Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co jsem se naučil letošní rok


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 116
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

marx Napsal:
-------------------------------------------------------
> Pokial maju vlastnych liquidity providerov,
> vlastny order-book a quote-feed su market maker,
> nie exchange.
> www.lmax.com/popup-general-members-snapshot
> ?width=600&height=500&iframe=true

[ital]myslim ze by si si mal nieco precitat o agregacnych systemoch a likvidity pooloch (vsetkzch trhov). LMAX nema svojich vlastnych likvidity providerov. su to externe banky ktore tvoria likviditu v matchovacom systeme, ktorych je na svete xy. a LMAX jeden taky tvori. takze ak hovoria ze su exchange a ze maju externych providerov likvidity, tak to tak asi bude. robia proste environment pre matchovanie likvidity. samozrejme medzi bankou a nimi je vstah, ale nieje tam konflikt medzi klientom a poskytovatelom prostredia. jediny konflikt ktory moze nastat, je medzi klientom a bankou, ktora je skutocnym marketmakerom. ale pokial je v systeme modul NO LAST LOOK , tak banka nezisti proti komu obchoduje. ak je bank v szsteme viac tak superia medyi sebou. co je pre nich asi vacsia vzyva. No last look zabezpecuje provider szstemu. nieje to uplne trivialna tema na diskusiu ale zrejme nieje uplne najidealnejsie vynasat sudy bez dokonalej vedomosti ako system funguje. (na diskusnzch forach sa to casto deje, a v podstate sa to deje aj preto lebo aj v clankoch su tieto podobne myty o Fx velmi bezne - velmi peknz priklad v minulom clanku fx vs futures. ) [/ital]



> 1-2pips PT/SL v radoch sekund, urcite nejde live a
> dlhodobo obchodovat u ziadneho FX brokera, a
> pochybujem ze LMAX by bola daka vynimka.

[ital]toto je len domnienka. nepodlozena. ale v podstate vobec nejde o casovz udaj ale o kvalitu exekucie , to je nieco co tu habaso riesi. [/ital]

> Netvrdim, ze su neseriozni, ze ti napr. zmiznu
> peniaze z uctu. Ale presne taketo scalpovanie
> robia oni (poskytovatelia liquidity/brokeri) voci
> klientom a nie naopak.

[ital]Lmax nieje poskytovatel likvidity [/ital]

Oni vedia o tvojom ucte a
> obchodoch vsetko, ti o nich nevies nic, a
> pochybujem a ze by to aj v pripade LMAX, alebo ich
> partnerov, niekto nevyuzival vo svoj prospech.
> Pokial by boli exchange (alebo nieco velmi
> podobne) mali by quote feed rovnaky na deme ako
> live,

[ital]toto nieje vobec pravda. ziadna burza na svete neda svoj live feed zadarmo na demo. su tam rozdiely, ale bez kvalitneho monitoringu niesu vidiet. [/ital]


nemali by ziadne varovanie ohladne exekucie
> pocas sprav a vysokej volatilite, ako to maju
> napisanie niekde v podmienkach. Konkretne pripady
> o nezrovnalostiach LMAX quote-feedu v porovnani s
> inymi brokermi som videl na nete.
>
> To ale samozrejme neznamena ze aj napriek vsetkym
> tymto rizikam, nemozes s tymito bankami obchodovat
> uspesne. Tak by ma zaujimalo kolko rokov ides u
> nich takymto sposobom live, a daky priemerny
> mesacny P/L. Opakujem pokial ti funguje ako pises,
> respekt.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike:

> Lmax nieje poskytovatel likvidity

Ved to som nikde nepovedal, a nie je ani podstatne ktora firma v tom systeme poskytuje platformu a ktora likviditu, ci to je LMAX, interni alebo externi partneri. Podstatne je ze vo vysledku, ano ked sa vsetko zagreguje, tam je cca 10 bank, ktore su protistrana vacsiny obchodov. U klasickych FX brokerov to byva 1-5 bank a aj ked sa radi nazvu ECN stale to je z mojho pohladu len market maker. Ked 1-10 bank da dokopy cast svojej liquidity (lebo cast ma zase niekde inde), ktora vo vysledku tvori len zlomok celkoveho objemu na FX, tak je to stale len izolovany market-making, lokalny nic-nehovoriaci market depth, s kopou marketingovych kecov okolo. Transparentny order-matching nie je nic nove, uz to malo kopec brokerov predtym, tight interbank spreads takisto, realita bola samozrejme ina. A na tradovanie v radoch sekund seriozny market maker (ano aj taki su) dopredu upozorni, ze latency trading nie je u neho povoleny.

Vystrahy okolo liquidity pocas sprav, je klasicky znak retail forex v celej svojej neserioznosti. Rozne spikes, a stop-hunts, ktore boli spomenute aj na historickych intraday grafoch LMAX. Netrvdim ze vsetko na forach musi byt pravda, ale znaky retailu to len potvrdzuje.

Habaso tu zverejnil daky account statement, mna len zaujima ako dlho ma closing equity v radoch mil USD, a denny profit okolo USD 50-100k. Ako dlho takto funguje live.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, Tomáši. Zatím se na to tady, myslím, nikdo neptal, ale nebudu jediný, koho to zajímá: Ten řekněme "fond", o kterém mluvíte: je to zamýšlené jen pro přátele, nebo v budoucnu uvažujete i o možnosti vstupu pro veřejnost? Doufám, že to nevezmete jako útok, jako příspěvek uživatele habaso. Jen mě zajímá úmysl za tímto projektem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím

Ja zasa trošku odbehnem od diskusie a preletím do iného kútika.

Ako tak čítam články po rôznych fórach o tradingu stále vznikajú a zanikajú nové systémy, traderi sa schádzajú nelogický s matematickými s spoločne pracujú na systémoch ktoré sú takmer dokonalé a majú cenu zlata, obchodujú roboti, tí ktorí majú aspoň trošku viac peňazí platia programátorsku špičku a s ňou vytvárajú veci na ktoré bežný začínajúci trader ani nepomyslí.

A tak nejak, aj z diskusií mi príde že finančník.cz je proste odrazovým mostíkom pre takmer (ak nie) všetkých začínajúcich traderov. Panuje tu tvrdé informačné embargo čo je na jednej strane pochopiteľné pre fungovanie stránky, marketing, smerovanie, zachovanie vážnosti, vytváraniu diskusií. Je to premyslené a takto to funguje čo sa autorom nedá uprieť a teda pre nás ostatných je to pochopiteľné. Na druhej strane je to aj škoda pretože združovania, komunikácia medzi členmi, zdieľanie reálnych vecí .... No o tom som ale nechcel. Každopádne za finančníka vďaka, skvelá stránka ktorá započala život nejedného úspešného tradera :)

Moja otázka teda znie, ak sa vrátim k tomu poňatiu stránky ktorá pomáha zač. (áno aj taký sú stále) je možné na trhoch ešte vôbec uspieť v takej konkurencii? Je možné niečo zarobiť resp. konštantne navyšovať svoj príjem človekom ktorý v bojuje s vecami ako je nahodenie a prehrávanie historických dát, excelovými vzorcami, spôsobom ako vôbec správne rozoznávať základne SR a potom to ide nesmelo testovať na prvom livku ... Má takýto človek začiatočník šancu v trhoch v porovnaní s ľudmi ktorí takúto otázku považujú za smiešnu, trápnu a vyvíjajú systémy na základe zložitých algoritmov, skúseností svojich ako aj spolupracovníkových, majú na analýzy celé tými a dlhodobo sleduju trendy, majú diverzifikované riziko... no proste kopu úplne inú ligu, alebo dokonca sa zúčastňujú úplne iného športu.

Za odpoveď ďakujem

S pozdravom peto580 :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 marx Statement jsem sem nevkladal, abych o nem vedl debatu. Ale jako doklad o tom, ze me tady napadaji ze zavisti ci place nad nesdelovanim systemu naprosto neopravnene. K systemu se uz moc vyjadrovat nebudu, napisu jen toto. FX delam na profi urovni 8. let. A jen tak uplne mimochodem jsem pred 20ti lety programoval matching engine kapitaloveho trhu. Takze o tom celkem dost vim. Co se tyce zobrazeneho konkretniho systemu, statement je z testu, live bezi jinde, jinak a napriklad obchodovani tohoto live vyzaduje komise na urovni nedosazitelne bez odpovidajiich objemu. No a ke statementu, neni to zadny latency trading a uz vubec to neni trading zprav. Viz prilozeny obrazek P/L (z MATLABu pouzivaneho jako statisticky tool) v ramci jednoho tydne, kde je videt, ze se obchoduje vcelku rovnomerne v case, zamozrejme v zavislosti na volatilite napriklad v noci mene, ci temer nic. No a jeste k LMAXu a tve naprosto pomylene predstave o brokerech ci trzich. To, o cem ty pises, se vyznacuje tim, ze kdyz vlozis order, tak se nasledne odesila nekam dale za ucelem jeho matchingu. Viz napriklad nickiroute zminovany https://www.fxopen.com/ Kdy se tve pokyny posilaji do obskurniho bucketshopoveho MT4, tam se s nimi stane buhvi co a teprve nejaky vyselectovany zbytek se nasledne broker pokousi zobchodovat. A tedy kdyz pujdes do nejakych rychlejsich technik, tak to broker nebude stihat a bude ti to anulovat, pripadne jedine co dostanes je requotes. Kdyz podobnou vec budes delat na burze, tak te burze to bude uplne jedno. A kdyz podobnou vec budes delat u LMAXu, Currenexu, FXAll - Thomson Reuters atd. bude jim to take uplne jedno, naopak vsichni takovi ti jeste daji lepsi podminky nez nove prichozim, diky objemum co zobchodujes. LMAX je oproti tomu jeden z cca 10ti velkych marketplaces, kde je matching engine. Tedy dodavatele likvidity tu kotuji ceny a objemy na obou stranach, konzumenti likvidity sem vkladaji pokyny, nad agregatni nabidkou a poptavkou transparentni time and price prioritou rizeny matching engine paruje pokyny. Kvalitu tohoto vseho nezjistis na demu a bez patricnych objemu a technologii to nezjistis ani live. A stiznosti na nedostatek likvidity ve chvilich zprav naprosto nejsou na miste. Ve chvilich zprav proste likvidita obecne neni, protoze se likvidity provideri stahuji z trhu, protoze jejich algoritmy nestihaji, ci by byli mimo risk plan. Najdi si rozhovor s Winklerem z RSJ, ktery ti to potvrdi. Oni co by nasmouvany likvidity provider nemusi byt v trhu 100% casu, pouze nejakych 99% a to jim presne umoznuje mimo jine regulovat riziko tim, ze v problematickych chvilich se z trhu mohou i uplne stahnout na par desitek vterin ci jednotky minut. Domnivat se, ze banky nekde mezi sebou tvori trh, kde plneni v podobnem case je mozne a ten si strazi znaci naproste nepochopeni zakladnich mechanizmu kapitalovych trhu. Doporucuji si v tomto znalosti doplnit, jinak dlouhodobe nemas moc sanci.

30181

Link to comment
Sdílet pomocí služby

marx Napsal:
-------------------------------------------------------
> Airmike:
>
> > Lmax nieje poskytovatel likvidity
>
> Ved to som nikde nepovedal, a nie je ani podstatne
> ktora firma v tom systeme poskytuje platformu a
> ktora likviditu, ci to je LMAX, interni alebo
> externi partneri. Podstatne je ze vo vysledku, ano
> ked sa vsetko zagreguje, tam je cca 10 bank,
> ktore su protistrana vacsiny obchodov. U
> klasickych FX brokerov to byva 1-5 bank a aj ked
> sa radi nazvu ECN stale to je [bold] z mojho pohladu len
> market maker. [/bold] Ked 1-10 bank da dokopy cast svojej
> liquidity (lebo cast ma zase niekde inde), ktora
> vo vysledku tvori len zlomok celkoveho objemu na
> FX, tak je to stale len izolovany market-making,
> lokalny nic-nehovoriaci market depth, s kopou
> marketingovych kecov okolo. Transparentny
> order-matching nie je nic nove, uz to malo kopec
> brokerov predtym, tight interbank spreads takisto,
> realita bola samozrejme ina. A na tradovanie v
> radoch sekund seriozny market maker (ano aj taki
> su) dopredu upozorni, ze latency trading nie je u
> neho povoleny.
>
> Vystrahy okolo liquidity pocas sprav, je klasicky
> znak retail forex v celej svojej neserioznosti.
> Rozne spikes, a stop-hunts, ktore boli spomenute
> aj na historickych intraday grafoch LMAX. Netrvdim
> ze vsetko na forach musi byt pravda, ale znaky
> retailu to len potvrdzuje.
>
> Habaso tu zverejnil daky account statement, mna
> len zaujima ako dlho ma closing equity v radoch
> mil USD, a denny profit okolo USD 50-100k. Ako
> dlho takto funguje live.

[ital]
toto je kamen urazu celej tejto diskusie. pises svoj pohlad. Ja pisem to ako to je. z definicie je ECN-STP presne to co robi LMAX. a je to exchange. ten rozdiel bude v tom ze ja v tejto oblasti pracujem a technologie a liquidity pooly skumam denne, preto neriesim aky ma kto nazor, mna nazory nezaujimaju. ja sa musim riadit datami a faktami.

Btw: len pre pobavenie. co si myslite su americke akcie obchodovane centralne? nie nie su. existuje 59 miest v amerike na ktorych sa daju akcie zalistovane na NYSE obchodovat. obchoduju sa v roznych likvidity pooloch (Exchange+ATS), z roznymi costami , roznou likviditou ale teoreticky sa beru akoze su regulovane a transparentne.

a viete kto tam tvori likviditu? tie iste banky ako tvoria likviditu na Fx +/- samozrejme aj ine subjekty. preto sa obcas celkom dobre bavim ked niekto pise clanky typu Fx vs Futures, alebo Fx vs Stocks a pritom tej technologickej stranke vobec nerozumie. len dedukuje. (nazory , domnienky, uvahy, bullshit) ziadne fakty.

[/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kravinec,

veřejný určitě ne. Pouze pro malou skupinu privátních investorů, kteří budou vesměs známí. Nemám žádné obří ambice, moc velký balík peněz už je příliš náročné spravovat (a ani po tom netoužím, nemám to ani příliš za potřebí), takže mám jasnou představu jaké bude maximum a v rámci něho si budeme hlídat likviditu na našich systémech. Ono je to v podstatě tak, že investorů máme už více, než je stanovený kapitál, který chceme spravovat, takže stejně nakonec ještě budeme muset udělat selekci i mezi investory (i když to zní zváštně, ale náš projekt je skutečně připravený jen na určitý objem).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,

Data a fakty spoznas len vtedy, ak zacnes realne obchodovat, a teda rozumiet ako funguje likvidita v praxi. O tom to cele je. Preto som sa pytal Habasa, ci tych $6m su realne peniaze, a teda su za tym aj realne skusenosti. Z odpovede som pochopil ze nie. Preto som mu naozaj uprimne a priatelsky odporucil v prvom rade venovat sa tejto veci, ako druhoradym technologickym / pravnym zalezitostiam okolo. Kamion na peniaze som mal v minulosti nachystany aj ja (na nejake arbitraze, quote-feed chyby delaye a pod), az pokym som si nezacal podrobnejsie studovat zmluvne podmienky, a realne skusenosti tych ktori sa niecomu podobnemu X rokov venuju v praxi.

ECN a STP su len technologicke platformy / siete, nie je exchange. Exchange bez natahovania sa o slovicka nadobuda svoj vyznam len vtedy ak ma jasne pravidla ktore sa dodrzuju, a tieto pravidla sa tykaju velkeho % zobchodovaneho objemu na celom trhu. Ked si otvorim zajtra brokerage, na likviditu zozeniem 2 banky, nazvem sa ECN, snad sa nebudem tvarit ze som exchange. Habaso sa pytal kde koncia vsetky ordery ktore idu cez MT4. Ked su vo vysledku stratove, koncia priamo u brokera, ked su ziskove vo velkom objeme vascsinou skoncia re-quotom. V serioznejsich pripadoch koncia presne u tych istych bank ktore poskytuju likviditu okrem ineho aj LMAXu, bucketschopom, a ostatnym FX brokerom. Z hladiska likvidity (o ktorej to cele je) tam nie je medzi LMAXom a ostatnymi FX brokermi ziaden podstatny rozdiel.

Aj u akciach a futures su darkpooly, nikdy som netvrdil ze to tak nie je. Ale je tam centralna burza s pravidlami, a transparetnym systemom, kde sa obchoduje vacsina celkoveho objemu. Ide o to kolko % sa kde obchoduje centralne a kolko mimo, na FX je centralne %0. Tym nechchem povedat ze scalpovanie, alebo market making na transparentnych trhoch/burzach je nieco realne bezneho tradera. Mozno o trochu viac ako FX, ale stale velmi nerealne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

marx :

Nemá moc zmysel radiť osobe alebo rozporovať ohľadom technológie tradingu, ktorá programovala matching technológie pre kapitálový trh. Buď si istý, že habaso dobre vie o čom píše. A obchoduje na FX live aj iné systémy, nielen tento a to s veľkým úspechom.
Jemu šlo o výmenu skúsenosti s Tomášom ohľadom technológií a právnych záležitostí na základe infa z toho článku, kde sa Tomáš už vyjadril.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2marx

Diky za dobre minene rady. Dekuji, ale skutecne je nepotrebuji. Nezlob se prosim na me, ale skutecne pusobis, ze toho vis hodne hodne malo, ve srovnani se mnou, nebo Airmike. Opakuji, nenamahal bych se kontinuelne testovat neco, co nemam podlozene realnou likviditou a vyzkousene, co s tim budu delat.

Ono podobne veci domlouvas s organizatory trhu individualne a potrebujes take individualni podminky, napriklad jinak nastavene komise atd. A ver tomu, ci ne, risk management organizatora by se s tebou vubec o necem podobnem nebavil, pokud by nevedel pomerne dost do detailu co delas. Toto skutecne neni retail trading. Jak co se tyce systemu, tak co se tyce objemu, podminek a pravniho osetreni. Coz je, o cem jsem chtel tu diskuzi s Tomasem vyvolat. O technologicke a pravni strance neceho, co neni retail trading. Uznavam, to se moc rozpoutat nedovedlo.

Jinak tvoje neustale opakovani nesmyslu o tom, co jde a nejde. Polozim ti jednoduchou otazku. Stale me tu varujes pred obchodovanim s cilem mit prumerny profit klidne i mensi, nez je 1pip. Kolik asi tak myslis, ze je prumerny profit likvidity provideru? A ze jich je docela dost. Ono jenom pokud cilis na profity v teto relaci, tak to proste nejdes delat prostrednictvim nejakeho obskurniho brokera buh sam vi odkud. Tak jako RSJ by se proste nepokouselo dodavat likviditu na financni trhy pres FIO Broker aplikaci. Ci jak se to jmenuje :)

Ale vratim se k FX, pokud chces obchodovat seriozne a vazne podobny scalping, tak proste musis jit na trhy srovnatelne s burzovnimi. Tak jako futures na akciove indexy nechodi Tomas obchodovat pres CFD nastroje u obskurnich brokeru. Byl bych rad, kdyby se zde prestalo operovat s nesmysly o tom, ze FX je nepruhledny. Souhlasim, ze jako trh je to postatne komplexnejsi zalezitos, nez komodity. Protoze jsou to trhy spolu mnohem vice provazane matematikou jednotlivych men, nez trebas takove veprove pulky. Na nich bych mozna i hledal nejake pofiderni patterny jako double top, double bottom, na FX skutecne ne. Ale srovnavejme srovnatelne.

KOMODITY se nerovnaji CFD u obskurniho brokera operujiciho z pristavni krcmy kdesi v Karibiku
FX se nerovna obskurnimu MT4 brokerovi odtamtez, at uz rika ze je ECN/STP ci cokoliv jineho

Pokud pujdete obchodovat FX na majoritni hrace typu FXALL - Thomson Reuters, na Currenex, na HotSpotFXi, EBS dostanete naprosto srovnatelne sluzby, jako s komoditami na burzu. Problem trosku je, ze jedine, co Vas bude cekat za profesionalni reseni na trading je nejaka verze FIX API protokolu a je na Vas, jak se s ni popasujete. A taktez Vas tam nikdo nebude vitat s kapitalem mensim, nez radove 50 - 100K USD a taktez to nebude zadarmo, pokud nebudete mit schopnost zobchodovat zajimave objemy.

Co se tyce LMAXu, patri rozhodne, mezi podobna mista. (a nejen on, dobrych marketplace je na FX cca 10, mozna 15).

Co se tyce LMAXu jako takoveho, zobchodovany objem na FXAll byl v roce 2013 cca average daily trading volume in FX at $110 billion. Podobna cisla lze cekat na Currenexu, ci na Hotspotu. A prime srovnani s LMAXem je, ze jejich prumerny mesicni volume byl v lete 2013 cca $120 billion. Tedy v lete 2013 byl LMAX 20x mensi, nez FXAll.

forexmagnates.com/fxall-dominates-fx-ecn-space-march-volumes-on-par-with-february/
leaprate.com/2014/06/lmax-2013-revenues-18-million-net-loss-4-million-leaprate-exclusive/
www.ebs.com/news-and-events/2012/1107_icap_announces_average_daily_electronic_broking_volumes.aspx

Ovsem LMAX roste tempem nekolika set procent rocne (ve vynosech) a tedy zobchodovany volume jeste vice, protoze diky discountum rostou vynosy pomaleji, nez volume. Tedy dnes je FXAll vs LMAX cca nekde na 4 - 6 nasobku. Tim padem je to z hlediska svetoveho FX volume zobchodovaneho prostrednictvim matching systemy na urovni minimalne nekolika jednotek procent, mozna i pres 5 procent. Pokdu ti toto prijde malo, tak si predstav, jak by touto optikou obstala prazska burza.

www.lmax.com/press-centre/lmax-exchange-the-uks-no1-ranked-fastest-growing-technology-firm-in-the-2014-sunday-times-hiscox-tech-track-100

A prosim, uz se nepokousej hodnotit ten statement optikou jakekoliv zkusenosti, ktera nepochazi z prostredi, ktere odpovida typu tradingu, ktery ten statement zobrazuje. :)

Jinak vsem preji pekny vikend...


Link to comment
Sdílet pomocí služby

habaso

napriek tomu, ze som uplny zaciatocnik, sa mi zdaju Tvoje prispevky velmi zaujimave v zmysle, ze ako to vlastne funguje na tej najvrchnejsej urovni celosvetoveho obchodu (minimalne FXoveho)

preto by som sa chcel spytat, ci maju vobec mali traderi na vyber nejakeho rychleho a spolahliveho brokera, nie 'obskurneho' :-)
daju sa interactive brokers, tradestation, atd radit k tym spolahlivejsim?

dakujem za info

co sa tyka clanku samotneho, je inspirativny ako vacsina clankov na financniku opisujucich osobnu skusenost. je uvolnujuce vediet, ze aj clovek(autor) zapodievajuci sa tradingom vela rokov, spravi sem tam chybu. ale vie ju analyzovat a poucit sa z nej. poucna je aj myslienka, ze peniaze su relativne. lebo naozaj su.

p.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


> Jinak tvoje neustale opakovani nesmyslu o tom, co jde a nejde. Polozim ti jednoduchou otazku. Stale me tu varujes
> pred obchodovanim s cilem mit prumerny profit klidne i mensi, nez je 1pip. Kolik asi tak myslis, ze je prumerny profit
> likvidity provideru?

Ok, na toto ti este odpoviem. Pleties si priemerny profit target, a priemerny profit na obchod. To su 2 rozne veci. Mozes mat profit target 10pips, alebo 1000pips, a v oboch pripadoch vysledny profit 1pip na obchod. Pokial si v postaveni klient a nie market-maker/liquidity provider, je priemerny PT/SL 1-2pips ako som to presne napisal, cesta do pekla, uplne jedno ci u FXopen alebo FXall. Preco to tak je uz vysvetlovat nebudem, to mozno pochopis casom sam. Pekny vikend.
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...