Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co jsem se naučil letošní rok


Doporučené příspěvky

peto580 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Páni všetkým ďakujem za podnetné príspevky. Stále
> sa totiž nemôžem zbaviť pocitu že sa už proste
> nedá preniknuť medzi špičku a čo čítam a
> informujem sa tak jej tu je neurekom (demotivácia)
> s informáciami ako je základne pozorovanie trendov
> atd,...
>
> len dodam ze samozrejme nehovorim o nejakom
> skakani na Esku hore dole Buy Sell . SL/TP s
> riskom 2% na trejd a podobne veci. kto chce
> stabilne zarabat peniaze musi sa proste od
> podobnych ultrahluposti uplne odputat. tolko moj
> nazor.
>
> Môžeš to prosím ťa rozviesť? Všade je totiž
> proklamované že aby si mal dobrý mm potrebuješ
> obetovať čo najmenšie percenta účtu na jeden
> obchod. Aby si potom vedel zvládnuť hranicu svojho
> drawdownu a pod. Proste určite vieš na čo narážam,
> všetky tie ,,nováčkovské info". Ako to myslíš
> zabudnúť na to čo som pri [bold] stavbe nejakého systému
> považoval ja za základ? [/bold] Veľmi ale veľmi rád by som
> si vypočul aj iný smer/spôsob alebo pod.
>
> Dakujem pekne vopred za odpoved.

1. v prvom rade vsade je pisane ze riskovat 2% na trejd je ok. a dokonca je niekde pisane ze 2% su maly risk (aj ty sam to spominas). obe tieto tvrdenia su totalne sialenosti. a ako som pisal vyssie, pokial to primes ako samozrejmost a nezamyslis sa nad tym triezvo a s matematickeho hladiska. tak si nabijes nos.

2. mozno je problem v tom, ze si pracoval s chybnou hypotezou, ze pri stavbe obchodnej strategie zabudovavas risk management. strategia je samostatna entita a risk management tiez. ak tieto dve metody spleties dokopy hned na zaciatku, tak nicis statisticku vzorku.
ak nemas nepriestrelnu fundamentalnu vyhodu, ktora je jasna aj bez statistickej vzorky, tak sa z poskodenej statistickej vzorky nikdy nedozvies ci je zakladny kamen na ktorom stavias vobec validny.

ps: ja netvrdim ze mixovanim strategie a riskmanazmentu na zaciatku sa neda vymysliet nejaky system, ktory ti bude prinasat urcity cas peniaze. problem je ze stracas vyraznu vyhodu a cely income plynie len s risk managementu. no a pokial pride spatne obdobie tak ta len jedna strana strategie nepodrzi.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 116
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Habaso,

momentálně používám dva brokery - TradeStation a InteractiveBrokers. Nic méně, do budoucna plánuji rozšíření na více brokerů. Na vše hledím z pohledu diversifikace, tj. jak jsem psal dříve, vše bych rád měl formou více instancí, více brokerů, více serverů.
Ještě ale musím také dodat, že my jsme teprve ve fázi beta-testování naší money-management aplikace. Takže k řadě věcí jsme se ještě nedostali na té úrovni, která nás ještě zajisté čeká.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

peto580 :

Napíšem ti pár svojich postrehov o tradingu, nakoĺko live obchodujem na FX už pár rokov, a to od daily grafov po 5min.
V zásade platí, že je v tradingu niekoľko prístupov, ktoré dávajú možnosť určitej výhody na trhu.Profíci z radu retail sú schopní mnohé z nich spájať, čo pre začiatočníka nebude ĺahké, nakoľko prax z live a skúsenosti sa nedá ničím nahradiť.

a) technická analýza
b) PA
c) market profile
d)order flow

Toto sú viacmenej možnosti retail traderov aj profi úrovne, teda takých, čo sa tým dlhodobo živia. Doležité je pochopiť, že osvojenie skutočnej hĺbky týchto metód nie je tak jednoduché a ľahké, pretože trh nie je niečo, čo zabezpečí, že keď urobíš všetko ako máš, dostaneš aj výsledok, ktorý čakáš. Až z nich aspoň jednu zvládneš do skutočnej hĺbky, mal by si sa dostať nad úspešnosť 50 % dlhodobo, samozrejme častokrát aj viac a potom je ostatok už na tebe.Trader musí mať schopnosť, dalo by sa povedať, 100 % disciplíny, bez emočných výkyvov, psychológiu, money management, riskmanagement, trademanagement, vrátane vecí ako organizácia plánovanie, riadenie, delegovanie, kontrolling, teda aj spatná odozva vlastného obchodovania sa musí brať ako tvrdý biznis.Ako písal habaso, trading je ťažký a treba vyvinúť extrémnu snahu, úsilie a využiť aj vlastnú inteligenciu aj invenciu.
Sám som pri rokoch tradingu na FX prišiel na to, že dokonca aj "znalci a guru" TA a PA nemajú vždy vo všetkom pravdu, napríklad v meniacich sa podmienkach trhu dochádza k neefektívnosti určitých technických vstupov a výstupov, kde pred pár rokmi bolo všetko inak.Teda je nutná neustála kontrola a invencia a retail trader sa musí dokázať prisposobiť meniacim podmienkam trhu.

Pár názorov na FX.Často je FX dehonestovaný ako ťažký trh pre nováčkov a nevhodný. Je to pravda, ale len do určitej miery. FX je bezpochyby asi najťažší trh, ale súčasne je aj najperspektívnejší a má aj mnohé výhody.
Z nevýhod by si spomenul to, že je decentralizovaný a preto sa trader ťažko dostane k skutočnej hĺbke trhu, sú určité možnosti ako to eliminovať, ale nie pre začiatočníkov, taktiež je problém s využitím order flow a footprintov, kde je výhoda na strane indexov, futures, komodít, atď.Niektorí túto nevýhody riešia futkami eura a iných mien a hodnót z nich, ale či je to dostatočná náhrada neviem, FX je spot..Ďalšou nevýhodou možu byť brokers, exekúcie a slippage, ale to je vec, čo chytrý trader eliminuje výberom vhodného brokera, možností sú a faktu, že FX je o niečo drahší trh...Ďalej je problém s dravosťou, volatilitou FX trhu, kde významný fundament alebo náhly kec nejakého ekonomického, politického potentáta, náhla intervencia centrálnych bánk naruší okamžite akúkoĺvek TA, ale do istej miery sa tento problém, trocha umenšený može rovnako vyskytnúť na futkách, len na FX je to vo vačšiej miere, ale rovnako sa to dá čiastočne ovlyvniť výberon páru, času obchodovania, kontrolou vyhlasovaných fundamentov..
Hlavnú výhodu FX zas vidím v tom, že vzhĺadom na mikroloty je prístupný skutočne aj pre chudobnejších, začínajúcich traderov, ktorí miesto toho, aby dali 5000 alebo 10 000 USD do futiek alebo indexov, tak taký FX trader s 500 -1000 USD može 10-20 krát vynulovať účet v procese učenia oproti napríklad tým, čo obchodujú indexy a majú len jednu šancu, pretože zarobiť si ďalších 10 000 USD na nový účet nie je to samé ako tam dať 500 USD do FX.Často sa píše,že trader na FX s mikrolotmi sa len "hrá".Pravda je, že aj taký trader to može brať zodpovedne a keď to nedá s mikrolotmi, tak nemá ani šancu to dať na minilotoch a lotoch. Samozrejme, na nejaké reálne zarábanie už musia byť minimálne miniloty, lepšie lots...
Výhoda FX je aj v určitých matematických zákonitostiach FX, čo už naznačil habaso, často výbornej exekúcií a likvidite,(v závislosti od brokera) objemov obchodov, ktorý je na FX najvačší.
Takže je to na každom osobne, aký trh na úvod uprednostní. Ja som začal s FX a nesťažujem sa.

Ďalšie metódy tradingu sú často už mimo možnosti bežných retail ako

e) kvantitatívne metódy obchodovania
f) sofistikované AOS

Na tieto prístupy už je podstatná technológia, hlboké znalosti, ktoré proste bežný retail trader nemá k dispozícií. Je to už naozaj iný level, ako tu bolo naznačené,

túto tému nebudem bližšie rozvádzať, hoci niečo z toho poznám, ale nemám dostatočné znalosti a ani prax z týchto metód.

Záverom si treba uvedomiť, že po tvrdej práci može na trhu ako je FX alebo burzovom trhu prežiť aj malý retail trader, ale je to extrémne náročné. Povolanie tradera na plný úvazok je naozaj tvrdá drina a rehoľa, zvlášť, keď obchoduje intraday a "ručne".Takže je to možné, nie že nie, ale zadarmo to nebude.A práve pre tú náročnosť vačšina začínajúcich traderov automaticky vyhovorí a končí.Prežijú len "tvrdohlaví blázni"
:), ktorí sú do svojej práci zažratí a nepoznajú niečo také, že uspieť je nemožné.

Nech sa ti darí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 Tomnes

Diky za odpoved. Takze v tuto chvili si asi vystacite s Tradestation a jejim internim scriptovanim. S tim bych osobne mel problem, kvuli tomu, ze beha jen pod win platformou a tudiz bych nemohl mit kontrolu nad operacnim systemem. Coz ale neni nic proti nicemu, pokud to zatim staci. Kazdopadne pokud by v budoucnu vystanula potreba prejit na vase vlastni reseni pres FIX API, tak klidne muzu poradit. (duvodem tohoto prechodu v budoucnu muze byt jak ta zminena lepsi kontrola nad resource operacniho systemu, tak napriklad heartbeat funkcionalita FIX protokolu, kdy o prijimani ticku je k dispozici lepsi informace, nez jen cas posledniho a z nej vlastni uvaha o tom, zda je vse OK a jsme online. Atd. )

Zatim preji hodne stesti
H.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 peto580

Co se tyce tech naprostych bludu o obchodovani, kdy Airmike naprosto spravne koriguje tvou zminenou predstavu, ze risk 2% je maly risk, tak ja bych ti (a klidne nejen tobe, pojdme tu diskuzi trosku rozjet a probrat v ni neco ne uplne obvykleho) polozil prostou otazku.

[bold]Myslis, ze k otevreni obchodu je nutne v momente otevirani pozice vedet, zda trh pujde long, nebo short?[/bold]

Jinak k tomu 2% risku. Napriklad ten statement co jsem na uvod daval, tak je obchodovan se SL odpovidajicim cca 0,5% kapitalu nutneho k podobnemu stylu obchodovani. Zaroven je tam dodrzovano to, ze v pripade drawdownu equity o cca 1.5% se prestava obchodovat a otevrene pozice se zaviraji. A pri propadu equity o cca 3% se uz i ukoncuji procesy na serveru pro pripad jejich selhani sw chybou, a kdy tedy doslo k nedodrzeni toho ukonceni obchodovani na tech 1.5% DD.

Podotykam, tady pisu o SL, nikoliv o systemem zaviranych ztratach. SL pokyny maji jako pojistku co u nich zustava nastavena, aby neco bylo nastaveno v trhu pri selhani technologii.

A nakonec chci zduraznit, ze toto je u zpusobu obchodovani, kdy zotaveni z DD je vetsinou otazkou hodin, nikoliv dni ci tydnu.

U obchodovani mene intenzivniho si myslim, ze nektere parametry by mely byt jeste prisnejsi. Protoze on takovy 10% DD na malem uctu povede ke snaze to dohnat, tudiz do prusvihu, protoze jde preci o drobne, tak to risknem. A DD podobnych parametru na velkem uctu trvajici dele, nez dejme tomu tyden bude casto koncit pochybami o sobe, o systemu atd. a opet to povede kamsi. Takze zejmena jako zacatecnik by se jeden mel drzet podstatne prisnejsich kriterii, nez nejake 2% na obchod, kdy by logicky DD v radu 20% nebyl naprosto nicim vyjimecnym. Pokud to mas v trhu prezit, budes resit system tak, aby DD byl v jednotkach procent a aby podobne obdobi netrvalo dlouho. Myslet si, ze jde psychicky ustat neco jineho je naivita, lhostejno, zda to obchodujes rucne, nebo AOS.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

TO airmike [ital] ak nemáš nepriestrelnú fundamentalnu vyhodu, ktora je jasna aj bez statistickej vzorky, tak sa z poskodenej statistickej vzorky nikdy nedozvies ci je zakladny kamen na ktorom stavias vobec validny.
[/ital]
vychádzajme z toho že tu fudamentálnu výhodu nemám. Takže čo budem mať je len štatistická vzorka testovania čisto ale čisto technicky (ak nerátam sezónnosť pri pozičnom) ziskaná.

to Truncus: [ital] ps: ja netvrdim ze mixovanim strategie a riskmanazmentu na zaciatku sa neda vymysliet nejaky system, ktory ti bude prinasat urcity cas peniaze. problem je ze stracas vyraznu vyhodu a cely income plynie len s risk managementu. no a pokial pride spatne obdobie tak ta len jedna strana strategie nepodrzi.
[/ital]
toto som sa presne chcel opýtať. Pretože študoval som bezp. a risk management a doplo mi že to musí byť separátny doplnok k fungujúcim veciam ktoré paradoxne na tomto stoja. Takže jeho silu nepodcenovať. Ale ako laik a najzačiatočnickejší začiatočník musím proste prevziť nejaký (a jediný ako tak dostupný je ten o 2%) a postupne ho testovnaím doplnať a meniť. Ale proste ten trening asi nebude žiadna veľká sláva a najma ja neverím tomu že ked nabehnem na livko s takto deravým systémom ktorý ma bojovať proti robotom, programátorom a profi traderom tak že či je možné to vôbec vyladiť nie to ešte konštantne zarábať.

[ital]Hlavnú výhodu FX zas vidím v tom, že vzhĺadom na mikroloty je prístupný skutočne aj pre chudobnejších, začínajúcich traderov, ktorí miesto toho, aby dali 5000 alebo 10 000 USD do futiek alebo indexov, tak taký FX trader s 500 -1000 USD može 10-20 krát vynulovať účet v procese učenia oproti napríklad tým, čo obchodujú indexy a majú len jednu šancu, pretože zarobiť si ďalších 10 000 USD na nový účet nie je to samé ako tam dať 500 USD do FX.Často sa píše,že trader na FX s mikrolotmi sa len "hrá".Pravda je, že aj taký trader to može brať zodpovedne a keď to nedá s mikrolotmi, tak nemá ani šancu to dať na minilotoch a lotoch [/ital]
na toto su všade rozlične názory. A tod jest počnúc netransparentnosťou a priklamaciou tuna na finančníkovi tak ja nepoznám asi nikoho kto by nahodil 500e do trhu a vytiahol to na nejakých 10k a potoms tým obchodoval akurát trošku posunutím mm alebo na tých istých mikrolotoch len s viacerými jednotkami... Priznám sa ale že forex som veľmi neštudoval kedže to info z každej strany o tom aké je to dangerous pre začinajúcich sklôr som sa zameral na e-mini tradične alebo spready. O ostatných formách človek ani poriadne nevie najma čo sa informácii voľne dopátrateľných týka. A PS začínal si na minilotoch a konštantne zarábaš? :))

[ital] Záverom si treba uvedomiť, že po tvrdej práci može na trhu ako je FX alebo burzovom trhu prežiť aj malý retail trader, ale je to extrémne náročné. Povolanie tradera na plný úvazok je naozaj tvrdá drina a rehoľa, zvlášť, keď obchoduje intraday a "ručne"[/ital]
toto by som sa chcel opýtať tiež Páni, Obchoduje sa ešte poctivo intradenne ručne? ale to už je všetko tak daleko že proste články a pod ktoré su voľne prístupné už su o nejaký ten skok pozadu.

habaso:[ital] Myslis, ze k otevreni obchodu je nutne v momente otevirani pozice vedet, zda trh pujde long, nebo short?
[/ital]
nezáleži to podľa tvojej stratégie? ak myslím ročne obchodovanie ktoré máš nacvičené tak či to robíš trendovo alebo protitrendovo. Lebo ono ak otázku podáš takto je to v podstate jako hod mincou. 50/50 či trh pojde tvojím smerom alebo nie. A stačí ti už iba jedno malé odsledované tušenie/krok/indikátor ktorý vraví o smere trhu (čokoľvek) a už to len štatistiky skúmať či ti to vychádza alebo nie. Ak nie, nahodiť iný faktor ktorý posúva čísla na tvoju stranu a zasa otestovať. A tak úplne primitívne až kým sa nenajde niečo čo ide a hurá obchodovať. Ono myšlienka je to sfici ale zasa je to podľa čísel a matematiky tak

Link to comment
Sdílet pomocí služby

peto580:

Správny riskmanagement sa má chápať ako nutná súčasť obchodovaného systému a metódy.Jeho úlohou je vlastne zlepšiť situáciu tradera vzhľadom na jeho použitú metódu obchodovania.Je doležitý, aby sedel danému systému alebo použitej metóde tradingu.

2% na obchod, ako risk, ťa takmer so 100 % istotou na live pochovajú.S tým neurobíš nič. Začni obchodovať a ozvi sa za pár mesiacov a potvrdíš to. Len skutočne profíci a obchodníci s praxou možu taký objem riskovať, veď uváž, že 10 strát je 20 % účtu..A, myslíš,že 20 % DD je malý ? Neodporúčam ti ísť vyšší risk ako 0,5 % na obchod a dobré je používať aj denný DD pri, ktorom až ho dosiahneš ,tak v ten deň končíš...

Čo sa týka mikrolotov, tak zjavne si to nepochopil. V tradingu zomiera obrovské % začínajúcich na live, či už indexy alebo FX.
Pointa je v tom, že mikroloty napríklad na FX ťa možu dlhšie udržať v live hre, pretože ťa finančne nezruinujú, kým sa vobec naučíš byť ziskový. A až potom možeš riešiť niečo ako navyšovanie účtu a metódy PS.Až si myslíš, že na indexoch to bude brnkačka a ľahšie money s účtom 5K, 10K, tak ti to neberiem, ale sklameš sa.
;) Čo sa týka mňa, začínal som na minilotoch s 500 USD a až keď som dostal prvú poučku, akú blbosť som urobil, prešiel som na mikroloty a až neskor na miniloty, atď..Nechcem tu rozoberať podrobnosti, ale áno, zarábam..

"Obchoduje sa ešte poctivo intradenne ručne?"

Každý systém, kde vo finále rozhoduje úsudok tradera, ktorý rozhodne o vstupe do obchodu je viacmenej ručný, alebo diskrečný... :) Ručné obchodovanie som myslel, že obchoduješ niečo, čo nemožeš pre diskrečnú zložku rozhodovania naprogramovať..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

1. statisticka vzorka ti vzdy ukaze iba minulost. napasovanie systemu na minule data bez fundamentalnej vyhody vedie k optimu systemu prave na tych minulych datach. fundamentalne zmeny maju na vykonnost systemu vacsi vplyv ako nedokonalost dat statistickej vzorky. zjednodusene, system ktory sa neprisposobuje, ponema dlhodobu ziskovost. tym nieje vylucene, ze z velkej mnoziny statickych systemov ich cast bude ziskova dlhsie ako potrva ich obchodovanie
2. drviva vacsina zaciatocnikov straca a preto je co najmensie riziko cestou ako sa udrzat co najdlhsie. potom ked zacnem zarabat mozem riziko zvysovat pokial zisky z tradingu su len doplnkom mojich inych ziskov. cim je moj podiel ziskov z tradingu vacsi, tym opat musim byt opatrnejsi, uz ide o peniaze ktore inou cinnostou operativne nenahradim
3. ano rucne by mal obchodovat kazdy kto nema naozaj kvalitny automaticky system, cim myslim system prisposobujuci sa vonkajsej situacii a uciaci sa na svojich vysledkoch
4 kam trh pojde vie ( aj to iba s velkou pravdepodobnostou) par zainteresovanych ludi. ostatni mozu iba predpokladat . slovami klasika: neviem kam cena pojde, dolezite je kolko ziskam ak mam pravdu a kolko stratim ak sa mylim. vzdy musim vediet co urobim ak moj predpoklad nebude spravny a rozhodnut ci prijmem malu stratu alebo budem riskovat jej rast.
a nebrat stratu ako osobnu chybu. zatvaranie na stoplosse je zatvaranie z donutenia, za normalnych okolnosti predsa zatvaram buy po raste a sell po poklese a stoploss mam pre necakane situacie.
5. nejaku vyhodu, ktora bude fungovat na minulych datach nie je problem najst. k tomu je vsak potrebne najst aj dovod preco by tato vyhoda mala fungovat co najdlhsie do buducnosti. samotna uspesnost v minulom obdobi je nutnym ale nie postacujucim predpokladom

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 peto580

To, ze potrebujes vedet, kam cena pujde, je prave jeden z bludu, ktere nemaji vubec zadny podklad. Nejen cena se da obchodovat. Take jde napriklad obchodovat volatilitu a k jejimu zobchodovani neni treba vubec zadne predikce smeru. V danou chvili je uplne jedno, jestli se otevre long, nebo short. Pravdepodobnost dosazeni zisku bude pro oba smery uplne stejna (tedy ne uplne, ale rozdil bude prakticky zanedbatelny).

[bold] A domaci ukol pro diskutujici. Jak to udelat?[/bold]

Navrhujte, ja pak jeden postup take prozradim. A budu doufat, ze tim x lidi nenasmeruji k necemu, co pro ne vubec nebude vhodne :) Chci tim demonstrovat, jak napriklad xy lidi v retailu veri ve funkcnost nejakych myslenek, aniz by vubec meli pochopeni pro to, co tu myslenkovou konstrukci pohani a proc. A ze na zacatku by mela byt snaha a pochopeni zakladni logiky, nikoliv opakovani nesmyslu. Protoze to pochopeni a nasledna schopnost vyvozovat vlastni logicke zavery podporene nejakou fundamentalni = zakladni logikou co trhy pohani (tedy fundamentalni nikoliv jako pochazejici z makroekonomickych dat, ale fundamentalni jako majici zakladni logickou konstrukci). A u niz je tedy jasne, ze fungovala pred 150 lety a bude fungovat i za 150let.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Habaso:

Nemůžu než nesouhlasit.

Nakonec se stejně platí cena, nikoliv volatilita, volume, či cokoli jiného.

Je sice pravda, že není důležité vědět, kam v rámci daného obchodu půjde cena a vlastně to není ani možné, tak proč se tím vůbec zabývat a trápit. Podstatné je odhadovat pravděpodobnosti pohybů v jednotlivých směrech a jejich velikosti. Čili pravděpodobnost dosažení zisku v obou směrech nikdy stejná být nemůže (tedy pokud nehodláš obchodovat v řádech milisekund). Nebo snad chceš tvrdit, že dlouhodobě budeš dosahovat stejně velký zisk shortováním do supportu v uptrendu jako nakupováním? To snad ne... Klíčem je struktura trhu a vhodně aplikovaný money management.

To by si pak totiž stačilo házet korunou. Jo a i kdyby byla pravděpodobnost dosažení stejně velkého zisku jako stejně velké ztráty rovna 50%, tak by nemohl nikdo na trzích vydělávat, dokonce ani dlouhodobě obchodovat, protože by ho nakonec dostali komise. Hra se záporným součtem, nikoli 50/50. Ale jako mýtus je to fajn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 BlueLion

[bold]Jsi zavreny v myslenkovem schematu, ze trading rovna se neco. Coz je naprosto spatne. Nic ve zlem.[/bold]

Naprosto zodpovedne tvrdim, ze existuji zpusoby obchodovani, kdy v danem momente, kdy se rozhodnu vstoupit do trhu a jit obchodovat, bude uplne jedno, jestli v tuto chvili otevru short, ci long. Pravdepodobnost zisku se bude pro oba dva lisit zanedbatelnym zpusobem. A to ne pro exit obchodovani v milisekundach, ale prakticky v jakemkoliv casovem ramci.

A toto je zalozene na proste matematice trhu, platilo to vzdy a vzdy to bude platit. Ve vysledku to vede k nejakemu chovani trhu, ktere jde pouzit ve svuj prospech. A ktere sice vetsina traderu vnima, jako funkcni koncept, ale naprosto nechape proc, mezi mnoho dalsimi koncepty nerozlisuje, neb nechape mechanizmy a vicemene travi svuj cas nahodnym hledanim mezi spoustou balastu, misto aby se zabyvala zakladni logikou trhu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím taky se přidám do diskuze velice zajímavé téma.Chtěl bych podotknout že i v manuálu se o tom píše,konkretně 20. Money manegement,a taky to skoušel Tom Baso obchodoval nahodile ale dodržoval striktní risk manegement a vydělal skoro to samé. A to je taky muj problém a asi i většiny mne podobných začínajících lidi.

Hasabo trhy plavou tam a spátky to už mam okoukány taky dokáži vstoupit a vystoupit se ziskem ale proste někdy mě to vytrestá a dovolím si takovou stratu že co jsem vydělal za pulku dne tvé rady o risku se mi libi položil jsi zajímavou otázku na kterou jsem odpověděl stejně je to jedno jestly buy nebo sell a kam pujde ale osobně jsem si myslel že to funguje jenom v malém časovém rámci do 15 min.
Odpověd na domácí úkol bude money manegement ale když člověk neví jak ho aplikovat a není na sebe přísný v řízeni pozice tak je mu to k ničemu jo a nesmí byt podkapitalizovaný ,podle mého názoru když má trader zmáknuty tihle věci tak je odsouzen k úspěchu

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V tradingu obecně neexistuje jediná cesta k úspěchu. Znám celou řadu úspěšných traderů s celou řadou různých přístupů. Každý si přesně musí nají to "svoje" a to, co mu funguje. Neexistuje nic jako "jediná profitabilní cesta/metoda", diverzita úspěšných přístupů co jsem měl možnost vidět a poznat je (naštěstí) značná.
Money-management je určitě velmi důležitá část. A mnoha obchodníky opomíjená, nebo nedotažená. U mě je to jedna z nejdůležitějších částí. Money-management, risk-management, trade-management. A diversifikace.
Systémy jako takové mají tendence selhávat a také selhávají. I takové, které v určitý okamžik vypadaly jako totálně "neprůstřelné". Proto risk-management je základ, umět se připravit na vše nejhorší možné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...