Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a dividendy


mapler

Doporučené příspěvky

to mapler: ahoj a diky za zajimave prispevky :) mas nejakou zkusenost s tim, jak rychle v realu dochazi k prirazovani ITM opci?

uvedu priklad, dnes pred close nakoupim akcie PG za 93,46 a zaroven vypisu call opci se strike 93 a expiraci za dva tydny... podle CBOE by se aktualne takova opce dala vypsat za premium 104-113 USD... jak velka je sance, ze nekdo bude pozadovat precasne prirazeni na takove opci jeste dany den nebo den nasledujici?

at pocitam jak pocitam, tak pokud nedojde k vyraznemu poklesu akcie pod 93 za kus, tak mi neco z premia zustane a defacto cim drive by k prirazeni doslo, tim rychleji bych zas mel volny cash na dalsi transakce a tim mensi je sance na vyraznejsi pokles podkladoveho aktiva...

pokud cena vzroste nebo zustane stejna, tak v pripade prirazeni stale vydelam pres 50 USD (na obchodu s akciemi prodelam 46 USD, ale z opce inkasuji kolem 100 USD= neco kolem 50 USD pred odectenim komisi)

pokud cena klesne pod 93, anizbych byl prirazen, zustane mi cele premium, ale mnou drzene akcie ztraceji na hodnote, pricemz pod cenou 92,46 uz mi ztratu na akciich nekryje vypsana opce (ale bylo by mozne ji kryt nejakym SL na akciich samotnych)...

nejvetsi riziko cele transakce vidim prave v rychlem vetsim propadu ceny akcie pod strike jeste pred tim, nez dojde k prirazeni... realne zkusenosti s prirazovanim ITM call opci nemam, nemas tuseni jak to chodi? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taraka

dobrá úvaha vystavěná na chybném předpokladu. Efekt "early assignment" (předčasné přiřazení) je spojen především s výplatou dividendy. Tvá úvaha počítá s tím, že pokud je opce ITM, tak bude přiřazena. To je samozřejmě možné, ale pokud podkladové aktivum nevyplácí dividendu, je to velmi vzácný a velmi nepravděpodobný jev. Pokud by jsi pořídil takovou pozici, tedy pořídil PG za 93.46 a vypsal opci na strike 93 za cca 100 USD, tak skutečně tento Covered Call, pokud by byla opce bezprostředně přiřazena, by měl profit těch cca 50 USD.

Musíš si uvědomit čím je "early assignment" způsobeno. Držitel Long akcií zkasíruje dividendu (mnínus 15% daň), pokud tyto akcie vlastní přes noc na EDD (Ex-Dividend Day), to je příjemné zjištění. Každý kdo ve stejnou dobu drží akcie Short je povinen hradit dividendu v plné výši, to je nemilé zjištění !!! Co z toho vyplývá?

Pokud koupíš/prodáš jakoukoliv opci na burze, tvým partnerem v obchodě je Market Maker. Tedy pokud by jsi pořídil Long akcie PG a k tomu prodal ITM Short Call na 93 strike, tak máš vytvořen svůj ITM Covered Call. Market Maker na druhé straně bude 1x Long Call 93 (držitelem tvé vypsané opce). Aby svoji opci "zajistil", bude ji hedgeovat pořízením podkladového aktiva (akcií PG), toho dosáhne tak, že prodá příslušný počet akcií PG, je tedy Short PG. To je ale nemilé, protože pokud tato jeho pozice trvá v období výplaty dividendy (noc před EDD) tak by byl povinen ze svých short akcií platit dividendu. Proto se stane jednoduchá a předvídatelná věc - provede exercise svých Long opcí na PG, exrecise jeho Long opcí vede k tomu, že mu zmizí z účtu short akcie PG a tím se zbaví povinnosti platit dividendu. Exercise jeho opce ale samozřejmě vede k přiřazení Short opce někoho, kdo ji má na svém účtu (viz výše v příspěvcích funkce Option Clearing Corp). Protože je to masivní záležitost, tak můžeš z jistou vysokou pravděpodobností počítat s tím, že v období výplaty dividendy budeš přiřazen na ITM opci.

Pokud však výplata dividendy nehrozí, tak držitel Long opce nemá důvod provést její exercise. Pokud je držitelem takové ITM Long Call opce běžný retail trader, tak ji raději prodá na trhu než by prováděl její exercise, pokud tedy nevlastní například short podkladové aktivum a chce se jej zbavit, tak k tomu nemá žádný extra důvod, ledaže by chtěl z nějakých důvodů vlastnit Long podklad. V některém z dřívějších příspěvků jsem psal o tom, že exercise ITM Long Call opce je například vhodné, pokud je vysoký Bid/Ask spred na opci, ale malý Bid/Ask na akcii, pak může být vhodné pořídit Short akcie a bezprostředně provést exercise Long opce. To jsou ale víceméně vzácné situace. Market Maker ve svých zajištěných pozicích setrvává převážně do expirace, takže pokud nehrozí platba dividendy, nemá rovněž k exercise důvod.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

to mapler: jj tak nejak jsem ocekaval, ze k predcasnemu prirazeni nedochazi okamzite potom, co se opce dostane ITM... :) diky za odpoved :)

ten priklad s dividendou, ktery popisujes... koukal jsem par prispevku vyse, kde jsi ukazal i nejake testy... Uz jsi zkousel to realizovat live? Jak casto dochazi k prirazeni short call opce jeste pred EDD, kdyz ji vypises tech par minut pred market close?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taraka testoval jsem spoustu možných přístupů spojených s výplatou dividendy a opčními obchody s tímto související. Problém je v tom, že nelze při těchto testech na historických datech použít efekt přiřazení před EDD, protože toto je věc "mezi nebem a zemí" prostě nikdy nemůžete vědět, že budete přiřazeni. To je způsobeno samotnou podstatou procedury přiřazení popisovanou v začátku vlákna, kdy vypořádávání exercise Long opcí je přirovnáváno k jakémusi "pomyslnému osudí", do kterého jsou vloženy všechny Short Call. Pokud je nařízeno provedení 80 % všech Long opcí, tak je z osudí vytaženo 80% všech Short opcí a ty jsou přiřazeny. 20% opcí pokračují ve svém životě dál. Není možné stanovit, jestli ta vaše bude v 80% balíku k přiřazení nebo ve 20% balíku pokračujícím dál do expirace. To je základní neznámá, se kterou je nutno počítat. Prostě se toto konkrétně nedá testovat, "to se musí prožít". Celkem jsem provedl 134 live obchodů, kde jsem spoléhal na toto přiřazení. Přesně v 70 případech jsem byl "early assigned". Vypadá to na dosti špatné číslo, je to mírně nad 50% případů, ale je to jenom zdání. Za prvé jsem pochopil, kde dělám zásadní chybu při pořízení pozice, za druhé není tragedie být nepřiřazen, protože v tom případě získáváte dividendu a celou pozici likvidujete na druhý den, takže máte takovou "druhou šanci", aby jste skončili v celkovém profitu. ...a teď k té chybě, které jsem se dopouštěl. Je to už takový konkrétní náznak know-how, jak by mohl takový obchod vypadat, aby dopadl jako "vhodně předčasně přiřazený" v noci na EDD. Uvedu konkrétní příklad na akcii DE (John Deere), která vyplácí dividendu v pondělí, tedy v pondělí je EDD. Dividenda činí 60 USD. Na přiloženém screenu je viděl jednotlivé opční řetězce a vyznačené mírně ITM opce a jejich prémia při jejich prodeji. Akcie se prodávala za 90,24 USD. Short Call na strike 90 se dala pořídat ve čtyřech následujících expiracích za získané prémium 47, 83, 115, a 136 USD. Každého pravděpodobně napadne, že by bylo dobré vypsat tu nejvzdálenější Short Call 90, na které bych utržil 136 USD prémia a při přiřazení bych tak kasíroval zisk 112 USD. Všiml jsem si, že pokud čisté utržené prémium je nižší než dividenda, potom je pravděpodobnost přiřazení téměř jistota (87% v mém případě). V počátku jsem se soustředil právě na vyšší prémia a tam jsem zůstával nepřiřazen. Z našeho příkladu z DE vyplývá, že by bylo vhodné pořídit Short Call s prémiem 47 (profit 47-24=23) nebo 83 (profit 83-24=59), tedy opce se strike 90 s expirací v pátek nebo příští pátek, nebo se vzdálenější expirací ale s nižším strike (např. 88 s expirací za 27 dní). Proč tomu tak je, je otázkou pro ty, kdo provádějí exercise..:c) ozojozo pokud pořídíš takovou pozici, tak o tom jestli jsi přiřazen nebo ne se dozvíš nejpozději před open na EDD. Už jsem psal jak probíhá procedura exercise, obecně po uzavření trhů můžou ještě držitelé opcí nějakou dobu dávat pokyny k exercise, tyto jdou od brokera do OCC, kde jsou v průběhu noci vypořádávány. Kdy přijde na řadu je otázkou, kolik obchodů je je k vypořádání, u weekly opcí je to cca mezi 3,00 až 7,00 ráno našeho času kdy, pokud jsi u IB, ti přijde do Message centra zpráva "Notice of Assignment" a víš že jsi přiřazen, někdy to trvá déle, ale nejpozději do Open na EDD vidíš jestli jsi nebo nejsi v pozici. Pokud na Open vidíš celý Covered Call, nic neproběhlo a celou pozici třeba prodáš

30326

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

all,

od 1.1.2015 k dnešnímu dni jsem udělal celkem 13 opčních obchodů s cílem získat dividendu. Protože jsem pouze použil strategii Buy Write, tedy pořízení Long akcie v předvečer Ex-Dividend Day a současně ITM Short Call s tím, abych těžil s předčasného přiřazení nebo prodal celý Buy Write druhý den po Open i se získanou dividendou.

Na titulech CL, PG, NE, UPS, LLY, JNJ a PRU jsem byl opravdu předčasně přiřazen. Tedy konstatuji, že "velká jména" přitahují pozornost a došlo tak očekávanému jevu předčasného přiřazení. Všechny obchody proběhly s weekly opcemi

Na titulech GMCR, ABBV, PNC, RY, TEP, AMGN jsem přiřazen nebyl a získal tak dividendu v celkové výši 203 USD. Ne všechny obchody proběhly s weekly opcemi

Předčasné přiřazení Buy Write vedlo vždy k profitu, pokud jsem Buy Write prodal následující den, znamenalo to ztrátu. Díky jednomu vyloženě špatnému obchodu jsem celkově -47 USD. To není špatné na to, že jsem u tohoto obchodu zapomněl, že ho mám uzavřít a vzhledem k okolnosti, že jsem byl v tu dobu zrovna na lyžích a zjistil to až po návratu...:c)

Celkově, bez ohledu na výše uvedený výsledek způsobený selháním "lidského faktoru", se toto jeví jako smysluplný doplněk do portfolia jiných opčních strategií jako možný ultrakrátkodobý obchod. Obecně se zdá, že obchodovat takto je vhodné u vyloženě velkých společností za současného použití weekly opcí. Pokud tedy dividendový titul weekly opce nemá v období Ex-Dividend Day listovány, není vhodné dividendové Buy Write pořizovat.






Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...
  • 8 months later...

To mapler:

"Pokračování v teoriích jak získat dividendu na krátkodobém opčním obchodu rozvíjím dál směrem ke kombinacím přístupu A = držení dividendových akcií + opcí a přístupu B = pořízení Short Put opce, která má ve své ceně zabudovanou dividendu. Tento postup bych následně označil jako C přístup..."

Tvůj opčně dividendový fun klub by velmi ocenil pokračování ve výše naznačeném směru, alespoň nadhodit směr ;) .

Jinak diky za skvělé přízpěvky!

P.Boehm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,

řekl bych, že můj potenciál někomu něco sdělovat je "mírně vyčerpán". Protože se směrování webu ubralo jiným směrem než je opční obchodování a provozovatelé webu tuto aktivitu v tom to směru zjevně nijak nepodporují, nemám prozatím nějaké speciální důvody tady něco popisovat, není to můj web, moje diskusní fórum, tedy není to můj problém, ba právě naopak, ve světle uvedeného, je to moje svobodné rozhodnutí :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to mapler:

je to tvoje právo a chápu ...pracuji dlouhodobě v Pekingu a ve volných chvílích obchoduji a snažím poznávat
nové přístupy. Jak jsem již výše uvedl ocenuji odbornou kvalitu tvých příspěvků i schopnost podat v souvislostech.
Je to škoda, ale to je život ..... někdy drsný, tvrdý, ale fascinujicí zároveň - vidím to každý den.
Přeji dobré trejdy.

pb

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • 4 týdny později...
×
×
  • Vytvořit...