Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MARK DOUGLAS a jeho knihy


tomnes

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 81
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ako nový nadšenec kníh M. Douglesa, ktorý sa práve prehryzáva knihou Trading in the zone, by som rád nadviazal na predchádzajúce príspevky zamerané na diskusiu o rôznych myšlienkach z tejto- už po prvých stránkach- skvelej knihy.
Verím, že neostanem sám a pridajú sa viacerí traderi, ktorí knihu už čítali (dokonca viackrát (tu)) alebo sa ju chystajú čítať, alebo sa jednoducho chcú dozvedieť, čo užitočné je schopná táto kniha pre každodenný trading priniesť.
Rád by som sa podelil o svoje dojmy z prvej kapitoly knihy, ktorá objasňuje rozdiel medzi dlhodobo úspešnými tradermi a tými ostatnými. Jednou vetou zhrnuté: Rozdiel je v myslení... :) Znie to asi otrepane , ale je na tom obrovský kus pravdy. Ja sám som si to pri čítaní knihy už viackrát uvedomil. Neustále štúdium trhov, techník, patternov apod. určite pomáha pri optimalizácii vstupov a výstupov z trhu, ale samotné nezabezpečí dlhodobý nárast nášho účtu. Tajomstvom je postoj tradera k riziku, trhu, k sebe samému a takisto aj neochvejná viera, v to, čo robíme.
Pre mňa najdôležitejšia "poučka" z prvej kapitoly bola,voľne povedané: Úspešný trader sa nesnaží vyhnúť nevyhnuteľnému. To znamená, že ak v akomkoľvek trhu existuje neustále riziko straty, nemá zmysel snažiť sa jej zakaždú cenu vyhnúť, pretože to nie je možné a vedie to len k frustrácii :S a hromadenie chýb pri ďalších rozhodnutiach.
Uvediem aj jeden triviálny príklad ako som sa sám snažil za každú cenu vyhnúť stratám (verím, že to bolo naposledy), čo v konečnom dôsledku vedie k ešte väčším stratám, v ktorom sa snáď viacerí nájdu: Otvoril som pozíciu a následne trh začal svoj pohyb do strany. Ako intradenný obchodník na FX som zotrval v pozícii niekoľko hodín a ku koncu môjho obchodného dňa som chcel pozíciu uzavrieť. Samozrejme snažil som sa vyhnúť strate, ktorá sa aktuálne pohybovala doslova v rozpätí niekoľko desiatok dolárov. Trh osciloval raz do plusových, raz do mínusových hodnôt. V snahe eliminovať stratu a dosiahnuť aspoň aký taký zisk z pozícii, v ktorej som "trčal" celý deň, som váhal s jej zatvorením dovtedy, pokiaľ sa trh nerozbehol proti mne a nezavrel na SL!!! :S Miesto prijatia straty niekoľkých dolárov, som "dosiahol" stratu vo výške 5% účtu!!
Spoznáva sa niekto v tomto príklade?
Po prečítaní prvých strán Trading in the zone, som odhodlaný urobiť všetko preto, aby som podobnú skúsenosť v obchodovaní nemusel znova zažiť. Čaká ma nepochybne dlhá a ťažká cesta, ale pomocou kníh typu Trading in the zone, Finančníka a ľudí podieľajúcich sa na jeho skvelej úrovni nepochybujem, že sa mi to podarí... :)
Pekný deň.
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak som sa cez víkend prehrýzol ďalšou kapitolou knihy Trading in the zone. Škoda, že toto vlákno trochu od januára "zaspalo" aj vzhľadom k tomu, že sa tu objavili aj pokusy o oficiálne preloženie tejto knihy do češtiny resp. založenie klubu M. Douglase. Aj napriek tomu by som sa rád podelil o ďalšie postrehy z tejto knihy, pretože stránku po stránke sa presviedčam, že moje predchádzajúce neuspokojivé výsledky v tradingu neboli spôsobené obchodným systémom, ale mojou vlastnou nedisciplinovanosťou a neochotou zobrať zodpovednosť za moje rozhodnutia.
Takže, Douglasov odkaz z druhej kapitoly pre nás všetkých znie: Ak máme neuspokojivé výsledky z obchodovania, prestaňme sa vyhovárať na trhy, na druhých traderov, na nepriazeň osudu apod. Zoberme na seba zodpovednosť za to, čo robíme, za naše rozhodnutia, úspechy a neúspechy. V trhoch nám nikto nepovie, koľko máme riskovať, aký PT máme zobrať, kedy vstúpiť, s akou veľkou pozíciou apod. Jediný, kto toto všetko určuje, sme my sami.
Keď som si toto všetko uvedomil, bez ohľadu na to, že posledné obchody boli ziskové (čo je zatiaľ nepodstatné, keďže na trhoch pracujeme s pravdepodobnosťou), celkovo som sa pri obchodovaní upokojil. Uvedomujem si, že ja som ten, ktorý zodpovedá za to, ako môj obchodný deň bude prebiehať a s akými výsledkami a pocitmi budem od PC odchádzať. Toto všetko mi dáva pocit väčšej kontroly nad svojím traderským osudom, a tým pádom sa menej stresujem faktormi, ktoré nemôžem ovplyvniť, ako napríklad fundamentálne správy, technické indikátory, zdanlivo nelogické pohyby trhu apod. Teraz tieto faktory len prijímam, vyhodnocujem a ich výsledky sa snažím zapracovať do môjho procesu rozhodovania. A ak sa trh otočí proti mne, neobviňujem ho z toho, ale reagujem tak, aby som chránil svoje vlastné obchodné záujmy(napríklad stop lossom :)).
Takže nebojme sa zobrať za svoje rozhodnutia zodpovednosť. Verím, že z dlhodobého hľadiska sa to vyplatí. Ale o tom by mohli napísať niečo tí, ktorí aj vďaka svojej zodpovednosti dnes dokážu z trhov generovať pravidelný príjem.
Pekný deň a úspešné obchody všetkým :)
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Galante,
co jste popsal plati nejen v tradingu, ale i ve vsech oblastech zivota. Pro me osobne bylo v zivote velmi tezke prijmout tuto pravdu. No nastesti jsem tuto myslenku vzal za svoji pred 15-ti lety, kdy jsem se poprve dostal k "motivacnim" kniham. Od te doby jsem prosel tuny podobnych knih a skoleni. Jakkoliv se tyto motivacni knihy a skoleni mohou zdat nesmyslem, opak je pravdou. Nejtezsi je, zmenit sve mysleni a pristup k zivotu. Mnoho lidi tuto cestu vzda a vrati se zpet do svych zajetych koleji, protoze je to jednodussi. Tedy, DOBRY PRISPEVEK!

Preji Vam mnoho uspechu!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Libic:
dovolím si citovať z Vášho posledného príspevku:...Mnoho lidi tuto cestu vzda a vrati se zpet do svych zajetych koleji, protoze je to jednodussi.... Myslím, že ste trafil klinec po hlavičke, teda aspoň, čo sa mňa a môjho obchodovania týka :S. Zatiaľ sa pasujem práve s týmto problémom. Naplánujem si čo, ako , kedy atď. proste všetky podmienky, podľa ktorých budem obchodovať a po pár dňoch, týždňoch sa vraciam k starým chybám: začnem veľa premýšlať, meniť podmienky, pridávať, uberať apod. Až keď ma manželka, ktorá mi s tradingom pomáha, upozorní, že v podstate obchodujem niečo úplné iné, ako som obchodoval minulý týždeň. Čo pomohlo najviac Vám zobrať si vyššie spomínané myšlienky za svoje? V tradingu sa to javí ako essentiálne. A ako píše aj Douglas, bez toho sa nedá stať dlhodobo úspešným traderom.

Pekný a úspešný deň
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Galante,
dejte vsemu cas a uspech se dostavi. Verte tomu. Budete-li na sobe pracovat jako doposud, pak Vam uspech mohu garantovat. S podobnou vetou za mnou prisel jeden muj dobry znamy pred cca 14 lety, ktery toho ve svem zivote dokazal hodne. Dnes mohu jeho slova potvrdit. Velmi podobnou vetu jsem cetl od jednoho profi tradera: KAZDY obchodnik najde svuj system, pokud hledani venuje cas a pili. Uspech neprijde za mesic, ale s casem. Tato slova take mohu potvrdit:-)

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Libic:
díky za povzbudenie. Takéto povzbudzujúce slová od človeka, ktorý už toľko dokázal ako Vy (z môjho pohľadu určite) sú skutočnou vzpruhou, hlavne vo chvíľach, kedy sa nedarí nič na čo siahnem. A práve o tom je tento kontakt s ostatnými tradermi, ktorí dokážu povzbudiť a udržať motiváciu.
Takže budem mať Vaše slová na pamäti, keď ma bude prepadať netrpezlivosť a nespokojnosť.


To pacifique:
určite si aj túto knižku zadovážim. So záujmom som si prečítal na ňu recenziu aj následnú diskusiu. Ďakujem za tip (tu).

Prajem pekný deň a úspešné obchody.
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

Dobrý den,

tak jsem minulý týden dočetl (a tento týden jsem ji začal znovu číst) knihu Trading In The Zone a mohu s čistým svědomím říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Nejenom, že jsem díky ní získal nový pohled na trhy, o kterém se mi v počátcích ani nezdálo, a které bych si asi ani nikdy neuvědomil, ale hlavně jsem si uvědomil hodně nového o dynamice lidského myšlení a smýšlení, které autor velmi poutavým dojmem zasazuje do kontextu prostředí trhů. Myslím, že tato kniha je skutečně "a must have" pro každého, kdo to s tradingem myslí aspoň trochu vážně, protože po jejím přečtení by měl alespoň trošičku pochopit co to vlastně je ta abstraktní psychologie obchodování, o které tolik všichni mluví, ale málokdo si pod ní dokáže představit něco konkrétního. Netvrdím, že mi je teď všechno jasné a že teď všechno půjde jako po másle, ale určitě jsem díky této knize ušetřil mnoho peněz a času ztraceného hledáním svatého grálu.

Na závěr tohoto příspěvku bych chtěl poděkovat Tomášovi s Petrem za doporučení této knihy a vůbec za cestu, po jaké čtenáře toho serveru vedou.

David

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • 1 year later...

K českému vydání Trading in the Zone - jak jsem pochopil, kniha se zabývá zejména psychologií a byla významnou pomůckou Petrovi a Tomášovi. Neobjevují se myšlenky z této knihy nebo nějaký jejich kompilát v česky psané e-knize Psychologie obchodování od výše zmíněných pánů (spolu s panem Nowakem)?

Psychologii mám již doma, dostal jsem ji k Vánocům od své drahé chotě, leč zatím jsem se nedostal k přečtení - teď mne ale čeká dovolená, tak po ní už určitě budu o něco moudřejší. Každopádně není to možná cesta k poznatkům o psychologii tradingu pro anglicky nehovořící? Je zde někdo, kdo četl obě knihy? Případně co na to spoluautoři?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 7 months later...

Kdo umi anglicky a jeste necetl knihy ... tady je skvely start. Prednaska Douglase.


www.woodiescciclub.com/Lectures/mark-douglas/august-2005.htm

a

www.woodiescciclub.com/Lectures/mark-douglas/index.htm

Obcas mi to nejde otevrit v Exploreru. Zkuste to v jinem. V Opere mi to vzdycky jde. Firefox nevim. Nepodporuji ho
:D

GE. :)

PS: Mimochodem ... cetl jsem Nowaka, a je to v podstate to stejny (hodne podobne myslenky). Ono taky co jineho se tam da vymyslet? :) Tim nerikam, ze Nowak je spatnej nebo neco podobneho. SKVELA kniha po vsech strankach. Chci tim rict, ze ti co nemluvi anglicky si s Nowakem vystaci a nemusi se trapit tim, ze nerozumi anglicky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

OK. Nejak se mi nedari zmenit muj prispevek, tak ho napisu znovu :)

Kdo umi anglicky a jeste necetl knihy ... tady je skvely start. Prednaska Douglase.


www.woodiescciclub.com/Lectures/mark-douglas/august-2005.htm

a

www.woodiescciclub.com/Lectures/mark-douglas/index.htm

Obcas mi to nejde otevrit v Exploreru. Zkuste to v jinem. V Opere mi to vzdycky jde. Firefox nevim. Nepodporuji ho
:D

GE. :)

PS: Mimochodem ... cetl jsem Nowaka, a je to v podstate to stejny (hodne podobne myslenky). Ono taky co jineho se tam da vymyslet? :) Tim nerikam, ze Nowak je spatnej nebo neco podobneho. SKVELA kniha po vsech strankach. Chci tim rict, ze ti co nemluvi anglicky si s Nowakem vystaci a nemusi se trapit tim, ze nerozumi anglicky.

Sam si myslim, ze k tradingu v podstate staci Douglas a jednoduchy Money Management, Trading Plan. Prilis mnoho lidi se snazi venovat nesktecne mnozstvi casu studiu technickych pomucek kdezto psychologickou stranku prehlizeji. K cemu je vam super system s vysokym % vyteznych obchodu, kdyz pokazde kdyz vidite vas pattern se Vam zasekne ruka pred klikem mysi a nasledneho odeslani pozadavku svemu brokerovi?

Ti co traduji pouze simulovane a maji skvele vysledky, nechci Vas strasit, ale LIVE trading je uplne neco jineho, kdyz jde do tuheho pri par ticich proti Vam. V live tradingu se teprve ukaze jak je vas system vydelecny. To uz ale tady bylo 100000x receno.

Skoda, ze se tahle Douglasova diskuze zasekla.

Ti to jsou novy .. nedivejte se na ty co maji 2 zlaty hvezdicky + GOLD MEMBER vedle jejich jmena jako na guru a uspesne tradery. 1 z 10 mozna. Zeptejte se jich jestli traduji live ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...