Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co jsem se naučil letošní rok


Doporučené příspěvky

2 marx
Kdes videl na vlozenem statementu PT ci SL a jejich vysi?

Nicmene davam prednost konstruktivni debate.
[bold]Jinak pokud jsi s necim nebyl uspesny, napis konkretne s cim a kde, pak se muzeme bavit o tom proc.[/bold]Pojdme se bavit konstruktivne s nejakymi podklady, misto obecne danych nicim neoduvodnenych hlasek. Ja ti vysvetluji s pouzitim nejakych podkladu, proc nemas pravdu pokud srovnavas vyporadavaci mista s matchingem a brokery. Pojdme to delat prosim oba. :) Ja se narprosto nebranim debate o tom, v cem si myslis, ze je problem.

Co se tyce statementu, live obchoduji jine veci a jinym zpusobem. A nemam potrebu se tvarit, ze je to jinak. Pro live obchodovani tohoto se chystaji podminky, [bold]nemam zadny problem sem dat za dejme tomu 3 mesice a za 6 mesicu nejaky update, jak to vypada live.[/bold] Byt to neprovedu statementem, ale nejakou souhrnou statistikou. To co zobrazuje statement je pro me vykrocenim do trochu jine ligy a jak jsem psal soucasti bylo i vyjednavani o podminkach. Toto je uz ve svete, kde jediny rozdil mezi ucastnikem trhu a likvidity providerem je v jejich objemech a poplatcich, ktere plati organizatorovi trhu.

2 piter
Co se tyce brokeru, tak ja mam live zkusenosti s obchodovanim u Dukascopy (nikoliv EU, ale primo ve swissu), Swissquote-fx - coz jsou subjekty se swiss bankovni licenci. S FXCM - coz je US broker zalistovany na NYSE a s Interactive brokers - coz je US broker s velkorysou vysi garanci a tedy bezpecnosti penez u nej. A s LMAX - coz je UK broker a k jeho garanci vkladu jsem se uz vyjadroval vyse. To vse jsou mista, kde se nemusis bat o penize. Na zadnem z techto mist ovsem neobchoduji live nic podobneho tomu, co je na vypise.

Jinak moje obchodovani je definovane tim, ze se venuji od pocatku automatizovanemu obchodovani. A mam problem verit statistikam co maji maly rozsah. Tedy napriklad nevim vubec nic o swingovem obchodovani, protoze bych proste mel problem s prumerne jednim obchodem denne a statistikou 17 let ci tak neco, protoze proste zastavam nazor (nepodlozeny), ze trhy se meni a stavet neco na minulosti 15 let stare mi proste nesedi (ale znam cloveka, co to takto dela). A kazdopadne je nesmysl pokouset se obchodovat fundamenty, ci pokouset se hledat chvile, kdy ma broker problem, z cehoz tady nekolik lidi neopravnene osocuje ten statement :). Penize se proste musi ziskavat z trhu, nikoliv od brokera. (coz jde bud strategii co neni riskantni pro brokera, nebo potom presunem na mista, kde uz tvym partnerem neni broker).

A osobne nemam zadnou zkusenost s opcemi (autory serveru oblibene spready) ci komoditnimi futures trhy. Ale naprosto klidne podepisu prohlaseni, ze FX je nejkomplexnejsi cast trhu co se tyce zvladnuti. (Na druhou stranu je nutne podotknout, ze matematicka provazanost menovych paru umoznuje i veci, co zas nemaji sebemensi smysl na komoditnich trzich) Toto vse ale neznamena, ze na FX nejde profitovat rucne, ale k debate o tom nemam znalosti.

Ale co zas klidne podepisu je prohlaseni jednoho diskutujiciho z jineho vlakna
[ital]Někdo udělá 4 obchody za rok a vydělá víc než někdo, kdo obchoduje každý den. Jiný zase po dvou ztrátových dnech už přemýšlí, kde se stala chyba, protože má za sebou mezitím 1000 obchodů... Takový už je život traderů
Tak ať se daří v tom, co děláte a nenechte si namluvit, že jediný možný způsob jak správně obchodovat je ten, co mají druzí.[/ital]

A take pod to, ze trading je obrovsky tezka vec a ze naprosta vetsina lidi vydela penize jednoduseji necim jinym. Jenom naprosta spicka "blaznu" co jsou ochotni investovat do tradingu neskutecne mnozstvi energie, casu a penez je ziska zpet v nasobnych hodnotach. Ti pak na druhou stranu jako benefit svladnuti tradingu prakticky nemaji strop moznosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 116
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To habaso,
no možno z tvojho pohľadu je MT4 bucketshop, ale mne to celkom postačuje. Mimochodom aj Fxopen deklaruje že je spojený s LMAX - klikni na "bussiness model". tu je link ale neviem či ho zverejnia:
www.fxopen.com/en/business-model
Fxopen aj iný brokeri jasne píšu v zmluvných podmienkach, že arbitrage latency trading je prohibited. [bold]Potom som začal študovať trochu currenex - tam arbitrage latency trading výraz nie je - na miesto týchto slovíčok používajú slovné spojenie liquidity abuser. A proti liquidity abuser vypracovali v platforme currenex ochranu, aby "ochránili" svoje BEST BID a BEST ASK. [/bold]
Študoval som "produktové listy currenexu" - iba zo zvedavosti. Na takýchto platformách neobchodujem - možno do budúcna.

Keď toto spravili v currenex dá sa predpokladať, že to ošetria aj v LMAX, alebo to už majú ošetrené. BEST BID a BEST ASK je pripravený pre traderov, ktorí obchodujú s iným prístupom ako ty habaso/to čo teraz testuješ na demo u LMAX/. Ak by LMAX a currenex povolili arbitrage latency trading, tak ultrarýchle automaty by rozobrali BEST BID a BEST ASK na kúsky a bol by problém so spredom a s liquiditou na BEST leveloch. Toto nie je môj výmysel, tak som sa dočítal. Možno zabudovať ochranu proti liquidity abuser je požiadavka TOP 10 bánk, ktoré dávajú liquiditu. Možno, že prevádzkovateľ
ECN siete študoval výskum ohľadne HFT www.nanex.net/NxResearch/
Možno snahu ECN siete vyhnúť sa liquidity abuserom je v povahe OTC vs burza.
E-mini na S&P 500 - tento inštrument existuje iba na CME má vlastnú značku a je obchodovaná iba na jedinej burze a to na CME
Kým EURUSD je tiež iba jeden inštrument obchodovaný vo viacero ECN platformách.
Možno práve preto HFT je prakticky blokovaný na forexe.

Ja som len zvedavý ako ten tvôj systém dopadne na live exekúcii - toto neni závisť, ale zvedavosť!!!!

Páčia sa mi názory aj iných traderov, ktorí popísali tie veci ohľadne stocks a ohľadne liquidity poolov. Faktom je aj to čo som zverejnil v predošlých diskusiách(FX vs Futures). Volume na CME (e-mini futures) teda na burze sa má problém dostať na úrovne , ktoré boli v roku 2009. Pokým mimoburzové obchody čo sa týka volume veselo dosahujú nové maximá. Takže pre mňa je trend daný jasne a veľmi dobre viem prečo sa venovať OTC. A áno, je to dosť náročné.

s pozdravom

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2nickirout

[ital] Ja som len zvedavý ako ten tvôj systém dopadne na live exekúcii [/ital]
Uprime, to ja take. :) Ona i ta dalsi cesta mezi likvidity providery jeste muze byt i krivolaka a trnita. :)

Jinak Latency trading je neco jineho. A v realu bys to nemohl delat bez privatnich linek napriklad USA - EU apodobne. A take bez vlastniho proprietarniho hardware. Minimalizace latence je technologicky boj, co se vede v uplne jine lize a vede se o latence v mikrosekundach u HW a v milisekundach u connectivity. A velkym hracum se presto vyplaci. Tam se zrychluje i HW, pouzitim jednoucelovych FPGA hradlovych poli sestavenych na konkretni ulohu. Viz napr. leaprate.com/2014/07/argon-design-goes-live-with-ultra-low-latency-hft-system-for-options/
A podobni hraci budou urcite arbitrovat likviditu velkych poolu na FX.

Duvod, proc se marketmakeri brani scalpingu s casove kratkymi pozicemi spociva v necem jinem. Pokud se broker podobnym vecem brani forum.fxopen.com/showthread.php/53535-confirmation-of-fxopen-withdraw-procedure?p=388282#post388282 tak je to zejmena kvuli tomu, ze se mu proste nevyplaci alokovat svuj kapital na podobne pozice. FXOpen nabizi paku 1:500 www.fxopen.com/en/trading-accounts , coz neni pruchozi na mista, kam si chodi hedgovat pozice. A tedy by museli ke kryti obchodu podobneho typu obetovat svuj vlastni provozni kapital a vynosy z techto obchodu nepokryji rizika. Proste je pro ne jednodusi nahanet ovecky, co jejich pozice v trhu ani hedgovat nemusi a vydelavat na spreadu, ci primo inkasovat ztratu techto ovecek. Klient, jehoz obchodovani by dotovali svym marginem, se jim proste nevyplati a nechce se jim to delat. Navic je to asi dost technologicky narocne, protoze MT4 technologie je primarne vyvinuta na marketmaking a jeji seriozni napojeni na likvidity pool je urcite boj s latenci a i vykonem technologie a propustnosti pokynu.

Napriklad nase technologie zpracovava pozadavky na update UI uzivateli s realnym zpozdenim cca 10 - 20ms oproti realnemu zpracovani obchodu. A to na serveru, ktery neni zatizen zadnym multiuser grafickym prostredim a jeho systemova rezie je nesoumeritelne mensi, nez u pocitace uzivatele. V pripade PC s WIN do podobnych casu prida jen ten OS dalsich 10 - 50ms minimalne. Takze i v pripade provozovani cehokoliv na nejakem VPS prostredku a pres dalsi zpomalovatko jmenem MT by mel broker spoustu casu vsechno stihnout. Pokud nestiha, ma bud pomaly backoffice a pak je proste nesoumeritelny s moznostmi profi matchingu, nebo se mu to proste nehodi do jeho podnikani na FX, kdy se mu vyplaci obirat retail klienty a nic vic ani nechce delat.

A co se tyce likvidity, to co ukazuje ten statement, neni obchodovatelne clovekem, ale moznou latenci jsme jeste o nasobek nad pripadem, napsanym vyse. Tedy teoreticky bychom to stale jeste stihali i tou horsi technologii, ale tam uz by asi bylo nerealne to do trhu stihnout. Takze co podnikame ohledne latence je prevence, protoze cim driv je nas pokyn v trhu, tim lepe pro nas.

Likvidity abuse je spousta technik, co manipuluje trhem, respektive jeho mikrostrukturou, to vse s cilem profitu klidne 0.1 pip. Viz popis HFT rizik www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/289031/12-1053-dr20-computer-based-trading-and-market-abuse.pdf Nic ani vzdalene podobnemu nedelame a trhem se nijak manipulovat nepokousime, takze jakekoliv prostredky branici likviditu pred abusingem by se nas nemelo tykat.

A seriozni zpusoby jak obchodovat veci, kde zalezi na latenci nikomu profi nevadi. Jinak by se zadny risk management provozovatelu matchingu nebavil o vecech, ktere presne slouzi k tomu, dokazat se do trhu dostat rychle a za jasne danych podminek. Viz napriklad tady i verejne dostupne latence a lokace www.hotspotfx.com/faqs/ Takova latency arbitraz je totiz ve realu i boj o to, kam v danem datovem centru umisti server. Protoze cross connect co se pouziva pro snizeni latence sitove komunikace ve srovnani s prostou PC siti, tak i jeho latence se lisi v radu nanosekund podle vzdalenosti v metrech :) Je docela vtipne, ze nejaky MT4 broker schovava svou hamiznost za podobne terminy, jen aby nemusel klientum snizit paku na 1:30 - 1:100, nebo i jeste mene a nesnizil se jim tim pocet nove prichozich zlatokopu na Klondike, co veri tomu, ze s kapitalem 100USD na uctu s 1:500 pakou jde obchodovat mikroloty :).





Link to comment
Sdílet pomocí služby

to habaso,

ďakujem za vysvetlenie a za tvôj názor - je to veľmi plodná diskusia. Po rokoch je tu niekto, kto sa asi najviac rozumie jadru FX. Ja kopem tretiu fx retail ligu. Ty kopeš druhú ligu ECN dostupnú zo špičkových platforiem - prípadne cez FIX API si jednoducho naprogramuješ vlastnú platformu.

No a prvá liga je mať účet s xyz Mil. USD v jednej z TOP 10 bánk, ktoré sú liquidity providermi v ECN sieťach - aspoň ja to tak vnímam.

Ja sa snažím byť za dobre s retail brokermi moje stratégie sa exekujú veľmi ľahko a vyhýbam sa obchodovaniu počas správ, nemali by mať so mnou žiadny problém. Orderi odo mňa odchádzajú manuálne - nepľuje ich von žiadny robot a zatiaľ nemusím žiadne VPS-ko používať hoci myfx modul pre MT4 by si to vyžadovalo. A do trhu idem väčšinou s LIMIT príkazmi čo má svoje pro a proti.

V každom prípade mojím cieľom je postupne presunúť časť kapitálu a časť obchodnej aktivity zo spomínanej tretej ligy do tej druhej a znížiť leverage možno aj na nulu a hlavne presunúť trading aktivitu na longterm a nejak sa vyhnúť tým sk****ým swap bodom.

držím teda palce ozvi sa potom ak sa bude dať

s pozdravom nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2nickirout

Diky, a napodobne. Take jsem rad za diskuzi. Pridam sem jeste par linku, kvuli obrazku o tom, co vlastne je a neni latency arbitrage a v jake lize se hraje :) Pokud se pod neco podobneho schovava broker, tak si vetsinou bude jen chranit hru, co hraje on, a tou nemusi byt zrovna snaha o nejkvalitnejsi exekuci orderu a take asi dost casto neni.

www.popularmechanics.com/technology/engineering/infrastructure/a-transatlantic-cable-to-shave-5-milliseconds-off-stock-trades
www.businessweek.com/articles/2012-04-23/high-speed-trading-my-laser-is-faster-than-your-laser
www.popsci.com/technology/article/2013-06/balloons-and-microwaves-key-high-speed-transatlantic-trading

Doufam, ze Tomasovi s Petrem nevadi linky v ceskem foru, protoze to proste v cestine tezko pohledat :D

A co se tyce FXOpen, pro klidne strategie to muze byt broker v pohode a v principu asi i s bezpecnosti penez. Byt tam zalezi na konkretni smlouve, co jsem jen proletel jejich udaje, tak je to ne uplne prehledna zmetice firem. Ale minimalne u te jejich casti regulovane FCA v UK bych strach nemel. (Samozrejme v ramci garancnich limitu).

Jinak jeste pridavam takove ramcove info o srovnani jednotlivych regulatoru v FX bizu, respektive jejich skalovani.

www.bostontechnologies.com/blog/types-of-jurisdictions-for-forex-companies

A take samozrejme zdravim H.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

trochu som sa zacital do tych prieskumov nanexu a velmi zaujimave info su tam, co sa tyka pouzivania HFT od roku 2007 do dnes. Napriek tomu, ze online brokeri postupne zavadzaju klauzuly o zakaze "rychleho" obchodovania, flash boys su tim neni nijak ohrozeni. (kym sa nepodari vyhrat v USA daky velky proces voci velkym burzam a celoplosne to zakazat)

Moja laicka otazka do plena znie, ci by bezni traderi nemali do svojih strategii nejakym sposobom zakomponovat potencionalne HFT, ktore (zatial) funguje velmi casto. Vacsina teorii o obchodovani bola vyvinuta pred rokom 2007 ale az od tohto roku sa HFT zacalo pouizvat.

Kedze HFT vie ovplyvnit cenu tak vyrazne a rychlo, ze ziaden indikator na to nema sancu zareagovat, akou technikou (stretegiou) sa da tomu branit? Podla prieskumov nanexu sa HFT techniky pouzivaju vo vsetkych trhov, nie len v FX.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nickirout

aby to zas nevyzeralo ze pre bezneho tradera nie je mozne sa dostat do 2 ligy. tak len spomeniem ze kvalitny broker v prvom rade pozera na transakcne volume a nie na vysku uctu. takze v tomto sa trosku nazory mozu lisit. na tuto ligu nieje potrebny ucet v milionoch . pokojne staci par stoviek tisic. ale je potrebne splnat volume requirements, ktore sa sleduje na mesacnej baze. pokial prides na rozumne volume tak ta rozhodne ziadny broker prec neposle. rozumne volume sa samozrejme pocita radovo v jednotkach miliard USD/mesiac.

treba rozlisovat klasicky medzibankovy trh a alternativne ECN agregacne systemy

v principe plati ze tvojim prostrednikom nemusi byt velka banka. ja napriklad prave banky nedoporucujem a dovod je jednoduchy. broker totiz agreguje volume od roznych mensich klientov a preto je mozne vyjednat individualne podmienky. banky maju vlastne pravidla ktore su tak povediac tabulkove a zbieraju len najvacsich klientov s milionovymi uctami. je velmi velky rozdiel medzi tym ci je tvojou branou na trh banka alebo brokerska spolocnost ktora zbiera volume s proprietary trading deskov vo financnych centrach.

btw: stale sa tu bavime o agregacnych pooloch ako su currenex, lmax, quotix, integral atd. ale je nutne dodat ze ECN model agregovania ako ho pozname my nie je jediny. existuje standardny medzibankovy trh. to je ta prva liga. vyhodou je ze tam su levely likvidity obrovske a ide sa cez banky napriamo na trh. nevyhodou su spready ktore su vacsie. ale zase sa uspokoji akakolvek objednavka. tieto miesta su chranene proti predatorskymi algoritmami. asi kazdy pozna terminaly od bloombergu alebo thomson reuters, ale mozete mrknut aj na klasicke bankove platformy typu BARX (Barcleys).

Habaso

teraz ma napada ze namiesto hadania sa s marxom vyssie o tom, co je marketmaker a co nie je, sme si hned mohli postnut link na boston technologies. :)

pre kazdeho cloveka, ktoreho trochu problematika zaujima, maju chalani perfektnu prezentaciu o tom ako sa stavia brokerske riesenie na kluc aj s popisom ako dotiahnut likviditu do systemu a kolko tieto riesenia stoja. vsetko o retailovej sfere a ako linkovat pool s platformou ako je MT4 . ako sa na tom zaraba a ze je to risk free biznis pre providera. samozrejme tie papiere su confidential, ale kazdy kto chce sa k nim dostane. to je len taky tip, ako sa prestat hadat o hlupostiach typu Fx vs Futures a konecne si nieco nastudovat. stale nechapem ako vobec je mozne tieto myty rotovat cele roky, hlavne ked su informacie pri troche snahy pristupne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

piter Napsal:
-------------------------------------------------------
> trochu som sa zacital do tych prieskumov nanexu a
> velmi zaujimave info su tam, co sa tyka pouzivania
> HFT od roku 2007 do dnes. Napriek tomu, ze online
> brokeri postupne zavadzaju klauzuly o zakaze
> "rychleho" obchodovania, flash boys su tim neni
> nijak ohrozeni. (kym sa nepodari vyhrat v USA daky
> velky proces voci velkym burzam a celoplosne to
> zakazat)
>
> Moja laicka otazka do plena znie, ci by bezni
> traderi nemali do svojih strategii nejakym
> sposobom zakomponovat potencionalne HFT, ktore
> (zatial) funguje velmi casto. Vacsina teorii o
> obchodovani bola vyvinuta pred rokom 2007 ale az
> od tohto roku sa HFT zacalo pouizvat.
>
> Kedze HFT vie ovplyvnit cenu tak vyrazne a rychlo,
> ze ziaden indikator na to nema sancu zareagovat,
> akou technikou (stretegiou) sa da tomu branit?
> Podla prieskumov nanexu sa HFT techniky pouzivaju
> vo vsetkych trhov, nie len v FX.

1. podiel HFT na FX je prave najmensi zo vsetkych trhov. cital som studiu kde boli porovnavane objemy obchodovane HFT algoritmami a podiel na FX je len 27%. zatial co futures a stocks su tie percenta daleko vyssie. logicky na stocks su uplne najvyssie. je to sposobene hlavne tym, ze Fx je obrovsky a dealing desky velkych bank sa pred HFT brania a do poolov ich jednoducho nepustia. chrania svojich velkych klientov. paradoxne, tu je fakt ze Fx je OTC pozitivom.

2. HFT na FX sa vobec nemusis bat a skutocne netreba strategie extra prisposobovat. drvivu vacsinu objemu pri HFT tradingu totiz netvoria agresivne algoritmy, ktore likviditu konzumuju, ale tie ktore ju dodavaju. HFT na FX je domena likvidity producentov. spiky a movementy, ktore sa javia pocas news a podobnych eventoch su sposobene stahovanim likvidity, nie jej silnym hitovanim. to znamena za ak na strategii nieco menit. tak len to ze vo vyznamnych hodinach a pri news neexekuovat trejdy. a tym je HFT s casti eliminovany.




Link to comment
Sdílet pomocí služby

2spec

Nevim, jestli se nebude Airmike zlobit. Snad ne :) Ale odpovim alespon takto nekonkretne. Osobne jsem videl, jak se airmike umistil 4. ty mezi 250 000 ucastniky tradingove souteze o 1mio EUR.
A jinak kdo hleda najde. Airmike ma profil u nejmenovaneho brokera, kde je videt kolik cen v soutezich technicke analyzy a nejen tech ziskal v prubehu nekolika let. (A ano, tyto souteze jsou specificky typ obchodovani, totalne na hrane na riziko a bez stesti tam nejde uspet, je to neco jineho, nez realita, nicmene pokud v tomto nekdo ma dlouhodobe vysledky, pak uz to vypovidajici je).

Zbytek toho co dela ted a co delal v minulosti znam, ale neni moje vec cokoliv zverejnovat. Takze jen takto, o tom co je verejne dostupne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

spec,

"Ale je to zase o demu, soutěži a teorii. Já se ptal na skutečný výsledek tradingu. "

Skutočný výsledok jeho tradingu predstavujú reálne USD, ktoré na tej súťaži pravidelne za tie roky zarába a už zarobil. Alebo si myslíš, že zarobil demo USD ?..) Koľko zarobil na svojich live účtoch je jeho súkromná vec....
Finančníci kedysi písali, že kto požaduje od iného skutočné live výsledky obchodovania, aby začal od seba, takže predveď sa ty so svojim tradingom a zarobenými money...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...