Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a dividendy


mapler

Doporučené příspěvky

  • 4 týdny později...

Mapler,

vďaka za cenné informácie v tomto diskusnom fore...

Chápem tvoj postoj, napriek tomu by som sa ťa chcel spýtať na tvoj názor k přiřazeniu...
V tejto diskusii sa zväčša odvolávaš na obchodovanie opcii veľkých spoločnostií, ale v diskusii "PUT Writing" popisuješ,že máš skúsenosti aj s obchodovaním na SPY(teda ETF indexom)...vieš povedať, kde si bol častejšie přiřazen?
Keď porovnáš obchodovanie "opcii veľkých spoločnosti" a "ETF indexov" v súvislosti s tvojou popisovanou technikou,ak teda tomu chápem správne, tak logicky mi vyplýva, že na ETF Indexoch by nemalo dochádzať k častejšiemu přiřazeniu ako pri obchodovani opcii u velkých spoločnostii?

Po dlhšom čase som sa vratil k obchodovaniu...a chcem isť do toho s veľkou ostrahou, pokiaľ možno vykonávať spready, ktoré sú už na začiatku obchodovania v zisku a obávam sa hlavne přiřazenia....vieš mi povedať, ako často by mohlo dochádzať k přiřazeniu na ETF indexoch, kedy najčastejšie k tomu prichádza?


Vďaka moc za Tvoj názor

Link to comment
Sdílet pomocí služby

luo,

rád bych ti "kvalifikovaně" odpověděl, ale není to možné, protože tato okolnost, tedy assignment se nedá nějak odpovědně měřit. Je totiž pro tebe jako držitele short opčního kontraktu určeno, aby jsi strpěl přiřazení, pokud budeš na základě nějaké procedury popisované v tomto vlákně vybrán, aby tvůj kontrakt byl výsledkem něčí exercise, tedy toho, kdo drží long kontrakt na stejném strike a stejné expiraci. Aby jsi mohl tomuto možnému přiřazení dát nějaký "pravděpodobnostní rámec", tak musíš vycházet ze skutečností, které vedou držitele takové Long opce k provedení exercise, a ty jsou před expirací za života opce zejména tyto, tedy z pohledu držitele Long opce:

1/ Long Call opce by měla být ITM, čím hloubějí, tím je pravděpodobnost vyšší (opce má malou deltu a málo prémia), pokud by jsi byl přiřazen na OTM opci, potom by jsi mohl poděkovat exesiserovi za to, že ti daroval prémium, zlikvidovat přiřazené akcie a znovu vypsat opci...
2/ Protože výsledkem exercise je u Call opce přivolání 100 x Long akcií, tak pokud tyto akcie nesou dividendu, tak toto dává smysl, tuto dividendu bývalý držitel Long Call opce po exercise zkasíruje
3/ Protože držení Short akcií je spojeno s povinností v případě platby dividendy tuto dividendu zaplatit, tak tradeři, kteří mají takové short akcie se jich masově před dividendou zbavují, protože takovými pozicemi bývají většinou zatíženy účty market makerů (MM), kteří rovněž mají na účtech ITM Long opce, tak jejich exercise se zbavují těchto short akcií, výsledkem takových masových exercise jsou právě tvoje případné assignment.
4/ V tomto vlákně jsem popisoval techniku "Dividend Plays" mezi MM, jejich výsledkem je také celkem předvídatelné assignment ITM short Call opce
5/ Každý další trader, který před dividendou drží ITM Long Call opci může například vyhodnotit, že výše získané dividendy, která bude výsledkem její exercise mu nejen pokryje úroky, které jsou spojeny s náklady na pořízení takové Long Call pozice, takže obecně čím větší Payout Ratio (výplatní poměr - cena akcie/získávaná dividenda), tím také větší pravděpodobnost, že bude taková Long Call ITM opce přetavena do akcií její exercise.
6/...a další motivy držitelů Long opčních kontraktů...

Pro kompletní odpověď je nutno podotknout, že pokud máme ITM Short Put na Ex-Dividend Day, tak nám hrozí přiřazení z důvodů, že se tradeři zbavují svých Long akcií, které jim přinesly dividendu, a to tak, že provádí exercise svých ITM Long Put....

Na SPY jsem byl přiřazen na Short Call, která byla ITM, jedenkrát a to bylo právě v okamžiku platby dividendy (na Ex-Dividend Day), nelze z toho však odvozovat, že to je nějaká jistota, někdo zapomene provést exercise, někomu se to nehodí, viz motivy výše, navíc při tak obrovských obchodovaných pozicích je toto zapomenuté exercise možné. U velkých společností to platí obdobně.

Abych to shrnul ze své zkušenosti, pokud je dividenda, tak cca z 80% lze předpokládat, že u ITM Short Call budete přiřazeni. U ostatních Short Call (držených v jinou chvíli) je to nepravděpodobné, ale možné, například díky Ask/Bid technice, jak jsem popisoval jinde nebo jiných důvodů, zase ale platí ta malá pravděpodobnost u obrovsky obchodovaných titulů, každopádně je třeba s tímto stavem alespoň mírně počítat :c)



Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Zdravim mapler,
vďaka za odpoved a sorry za oneskorenú reakciu.
Z tvojich slov som pochopil,že pred exercise sa dá v niektorych prípadoch vyvarovať,ale v konečnom dôsledku, ak príde na mna rad (niekto sa bude chcieť zbaviť opcie), tak budem "přiřazen" nezávisle od toho kde budem mať poziciu...

Diky moc za velice podrobny názor.

Držím palce

Link to comment
Sdílet pomocí služby

luo,

pokud jsi si přečetl podrobně toto vlákno, tak ti nemohlo uniknout, že neexistuje tvůj přímý, jedinečný a originální obchodní partner, který je držitelem tvé Short opce. Toto všechno probíhá na algoritmech (náhodných), kterými se vybírá pro exercise něčí Long opce držitel Short opce na bázi náhodných výběrů. Protože již bylo řečeno, že nemá smysl provádět exercise Long opce pokud není "v penězích", tak tvá obava o přiřazení Short Opce se musí soustředit na okamžiky, kdy tvá Short Call je také "v penězích", potom platí vše, co bylo již výše uvedeno. Obecně řečeno: "Pokud jsi se svou Short opcí OTM - spi klidně - Assignment (přiřazení) nehrozí".

....a naopak pokud je tvá Short Opce ITM, můžeš přiřazení očekávat z mnoha důvodů uvedených výše, ale pokud se nejedná o období výplaty dividendy nebo o nějakou exotickou opci s nízkou likviditou, tak přiřazení téměř jistě nehrozí :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mapler,

vďaka za cenne rady...mam strategiu postavenu na scalpovani IC(Iron Condor),ktorý bude aj v ITM, takže podla Teba by som sa obavať Exercise... Otázka je ako to bude v tomto prípade s "přiřazenim" ked zadam Order ako IC(čiže naraz 4opcie).
Mysliš,že mi možu exnuť len 1nohu a dalšie mi ostatnú(nemysliš, že by v jednom okamihu musela prísť požiadavka na exknutie všetkych noch naraz)?
U akého brokera obchoduješ?

Ď.

Nech sa darí...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luo

pokud se v ITM nachází za života opce na daném podkladu (AAPL např.) modelově 10.000 opčních otevřených kontraktů (včetně tvých, které tvoří IC na AAPL), tak pokud 1.000 držitelů této opce dá příkaz k exercise - potom z těchto 10.000 opčních otevřených kontraktů bude vybráno [bold]NÁHODNĚ[/bold] 1.000 pozic, aby byly assignment (to znamená 10%), 90% zbylých = 9.000 kontraktů zůstává v trhu open dále...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Ahoj,

mám 100 akcii Daimleru, který se aktuálně obchoduje za 72. EUR

Daimler vyplácí dividendu 3 EUR. Exday zítra 30.3.

Mám 1ks short call na strike 68, která je současně 4 EUR v penězích (ITM). Za tu jsem dostal premium 2,8 EUR.

Opce vyprší v pátek 31.3.

Je avizováno, že můžu být předčasně přiřazen. Dle výše uvedených informací to hraničí s jistotou, že budu přiřazen.

Protože short call se promění v short akcie za 68 a ještě k tomu budu muset zaplatit dividendu 3 EUR.

Jak se vypořádají akcie, které držím a ty které mi budou přiřazeny. Tedy long vs short akcie ?

 

Díky za odpověď,

Eddie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj 3ddi3,

nechapu uplne, kde mas nejasnost, ale jestli se nepletu, tak by to melo byt jednoduche: akcie proste zmizi proti sobe, ceny se neresi. Dividenda taky zmizi, resp. zmizi jeste nejakych 15% na dan (nebo kolik v Eur), vysledek obchodu bude ziskane premium minus ten rozdil za divi, cili ocekaval bych aspon +200 Eur.

Schvalne pak napis, docela by me to zajimalo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...