem se konecne zastavil a uvedomil si, ze je neco spatne. Vikend mi trvalo dostat se do normalu, ale od te doby jsem opet jisty pri zadavani prikazu, vysledky se zacaly zlepsovat a trebaze jsem ukoncil mesic ve ztrate, uz mam opet pozitivni ocekavani a hlavne cistou mysl.

Ano "missing out" tam problem vidim a vyskytuje se v mnoha podobach, zkusim rozebrat do priste. "leaving money..." me uz tak moc netrapi, po zadani a exekuci prikazu sleduju po ocku vyvoj pozice, kazdopadne, jakmile dojde k uzavreni, tak pouze provedu rozbor a mirim k dalsimu setupu (vsechno mam natvrdo nastavene, zadny posun SL, manualni ukonceni obchodu pouze v patek tesne pred uzavrenim trhu) .

at se dari!

R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...