Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dotaz


Nouma

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 31
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

  • 4 týdny později...

Toz to mas jednoduchy, vymyslim si ted priklad.

Trebas kukurice, rekneme ze 1 kontrakt = 5.000 bushelu kukurice (bushel = pytel o vaze XY)

Cena kterou vidis na grafech udava cenu v USD centech / 1 bushel, napr. 220 US centu (2,20 USD) za 1 bushel

Je stanovena nejaka minimalni hodnota (rikejme ji MINIMALNI TICK) o jejiz nasobek se muze zmenit cena, rekneme trebas ze u tehle kukurice se cena muze zmenit o (MINIMUM TICK=) 0,25 centu / bushel. Tedy kukurice muze stat 220,25 nebo 219,00 nebo 222,75. Nemuze stat 220,30.

Pokud tedy vime, ze kontrakt ma 5000 bushelu, a minimalni tick je 0,25 centu, tak lze snadno spocitat jak se nam tahle zmena ceny promitne do celeho kontraktu ( 5000 * 0,25 = 1250 centu = 12,50 USD ). Tohle cislo byva uvadeno jako MINIMUM TICK VALUE, tedy celkova zmena ceny kontraktu pri pohybu o 1 tick - minimalni pohyb ceny.

No a HODNOTA PLNEHO BODU, to vyjadruje zmenu hodnoty kontraktu, pokud se cena zmeni o 1 bod (POZOR, ne o 1 tick) -rekneme z 220 na 221. U naseho prikladu to mame :
1 cent (to je ten plny bod) / 0,25 cent (minimum tick) * 12,5 USD (minimum tick value) = 50 USD.

Nebo trebas jiny priklad, ropa
1 kontrakt = 1000 barelu
minimum tick = 0,01 USD na barel
minimum tick value = 1000 * 0,01 = 10 USD
hodnota plneho bodu = 1 / 0,01 * 10 = 1000 USD

Jestlize se tedy zmeni cena ropy o 1 USD na barel, mame moznost vydelat nebo prodelat 1000 USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj ,


Promiňte jsem stále komoditní potěr , znamená to že když :Orange Juice (zmrazený pomerančový koncentrát) nejmenší pohyb na tick =1/20 hodnota jednoho ticku =7,50 $ a hodnota plného bodu =150 $ . Musí dojít k poskočení 20xtick aby došlo k naplnění jednoho celého bodu ? A neplatí sledování pohybu ticku spíše do intra denního obchodování ? Zní to asi hodně začátečnicky , ale já jsem začátečník .

REN

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rendo,
v realnem obchodovani vas bude casto zajimat i intradenni prubeh obchodu.
Minimalne pro zadani konkretniho vstupniho bodu a samozrejme pro posazeni stop-lossu.
Denni data jsou pro toto „velmi hruba“.
Dolarova hodnota ticku je velmi dulezita take z pohledu rizeni risku. Pokud je nejmensi skok grafu (tj. jeden tick) 32 dolaru jde samozrejme o rizikovejsi obchod nez kdyz je tick 5 dolaru. Jiz jen z pohledu skluzu pri plneni. Rekneme, ze ziskate skluz 2 ticky – v prvnim pripade je to rozdil 64 dolaru v druhem 10 dolaru...
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Chci se ještě zeptat..
proč všichni radí minimální investici $5000 ? Když budu obchodovat s kukuřicí, která má margin něco pod $400 a skáče po $12.50, nemůžu přece tolik ztratit a i částka $2000 by mi vydržela několik ztrátových obchodů. Není to tak?
Potom mě ještě zajímá, proč má zlato mnohokrát větší margin než kukuřice, když skáče dokonce po menších částkách a celý bod má u zlata jen dvojnásobnou hodnotu.
Děkuji za odpověď a stydím se za svou nevzdělanost :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
chcete-li např. kukuřici obchodovat tak, že budete zůstávat v pozici přes noc, potřebujete mít na účtu částku rovnající se initial marginu a maintenance marginu (viz jiná diskuze o marginech). Tzn.pro otevření jednoho kontraktu musíte mít na účtu cca 900 dolarů (v závislosti na konkrétním marginu – každý broker má marginy trochu jiné).

Potom je třeba, abyste měl tolik prostředků, abyste „přežil“ i sérii špatných obchodů, které se prostě stávají. Řekněme, že budete v kukuřici riskovat např. 150 dolarů plus komise 30 dolarů, tj. 180 dolarů na jeden obchod. Měl byste mít rezervu alespoň na např. 5 ztrátových obchodů – tj. dalších 900 dolarů. No a dobré je mít také rezervu pro nečekanou ztrátu v podobě např. gapu proti vaší pozici. Dalších alespoň pár stovek dolarů. Ale suma sumárum, pokud chcete obchodovat pouze kukuřici s jedním kontraktem, určitě vám stačí účet okolo 2500 dolarů.
Větší účet se doporučuje proto, že je dobré obchodovat alespoň několik různých trhů – výrazně tím diverzifikujete riziko a šanci na více dobrých obchodů.
petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě mám dotaz..
když koupim více kontraktů, násobí si brooker maintenance marginy?
Např. když mam na účtě 5000 dolarů a držim kafe, kolu a párky, jejichž initial dá dohromady 3000 dolarů, a maintenance jednotlivých komodit je 1000. To znamená, že pokud si brooker hlídá všechny maintenance dohromady, tak mě do trhu s párkama už nepustí. Ale pokud nesmí né jejich součet, ale maintenance z žádné z komodit klesnout na nulu , mohl bych koupit i párky a eště by mi zbylo na koprovou omáčku :) Jak to tedy je?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Zdravím všetkých traderov.

V prvom rade by som sa chcel poďakovať Petrovi a Tomášovi za ich neoceniteľné služby v podobe serveru Finančník.

Len pred niekoľkými mesiacmi som sa sem prvýkrát preklikal a komodity ma ihneď zaujali. Začal som postupne čítať On-line manuál a ostatné články s veľkým nadšením. Denne sledujem grafy niektorých trhov a veľmi pomaličky začínam rozmýšľať aj o obchodnom systéme. Skrátka, som už rozhodnutý: chcem raz stať full-time traderom.

Ale teraz už k môjmu príspevku – začiatočnícka otázka (dúfam, že môže byť v tomto vlákne):

1.

Hornettus, tu pred časom rozoberal problematiku tickov, bodov a cien kontraktov, pričom uviedol ako príklad CORN.

V On-line manuáli je v kapitole 23 ako Príklad 1 uvedený SUGAR:

„Denní pohyb v cukru (Sugar 11) na grafu znázorňuje rozpětí 7,70 – 8,00 bodů. Z tabulky víme, že minimální pohyb cukru je 1/100 centu/lb a tento pohyb má hodnotu 11,20 dolarů. Interpretace uvedené informace je velmi snadná. Cena cukru se mění po setinách – tj. nejmenší cenový pohyb je např. z 7,65 na 7,66 a tento konkrétní minimální pohyb má hodnotu 11,20 dolarů. Změna celého jedno bodu (např. 7,65 na 8,65) má tedy hodnotu 1 120 dolarů.
Na výše uvedeném grafu se cena změnila o 30 centů (z hodnoty 7,70 na 8,00). Při hodnotě 11,20 dolaru na cent představuje uvedený cenový pohyb konkrétně hodnotu 30 x 11,20 = 336 dolarů. Jednoduché, ne?“


Pokiaľ to chápem správne, tak y-ová os grafu je uvádzaná priamo v centoch/lb a tick je pre SUGAR 1/100 centu/lb. V príklade je zmena z 7,70 na 8,00 a to by malo byť vlastne 30 x 1/100 centu/lb = 30 tickov = 0,30 centu/lb.

Nerozumiem prečo autori uvádzajú, že cena sa zmenila o 30 centov. Nemá to byť správne 30 tickov?

Keby sa cena zmenila o 30 centov/lb, bola by zmena na celý kontrakt

30 centov/lb x 112 000 lb = 3 360 000 centov = 33 600 dolárov.

Keby sa cena zmenila o 0,30 centu/lb, bola by zmena na celý kontrakt

0,30 centu/lb x 112 000 lb = 33 600 centov = 336 dolárov.

Nechcem spochybniť informácie z komoditného manuálu, len sa pýtam, či to chápem správne.


2.

Na grafe k tomuto príkladu (kapitola 23, Príklad 1) je na osi s cenami nelineárna mierka – napríklad rozdiel medzi 7,66 a 7,88 je 0,22 ale rozdiel medzi 7.88 a 8,09 je 0,21.

Mám tomu rozumieť tak, že hodnoty na tejto osi sú len informatívne?

3.

Na prezeranie grafov komodít používam Barchart. Pri pohybe kurzoru je v okienku nad grafom zobrazovaná hodnota o/h/l/c vo formáte (pre CORN DEC 06):

10/20/06 - 3174 3174 3114 3126 .....

Proste ceny tu končia na 0, 2, 4 alebo 6

CORN má minimálny tick 0,25 centu/bu – ako je teda možne, že je tam uvedené číslo končiace na 4? Má to byť takto:

3170 = 317,0 centu/bu
3172 = 317,25 centu/bu
3174 = 317,50 centu/bu
3176 = 317,75 centu/bu
3180 = 318,0 centu/bu ?

Za odpovede ďakujem.

Peter

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to hotliner:
na zacatku jsem si myslel, pred jaky matematicky problem ste me nepostavil, ve skutecnosti je to mnohem jednodussi-trosku to ztizila jenom ta slovencina:O)
add1.) cent=a)vahova jednotka-asi 1/100-vyplyva z textu-nebo 1/10 libry-nevim
b)americke platidlo, 100 centu=1USD-aspon myslim-v centech nemyslim
hadate b)? ano aj-ve skutecnosti jsou spravne obe dve odpovedi-a tady je kamen urazu, protoze autori meli na mysli odpoved a) a Vy b)-malokdo tu mysli v Am. centech:O)
add2.)myslim, ze ta ani ne 2% zmena by nemela delat nejaky vetsi probelm, pokud se nechystate pocitat s extreme presnymi vzorci, nicmene obdivuji Vas smysl pro detail
add3.)presne tato otazka byla resena tady na Financnikovi nekde driv v diskusi, a kdo hleda, najde a jeste ziska spoustu uzitecnych informaci navic-priznam se, ze naprosto presnou informaci Vam podat nemuzu, protoze bez grafu jsem nahrany-cisla mi moc nereknou-leda kolik si mam nasetrit na margin a SL:O),...ale myslim, ze to bude tak, jak pisete
-takze lovu zdar-

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Sabul

Zdravím.

Ďakujem vám za odpovede. Rozmýšľal som nad otázkou č. 1 a začal som na nete hľadať hmotnostnú jednotku 1 cent. Prešiel som dosť stránok, ale nenašiel som nič také. Ja si myslím, že v citovanom texte je predsa len pod slovom cent myslená peňažná jednotka a to 1/100 amerického dolára. Vyzerá to byť logické aj z pohľadu toho, že ak sa mení hodnota kontraktu, tak to bude pravdepodobne cena a nie hmotnosť. Rád by som počul aj názor niekoho iného.

K otázke č. 3 - našiel som cez vyhľadávanie mnoho vlákien, kde sa riešili otázky okolo cien o/h/l/c ale vždy to bolo niečo iné - napríklad čo znamená +6-0 za cenami a podobne, ale nikde som nenašiel presne to, čo som sa pýtal ja. Ak ste to niekde videli, pošli mi prosím link. Ďakujem.

s pozdravom

Peter

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To hotliner:
omlouvam se, ze vnasim takove zmatky, take jsem hledal vahu v centech a ta opravdu nema zadnou spojitost s Vami uvedenym prikladem-to reseni mi pripadalo tak pekne, ze sem se nechal unest.

,,Pokiaľ to chápem správne, tak y-ová os grafu je uvádzaná priamo v centoch/lb a tick je pre SUGAR 1/100 centu/lb. V príklade je zmena z 7,70 na 8,00 a to by malo byť vlastne 30 x 1/100 centu/lb = 30 tickov = 0,30 centu/lb.,,
Jak to chapu ja: y-ova osa je uvedena v bodech, potazmo ticich, pricemz 1 tick je 1/100 bodu a ma hodnotu 11,2USD, tedy zmena ze 7,7 na 8,0 je 30 ticku=30*11,2=336USD.
Pro nas neni ani tak dulezite, jak interpretujeme slovo cent, ale spise to, abychom pochopili zpusob prepocitavani rozdilu hodnot dvou bodu na grafu do realne ceny v USD. Tedy: zjistime nejmensi pohyb, napr. 1/32, a jeho hodnotu v USD na kontrakt, napr. 100USD, dale odecteme y-ove souradnice bodu, napr. 98 7/32-96 31/32=1 8/32=40/32, tedy 40 ticku a nakonec jednoduse vynasobime pocet ticku s nejmensi hodnotou 40*100=4000USD-jednoduche jako facka.:O)

add3.) ten link jsem nakonec nasel: www.financnik.cz/forum/read.php?2,4927,page=4
je to presne tak, jak jste psal.
Jenom male doporuceni na okraj: nezabredavejte zbytecne do ne az tolik podstatnych detailu-i kdyz to se tezko urcuje:O)-a soustredte se v zacatcich na globalnejsi veci-zbytecne matete sam sebe
sabul

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Cago bago,
potreboval bych osvetlit par veci, tak mi prosim, prosim odpovezte na me otazky a pripadne opravte chybna tvrzeni. Kdyz chci obchodovat komodity tak potrebuju: program kterej umi zobrazovat grafy, platformu pres kterou budu komunikovat s brokerem??(a nevite o nekterym programu ktery by pracoval s realnymi grafy a vedl mi fiktivni ucet??? koukal sem na AmiBroker ale prislo mi ze je to jen o akciich) A komodity se obchodujou, jen na jedny burze??? Kdyz se kouknu na graf a chci koupit treba zrni, tak napisu brokerovi, a ten mi ho koupi za aktualni cenu nebo je mozny aby tam vyhadal lepsi?? A kdyz mu zadam at mi koupi zrni, ale zadam mu to po skonceni obchodovaciho dne tak za jakou cenu to dalsi den koupi??

diky za odpovedi

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...